סיקור מקיף

הקילימנג'רו יתפרץ

כך לפחות טוען העיתון המקומי של העיר ארושה בטנזניה, בירת האיזור. כמי שמכיר היטב גם את הטבע וגם את אפריקה, ד"ר אסף רוזנטל ספקן

פסגת קיבו של הר הקילימנג'רו. מתוך ויקיפדיה
פסגת קיבו של הר הקילימנג'רו. מתוך ויקיפדיה

פרוש שמו של הקילימנג'רו בתרגום חפשי, ההר-הסב והוא הגבוה באפריקה. גבהו 5895מטר ובשלושת פסגותיו קרחונים, מורדותיו (בחלקם) מיוערים ביער משווני ובמשורים הגבוהים אחו אלפיני, הקילימנג"רו התרומם ונוצר כהר געש לפני כ 5 מיליון שנים.

עד לפני כ-100,000 שנים היה פעיל וגם היום מפעפעים ממנו גאזים וולקניים. הר קילימנג'רו נחשב להר הגבוה בעולם מעל סביבתו המידית (free-standing) כאשר הוא מתנשא מעל סביבתו כ 4600 מטר, ממיקומו בקירבת קו המשווה. סביבתו המענינת, צורתו היחודית ושפע הצמחיה והחיות במורדותיו הפכוהו לאחד האתרים המושכים תיירים רבים. עד כאן הכל ידוע ומוכר.

ארושה עיר המחוז שוכנת בקרבת הקילימנג'רו ומאז שנים רבות מהווה את מקום מושבו של האיחוד המזרח אפריקאי (East African Community) מה שמביא אותי לאזכר את ההר-הסב האפריקאי היא ידיעה שהופיעה בשבועון טנזני – "ארושה טיימס". על פי הידיעה "בנובמבר השנה יתעורר ההר משנתו בת 100.000 השנים ויתפרץ, סלעים וזרמי לבה ישטפו את מורדותיו ויהרסו יערות וכל אשר בהם, כפרים, ערים ושטחי חקלאות בסביבותיו ימחקו, נהרות הלבה והבוץ יפגעו ישירות באיזור ברדיוס של 200 ק"מ," מיליוני האזרחים בסביבת ההר הענק ייפגעו באירוע ההתפרצות, אירוע היסטורי בממדיו." הידיעה מפרטת את הערים שיפגעו, מזכירה עשרות כפרים בצד הטנזני והקנייתי, ומפרטת כי "חלק מהישובים ייעלמו לעד תחת טונות של סלעים בוץ ולבה",

(כמי שמוביל טיולים לאזור המשכתי לקרוא)

"כדי למנוע אסון גדול יותר מגויסים חיילים מצבאות: קניה, טנזניה, אוגנדה (חברות באיחוד), וכן יחידות צבא מרואנדה ובורונדי (מצטרפות חדשות לאיחוד) לתרגול והכנה לפעילויות מניעה, פנוי והצלה אחרי ההתפרצות," בסיס הפעילות תהיה ארושה.

(וכאן הגעתי לפיסקה המרגיעה): "התחזית להתפרצותו הקרובה של הקילימנג'רו היא דמיונית ונועדה כדי לזמן את התרגיל הצבאי של חמשת המדינות לקראת חגיגת העשור לחידוש האיחוד. מאחר ווהר הוולקני רדום הרי במידה של התפרצות אמיתית יהיה צורך במירב הכוחות כדי להתגבר על תוצאות האסון ולכן גם אם התחזית דמיונית ראוי שתהיה ההכנה המתאימה.

תרגיל הצבאות לקראת נובמבר יהיה שיא הארועים לקראת חגיגות העשור, עשור לחידוש הפעילות של האיחוד המזרח אפריקאי.

נרגעתי – רק תרגיל.

6 תגובות

 1. בשביל מה האפריקנים צריכים לעשות תרגילים? הם לא יכולים פשוט להעריך מראש כמה הרוגים יהיו ולבקש את הסיוע מהמערב כבר עכשיו?

 2. תעלת הימים אינה שגיאה!
  היא הדבר הכי משמעותי שיכול להציל אותנו מבצורת ולהציל את ים המלח, לעתיד הרחוק..
  ואם המים בנגב יומלחו, so what? גם ככה צמחים מסתגלים מהר מאוד לשינויים. ובקשר לשינויים בהרכב ים המלח, למי אכפת? העיקר שיהיה לנו "ים המלח" וחוץ מזה כידוע אין דגים בים המלח ואף אחד לא יפגע מקצת שינויים בהרכב ים המלח.

  הביקורת של אסף רוזנטל כנגד תעלת הימים גובלת בהסתה, אי אפשר לנפח כל כך מעט חסרונות ולהחביא את כל הייתרונות של תעלת הימים..

 3. מאוד מכובד להסתתר תחת כינוי אננונימי ולהטיח ביקורת. מה בדבר ידיעה קצת הומוריסטית מפעם לפעם? הכל אינטרסים? אחרי כל מאות הכתבות המעניינות והרציניות של אסף בענייני סביבה?
  הוא תמיד היה נגד תעלת הימים, וראה זה פלא, גם המומחים הכי גדולים מבינים שזו שגיאה ומתחילים לפעול לביטול ההחלטה. וזו רק דוגמה אחת.

 4. או במילים אחרות:
  "אני ד"ר אסף רוזנטל מכיר את הטבע בכלל ואת אפריקה בפרט. אני גם מוציא טיולים לאפריקה. המייל שלי נמצא מתחת לתמונה שלי בדף זה."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן