סיקור מקיף

המוצגים נוגדים את התנ"ך, בואו נגנוז אותם

כך מבקשים לעשות האוונגליסטים בקניה לממצאיו של ד"ר ריצ'ארד ליקי, שחפר בקניה וגילה מאובנים של כמה מהמינים שקדמו לאדם

ריצ'ארד ליקי על שער השבועון טיים

ריצ'רד ליקי – הפלאנטולוג הידוע, אינו מוותר לכנסיה האוונגליסטית בקניה, ראשי הכנסייה לוחצים על הנהלת המוזיאון הלאומי בנאירובי להסתיר בחדר צדדי את המיצג הפלאונטולוגי (מהמפורסמים בעולם) המתאר את האבולוציה של המין האנושי. כך מוסר כתב העת המקוון סקפטיקל אינקוויירר, המוקדש למאבק בטיעונים על טבעיים ובהתכחשות לאבולוציה.

ליקי שהיה בעבר מנהל המוזיאון תאר את כוונת הכנסייה כ"כוונה שערורייתית ", סיפר לכתב הדילי טלגרף הלונדוני על הלחץ שמפעילה הכנסיה על הנהלת המוזיאון באמרו כי המוזיאון חייב להמשיך ולהציג את המוצגים שמחזקים את התאוריה על "מקור המין האנושי". במוזיאון מוצגים בעלי חשיבות עולמית, מוצגים שמעמידים את המוזיאון בקדמת
המחקר הפלאונטולוגי, ביניהם השלד בן 1,7 מליון שנים של "ילד-טורקנה" בן המין אדם-זקוף (הומוארקטוס), שלד שנמצא ע"י ליקי באגם טורקנה (בצפון קניה) ב-1984. כמו כן מציג המוזיאון שרידים של אוסטרלופיתקוס-אנאמנזיס שכנראה היה הראשון שהלך זקוף, (לפני 4 מליון שנים). צרוף המוצגים והממצאים במוזיאון מציירים את התמונה היותר בהירה של מקורות האדם (הומו-סאפינס) ושל השושלת שהביאה להתפתחותו.

מנהיגי הכנסייה שלה כ-6 מליון מאמינים, דורשים להסתיר את המוצגים מאחר ולדברי הבישוף אדויו "הקהילה הנוצרית אינה מרגישה נוח מכך שליקי וחבורתו מציגים את הנחתם כעובדה". "הדוקטורינה שלנו היא כי לא התפתחנו מקופים, ולכן אנו מוטרדים מכך שהמוזיאון מציג הנחה/תיאוריה כאילו הייתה עובדה". לדברי הבישוף כל הכנסיות בארץ יתאחדו כדי לאלץ את המוזיאון להסב את המוקד ולהסתיר את המוצגים האנתרופולוגים.

דברים אלה העלו את חמתו של ליקי שהגדיר את הבישוף כ"קנאי קיצוני", והוסיף כי " התיאוריה שלהם רחוקה מהזרם המרכזי ואסור להרשות שיבחשו באחד מאוספי המאובנים החשובים בעולם".

דובר המוזיאון נישמע כמהלך על חבל דק בניסיון לחמוק ממצב ניפתל , אמר "יש לנו אחריות להציג את המצאי בצורה הטובה כך שכל המבקרים יוכלו להפיק את מירב ההבנה מהמוצגים"."אבל הדברים עלולים להסתבך כאשר בצד אחד אמונה דתית ובצד השני חוקרים, מדענים ואינטלקטואלים.

ד"ר אסף רוזנטל, המומחה לאפריקה, ולטבע ביבשת זו, מוסיף כי אחד ממוקדי העניין החשובים בקניה הוא המוזיאון הלאומי בניירובי. המוזיאון סגור לרגל שיפוצים ואמור להיפתח ביוני 2007. במוזיאון אגפים זואולוגים, אנתרופולוגים, אמנותיים , אחד האגפים היותר מעניינים וחשובים הוא האגף הפליאונטולוגי בו מוצגים ייחודיים המראים את התפתחות המין האנושי.
ריצ'ארד ליקי הוא אחד הפלאונטולוגים הנחשבים והמפורסמים בעולם ובזמנו ניסה לרוץ לנשיאות בקניה (הפסיד במרוץ אחרי ש"חטף" מכות באחת מאסיפות הבחירות).
דר. אסף רוזנטל, מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.

לפרטים טל‘ 0505640309 / 077-6172298 ,

דוא‘ל [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. אם האבולוציה התרחשה איך עדיין קיימים קופים בעולם? ויכול להיות ששרידי האדם שמצאו פשוט היו משבט אחר? כמו שגולוגלת אפריקאית וסינית שונה מגולגולת אירופאית .. אני בכל אופן חושבת שזה אפילו מעליב לחשוב שבאנו מקופים…

  2. יש לי משהו אחד לומר על המאמר הנ"ל. אם אתה רוצה לפגוש את ההורים האמתיים שלך יש לנו גן חיות עם הרבה מאוד קופים תבקר ותגיד שלום ותמסור ד"ש בשם כל אלה שחושבים כמוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן