סיקור מקיף

האם הקביעה שסיגריה אלקטרונית מזיקה פחות ב- 95% מתגלה כפייק ניוז?

מומחה בריטי מוביל: “ה – PHE הבריטי קידם סיגריות אלקטרוניות והתעלם מראיות מדעיות” * האגודה למלחמה בסרטן: “היינו מהראשונים להטיל ספק בקביעה. 95% פחות חומרים, אינם מעידים על הפחתת נזק באותו שיעור”

אסור לעשן - גם סיגריות אלקטרוניות. איור: Shutterstock
אסור לעשן – גם סיגריות אלקטרוניות. איור: Shutterstock

ביקורת קשה נמתחת בימים אלו על רשות בריאות הציבור הבריטית ה – PHE, המהווה את זרוע הביצוע של משרד הבריאות בבריטניה, שפרסמה בעבר דו”ח תמיכה בסיגריות אלקטרוניות והציגה אותן כפחות מזיקות כביכול ב – 95%. ה – PHE מואשמת עתה בהעלמת עין והתעלמות מראיות מצטברות על ידי אנשי רפואה מובילים.

פרופ’ מרטין מק’קי, רופא ומרצה לבריאות הציבור בבית הספר היוקרתי להיגיינה ולרפואה טרופית בלונדון (The London School of Hygiene and Tropical Medicine) שהנו מרכז לימודי לתארים גבוהים ובעל מוניטין בינלאומי באפידמיולוגיה אמר כי: “בריטניה איבדה את הדרך לעומת מדינות אחרות בעולם ביחס לבטיחות מכשירי האידוי. בעוד ארצות הברית מזהירה בני נוער מפני הסכנות של התמכרות לניקוטין בסיגריה אלקטרונית, ה – PHE הבריטי עשה ככל שביכולתו כדי לקדם סיגריות אלקטרוניות ובחר להתעלם מראיות ואזהרות על הסיכונים”.

הדו”ח של רשות בריאות הציבור הבריטית (Public health England) הכפופה למשרד הבריאות הבריטי, משמש כטיעון מרכזי עבור החברות המשווקות את הסיגריות האלקטרוניות, אשר טוענות כי המוצר שלהן פחות מזיק, תוך שהן חוזרות פעמים רבות על המסר לפיו: “מעבר מעישון לשימוש בסיגריה אלקטרונית מצמצם את הסיכון שבעישון ב-95% וכמעט מבטל את סיכוני העישון הפסיבי”.

באגודה למלחמה בסרטן מזכירים כי הם היו מהראשונים להזהיר מפני הנזק הבריאותי ולהטיל ספק בהמלצות הדו”ח הבריטי אשר בחר לצדד בסיגריות אלקטרוניות מבלי להתייחס להשלכות ארוכות הטווח שלא כולן עדיין ידועות, כולל בדיון ב – 27.11.2018 בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

ד”ר דודי ביטון, רופא ורכז הסברה בכיר באגודה למלחמה בסרטן הסביר כי: “הטענה לפיה ישנה הפחתת נזק משוללת אחיזה מדעית, מכיוון ש – 95% פחות חומרים מזיקים, אינם מעידים על הפחתת נזק באותו שיעור. היינו מהראשונים להזהיר שאין ביסוס מדעי לטענה. כולל בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח”כ אלי אלאלוף, שם אמרנו כי יש להטיל ספק בחוות הדעת של ה -PHE המשמשת כעלה תאנה עבור יצרני הסיגריות האלקטרוניות אשר חוזרים על המסר המטעה. כעת ראוי לומר בבירור כי לא ניתן לטעון להפחתת נזק של 95%, או לחשוב שסיגריות אלקטרוניות יכולות להציל מדי שנה את חייהם של 7,600 מעשנים בישראל (מתוך 8,000 איש המתים מדי שנה מעישון). מדובר בטענה שנועדה לפתות מעשני סיגריות רגילות לעבור לסיגריות אלקטרוניות, במקרים רבים על חשבון גמילה מוחלטת, והחמור מכל להכניס צעירים ונוער למעגל העישון, לכן נראה שמדובר בהחלפת נזק יותר מאשר הפחתת נזק. צריך לדייק ולהיצמד לאמת המדעית. לטעון שסיגריה אלקטרונית פחות מזיקה מסיגריה רגילה, בשלב זה, שקול לטענה שהתקף לב פחות מזיק מסרטן”.

דנה פרוסט מקדמת הבריאות באגודה למלחמה בסרטן הוסיפה כי: הבריטים נמצאים בצד המצדד בסיגריות אלקטרוניות כאמצעי גמילה. כזכור דו”ח הוועדה המייעצת ל-FDA בנושא סיגריות אלקטרוניות הדגיש כי העדויות בנושא תרומתן של סיגריות אלקטרוניות לגמילה מעישון, הן מוגבלות ובמקביל מחקרים מראים כי השימוש בסיגריה אלקטרונית מגביר את הקושי להיגמל מעישון. הנתון הבריטי שבסיגריה האלקטרונית יש רק 5% חומרים מחוללי סרטן, כלומר 95% פחות לעומת סיגריה רגילה אינו כולל ראיות מדעיות לנזק מופחת באותו היקף. יש לזכור כי גם לשאר החומרים ובעיקר לניקוטין יש השפעה רעילה ארוכת טווח על התפתחות המוח בגיל ההתבגרות. רוב ארגוני בריאות ברחבי העולם ובכללם באגודה למלחמה בסרטן בישראל, נוקטים מדיניות שונה ומזהירים מפני הנזק הבריאותי הכרוך בשימוש בסיגריות אלקטרוניות כמו גם מהעובדה שאין מספיק מחקר על ההשלכות ארוכות הטווח. יחד עם זאת, כבר נמצא כי סיגריות אלקטרוניות אינן מוצר תמים וכי הן מכילות חומרים רעילים, חומרים מסרטנים ידועים ומתכות. נכון להיום, מתחילות גם להתגלות סכנות לטווח הקצר, כגון שינויים גנטיים בחלל הפה המזוהים עם התפתחות גידולים סרטניים, אוטם שריר הלב, אירועים מוחיים וסיכון מוגבר לתעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) או מחלת לב כלילית ונזק למערכת החיסונית של הריאות”.

ד”ר ביטון אמר לסיכום: “כבר ידוע לנו שסיגריות אלקטרוניות נחשדות כגורמות לפרכוסים בקרב בני נוער על בסיס דיווחים מהשטח ומחקרים מעודכנים גם הצביעו על קשר בין ניקוטין לסרטן. אין מדובר רק בנזק ישיר למעשנים. אצל נשים הרות, נצפה סיכון לעובר המתפתח, וכן התגלתה פגיעה באנשים הנחשפים לאדי הסיגריה האלקטרונית. חשוב להדגיש למעשנים שעברו לסיגריות אלקטרוניות או מתקני איוד ואידוי ניקוטין מסוגים שונים, במחשבה שהם מהווים כלי גמילה, שחלק מהמחקרים הוכיחו כי השימוש מוריד את הסיכוי להיגמל מסיגריות רגילות ואף המחקרים המחמיאים מצביעים על אחוזי גמילה נמוכים, וגם זאת בליווי טיפולי צמוד. בנוסף יש לזכור שמקור הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות הוא גם מטבק, כמו הסיגריות הרגילות”.

8 תגובות

 1. שום השפעה חיובית ככל שתהיה לניקוטין (ולא בדקתי את זה) לא משתווה לנזק של העישון. אם משהו מכיל ריכוז של 5% מחומר הרעל אך ספיגתו יותר יעילה המשמעות היא שהנזק גדול בהרבה מ- 5%, זה מה שניסו להסביר בכתבה

 2. ••• { לא קשור לכתבה: נראה ל שיש לכם בעיה עם האתר } •••

 3. הנכתב מעל, מלא במוטיבים חוזרים וניתן היה לקצר את הנכתב ב 50% לפחות.
  לפני קצת יותר משבוע הלכתי לרכוש טבק. אני מעשן מאז שאני זוכר את עצמי (למעט 7 שנות הפסקה) והציגו שם את הסיגריה האלקטרונית ורכשתי אותה במקום הטבק.
  2 הימים הראשונים היו קשים.
  נכון לעת זו הסיגריה הזו נותנת מענה לא רע ולא מן הנמנע שאצליח להתמיד איתה.
  העיניין הוא כזה: היא ללא צל של ספק מזיקה הרבה פחות מסיגריה רגילה
  או – בלתי מזיקה כלל (מבחינתי 2, 3 אחוזים מסיגריה רגילה – זה בלתי מזיק).
  דבר נוסף – אין לי ספק שלניקוטין עצמו יש מגוון מעלות כגון סילוק עייפות ושיפור הריכוז (ולמתכנתים זה ממש חשוב) וגם קראתי במספר מקומות שיש לנקוטין תרומה ללב (או לדם) אבל זה פחות עניין אותי, אז לא צללתי לעניין זה.
  שורה תחתונה: אני מציע למעשן הממוצע לעבור לדבר הזה.
  אני רוכש נוזל המיוצר בישראל – מכרו לי משהו בריכוז 3 מ״ג שזה הנמוך ביותר – וזו היתה טעות. אם רק עברת, קח מינון גבוהה יותר (בימים הראשונים הייתי מאוד קרוב לשבירה).
  ובהצלחה למהגרים.

 4. לורם, אם אין לך אפשרות למלא פרטים אתה מוזמן לנסות להשתמש בכפתור הTAB על מנת לעבור לחלק אחר בדף האינטרנט. בפרט, אם אתה מעוניין למלא את השדות של השם והמייל, יש צורך בללחוץ על השארת תגובה ואז ללחוץ על כפתור הtab

 5. כאדם בוגר שנגמל מעישון כב ד לפני כ-40 שנה ללא כל עזרה של תחליפים כימיים/תרופות ושאר שיטות להרוויח כסף מהתמכרות של נוער להרגלים מזיקים, אני לא חשוד באינטרסט כלשהו בקידום הסיגריה האלקטרונית. כל הטענות ששמעתי מהרופאים המצוטטים בכתבה, נכונים מבחינת המתודה של מחקר מדעי, צריך להוכיח את הטענה שהפרקטיקה החדשה אכן מפחיתה את השכיחות של מחלות ולא להניח שזה פועל יוצא לינארי של הפחתת הספיגה של מרכיבים מסויימים של עשן סיגריה בוערת כאשר עוברים לאדים של סיגריה אלקטרונית. אבל רפואה אינה מדע כי אם ניצול ידע מדעי כדי להביא תועלת לחולים או לציבור הרחב, גם אם הרקע המחקרי לא עומד בקריטריונים מחמירים (לדוגמה, אספירין הביא תועלת כזאת עשרות שנים לפני שהתגלה המכניזם שמופעל בתרופה, מחקר שזיכה את עורכיו בפרס נובל, וגם הוא לא נקי מנזקים “סביבתיים”, כגון כיבי בקיבה). העיקרון הראשון שמספיק כדי לעודד שימוש בתרופה כלשהיא הוא הפוטנציאל למזער חשיפה לגורמים שעלולים להיות מזיקים. כך גם בנוגע לרוב המלצות הדיאטה שנוגעות למחלות כלי הדם – לדוגמה לאכול פחות שומנים ובמיוחד כולסטרול. אם זאת נכון כי פרסום ידיעה המסוג “חמאת בוטנים מקטינה ב-95 אחוז את הסיכוי לקבל התקפת לב” היא שטות שרב ניזקה מתועלתה.

 6. מישהו באמת ציפה שחלאות הסיגריות ימסרו מידע מלא ונכון אודות הסיכונים הכרוכים בטכנולוגיית הרעלת ההמונים מהסוג החדש?

  מטריד מאוד שרק בפסקה האחרונה ורק כדרך אגב מדברים על הסכנה בעישון פסיבי וכפוי. אם לא יתחילו לפעול בעניין מיד הרי שאנחנו חוזרים עשרות שנים אחורנית מבחינת הטיפול בעישון ובנזקיו.

  מטריד גם שאי אפשר להכניס את פרטי השולח למעלה. האם התגובה תיקלט?
  (לורם איפסום).

 7. המחקר הכי מבוסס מצא וקבע: 100% מבני האדם החיים ימות יום אחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן