סיקור מקיף

האם התגלה בן-דוד חדש לאדם?

כל מי שביקר במזרח אפריקה שמע את שמם של זוג הפלאונטולוגים – לואיס ומרי ליקי שהתפרסמו אחרי שגילו מאובנים של ראשוני הקופים דמויי האדם ובהמשך מאובנים של ראשוני היצורים ששוייכו לסוג הומו (אדם).

בהמשך קבעו על סמך הממצאים את זהותו של האדם הזקוף ‫(‬הומו ארקטוס) שמאז נחשב למין ממנו התפתחו מיני האדם החושב (הומו ספיינס). בנם של הזוג ליקי הוא ריצ'רד ליקי, חבר לפלאונטולוגית ששמה מייוו. לפני כארבעים שנה גילו זוג הפלאונטולוגים ריצ'רד ומייוו ליקי מאובן של יצור שחי בצפון קניה לפני כ-2 מיליון שנים. המאובן קיבל את הקוד 1470 ונקרא ע"ש עמית למקצוע – הומו רודולפנזיס.

השרידים נתגלו ליד אגם טורקנה (צפון קניה). בני הזוג טענו כי היצור שייך לסוג אדם וכי הוא התקיים במקביל למי שנחשב לאבי המין האנושי (החדש) ההומו ארקטוס – האדם הזקוף. ה-1470 התקיים במקביל, ולמרות דמיון חיצוני מהווה מין אחר שברבות השנים נכחד. על סמך 1470 טענו הזוג ליקי כי במקביל לקיומו של ה"זקוף" התקיימו עוד שניים ואולי יותר מיני אדם, שנכחדו מאוחר יותר.

פלאונטולוגים רבים התנגדו להנחה של "מספר מיני אדם באפריקה בתקופה שלפני 2 מיליון שנים" והוויכוח ממשיך גם היום.

לאחרונה נמצאו מאובנים נוספים שזוהו כשייכים ל-1470 מה שהביא את הזוג לפרסם את הממצא (ואת דעתם) בכתב העת נייצ'ר.
מייוו מתארת את הייצור כ"בעל פנים שטוחות ועצמות לסת שאינן בולטות".

השרידים נתגלו במרחק של כ-6 ק"מ מהאתר בו נתגלה 1470 (אגם טורקנה), בארבעים השנים האחרונות טענו "החולקים" כי 1470 הוא "זקוף" חולה או מוטנט, מציאת המאובנים ה"חדשים" ע"י הזוג ליקי מהווה חיזוק להנחה שזהו בן-דוד חדש.

אלא שמסתבר כי באותה סביבה נתגלו שרידי מאובנים של "הומנידים" שאינם משוייכים לזקוף וגם לא ל-1470 כלומר, לטענת הזוג, מאובנים אלה שייכים למין שלישי.
כלומר שלושה מיני אדם שהתקיימו זה בצד זה, שניים שנכחדו ואילו הזקוף שהתפתח לאדם החדש. האמנם?

בניגוד למקובל, לא קיבלו שני המינים (1470 והשני) שמות רשמיים מאחר שהוויכוח ממשיך. המתנגדים טוענים (שוב) כי 1470 הוא הומו ארקטוס (הזקוף), והשרידים האחרים שייכים למין האדם המיומן (הומו הביליס).

פלאונטולוגים טוענים כי "הזוג ליקי קופצים רחוק מדי על סמך מעט הוכחות", ויתכן כי ההבדלים בלסתות שבגללם קבעו הליקים כי אלו מינים חדשים יכולים להיות הבדלים שבין זכר לנקבה או בין צעיר למבוגר.

אחרים מקבלים את הגדרת המין החדש ותומכים בהנחה של שלושה מינים שחיו במקביל. הידיעה כי בתקופה מסוימת חי מין אחד או יותר חשובה להבנת ההתפתחות של מיני האדם, שכן בסביבה בה קיימים מספר מינים מאותו הסוג – גדלה התחרות בין המינים ואילו כאשר יש רק מין אחד – ההתפתחות היא ממין אחד לבא אחריו.
וכאמור הוויכוח ממשיך.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן