בדידותה של הנוסעת בזמן

בתוך משרד רגיל, במסדרון לא בולט במיוחד בפקולטה לפיסיקה בטכניון, חוקרת הדוקטורנטית דנה לבנוני תהליכים שנחשבים ברוב העולם למדע בדיוני. על יקומים מוזרים, מכונות זמן והקושי שבלהיות החוקר היחידי בתחום

זמן. מתוך ויקיפדיה
זמן. מתוך ויקיפדיה

מיכאל שליט

מאז פרסומה, עוררה תורת היחסות הכללית של איינשטיין התפעלות בקרב מדענים וחובבי מדע רבים ברחבי העולם. התורה מסבירה את מקורו של כוח המשיכה, שאותו אנו חשים על בשרינו מדי יום, במונחים גיאומטריים ובצורה אלגנטית להפליא. איינשטיין חשב על הזמן בתור עוד מימד, כמו שלושת המימדים המרחביים אותם אנו רואים סביבינו. גופים מאסיביים מעוותים את המרחב, הסביר איינשטיין, ובכך משפיעים על תנועת גופים אחרים בסביבתם.

פיסיקאים מכל קצוות תבל התאהבו ביופיה של התיאוריה, ותוך זמן קצר גילו שהיא גם חוזה תופעות מפתיעות ביותר. מסתבר שבמסגרת תורת היחסות, אין כל עיקרון מתמטי או פיסיקלי טהור האוסר על קיומן של "לולאות מרחב-זמן", מצבים בהם גוף כלשהו נע במרחב ובזמן אך חוזר בסופו של דבר לאותה נקודה, הן במרחב והן בזמן.

מבחינת אותו גוף, נניח חללית עם אסטרונאוט בתוכה, הזמן עבר כרגיל. אך לאלו שהוא הותיר מאחור, נראה שהוא הצליח לחזור לעברו, לאחר שהוא היה בעתיד. אפשר לדמיין את ה"לולאת מרחב-זמן" כמשהו הדומה למשחק מחשב שבו כל מה שיוצא מצד ימין של המסך שב ונכנס לתוכו מצד שמאל.

הפיסיקה המודרנית חזתה תופעות רבות, אשר נראות לא אינטואיטיביות בעליל ממבט ראשון, ואף על פי כן נצפו בניסויים רבים. אם כך, אולי "לולאות מרחב-זמן" כאלו אפשריות, והעולם שלנו מוזר אף יותר משחשבנו? זוהי השאלה אותה יצאה לחקור דנה לבנוני, בהנחייתו של פרופ' עמוס אורי מהפקולטה לפיסיקה בטכניון.

חולמת על מכונות זמן

"בכדי לאפשר 'מסע בזמן', המרחב והזמן עצמם צריכים לקיים תכונות וקשרים מסויימים", מסבירה לבנוני. "ניתן לדמיין המון יקומים שונים אשר בהם ניתן לחזור לעבר, אפילו ללא מאמץ כלל, אך אלו משחקים מתמטיים. בעיה מעניינת יותר היא השאלה המעשית: האם בעולם שלנו, כפי שהוא היום, ניתן לבנות מכונת זמן. חשוב להבין, ש'לבנות' פירושו להתחיל ממרחב כמו זה המקיף אותנו, שבו ניתן לנוע רק קדימה בזמן, וליצור אזור שבו התנאים ללולאת זמן מתקיימים. במחקר מצאנו את אותם תכונות שמאפיינות אזור כזה במרחב ובזמן".

תכונות אלו יוכלו אולי להיות מתכון לבדיקה תיאורטית של מכונות זמן עתידיות, אך המצב מסובך אף יותר. "אותו אזור במרחב, אשר יכול לאפשר משהו מוזר כמו חזרה בזמן, חייב להיות מעוות בצורה קיצונית. מסתבר שאם גוף קשיח, נניח בן אדם, ינסה לעבור ממרחב "נורמלי" לתוך אותו אזור מיוחד, הוא יקרע לגזרים. זו תופעה הדומה להתנהגות גופים ליד חור שחור, שם חלקים שונים של הגוף הנופל מואצים בקצב שונה בזמן הנפילה, והגוף מתפרק לחתיכות", למורת רוחם של חובבי מדע בדיוני רבים.

"אין עם מי לדבר"

חיפוש מהיר באתר הפקולטה לפיסיקה יגלה כי פרופ' עמוס אורי הוא היחיד בטכניון שעוסק ביחסות כללית, אך מעטים יודעים כי הוא גם מהיחידים בעולם המתעסק ברצינות במכונות זמן. פרופ' אורי מנחה מספר מועט יחסית של סטודנטים, מה שמצמצם עוד יותר את כמות המדענים העוסקים בנושא בארץ.

"זה קשה", מודה דנה לבנוני. "גם ברמה האישית, אין סטודנטים לחלוק איתם רעיונות ודעות באווירה נינוחה בזמן ארוחת הצהריים, וגם ברמה המקצועית. עבור מדען צעיר זו יכולה להיות בעיה משמעותית".

ובכל זאת, לבנוני בדרכה לסיים את הדוקטורט שלה בתחום היחסות הכללית בעוד כשנה. "הייתי מודעת לבעיות כאשר בחרתי את נושא הדוקטורט, אבל המשיכה שלי לתחום גברה על הכל. אני לא מתחרטת".

הראיון נערך במסגרת הקורס "מדע בתקשורת" בטכניון

בטכניון פיתחו מודל תיאורטי של מכונת זמן

על פרדוקסים של מסע בזמן
על פרדוקסים של מסע בזמן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

49 תגובות

 1. מחקר בודד הוא סימן למחקר לא טוב . זו מלכודת שאנשים מבריקים דווקא המוכשרים ביותר נופלים בה . הפרופסור הוא כנראה בעל כישורים בינאישיים שהוא מצליח להחזיק סטודנטים במחקר כמו שמתואר שלא יוביל אותם לשום מקום . זו פשוט הונאה..

 2. שלום וברכה,
  אני חושב “בדידותה של הנוסעת בזמן” זה אפשרי…
  היה לי מקרה מיוחד – קפיצה ממקום למקום אחר עם רכב ונוסע. אני לא יכול להסביר איך זה קרה. עם מישהוא יוכל לעזור לי להבין את זה אשמח מאוד.
  בכבוד רב
  רובין

 3. אנונימי:
  שום דבר שקורה במוח אינו חזרה בזמן.
  המוח משתמש במה שנרשם בו אבל הוא עושה זאת עכשיו.
  לטעון שאתה חוזר בזמן באמצעות הזיכרון זה בערך כמו לטעון שאתה חוזר בזמן באמצעות ספר היסטוריה.
  אתה בסך הכל חווה כאן ועכשיו משהו שאולי קרה כבר בעבר אבל השאיר את חותמו בחומר הקיים היום.

 4. ומה עם חלומות, האם הם לא פיזיקאליים?
  כאשר אני חולם אני מסוגל לחזור בזמן ולהמצא במצבים שקרו לי בעבר, אני מסוגל גם לעוף בחלום וגם למות מספר פעמים, האם כל זה לא פיזיקאלי?
  הרי אם מחשבה היא דבר פיזיקאלי אזי גם המסע בזמן הוא דבר אפשרי מבחינה פיזיקאלית, לא כך?

 5. ומה עם המוח או השכל יותר נכון, הדבר היחיד (נכון להיום) שמסוגל 'לחזור בזמן'?
  הרי השכל מסוגל 'לשחזר' מחשבות/זכרונות מן העבר, וגם 'לנחש' את העתיד, איך זה קורה?
  האם 'חזרה בזמן' או 'קפיצה קדימה בזמן' היא האפשרות היחידה של 'טיול' בזמן שקיימת אך ורק בשכל, ויהיה בלתי אפשרי לטייל בזמן בדרכים אחרות?

 6. מאת asd:
  28-08-2009 בשעה 23:30
  במשך שנים רבות חקר את הנושא דר, אלי טוסן (פיסיקה -אוניברסיטת בן גוריון באר שבע ) ופירסם מספר מאמרים על הנושא

  המאמר A NEW DESCRIPTION OF NATURE- THE WAY TO UNIFICATION

  מפורסם נאתרו בכתובת:

  http:// members.1stnetusa.com/etousson
  מאמר פורץ דרך , ברמה גבוהה ומאד חדשני לעיונכם בעלי המקצוע הרציניים אברהם

 7. נקודה – אני מבין מה שאתה אומר , לא דיברתי על המשמעות הפילוסופית של מושג הזמן אלא רק על האפשרות הסמנטית ,אחרי שכבר קיבלנו את קיומו ,להתייחס אליו כאל מימד שלם או כאל נקודה ספציפית

  ברמה הפילוסופית אני יכול לטעון שאם התודעה חווה מימד של זמן אז הזמן אכן קיים מנקודת היחוס של התודעה ואילו נקודת יחוס שבה המרחב זמן מתכנס כןלו לדגם דומם קיימת תאורטית ככלי להסבר תופעות יחסיות אך אין זה אומר שבהכרח היא תמונת המציאות

 8. תודה, נקודה.
  גיאורגיה לא אכזבה אבל, כפי שאתה רואה, חזרתי בזמן להגיב על הכתבה 🙂
  התחלתי לעבור על הכתבות שהחמצתי בהיעדרי אבל עכשיו כבר מאוחר אז אדחה את ההמשך למחר.
  לילה טוב.

 9. כשהיא תפתור את הבעיה כבר לא תהיה בודדה כי תוכל להתרועע עם כמה עותקים של עצמה שרק תרצה שיבואו מהעתיד לחזק את ידיה.

  אני:
  קבלתי את הבדיחה באימייל לפני מספר חודשים אבל היה נחמד לחזור בזמן ולהיזכר. באמת בדיחה חמודה.

 10. נדב, כשתפיסת העולם היא שכל היקום כבר קיים, אז אין תנועה פיסיקלית, זאת תפיסה של התודעה בלבד שנעה ע"פ הזמן. במציאות הפיסיקלית היקום הוא כפי שהוא.

 11. נקודה ,ניראה לי שפיספסת את מה שניסיתי להגיד , בסך הכל הצבעתי על שני מונחים שיש להם אותה מילה אך מסמלים שני דברים שונים , לא טענתי שמימד הזמן נפרד ,אני יודע שהוא חלק מהמרחב זמן ,אבל המילה זמן יכולה לסמל , מיקום מסוים על ציר הזמן או את כל הציר בכללותו בדיוק כמו שהמילה מקום יכולה לסמל נקודה במרחב או את כל המרחב בכללותו , ומכאן ניתן לומר שאפשר לנוע בזמן או שהזמן נע קדימה או אחורה

  לגבי ההשפעה של התודעה האנושית על הזמן, קשה להגיד , עם תפיסתינו של הזמן מהווה אותו אז איך יתכן מעבר הזמן שהביא להווצרות התודעה ,כלומר עצם קיומה של התודעה יכול אולי להעיד על קיומו של איזשהו מרחב בו יכולים להתקיים תהליכים שיוצרים אפקטים מורכבים כמו התודעה עצמה

 12. אייל, אם תקבל את זה שהמרחב זמן תמיד קיים, אזי גם ה"חומר" באותו מרחב זמן קיים ולא משתנה, כלומר בזמן T מסויים יש מוח אחד שמודע… במצב זה אין משמעות ללחזור בזמן.

  ל35, לא טענתי בשום מקום שאין מימד זמן. רק צריך לדייק, המימד זמן לא נפרד, הוא חלק מהמרחב-זמן שלפי תורת היחסות.

 13. אתה חוזר כל פעם על המילים "תנועה בזמן"
  אז נחזור לרגע שלב אחד אחורה: בשביל לנוע במרחב צריך זמן
  אז איך אפשר לנוע בזמן אם אין מימד זמן אחר נוסף שבעזרתו נוכל לנוע בזמן שאנו מכירים.

 14. נקודה,

  האם אתה מצביע על התודעה כעל משהו שמתקיים מחוץ למוח, משהו שהוא מעבר לתהליכים חשמליים-כימיים במוח? אני לא מבין אחרת מה אתה מנסה לומר.

  בתגובה הקודמת כיוונתי לדבריך אלה:"…המנוע שמניע אותנו כאן הוא האפקט של התודעה, ולא שהמנוע הוא במימד הזמן." אם אנחנו נמצאים באיזור ביקום שבו המארג מרחב-זמן מעוות באופן כלשהו ביחס לסביבה, ובחיינו העיוות הזה משתנה, לא נרגיש את זה. התודעה לא תתפוס את זה. הכל נע לפי המארג הזה. זו המערכת שלנו. כך שלא בדיוק הבנתי איזה תפקיד אתה מנסה לייחס לתודעה בהקשר של שינויים במימדי המרחב ומימד הזמן.

 15. אייל, בודאי שיש קשר הדוק בין כוחות היקום לתודעה. שהרי אנו חיים ביקום שחוקיו ותנאיו אפשרו את התרחשות התודעה שלנו. אז הקשר הוא הדוק הרבה יותר ממה שרגילים לחשוב.

 16. נקודה…

  מה לכוחות היקום ולתודעת האדם?
  הרבה מבחינתו של האדם, אבל מבחינתו של היקום?

 17. נדב, אין מימד זמן נפרד, יש מרחב זמן של כל היקום.
  ואנו מודעים רק כשאנו נעים קדימה בזמן. זה קשור לתודעה בצורה עמוקה באופן כלשהו, ולא לאפקט פיזיקלי אחר. כלומר המנוע שמניע אותנו כאן הוא האפקט של התודעה, ולא שהמנוע הוא במימד הזמן.

 18. נקודה
  אני חושב שיכול להיות בילבול בין המושג – "מימד הזמן"למושג זמן בהתאמה זה כמו ההבדל בין
  "מרחב" ל "מיקום" , לכן ניתן לומר גם שאפשר לנוע אחורה בזמן וגם שהזמן זורם אחורה

 19. אותי זה הצחיק. יש כאן סוג של כפל משמעות למושג "לחזור בזמן", אותו הבנתי רק בפסקה האחרונה (ואז חזרתי לקרוא שוב מההתחלה): לא "חזרה אחורה בזמן", אלא "לחזור בזמן מהעבודה הביתה" (למשל).

  וחוץ מזה, זה נשמע כמו נושא מאוד מעניין למחקר.

 20. מגיב 25,

  לי יש קשיי הבנה. מצטער אבל לא הבנתי אם זו בדיחה ואם כן אז על חשבון מי בדיוק. אם אתה במקרה נמנה על ציבור שונה מזה שאני נמנה עליו אז בוודאי גם ההומור שלנו נבדל פה ושם. אז אם תרצה תוכל להסביר למה התכוון המשורר עבור כל מוכי קושי ההבנה למיניהם. תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן