סיקור מקיף

גל דור מתיכון אחד העם בפ"ת זכה במדליית זהב באולימפיאדת אסיה לפיזיקה

בתחרות שהתקיימה באוניברסיטת ת"א השתתפו תלמידים מ-16 מדינות * תלמיד ישראלי נוסף זכה במדליית כסף * שני תלמידים ישראלים זכו במדליית ארד * שני תלמידים ישראלים קיבלו ציון לשבח * משנת 2003 לא זכה תלמיד ישראלי במדליית זהב באולימפיאדת אסיה לפיזיקה

שר החינוך מעניק את מדלית הזהב לגל דור,מתיכון אחד העם בפתח תקווה, בסיום אולימפיאדת הפיזיקה לנוער של אסיה (8 במאי 2011), שהתקיימה בת"א. צילום: דוברות משרד החינוך
שר החינוך מעניק את מדלית הזהב לגל דור,מתיכון אחד העם בפתח תקווה, בסיום אולימפיאדת הפיזיקה לנוער של אסיה (8 במאי 2011), שהתקיימה בת"א. צילום: דוברות משרד החינוך

תלמיד ישראלי, גל דור מתיכון אחד העם בפתח תקווה, זכה במדליית זהב באולימפיאדת אסיה לפיזיקה שהתקיימה השבוע לראשונה בישראל באוניברסיטת תל-אביב, בהובלת משרד החינוך. טקס הענקת המדליות יתקיים מחר במעמד שר החינוך, גדעון סער, מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, ראשי אוניברסיטת תל-אביב וחברי המשלחות המשתתפות.

האולימפיאדה הסתיימה בהצלחה רבה, כפי שביטא זאת נשיא אולימפיאדת אסיה לפיזיקה, פרופ' מינג ג'ו לין מטייוואן: "זוהי אולימפיאדת אסיה המוצלחת ביותר שנערכה עד כה". גם המדינות המשתתפות הביעו התפעלותן מרמת השאלות ומקוריותן.

החלק האקדמי היה באחריות אוניברסיטת תל-אביב. הבחינות לתלמידים נערכו בקמפוס האוניברסיטה. חברת קליידוסקופ ביצעה חלק מהפעילות הלוגיסטית המורכבת שנדרשה לטובת פרויקט רחב זה.
באולימפיאדה זו נטלו חלק חשוב בוגרי האולימפיאדה הישראלית הן בחיבור השאלות, הן בבדיקת הבחינות של המתחרים והן בהצגת השאלות בפני משתתפי האולימפיאדה.

בסיכום המדליות, ישראל זכתה במקום הרביעי עם מדליית זהב אחת – גל דור מתיכון אחד העם בפתח תקווה, מדליית כסף – אסף רוזן מתיכון עירוני ג' ע"ש מוטה גור במודיעין, שתי מדליות ארד – גור פרי מתיכון רבין במזכרת בתיה ובן פיינשטיין מתיכון עירוני ב' ע"ש רבין במודיעין. שני ציונים לשבח הוענקו לאביב פרנקל מתיכון אורט יד ליבוביץ מנתניה וקרן בן צבי מתיכון ליידי דייויס בתל-אביב.
16 תלמידים מבין 120 התלמידים שהשתתפו באולימפיאדה זכו במדליית זהב.

יצוין כי, התחרות היא אישית ומורכבת משני חלקים – מבחן בתיאוריה שנמשך 5 שעות ולאחר יומיים התקיים מבחן מעשי במעבדה, שנמשך אף הוא 5 שעות. הזכייה במדליה נקבעת לפי הציון הכולל שהשיגו התלמידים בתחרות.
בתחרות השתתפו 16 מדינות: ישראל, הודו, מונגוליה, סינגפור, טיוואן, סין, תאילנד, וייטנאם, רוסיה, אוסטרליה, הונג-קונג, קזחסטן, טג'יקיסטן, קירגיסטן, סרי-לנקה ואינדונזיה.

באולימפיאדת אסיה משתתפות המדינות המובילות באולימפיאדה הבינלאומית והיא נחשבת קשה יותר.

שר החינוך, גדעון סער, שהעניק את המדליות לזוכים, אמר בטקס הענקת המדליות בסיום אולמפיאדת אסיה לפיזיקה:״המצוינות היא הדלק במנוע ההתפתחות האנושית והתנאי לקיומה של חברה מתקדמת יותר ונאורה יותר. אתם- התלמידים המצויינים בתחומכם- מהווים דוגמא למצוינות לבני דורכם.״

6 תגובות

 1. יאיר:
  הרבה ידיעות כאן עוסקות במה שמסביב למדע וכך זה צריך להיות.
  אינני חושב שרבים מקוראי האתר יכולים להתמודד עם השאלות שהוצגו בתחרות אבל מי שמתעניין מוזמן להיכנס לאתר התחרות: http://apho2011.tau.ac.il/?cmd=APhO2011.16

  הבאת האולימפיאדה לכאן הייתה כרוכה במאמצים רבים ואפשר להבין זאת לאור מעמדה של ישראל בעולם.
  כמובן שמשלחת איראנית לא הגיעה וחברי המשלחת האינדונזית לא הגיעו כנציגים פורמאליים של המדינה אלא כתיירים.
  גם ירדן לא שלחה נציגים אבל כנראה שזה לא קשור בפוליטיקה כי היו גם אולימפיאדות בעבר שבהן לא השתתפו: לא כל מדינה מצליחה להקים בכל שנה נבחרת ראויה. יש גם בעיות תקציב הנובעות מסדרי העדיפויות במדינה. האוסטרלים, למשל, התלוננו על בעיות התקצוב שלהם. הם גם הגיעו באיחור (לא השתתפו בטקס הפתיחה) וכנראה שנציגיהם עוד סבלו מג'ט לג בזמן המבחנים (אני אומר זאת על סמך לוח הזמנים ולא על סמך התוצאות).

  כפי שקורה תמיד – ייצוגו של המין היפה היה זעום.
  כמעט בכל המשלחות (שברובן מלאו את המכסה של שמונה משתתפים) הייתה רק בת אחת או לכל היותר שתיים.
  יצאה מכלל זה המשלחת המונגולית שכללה לפחות 4 בנות (אולי 5 – ראיתי את המשלחת בטקס הפתיחה ועם התסרוקות של היום לא תמיד אפשר לדעת).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן