מ.ח.ר 2013: הוקמה העמותה לקידום אתאיזם בישראל, שהתקבלה גם לארגון האתאיסטים העולמי

כ-800 משתתפים באירוע "מ.ח.ר. 2013:" שהיה כנס הפתיחה להקמת העמותה, ועוד מאות רבות שלא הצליחו להשיג כרטיסים. מרצה הכבוד, פרופ יעקב מלכין קרא להגביר החינוך ההומניסטי בבתי הספר הממלכתיים. יו"ר הכנס הראל עילם: נתנו לסטטוס קוו להתדרדר יותר מדי. אנשי מרצ שהשתתפו בפאנל הסיום ספגו ביקורת מצד הקהל, על כך שהעדיפו לשבת עם ש"ס מאשר לדאוג לזכויות הפרט של החילוניים. חבל רק שלא ניתנה במה למפלגות חילוניות אחרות * גילוי נאות, כותב שורות אלה הוא מועמד לכנסת מטעם מפלגת אור, שהוקמה בגלל שמרצ נכשלה בדיוק במניעת ההתדרדרות למדינת הלכה

יעקב מלכין, ציור מאת אשתו פליס פזנר מלכין, 1992 מתוך ויקיפדיה
יעקב מלכין, ציור מאת אשתו פליס פזנר מלכין, 1992 מתוך ויקיפדיה

כ-800 איש גדשו ביום חמישי בערב את בית ציוני אמריקה בת"א בכנס מ.ח.ר 2013 – מדע, חופש רציונליות. את הכנס פתח מייסד הארגון, הראל עילם "זה לא רק הכנס הגדול מסוגו בישראל אי פעם אלא אחד הכנסים הגדולים מסוגם בעולם. הכנסים הראשונים בניו יורק, באירלנד ובאוסלו היו קטנים מאלו שיש פה. לכנסים כאלה לוקח המון זמן להגיע לגודל ולתשוקה שיש פה בישראל."

בתחילת דבריו הסביר עילם את הקושי ממנו סובלים האתאיסטים בישראל: ההתחרדות של הממשלה, של מערכת החוק, של החינוך ואפילו מערכת התחבורה (עמדות נפרדות לכרטיסים לנשים ברכבת הקלה, קווי מהדרין) מעיקה.

"אנחנו אשמים, נתנו לסטטוס קוו להתדרדר יותר מדי. כדי לעשות שינוי אמיתי צריך קודם כל להתכנס כקהילה. אנחנו, מארגני הכנס אנשים מכל קהילות האתאיסטים השונות בארץ וכל מי שמוטרד. אנו משיקים היום עמותה חדשה: "העמותה לקידום אתאיזם בישראל" שמטרתה לקדם את הדמוקרטיה בישראל, לקיים חופש דת וחופש מדת ולהלחם על הזכות שלנו לגור במדינתנו אנו, להלחם על הלגיטימיות שלנו. החלום של מדינה דמוקרטית חילונית ליברלית נחמס מידינו על ידי גורמים שרוצים לא דמוקרטיה לא ליברליות ולא חירות."

"הפעילים בדפי הקבוצות יודעים על מה אנחנו מדברים, קוראים לנו תמהונים, קומץ הזוי. אנחנו לא קומץ ולא מיעוט. חסרי דת הם התנועה השניה בגודלה בעולם והם מונים 1.5 מיליארד בני אדם. אפילו באירופה ובדרום ארה"ב יש יותר אתאיסטים מאשר היו לפני 10 שנים. ישראל התקבלה לארגון האתאיסטים הבינלאומי AAI ואנחנו מכריזים על זה היום. הארגון מייצג עשרות מיליוני אנשים מעשרות קבוצות אפילו מארצות כמו אפגניסטן, סוריה ואינדונזיה. "

"הארגון, למרות שמו, כולל גם אגנוסטים, ספקנים והומניסטים. עמותה כמו שלנו לא תסתפק בארגון כנסים אלא גם תפעל. לאחרונה קראנו סיפורים אישיים של תלמידים מכל רחבי הארץ שמראים שמדע ואבולוציה נדחקים בקביעות מחוץ למערכת החינוך. נגייס מתנדבים – סטודנטים ואקדמאים למדעים מדויקים – ונפנה לבתי ספר, מתנ"סים ומרכזים קהילתיים במטרה להציע שיעורים במדע ובאבולוציה לכל מי שירצה, אחרי שעות הלימודים ובחינם. נציג את ההסבר המדעי לעולם ולשאלות החשובות באמת. זה לא יהיה פרויקט פשוט. לא רק מהבחינה הלוגסיטית או פדגוגית אלא גם תקשורתית. נצטרך להסביר שאנחנו לא נגד דת ולא רוצים להטיף נגד דת. אלא להסביר את המדע."

"נזדקק לתרומות גם לקדם את הפרויקט השאפתני הזה כי הוא חשוב לאין ערוך כדי שנציג את השפיות של המדינה ויום אחד נוכל לדבר באמת על הפרדת הדת מהמדינה."

אורח הכבוד של הערב היה פרו'פ יעקב מלכין, המייסד של בית רוטשילד בחיפה של בית הספר לקולנוע באוני' ת"א דן בשאלה במה אמת מאמין האתאיסט.

"גם נוצרים וגם יהודים נחשבו על ידי אנשי הדת היוונית ככופרים, כאתאיסטים, כלא מאמינים כיוון שלא האמינו בדת שלהם ובאלוהים שלהם. אנשים כאלה שוכחים שבלי אמונה אי אפשר לחיות לא בטבע ולא בחברה ולכן הדבר החשוב הוא להכיר באמונות הללו ולהכיר מהן האמונות הללו. האמונה המרכזית של כל אדם משוחרר מדת היא האמונה במדע, כלומר אמונה בנכונות התמונה המדעית של היקום, תמונה שהיא חדשה לרוב הציבור, כי עד המאה ה-19 רוב האנושות האמינה בתמונות אחרות – תמונות דתיות של היקום ורק ב-200 השנים האחרונות התפשטה בחלק גדול של האנושות האמונה באדם והאמונה במדע. כיוון שהאמונה במדע היא אמונה בעולם שהוא טבע עצמאי, טבע שחז"ל קראו לו האוטומטון של העולם. האתאיסטים של אז האמינו שהעולם הוא נצחי ואינסופי ואין בו מקום לריבונו של עולם ולכן נותר האדם אחראי לחייו, חופשי לבחור את דרכו בחיים, אבל חופש מחייב לאחריות, אחריות לחיי אדם, לעתידו, על כן בצד היות האדם חופשי הוא גם מחוייב, מחוייב לכללי צדק שרק בזכותם יכולה להתקיים חברה שבה בני אדם יכולים לחיות בחופש וליהנות מזכויות אדם ולממש את הפוטנציאל."

שני היסודות הללו, האמונה במדע והאמונה באדם היו נחלת הוגים כבר באמצע האלף הראשון – בהודו ביוון, בישראל היו חוקרים שהבינו שאוטומטון הוא העולם ושצריך להכיר באדם כאחראי. אבל הם היו בודדים, גם בימי הביניים וגם ברנסאנס, עד תקופת הנאורות. דוגמת הפילוסופים היוונים, או מחברי קהלת ואיוב, ועד שלא התפתחה דמוקרטיה בעולם הדת הייתה הכוח המכריע בכל חיי הרוח ובכל תרבות, בכל משטר של שליטים יחידים. הדת הייתה מבוססת על מצוות כי דת זו מערכת של מצוות המחייבות את האדם כיוון שהן הוכתבו על ידי אלוהים והאלוהים היה אחד הבסיסים של הדת

"א-תאיזם זה לא דת, לא דתיות כשם שתאיזם זה דתיות. א-תאיזם זה שחרור מהדת. תאיזם זו כניעה לדת. תאיזם – האמונה בתיאוס, האל שהוא הדיקטטור העליון, המנהיג של המנהיגים, מלך המלכים, אבינו ומלכנו היא אמונה של תרבות ציות, אמונה שבה אתה לא מחויב לכללי צדק אלא לאמונות דת, גם צודקות אבל גם לא צודקות על כן טען ליבוביץ' 'אני לא הומניסט', כי הוא מחויב למצוות, גם להרג עמלק, אלא שלמזלו אין עמלק, אבל זה טיעון דחוק".

"האמונה של תאיסטים היא שיש באיזשהו מקום אלוהים,לא יודעים איפה לא מנסים להגדירו ובמידה שהם יותר חכמים, הם מבינים גם שאי אפשר להגדירו. כפי אומר הסופר האמריקני מנקן, תאיסט דומה לאיש עיוור שנכנס לחדר חשוך, מחפש חתול שחור שאיננו, ומוצא אותו. סוג זה של תאיזם הוא לא בדיחה, הוא נחלת המונים הוא אחד המקורות של סכנות גדולות לאנושות ולאנושיות של בני אדם אחד המקורות לדה-הומניזציה של האדם גם בדתות חילוניות כמו קומוניזם ונאציזם וגם בדתות כמו היהדות הנצרות והאיסלם. רק אם אתה מאמין שהמנהיג העליון מחייב אותך כי זו מצוותו רק זה מביא אנשים להיות חיילי הג'יהאד, לוחמי צלב או חיילי הטרור היהודי."

"אני מסכים עם כל הליברלים שאומרים שלא צריך להלחם בדת. לא צריך להלחם כי היא הולכת וגוועת יחד עם האלוהות. אלוהים לא מת, האלוהות שלהם מתה. איך נוצרים אלוהים? אלוהים נוצרים על ידי בני אדם אלה הם גיבורי ספרות, גיבורי מיתוס שסופריהם, עורכיהם ומנהיגי הדת שלהם מייחסים להם אלוהות. אלוהות היא תכונה זמנית. כשדת מתחלפת בדת כל גיבורי הספרות המצריים, היווניים הכנענים, הפיניקים, מפסיקים להיות אלוהים."

"אנו קוראים על זאוס, על יהוה, על אשרה אשתו ועל בנו. כיוון שבנו היהודי של אלוהי העולם הפך אלוהים אבל רק לזמן מה. ברגע שהדת מתחלפת, אלוהותם של הדת הקודמת מתה. כאשר הדת נעלמת, האלוהות ניטלת גם מאותם אלים חדשים: יהוה, מריה. לכן האמונה האתאיסטית היא לא אמונה באי היות אלוהים אלא בדרך שבה נוצר האלוהים ובדרך שבה נעלמת אלוהות על כן יכולים היום אנשים לא דתיים ללחום באותן מצוות אי צדק הכלולות בדת. קרישי עלי, וואפה סולטן, שתי אתאיסטיות שגדלו כמוסלמיות והבינו שהדבר הנורא ביותר זה סובלנות נגד אי סובלניים, הדבר הנורא ביותר הוא לתת זכויות לכל מיעוט לכפות את האפליה הזו על בני אדם."

"הן מחו על הרב תרבותיות באירופה אשר אישרה את היחס הנורא לנשים. אפליית הנשים היא חלק מכל הדתות. כל עוד לא תשתחרר חברה מהשלטון או אפילו מהשפעה של מנהיגי דת תימשך אפליית הנשים היא מזיקה לכולנו, גורמת לפיגור חברתית וגורמת לחרדה ולהתחרדות כמו בישראל. זאת הסיבה שכדי להבין את גודל הסכנה בשליטת הדת, דת שבמהותה היא דיקטטורית, מה פרוש דת היא מערכת דיקטטים – מצוות שצריך לציית להם. כל עוד לא עוברים מתרבות הציות לתרבות הבחירה. אנחנו חייבים לבחור את אותן המצוות שיכולות להיטיב לאדם. צדק, כללי צדק הם כללים מועילים, כללים שהתבונה יכולה לבחון אותם. התבונה היא הקו המבדיל בין תרבותה ציות לתרבות הבחירה. ג'ונתן ישראל בספרו על הרדיקליות של הנאורות, מסביר כיצד מושג התבונה שמקורו בהגות היוונית, אותו מוסר תבונה, האתיקה ההומניסטית הבוחרת את אותם הכללים שיכולים להיטיב לבני אדם לא בגלל שהם כתובים בספר קדוש אלא בגלל שאנחנו יכולים להבין את התועלת שהם מביאים לכולנו וגורמים למיזעור הסבל, למיזעור הכאב, מזעור הנזק."

"בארה"ב הבינו כבר בסוף המאה ה-18 שיש להפריד דת ממדינה. כי אם הדת שלטת המדינה מפסיקה להיות דמוקרטית."

לסיכום (ולמעשה בפאנל הסיום) אמר פרופ' מלכין: "יש מה לעשות. צריך לשנות את החינוך החילוני. לא סתם הלימודים לא כוללים את לימודיה אתאיזם, האתיקה ההומניסטית, תולדת האתאיזם שהוא בן 2000 שנה וקדם למונותיאזם. מערכת החינוך מדגישה את המורשת ואת המסורת הדתית. כמובן שיש בה יצירות מופת אך היא לא מייצגת את היהדות ולא את העם היהודי כשם שאלוהים לא מייצג את היהדות ואת העם היהודי. אני מציע לאותה עמותת על להציע לבתי ספר למתנ"סים לכל קבוצה שמעוניינת שיעורים של מתנדבים מתוך הקהל הגדול של אקדמאים חילונים, אתאיסטים, אשר יכולים ללמד הומניזם ועל ידי כך נוכל אולי להתקרב לניסוח דרישות מפורשות ממנהיגי המפלגות שלנו ונאמר להם: אם לא תכניסו את זה למצע, לא נצביע לכם."

בערב התקיים פאנל בהשתתפות פרופ' מלכין וכן נציגים שונים ובהם איש מרצ לשעבר דדי צוקר, ומועמדת מטעם המפלגה כיום, תמי זנדברג. השניים ענו למנחה הערב, גדי סוקניק ולשאלות מהקהל מדוע לדעתם המצב התדרדר, והם לא עשו משהו. צוקר האשים את הדמוגרפיה, כאשר הרוב רוצה נוכחות גדולה יותר של הדת בחיים הציבוריים , וגם המפלגות לא חושבות שהציבור רוצה להשתחרר מכך, אחרת היו פועלות, 'יתכן שיש זרם תת קרקעי שאיננו מודעים לו'. אמר דדי צוקר. ואילו תמי זנדברג טענה שיש התנגשויות לפעמים בין הצורך לפעול נגד כפיה דתית לבין דברים אחרים, וכי הדבר צריך להיות חלק מהשקפת עולם שלמה. הקהל לא אהב זאת.

סיקור נרחב של הכנס יתקיים לאחר שכל ההרצאות, ופאנל הסיום יועלו לרשת.

הערת הכותב, הטענה של כל המשתתפים בפאנל היתה שאין אף מפלגה שחורתת על דגלה הפרדת הדת מהמדינה. לצערי, לא ניתנה זכות ביטוי למפלגה היחידה שכן מציעה זאת – מפלגת אור, הקוראת בדיוק להפרדת הדת מהמדינה ולהאחדת מערכות החינוך. גילוי נאות, אני חבר במפלגה ומועמד מטעמה לכנסת, במקום השישי, ואני אישית באור, כי מרצ נכשלה בתפקידה. החרדים מתחפשים פעמים רבות למקופחים וזוכים להגנה של אנשי מרצ, בשעה שבחסות הגנה זו הכפיה הדתית מתגברת ושכונות נכבשות, שלא לדבר על זה שתמיד כשהיתה למרצ הזדמנות לתקן את המצב היא החמיצה אותה ודי אם נזכיר את הדחתה של שולמית אלוני ממשרד החינוך, כשמחליפה יוסי שריד נתן מיליונים למפעלי ההחזרה בתשובה, ואת ההתדרדרות בעת ישיבתן המשותפת של מרצ וש"ס בממשלת ברק.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

66 תגובות

 1. חחחח אתאיסטים, זה מה שהצלחתם לארגן ? 800 איש נעגל ל- 1000 שיהיה נו שוין.
  יש לכם בעיה חמורה אחת: הילודה שלכם לא משהו ?
  קבלו משהו איך אומרים הערסים "לפנים" מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה:
  "…השינוי צפוי להיות בולט במיוחד בקרב הילדים החרדים: לפי התחזיות, ב-2065 כל ילד שני (49%) יהיה חרדים, פחות משישית ערבים (15%) והיתר – כשליש – יהודים לא חרדים ובני דתות אחרות"
  כל ילד שני חרדי !!!
  אני מציע לכם אחת משתיים:
  1. קחו מטוס כבר עכשיו, למה לחכות? והגרו לארצם של אבות אבותיכם הקופים (אפריקה) למה לסבול בארץ שאין לכם שום קשר מהותי אליה, מאחר וכל הקשר לארץ הזו מקורו בתנ"ך של אלוקי ישראל (זה שבריקבון הגיונכם היבש והדל אינו נמצא ואינו קיים, אתם מה זה מצחיקים זה מזכיר לי את המונח "גילוי אמריקה" כאלו לפני שקולומבוס הגיע לא היה שם כלום…)
  2. תחזרו בתשובה כי בכל תסריט שתתכננו ההיסטוריה היהודית נעה להגשמתה כפי שמובא בתנ"ך רק עיוור, טיפש ו"אתאיסט" לא רואה זאת.
  חזרה בתשובה אינה חזרה לימי הביניים זה תספרו לנוצרים לא לעם ישראל.
  לא תעשו זאת אתם הולכים לסבול מהמציאות שתטפח על פרצופכם וגם בסוף תרדו מהארץ או שהכי גרוע מבחינתכם הנכד שלכם או הנין יחזור בתשובה (תשאלו את דידי מנוסי, אורי זוהר, נירה עדי, אריאל זילבר, נעמי שמר ועוד ועוד) הרי לא יתכן שכולם מטומטמים ורק אתם חכמים…(עיינו ערך פוסטמו-דרנה)
  תהיו קצת רציניים באמת ואל תקימו דת חדשה שבאירופה כבר זרקו לפח האשפה מזמן.

 2. איפה העמותה?
  מי שמע עליה?
  מאז 2013 (3 שנים) אין לה פרסומים?
  איך העמותה מתכוונת להביא את דברה לציבור בישראל ולהפיץ את תורתה ברבים?
  מי האנשים שמנהלים את העמותה ומה תוכנית הפעולה שלה?
  אשמח לתשובות

 3. במדינות נאורות אנשים לא מתביישים להצהיר שהם אתאיסטים. או אז קל לעשות פילוח של האוכלוסיה בנושא זה. בישראל רוב האנשים מתביישים להצהיר על עצמם ככאלה. אנשים אלה לא מקיימים שום מצווה (פרט לאי הנחת טפילין בשבת)… מתנהגים כחילוניים לכל דבר. אם הם נדרשים להגדרת עצמם הם יגידו שהם אגנוסטיים. יש איזה פחד יהודי קדמון לכפור בקיומו של אלוהים. אי לכך בישראל כל הסטטיסטיקות בנושא זה לוקות בחסר.

 4. אתאיסט לא חייב להיות אנטי דתי. כל אדם באמונתו (או בחוסר אמונתו) יחיה. אני מרגיש את עצמי כיהודי אתאיסט. אני מרגיש קשור מאד מאד לעמי ולמולדתי. קשור להסטוריה שלנו, למסורת ולחגים. לחוכמת חז״ל, לסיפרות יהודית ולאומנות היהודית. כל אלה לא חייבים לבוא עם אמונה באלוהים על כל מגוון תרי״ג מצוות עם כל הכרוך שבהם, כמו: תפילות ותחנונים, צומות, פחד תמיד משכר ועונש, גן עדן ו/או גהינום, תחיית המיתים וכיו״ב. בעבורי אלה שתי ישויות נפרדות לגמרי.

 5. כל עוד דתיים למיניהם מרשים לעצמם להיתערב בחיי הזולת אין שום סיבה לא להיתערב בחייהם-כל עוד הם ממשיכים להתפלל במקום לעבוד שיבקשו משכורת ישר מהאלוהים הכל ול אני מניח שזאת בעיה קטנה מאוד בשבילו לשלוח שקים בכל חודש ושהם יוכלו להמשיך להיתנדנד בבתי הישיבות על חשבון האל הכל יכול-לא על חשבון אנשים עובדים אחרים- ובשום אופן לא על חשבון אנשים חילוניים או חסרי אמונה אבל בעלי היגיון בריא -תניחו לאחרים לחיות בשקט תחיו מעבודכם כאנשים נורמליים ואז אף חילוני לא יתענין בקיומכם

 6. למה רק עד השביעי? כי בשביעי שבת ויינפש?
  ואגב זה כולל את השביעי או לא כולל?
  אני שואל כי אנשים ודאי רוצים לדעת אם משתלם להיות אתאיסט, כי אם זה כולל את השביעי…
  אני אישית לא חושב שמשתלם..

 7. אז אתה אומר שהאלוהים שלך יהרוג את הבן שחזר בתשובה של אתאיסט
  לא משהו האלוהים שלך…..

 8. הקב"ה יכה את כל ה"אתאיסתים" בניהם ובני בניהם עד דור שביעי בדבר ,חרב,ושידפון וגופותיהם תהיינה למאכל לעוף השמיים ולחיות השדה

 9. Не знала о конференции. Отсутствие транспорта в выходные дни – ИДИОТИЗМ. Отсутствие гражданских браков – полный бред.Требования к женщинам быть ."скромными" по мнению ортодоксов- средневековый кошмар

  תרגום באמצעות גוגל טרנסלייט. אם מישהו יכול לעזור לתרגם אשמח
  לובוב רוזנפלד
  פורסם בתאריך 24/01/2013 בשעה 11:47
  אני לא ידעתי על הכנס. חוסר תחבורה בסוף השבוע – טמטום.היעדר הנישואין האזרחיים – זו השטות מוחלטת. דרישות על נשים להיות. "צנוע" בדעתו של הסיוט חרדי של ימי ביניים

 10. א. כי מחוץ לפוליטיקה אף אחד לא שומע את זעקתך.
  ב. איזו מפלגה הזויה? הרי זה היה צריך להיות הקונצנזוס. מי שלא מבין את זה עושה נזק לציבור שאינו חרדי.

 11. למה הכל תמיד חייב להגיע לפוליטקה ולמה להצביע למפלגה שנחשבת הזויה וקיצונית עוד לפני שהוקמה

 12. לא מדענית,
  אם את חושבת שהדת היא שטות, אז למה את צריכה להפריך את טענותיהם של המאמינים שמקבלים את המדע? למה אכפת לך? מה זה עניינך בכלל במה מאמינים כל ההוזים האלה? אם הם מקבלים את התפיסות המדעיות המקובלות, לא צריך להיות לך אכפת מהם, ובוודאי שאת לא אמורה לנסות ולהפריך את דבריהם (לא ברור לי איך).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן