סיקור מקיף

מרי ליקי בעקבות האדם הקדמון – מאה שנה להולדתה

בשנת 1959, גילתה מרי את "זינז'אנתרופוס" (אוסטרלופיתקוס בוסיי – Australopithecus boisei) מאובן שהצליח להקנות תהילת עולם למשפחת ליקי והיה אחד מההומנידים שהתפצל מהשושלת האנושית

מארי ליקי. מתוך talkorigins
מארי ליקי. מתוך talkorigins

מרי ליקי (Mary Leakey) נולדה כמרי דאגלס ניקול ב -6 בפברואר 1913. אביה, ארסקין ניקול, היה אמן נוף פופולרי, ומרי בילתה את מרבית ילדותה באירופה, בעיקר בדורדון ובלז איזי, אזור עשיר באמנות פרהיסטורית ואתרים ארכאולוגיים, נושאים שמרי התענייינה בהם.
האידיליה שלה התנפצה בשנת 1926, כאשר אביה, אליו היתה קרובה באופן מיוחד, נפטר ומרי ואמא עברו ללונדון. הנסיונות לתת לה חינוך קונבנציונלי כשלו, כאשר הילדה המרדנית סולקה משני בתי ספר קתוליים.

בשנת 1930 היא החלה ללמוד קורסים בארכיאולוגיה ובגיאולוגיה ועבדה בחפירות ארכיאולוגיות כמאיירת מדעית. היא פגשה את לואיס ליקי ב-1933 בקיימברידג' והרומן ביניהם נרקמם במהירה. במשלחת הבאה שלו לאפריקה, היא קבעה להפגש איתו שם, שבה הביתה איתו ושוב חזרה איתו. לאחר שאשתו פרידה התגרשה ממנו, הם התחתנו ב-1936. היא שבה לקניה עם לאויס בשנה שלאחר מכן ובעשורים הבאים עבדה איתו באתרי חפירה רבים.

התגלית החשובה של מרי ליקי היתה זיהוי הגולגולת הראשונה של פרימאט נכחד מעידן המיוקן שכונה פרוקונסול. מרי עבדה בעיקר כארכיאולוגית ולא כאנתורופולוגית פיזית.

בשנת 1959, גילתה מרי את "זינז'אנתרופוס" (אוסטרלופיתקוס בוסיי – Australopithecus boisei) מאובן שהצליח להקנות תהילת עולם למשפחת ליקי. מאמצע שנות השישים היא התגוררה כמעט רוב הזמן בערוץ אולדובאי, לעתים קרובות לבד, בעוד שלואיס עבד על פרויקטים אחרים, וגם בשל רדיפת השמלות שלו. בשנת 1974, היא החלה חפירות באיזור הסמוך – Laetoli, ובשנת 1976 גילו אנשי הצוות שלה מספרים עצומים של עקבות בעלי חיים שהתאבנו באפר שנפלט על ידי הר געש. בשנת 1978 הם מצאו את מה שיהיה הגילוי הגדול ביותר שלה, טביעות רגלים במסלולים סמוכים שהושארו על ידי שני הומינידים הולכים על שתיים.

בשנת 1983, פרשה מרי מעבודת השטח הפעילה, ועזבה את ערוץ אולדובאי לטובת ניירובי, שם התגוררה במשך כמעט 20 שנים. היא מתה בשנת 1996 בגיל 83. למרות שלואיס ליקי היה דמות כריזמטית יותר וידועה, מרי הפכה למדענית מפורסמת בזכות עוצמה. אף שמעולם לא השלימה את התואר האקדמי, עד סוף החייה היא קבלה תארי כבוד ופרסים רבים אחרים. יש הסכמה כללית כי מרי היתה מדענית יותר טובה, הרבה יותר קפדנית וזהירה מלואיס הפזיז לעיתים.

הענפים הצדדיים של האבולוציה האנושית באתר חופש, מבוסס על הרצאתו של פרופ' יואל רק

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אני רציתי להגיד מזל טוב ליום הולדתה אני מעריצה מאוד גדולה של מרי ליקי אני מאוד אוהבת את כל התגליות שלה שהיא גילתה בקיצור רצית להגיד מזל טוב

  2. אני רציתי להגיד מזל טוב ליום הולדת ואני מעריצה גדולה של מרי ליקי אני מאוד אהבתי את התגליות שלה בקיצור מזל טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן