סיקור מקיף

המעבר של כוכב חמה על פני השמש – תופעה אסטרונומית פשוטה שעזרה לנו להבין את מקומנו ביקום

מחר, יום שני 11.11.2019 ניתן יהיה לצפות (עם אמצעי זהירות כמובן) במעבר של כוכב חמה, הסלע המוצק הקרוב ביותר לשמש, על פניה. תופעה אמנם לא נדירה כמו מעבר של נוגה, אבל גם לה היה תפקיד באמדן המרחקים במערכת השמש

הסבר על המעבר של כוכב חמה על פני השמש – 11.11.2019

כוכב הלכת הקטן והמרשים ביותר במערכת השמש, כוכב חמה (מרקורי), יחצה על פני השמש ב- 11 בנובמבר . תהיה זו הזדמנות מצויינת לתושבי מקומות רבים ברחבי העולם לראות את התופעה האסטרונומית החשובה הזו – חשובה במיוחד בקנה מידה הסטורי. כיום אנו שולחים חלליות לחקור מקרוב כל גוף גדול ורבים מהגופים הקטנים במערכת השמש, אך בימי קדם היה זה מופלא כיצד הצליחו אסטרונומים המצויידים בעיניהם בלבד, להבין את טבעו של כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש. גם בימי ראשית האסטרוונמיה המודרנית החל מהמאה ה-16, עם הטלסקופים ואפילו עם אפשרות להקרין את תמונת השמש על מסך מתוך טלסקופ, עדיין היתה זו תופעה שריגשה אסטרונומים משום שהיא סייעה (אמנם פחות ממעברים של נוגה על פני השמש אבל גם עזרה) לאמוד את המרחקים במערכת השמש, ולהבין לפחות במידת מה את מקומנו ביקום.

שילוב של תמונות המעבר של כוכב חמה על פני השמש ב-1999, באור על-סגול. צילום: נאס"א
שילוב של תמונות המעבר של כוכב חמה על פני השמש ב-1999, באור על-סגול. צילום: נאס"א

כוכב חמה מקיף את השמש כל 88 יום, ועוקף את כדור הארץ כל שלושה או ארבעה חודשים. מכיוון שמסלולו של כוכב חמה מוטה כשבע מעלות ביחס לכדור הארץ, הוא חולף ישירות בינינו לבין השמש (תופעה המכונה מעבר) רק כאשר גם הוא וגם כדור הארץ קרובים לנקודות בהן מישוריהם המסלוליים מצטלבים. זה יכול לקרות רק בתחילת מאי או תחילת נובמבר. וגם זאת רק כאשר שניהם נמצאים בנקודת ההצטלבות באותה עת.

לפיכך בכל מאה מתרחשים רק 13 או 14 מעברים של כוכב חמה ואתם חייבים להיות במקום הנכון בכדור הארץ אם אתם רוצים לצפות במעבר מסוים מתחילתו ועד סופו, תהליך שנמשך בדרך כלל מספר שעות. אם הוא מתחיל זמן קצר לאחר השקיעה, סביר להניח שהוא יסיים לפני עלות השחר, ואז לא נוכל לראות אותו. בישראל אנו נמצאים במצב גבולי – שבו המעבר של ה-11.11.19 מתחיל כשעתיים לפני השקיעה, ונוכל לראות את תחילתו.

המגע הראשון של כוכב חמה בגלגל השמש יתרחש בשעה 14:35 שעון ישראל, ובתוך שתי דקות כבר ייראה כל הגלגל הקטן של כוכב חמה בתוך גלגל החמה עצמה,. בישראל נוכל להנות מהמעבר עד שקיעת החמה בשעה 16:30 לערך אך שיא הליקוי יהיה בשעה 17:20 וכדי לראותו נצטרך לטוס מערבה. המגע האחרון יתרחש שתי דקות אחרי השעה שמונה בערב, ויוכלו לראות אותו צופים בצפון אמריקה.
המעברים של כוכב חמה נפוצים יותר מאלה של נוגה , המגיעים בזוגות של שמונה שנים זה מזה ואז מופרדים על ידי פרקי זמן של יותר ממאה שנים.

ג'רמיה הורוקס צופה במעבר של נוגה בבטחה (Eyre Crowe, 1891)
ג'רמיה הורוקס צופה במעבר של נוגה בבטחה (Eyre Crowe, 1891)

תצפיות היסטוריות

המעבר הפלנטרי הראשון שנצפה אי פעם היה למעשה מעבר של כוכב חמה בשנת 1631, כאשר האסטרונום הצרפתי פייר גסנדי ראה זאת באמצעות טלסקופ שהקרין את השמש על קיר חדר חשוך. שמונה שנים לאחר מכן השתמש האנגלי ג'רמיה הורוקס באותה טכניקה כשהיה הראשון שראה מעבר של נוגה. ההקרנה הייתה ועדיין היא הדרך הבטוחה היחידה לעשות זאת, מכיוון שטלסקופ אוסף חום כמו גם אור, ואסור לנסות להביט אל השמש דרך טלסקופ אלא אם כן הוא מכוסה במסנן שמש מיוחד.

ב- 7 בנובמבר 1677 תיעד אדמונד האלי (מדען שגילה את השביט המפורסם על שמו) מעבר של כוכב חמה מהאי סנט הלנה בדרום האוקיאנוס האטלנטי עלה על דעתו שהפרספקטיבה השונה במקצת מנקודות התצפית באזורים שונים בעולם תגרום לכוכב לכת לעבור מסלול מעט שונה על פני השמש. הדרך המדויקת ביותר לקבוע זאת תהיה למדוד בדיוק כמה זמן נמשך המעבר כפי שנראה מכל אתר, ואז ניתן להשתמש בנתונים כדי לחשב את המרחק בין כדור הארץ לשמש שטרם הושג באופן משביע רצון בתקופה ההיא.

למעשה, נוגה, בהיותו גדול וקרוב יותר לכדור הארץ מאפשר מדידה מדויקת יותר, ובזכות התובנה של האלי הותקנו משלחות צרפתיות ובריטיות לחלקים נידחים שונים של כדור הארץ למעברים 1761 ו- 1769. ה מניע העיקרי להקפת העולם הראשונה בידי קפטן ג'יימס קוק הייתה התבוננות במעברה של נוגה ב -1769 מטהיטי. כעבור כמה חודשים הוא גם צפה במעבר של כוכב חמה מחופי ניו זילנד, במקום אותו כינה את מפרץ מרקורי.

בניגוד לנוגה, כוכב חמה קטן מכדי להיראות על רקע השמש ללא הגדלה, ווגם מסוכן לנסות בגלל הזוהר של השמש. הדבר הטוב ביותר הוא לצפות במעבר באופן מסודר במועדוני אסטרונומיה ואוניברסיטאות רבות המארגנים תצפיות אלה, וכמו כן ניתן לראות את המעבר באופן מקוון.

מקור לכתבה

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן