סיקור מקיף

הטורף ששלט במעמקי הימים

שלד מלא (אבל מאובן) של יצור ימי ענק – אולי הזוחל הימי הגדול ביותר שחי מעולם מתחת לפני האדמה – נתגלה בצפון-מזרח מכסיקו

שלד מלא (אבל מאובן) של יצור ימי ענק – אולי הזוחל הימי הגדול ביותר שחי מעולם מתחת לפני האדמה – נתגלה בצפון-מזרח מכסיקו. החוקרים זיהו אותו כטורף הגדול ביותר ש"שלט" במעמקי האוקיאנוס לפני כ-150 מיליון שנה.

השם הזואולוגי שניתן לו הוא "ליאופלאורודון פרוקס" – סוג של דינוזאור ("פלסיאוזאור"). הוא היה אוכל בשר ו"ארוחותיו" התבססו על זוחלים קטנים, בעלי יכולת שחייה. ההערכה היא שאורך גופו של היצור המפלצתי הזה – מהאף ועד קצה הזנב – הגיע ל-25 מטר ומשקלו מעל 150 טונות.

בשלב זה הדביקו לו החוקרים את השם "המפלצת מ-ארמברי", על שם האתר שם נתגלה. זו הפעם הראשונה שמתגלה מאובן מושלם של יצור כזה (בעבר נתגלו חלקים בלבד של השלד).

מומחי המוזיאון לתולדות הטבע בקרלסרוהה, גרמניה, יעסקו עתה בשיחזור העצמות, במטרה לנסות ולבנות על בסיס השלד, דמות מלאה של בעל-החיים הזה, לצורך תצוגה.

ככל הידוע, היצורים שנקראו "פלסיאוזאורים" הופיעו בעולם בתקופת היורה המוקדמת, ודי מהר הקבוצה הזאת התפצלה לשניים: לארוכי-צוואר, כמו הקריפטוקלידואים ולקצרי הצוואר, ה"פלסיאוזאורים".

זוחלים ימיים הם בני-דודים של הדינוזאורים שאיכלסו את פני האדמה בין 208 מיליון ועד 65 מיליון שנה לפני זמננו.

אלכס דורון

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. בשורה השישית אתם כותבים שזה דינוזאור ואחר כך בסוף כותבים שמודבר בזוחלים ימיים שהם קרובים של הדינוזאורים.
    ההערה האחרונה היא המדויקת. לא היו דינוזאורים מעופפים ולא היו דינוזאורים ששוחים בימים. מדובר בזוחלים ימיים או זוחלים מעופפים.ספציפית ליצור שהתגלה , הוא היה הטורף הימי הכי גדול מאז ומעולם כנראה, שאכל כל מה שחלש ממנו, כולל את בני מינו.
    רק המגלודון בתקופה מאוחרת יותר השתווה לו (יש החושבים שלמגלודון היתה עוצמת נשיכה חזקה יותר, אך היה קטן יותר בגודלו כנראה).
    אני חייב לציין שההערכות לגבי משקלו נראות מופרכות. 150 טון על 25 מטר? בתוך הים? אין לזה תקדים. על פניו יש לכם טעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן