סיקור מקיף

יונקי השליה הותיקים ביותר, חיו מיד לאחר סיום תקופת הדינוזאורים

זו אחת המסקנות ממחקר מקיף שארך שש שנים שחקר את שושלת היונקים השלייתנים – הקבוצה הגדולה ביותר של יונקים החיה כיום וכוללת כמובן גם את האדם

Ukhaatherium nessovi חיה בגודל חדף מעידן הקרטיקון-גיל, שנחשפה בשנת 1994 במדבר גובי במונגוליה ע"י האקדמיה המונגולית למדעים והמוזיאון האמריקאי להיסטוריה של טבע, היא אחד מהיונקים הרבים שבהם השתמשו במחקר עץ החיים של יונקי השליה. כאשר התגלה השלד, השמור להפליא של היצור הקטן הזה הופתעו החוקרים למצוא נוכחות של עצמות מסוג Epipubic bones , שהוצמדו לשני צידי המפשעה. כיום התכונה הזו נמצאת רק ביונקים מטילי ביצים כמו הברווזן וביונקי כיס כדוגמת הקנגורו. אבל הנוכחות שלהם במאובן זה הראתה כי גם ראשוני יונקי השיליה חלקו את אותה תכונה.
Ukhaatherium nessovi חיה בגודל חדף מעידן הקרטיקון-גיל, שנחשפה בשנת 1994 במדבר גובי במונגוליה ע”י האקדמיה המונגולית למדעים והמוזיאון האמריקאי להיסטוריה של טבע, היא אחד מהיונקים הרבים שבהם השתמשו במחקר עץ החיים של יונקי השליה. כאשר התגלה השלד, השמור להפליא של היצור הקטן הזה הופתעו החוקרים למצוא נוכחות של עצמות מסוג Epipubic bones , שהוצמדו לשני צידי המפשעה. כיום התכונה הזו נמצאת רק ביונקים מטילי ביצים כמו הברווזן וביונקי כיס כדוגמת הקנגורו. אבל הנוכחות שלהם במאובן זה הראתה כי גם ראשוני יונקי השיליה חלקו את אותה תכונה.

לאחרונה הגיע לסיומו מחקר מקיף בן שש שנים שביקש לספק את התמונה המקיפה ביותר של האובלוציה של היונקים השלייתיים, הקבוצה הכוללת גם את בני האדם. יונקים שלייתיים הם הענף הגדול ביותר של עץ המשפחה של היונקים והוא מכיל למעלה מ-5,100 מינים החיים כיום, אומרים חוקרים ממוזיאון קרנגי להסטוריה של הטבע, אחת מ-23 קבוצות שנטלה חלק במאמץ בין תחומי מאסיבי זה שעשה שימוש בהשוואת DNA וכן בנתונים מורפולוגיים ואנטומיים בקנה מידה חסר תקדים. באמצעות השוואת שני סוגי נתונים שיחזרו המדענים לרמה חסרת תקדים של פירוט, את עץ המשפחה של היונקים השיליתיים. מחקר זה כלל לאפי מאפיינים של האנטומיה הן של יונקים החיים היום והן של יונקים שלייתיים שנכחדו. “בשדה חקר היונקים, היתה חלוקה בין אנשים שעבדו עם DNA ואחרים שעבדו על מאפיינים מורפולוגים” מסביר ד”ר ג’ון ויבל Wible, אוצר תחום היונקים במוזיאון קרנגי ואחד מהשותפים במאמר. “הם פשוט לא עבדו ביחד עד כה”. זה לא שלא היו בסיסי נתונים משותפים של מורופולוגיה ו-DNA עד כה, אומרת ד”ר מישל ספולדינג, בתר-דוקטורנטית במוזיאון קרנגי להסטוריה של הטבע. “הפעם הגענו לכמות פנומנלית של נתונים מורופולגים ביחס לכמות מידע ה-DNA לעומת מחקרים טיפוסיים בתחום.” סוף לוויכוח: יונקי השליה הופיעו רק לאחר האסון שגרם להעלמות הדינוזאורים “מיקדנו את המחקר בסביבות הזמן של הגבול בין העידן הקריטקוני לעידן הטריאס – לפני 65 מיליון שנה” אומרת ספולדינג. ,המחקרים המולקולרים והמופרולוגיים שונים בהגדרת הגיל שבו הופיעו לראשונה היונקים השלייתנים. המחקרים המולקולרים מכוונים לאמצע הקרטיקון, כאשר הדינוזאורים עדיין שלטו בעולם. מצד שני, המחקרים המורפולוגיים לא מצאו מעולם עדויות למאובנים של שלייתנים מאותה תקופת זמן ארוכה, ובמקום זאת מיקמו את מקור השלייתנים לאחר ההכחדה ההמונית בסוף עידן הקריטיקן – המאורע ששם קץ לשליטת הדינוזאורים. “מטרה חשובה שלנו היתה ליישב את הויכוח הזה אחת ולתמיד והתוצאות מראו ת כי היונקים השלייתנים הופיעו לאחר הגבול המדובר, ומשמעות הדבר הוא כי ההכחדה ההמונית היתה אירוע קריטי אבולוציה של היונקים. אתר ייעודי לפרויקט המחקר נעשה תוך שימוש באפליקצית הווב מורופבאנק . המטריצה זמינה באורח חופשי ומספקת מפת דרכים לעץ החיים, וניתן לראות איך חברי הצוות אפינו כל אחד מלמעלה מ-4,500 המאפיינים בסדרת הנתונים, לרבות תמונות של התכונות המוצגות. “האתר איפשר לחברי הצוות, שהיו מפוזרים בכל העולם, לעבוד בו זמנית.” אמרה ספולדינג. תמונה להודעה של החוקרים

9 תגובות

 1. אבי ,עבדו עליך (חחח…..)

  דנית (הקשקשנית) המציאה מילים חסרות משמעות שאינן קיימות כלל
  אלו לא מילים מדעיות כמו ש סופרקאליפרג’ילאיסטיקאקספיאלידושס קיימת רק בסרטים עם נני שיודעת לעוף

  על החתום
  ירחציאל פרוסטושיסטורסקוביץ ג’וניור (הבן)

 2. אבי – איך אתה יכול להגיד את זה?
  זה ידוע שהקנגורו הוא התפתחות מאב קדמון לא מניק שכיס ההנקה שלו התפתח לאחר מפגש מינים מבודד באוסטרליה לאורך השנים בין חיות טרדרוכטולוגיות ויצורים אמפיביים רגולטורוטוביים.

  מה מסובך בזה ומה הקשר בין זה ובין הכתבה????

 3. “יונקי השליה הותיקים ביותר, חיו מיד לאחר סיום תקופת הדינוזאורים”.
  לא ברור לי : הרי יונקים בוריאציות שונות היו קיימים גם קודם ואפילו חלקם מסתבר היו לא קטנים כלל.
  אז האם היונקים הללו לא היו שלייתנים ?

  ובכלל נושא השלייה למיטב ידיעתי הוא תוספת מאוחרת יותר ויונקים כגון הברווזן (מטילי ביצים) היו הענף האבולוציוני הראשי של היונקים .

  זאת לדוגמא כתבה שהתפרסמה כאן :
  “איכרים סיניים גילו עצמותיהם של שני יונקים גדולים מעידן המזוזואיקון. בבטנו של אחד מהם נמצאו שרידי דינוזאור קטן. עד עתה סברו כי יונקי אותה תקופה היו עכברים שניזונו מחרקים”

  https://www.hayadan.org.il/%D7%A0%D7%AA%D7%92%D7%9C%D7%95-%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%A7%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%90%D7%9B%D7%9C%D7%95-%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%96%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99/

 4. קמילה,
  עצם העובדה שאת מזועזעת מתגובתו של אלון, חשה רחמים על אותם שנולדו עם תסמונת טריצ’ר קולינס, חשה חמלה ואהבה ללא ספק – כל זאת מלמד כי יש בך משהו מעבר לחומר, משהו רוחני.
  ומהו הרוחני הזה ? האם זה קשור לאלוהים ? האם אילו מימדים פיזיקליים נוספים ? האם זה קיים בכל יצור חי ? האם זה קיים גם בצמחים ובדומם ?
  אני לא יודע, אבל יש משהו מעבר לנראה.
  ומצד שני לא צריך ליפול למשוואה שאם יש רוחניות אז צריכים לקיים תרי”ג מצוות, וכו’ וכו’.

 5. אלון,
  איך תגובתך קשורה לנושא הכתבה?

  בכנות, אם ילדך היה נולד עם תסמונת טריצ’ר קולינס
  http://en.wikipedia.org/wiki/Treacher_Collins_Syndrome
  האם גם אז היית מודה לבורא עולם על המתנה?
  האם אתה סבור שגם אותם חסרי מזל שלוקים בתסמונת זו (ושורה של תסמונות אחרות), כשלמרביתם איכות חיים ירודה ולחלקם חיים מלאי סבל בל יתואר, חשים את הכרת התודה שאתה מביע כאן? ואם מרביתם ישיבו שהם לא שותפים לתפישת עולמך (המטורללת בעיניי) האם אתה סבור שזה בגלל שהם כפויי טובה או סתם תתי-אדם שלא מסוגלים להגיה לגבהים שאתה נמצא בהם? ולאיזו מטרה נשגבת של בורא המחמד שלך, לדעתך, נדרש סבל שכזה מבני אדם שכל חטאיהם שנולדו עם פגם גנטי שלא זוהה בזמן? האם זה בגלל שזה התיקון שלהם על חטאיהם בפליק-פלאק הקודם כמו שגורס איזה פסיכופאת אחד שהוא גם, כמה לא מפתיע, אחד ממנהיגי הדת הכי פופולריים של היהדות כיום?

  יש עוד שאלות רבות שאדם צריך לשאול על הדברים המיותרים שכתבת, שלא מעידים על חוכמה וגם לא על רגישות כלפי הזולת. אם לא אהבת את התגובה הזו, אנא עשה עם כולם חסד וחשוב פעמיים לפני שאתה מנפנף באיוולתך.

  אגב, באמת צריך להזכיר לך שלפיד, שהוא לא ממש מאוהב בדתיים, קיבל הרבה יותר מנדטים מכל אחת מהמפלגות הדתיות? מה זה אומר על הבורא שלך? יכול להיות שהוא רומז לך ולשכמותך שאולי כדאי שתפסיקו לזרוע שנאה בעם באמצעות “אהבת החינם” המזוייפת שלכם שתמיד איכשהו מתובלת בכפייה דתית, בטפילות חברתית ומוסר מזעזע וצבוע? זו לא אפשרות שעולה על דעתך?

 6. ותודה לבורא עולם שברא את כל היצורים וכל הבריות כל אחד לפי חלקו ועשה עולם נהדר ויפה ונכון ואמת.

  ותודה לבורא עולם שבירך אותנו במראות נפלאים ובעולם נפלא ובידע מופלא.

  ותודה לבורא עולם שמפלגות אנטישמיות ששונאות את הדת ואת היהודים לא עוברות את אחוז החסימה ואילו כלל המפלגות הדתיות מקבלות 11 + 12 + 7 מנדטים ישתבח שמו לעד !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן