סיקור מקיף

נצחון לרשות הפארקים הלאומיים בבריטניה: לא ינתנו רשיונות הפקת נפט וגז מפצלי שמן בשטחי טבע ובשטחים בעלי חשיבות נופית

המתנגדים אומרים כי ההפקה תגרום נזק לפיתוח האיזורים הכפריים, עלולה לגרום לרעידות אדמה זעירות, לזיהום מי התהום. כמו כן ניצול מאגרי נפט וגז חדשים לא עולה בקנה אחד עם המאבק בהתחממות הגלובלית, משום שהיא באה על חשבון מעבר להפקת אנרגיה נקיה

הפקת נפט בלב הטבע. בבריטניה אסרו על כך. צילום: shutterstock
הפקת נפט בלב הטבע. בבריטניה אסרו על כך. צילום: shutterstock

היער החדש ליד סאסקס, בריטניה, כמו שמורות הטבע האחרות בממלכה, יוגנו מפני הפקת נפט וגז מפצלי שמן בשיטת הפראקינג ובשיטות אחרות, אלא אם כן יתקיימו תנאים יוצאי דופן.

כך נחשף בעת מתן הרשיונות החדשים לחברות חיפושי פצלי שמן בבריטניה. כמו בישראל כאן אמורה להתקבל היום החלטה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים באשר להפקת נפט מפצלי שמן בעמק  אלה, וגם כאן המשרד להגנת הסביבה מתנגד. גם בבריטניה נחלו הלוביסטים של חברות האנרגיה הצלחה ודחקו הצידה את כל המתנגדים, למרות שמההיבט המדעי לפחות הצדק עימם.

העיתון המקומי Salisbury journal מוסר כי הממשלה החליטה לפתוח את השוק לזכיונות במטרה לפתח את הפקת הגז והנפט מפצלי שמן כדי לשפר את הבטחון האנרגטי, להאיץ את התעסוקה והכלכלה ולהוריד את מחירי האנרגיה ואולם המתנגדים אומרים כי ההפקה תגרום נזק לפיתוח האיזורים הכפריים, עלולה לגרום לרעידות אדמה זעירות, לזיהום מי התהום. כמו כן ניצול מאגרי נפט וגז חדשים לא עולה בקנה אחד עם המאבק בהתחממות הגלובלית, משום שהיא באה על חשבון ומעכבת מעבר להפקת אנרגיה נקיה.
כריס הופ, מהיבה"ס למשפט ולמינהל עסקים באוניברסיטת קיימברידג', עוד איזור שעומד להפגע מכריית פצלי שמן, אומר כי יש להטיל את עלות הנזק הסביבתי על מפיקי הנפט.

לפי המזכר בקשות לפיתוח הפקת אנרגיה בשטחי פארקים לאומיים, איזורים בעלי יופי טבעי יוצאי דופן ואתרי מורשת עולמית יסורבו אלא אם מתקיימים תנאים יוצאי דופן וההפקה מהווה אינטרס ציבורי.

14 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  אני לא חושב שיש מישהו שרוצה "לכבוש" את עזה. רוצים להפסיק את ירי הטילים – ואם צריך להחריב את עזה כדי להפסיק את הירי, וגם כל ירי עתידי, אז אני בעד להחריב את עזה.

  ההבלגה של ישראל עלתה בחיי אדם בשני הצדדים. מישהו באיזה סרט פעם אמר "אם מישהו מרים אלייך אצבע – שבור לו את היד". אנחנו עושים להיפך – וזה עולה בחיי אדם.

 2. ישראל,היא מדינה הגונה.שאם החמאס היה רוצה בטובת עזה הוא היה מסתדר איתנו( בעתיד זה מה שהייה). אבל כשאני שומע כל מיני פוליטיקאים שרוצים לכבוש את עזה .אני שואל מאיפה הכסף? כבר היום קשה לשלם את המלחמה.הרושם שלי שישראל מוכרת אינטרסים בנזיד עדשים בתמורה לתמיכה בין-לאומית .ולכן אין תכנון עתידי בגלל חוסר יציבות אזורי.ולכן תרבות האיגזיטים,והעברה של קוי יצור לUSA כדי לזכות בתמיכה ומימון.או שדרוג אונברסיטאות בסין בתמורה לכסף.בקיצור אם עזה תהייה סינגפור ,ומצרים תהיה כוח קניה כמו של טורקיה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  לא, לא הכל אינטרסים. רוב בני האדם אינם שקולים. מה שקורה בעזה הוא אישוש לכך. הם תוקפים את ישראל ללא שום אינטרס. הם קבוצה של מטומטמים שיורים לעצמם לרגל. ישראל מתחזקת מהשטויות שלהם, והם נחלשים.
  הבעיה שלנו שיש לנו שלטון שדואג רק להמשך שלטונו. זו הדאגה הגדולה ביותר הישראל. אז שיהרגו כמה אזרחים בדרום – למי אכפת? כמה קולות אנחנו כבר מפסידים?

 4. לניסים,אנו חיים כאן לעידנים רבים.ולכן התהליכים כאן לא יגמרו מהיום למחר.באופן מוזר יש לי אופטימיות לגבי העתיד היהודי של ישראל,ומקומה במיזרח התיכון.אני לא זקוק ל"אהבת " השכנים.כי בסוף הכל אינטרסים.

 5. להשקיע במחקר ופיתוח.
  בישראל לא חושבים על כלום. האם מישהו מכיר בעולם מדינה שיורים על אזרחיה טילים והיא בתמורה מספקת להם ברזל לבניית המשגרים?

 6. נראה,שנוסתרדמוס ואבי מדברים על אותו דבר מזוית שונה.
  נוסטרדמוס מדבר על הפחד הציבורי מישינוי הנוף.ואבי כתב על החשש להשקיע בטכנולוגיות חדשות שעה שיש אנרגיה בשפע.מה שמטריד שבישראל לא חושבים על היום שבו הגז יגמר.

 7. כשזה מגיע למני טיים ה"ירוקים" מתנגדים גם לאנרגיית רוח (פוגע בציפורים,מפגע חזותי,רעש) וגם לאנרגיה סולארית (בזבוז שטחים פתוחים,פוגע בטבע ובחיות) וגם לסכרים (פוגע בדגים ובטבע) וגם לאנרגיה גרעינית (מזהם את הסביבה,מסוכן)…. ולא לכל מדינה יש אנרגיה תרמית. בקיצור הירוקים מעדיפים (מקבלים על זה הרבה מאוד כסף) לשעבד את המערב לאנרגיה של המזרח.

 8. אכן,ניראה שהבריטים לא גיוונו את מקורות האנרגיה.אך ברוסיה יש פיתוח של מקורות מסוגים שונים.גם סעודיה מנסה לגוון. אולי אבי כתב על מקורות אנרגיה זמינים- בישראל?

 9. לדעתי ,כדאי לנצל משאבי טבע באופן הנרחב ביותר.וזאת בתנאי שברווחים עושים שימוש נבון.ומה לדעתי הוא שימוש נבון? אז צריך להשקיע במקורות אנרגיה עתידיים – כורים אטומים,סכרים הדרו אלקטריים,או תרמיים ( גייזרים, בקידוח- אורמט). השקעה נבונה נוספת היא במחקר ופיתוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן