סיקור מקיף

חוקרי הטכניון גילו כי תנועת חסילונים ומדוזות מסייעת רבות לעירבול הימי

"מספרם הגדול של השחיינים הצפים הוא פיצוי על גודלם המזערי", אומרים חוקרי הטכניון

מדוזה מהמין Aequorea_victoria. מתוך ויקיפדיה
מדוזה מהמין Aequorea_victoria. מתוך ויקיפדיה

חקרי הטכניון הצליחה להראות כי תנועת חסילונים ומדוזות במים – מסייעת רבות לעירבול הימי, שהוא תהליך חשוב במערכות אקולוגיות בים. העירבול מעביר רכיבי מזון לא אורגניים ממים מרובדים לשכבות העליונות של המים ומאפשר העברה של גזים בין האטמוספירה למים העמוקים.

ד"ר אלכס לישנסקי ופרופסור לאוניד פיסמן, מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון, הצליחו להראות כי תנועת ההיסחפות של יצורים כגון חסילונים ומדוזות, היא רכיב מרכזי בתהליך העירבול ותורמת לו. הם בחנו את התופעה מנקודת ראות הידרודינמית. עבודתם מתבססת על המחקר של קקני קטיג'ה וג'ון דבירי, שפורסמה בכתב העת המדעי "נייצ'ר" והדגישה כי תופעת הסחיפה משפיעה יותר מכפי שמשפיעות המערבולות שמקורן בתנועת יצורים ימיים גדולים. חוקרי הטכניון אימתו הנחה זו באמצעות בדיקה של ההידרודינמיקה של הסחיפה הנוצרת על ידי יצורים הנעים בכוחות עצמם, בניגוד לגופים הנסחפים באופן סביל.

"מספרם הגדול של השחיינים הצפים הוא פיצוי על גודלם המזערי", אומרים חוקרי הטכניון. "הגידול הזה בזמן, בלהקות צפופות, מגביר עוד יותר את יעילות העירבוב (הביו מיקסינג). אנו משווים אנליזה של הידרודינמיקת שחיה בלתי רציפה עם מאפיינים עירבוליים של הסביבה".

מחקרם, אשר התפרסם בכתב העת המדעי Phys. Rev. , הובלט בNature Physics-.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן