סיקור מקיף

נאס"א  בחרה בחברת מאסטן לבנייה ושיגור מכשירים מדעיים לירח

כשארה"ב והעולם מתמודדים עם האתגרים של מגיפת קוביד-19, נאס"א מנצלת כלי נוכחות וירטואלית ותקשורת כדי להתקדם באופן בטוח בפעילויות החשובות האלה של חקר הירח, ולהעניק את המשלוח הזה אל פני הירח כפי שהיה מתוכנן לפי המגיפה 

נחתת הירח XL-1 של מסטן תוביל מטעדי מדע וטכנולוגיה לקוטב הדרומי של הירח ב-2022. איור: Masten Space Systems
נחתת הירח XL-1 של מסטן תוביל מטעדי מדע וטכנולוגיה לקוטב הדרומי של הירח ב-2022. איור: Masten Space Systems

נאס"א בחרה את Masten Space Systems ממוהאבי, קליפורניה לשליחת שמונה מטעדים — עם תשעה מכשירי מדע וטכנולוגיה — לקוטב הדרומי של הירח ב-2022 ולהפעלה שלהם שם, כדי לעזור בהנחת הבסיס למשלחות מאוישות אל פני הירח החל ב-2024.

המטעדים, שכוללים מכשירים להערכת ההרכב של פני הירח, בדיקת הדיוק של טכנולוגיות נחיתה והערכת הקרינה על הירח, נשלחים במסגרת יוזמת שירותי מטעדים מסחריים לירח (CLPS) של נאס"א כחלק מתוכנית ארטמיס.

כשארה"ב והעולם מתמודדים עם האתגרים של מגיפת קוביד-19, נאס"א מנצלת כלי נוכחות וירטואלית ותקשורת כדי להתקדם באופן בטוח בפעילויות החשובות האלה של חקר הירח, ולהעניק את המשלוח הזה אל פני הירח כפי שהיה מתוכנן לפי המגיפה.

"במסגרת תוכנית ארטמיס שלנו, אנחנו הולכים אל הירח עם כל אמריקה", אמר מנהל נאס"א ג'ים בריידנסטיין. "התעשייה המסחרית קריטית בהפיכת חזון חקר הירח שלנו למציאות. המדע והטכנולוגיה שאנחנו שולחים אל פני הירח לפני המשימות המאוישות שלנו יעזרו לנו להבין את הסביבה של הירח טוב יותר מאי פעם. המשלוחים האלה של CLPS הם בחוד החנית של עבודתנו לעשות מדע מצוין ולתמוך בחקר הירח על ידי האדם. אני שמח לקבל עוד אחת מהחברות החדשניות שלנו לקבוצה שמוכנה להתחיל לקחת את המטעדים שלנו לירח בהקדם האפשרי".

החוזה של 75.9 מיליון דולר כולל שירותים מקצה לקצה לשליחת המכשירים, כולל שילוב מטעדים, שיגור מכדור הארץ, נחיתה על פני הירח והפעלה במשך 12 יום לפחות. Masten Space Systems תנחית את המטעדים האלה על הירח באמצעות הנחתת שלה XL-1.

"לירח יש ערך מדעי רב, והמטעדים האלה יקדמו את מה שאנחנו יודעים ויעזרו להגדיר ולשפר את המדע שהאסטרונאוטים יכולים לעשות", אמר תומס זרבקן, סגן המנהל של מינהל המשימות המדעיות של נאס"א (SMD). "מטרת פעילות המשלוחים המסחריים לירח שלנו היא להראות איך גישה תכופה ובמסגרת האפשרויות הכספיות לפני הירח מועילה למדע ולחקר".

המטעדים שיישלחו פותחו בעיקר במסגרת שתי הקריאות להצעות NPLP (מטעדי ירח שמספקת נאס"א) ו-LSITP (מטעדי מכשירים וטכנולוגיה לפני הירח).

תשעת המכשירים שיישלחו הם:

מערכת דימות אינפרא אדום קומפקטית לירח (L-CIRiS) תציב רדיומטר – מכשיר שמודד אורכי גל אינפרא אדומים של אור – כדי לחקור את הרכב פני הירח, למפות את חלוקת החום שלהם ולהדגים את הישימות של המכשיר לפעילויות אחרות של ניצול משאבי הירח.

ספקטרומטר העברת אנרגיה ליניארית (LETS) הוא חיישן שימדוד את סביבת הקרינה על פני הירח. המטעד מוטס אף הוא בטיסת CLPS אל הירח ב-2021.

Heimdall היא מערכת מצלמות גמישה לביצוע מדעי ירח ברכבי חלל מסחריים. החידוש הזה כולל מקליט וידאו דיגיטלי אחד וארבע מצלמות: התקן דימות הנמכה עם זווית רחבה, התקן דימות רגולית עם זווית צרה ושני התקני דימות פנורמיים עם זווית רחבה. מערכת המצלמות הזאת מיועדת למדל את התכונות של הרגולית של הירח – האדמה והחומרים האחרים שמהווים את השכבה העליונה של פני הירח – ולאפיין ולמפות צורות גיאולוגיות. בין המטרות האחרות של המכשיר הזה אפיון סכנות נחיתה או עבירות פוטנציאליות.

MoonRanger הוא רכב רובוטי קטן ששוקל פחות מ-14 ק"ג וידגים טכנולוגיות תקשורת ומיפוי. הוא ידגים את היכולת לנוע במהירות למרחקים ארוכים על פני הירח עם ניווט אוטונומי ובלי יכולת לתקשר עם הארץ בזמן אמת. זאת טכנולוגיה שתוכל לאפשר חקר של יעדים שרחוקים מאתרי הנחיתה על הירח. MoonRanger יישא את מערכת הספקטרומטר הנויטרוני, שתמדוד את ריכוז המימן ברגולית של הירח – אינדיקציה אפשרית לקיומם של מים קבורים.

ספקטרומטר מסות לצפייה בפעילויות ירח (MSolo) הוא מכשיר למדידת משאבים שאולי נגישים על פני הירח. הוא יזהה גזים שיוצאים מנחתת בזמן הנחיתה על פני הירח כדי לעזור למדענים להבין איזה יסודות באים מפני הירח ואיזה מקורם בנחתת עצמה.

מערכת ספקטרומטר נדיפים קרוב לאינפרא אדום (NIRVSS) הוא כלי למדידת ההרכב והטמפרטורה של פני הקרקע. המכשיר יאפיין את המשתנות של אדמת הירח ויזהה נדיפים כמו מתאן, דו תחמוצת הפחמן, אמוניה ומים.

מערך רטרורפלקטורי לייזר (LRA) הוא סדרה של שמונה מראות קטנות למדידת מרחק ותמיכה בדיוק של הנחיתה. הוא לא מצריך חשמל או תקשורת מהנחתת ובעתיד יוכלו לאתר אותו רכבי חלל שבמסלול סביב הירח או נוחתים עליו.

רכישת דגימות, סינון מורפולוגי ובחינת רגולית ירח (SAMPLR) היא זרוע רובוטית שתאסוף דגימות של רגולית ירח ותדגים את השימוש בכף רובוטית שיכולה לסנן ולבודד חלקיקים בגדלים שונים. טכנולוגיית הדגימה משתמשת בחלף טיסה מפרויקט רכב החקר של מאדים.

נאס"א חתמה על חוזים עם 14 חברות אמריקניות לשליחת מדע וטכנולוגיה אל פני הירח באמצעות הזמנות משימה תחרותיות. היא מתכננת לפרסם לפחות שתי הזמנות משימה כאלה בשנה שבאמצעותן החברות יוכלו להציע לקחת מטעדים לירח. במסגרת תוכנית ארטמיס, משימות של משלוחים מסחריים מוקדמים של מטעדים אל פני הירח יאפשרו לנאס"א לבצע ניסויים מדעיים, לנסות טכנולוגיות ולהדגים יכולות לחקור עוד את הירח ולהתכונן למשימות מאוישות.

"אני מאוד שמח להעניק את הזמנת המשימה הבאה של שירותי משלוח ל-Masten Space Systems", אמר סטיבן קלרק, מנהל החקר ב-SMD. "עם המשלוח הראשון ב-2022, אנחנו ממשיכים לבצע את האסטרטגיה שלנו לספק שתי הזדמנויות משלוח בשנה של מטעדי חקירות מדעיות והדגמת טכנולוגיות אל פני הירח".

במאי 2019 נאס"א בחרה בשתי ספקיות CLPS, Astrobotic ו-Intuitive Machines, ושתיהן מתקדמות לקראת שליחת מטעדים לירח בשנה הבאה. בפברואר נאס"א ביקשה מ-14 החברות להגיש הצעות להטסת רכב חקר הקטבים לחקירת נדיפים (VIPER), שיהיה הרכב הראשון על הירח שיחפש וימפה את התפוצה של מים ונדיפים חשובים אחרים באחד הקטבים של הירח. בנוסף למשלוחים האלה והמשלוח שתבצע Masten Space Systems, מטעדים למשלוח חמישי לירח נמצאים בפיתוח, ובקרוב נאס"א תתחיל בסדרה חדשה של רכישת מטעדים לחקירות מדעיות ממוקדות בשנים שיבואו.

לידיעה באתר נאס"א

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן