סיקור מקיף

פיתוח חדש: תאי גזע יחליפו את מזרק האינסולין וירפאו סוכרת נעורים

בלב החידוש שיוצג בכנס ביומד 2010: טכנולוגיה פורצת דרך המדגימה כיצד אפשר להרבות בתרבית תאי בטא אנושיים מייצרי אינסולין

פרופ' שמעון אפרת
פרופ

רמות, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב, תציג לראשונה במסגרת שבוע ביומד ישראל 2010, שייערך ב-14-16 ביוני בתל אביב, שיטה טיפולית המבוססת על יכולתם של תאי גזע לסייע בריפוי סוכרת נעורים. בלב החידוש: טכנולוגיה פורצת דרך המדגימה כיצד אפשר להרבות בתרבית תאי בטא אנושיים מייצרי אינסולין. בניסויי מעבדה הוכח כבר כי התאים מסוגלים לשחזר ולשמר רמות נורמאליות של אינסולין. המשמעות: פוטנציאל לטיפול חלוצי שיניב תאים מייצרי אינסולין להשתלה.

מאחורי הפיתוח נמצא פרופ' שמעון אפרת מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ואחד החוקרים המובילים בתחום הסוכרת בעולם. "אחד הסימנים העיקריים של סוכרת נעורים הוא ירידה חדה בכמות תאי הבטא בלבלב המייצרים אינסולין", אומר פרופ' אפרת. "עד כה לא ניתן היה להצמיחם מחדש והחולים נזקקים לאזן את רמות הגלוקוז בדם על ידי הזרקת אינסולין קבועה. במקרים קיצוניים יש צורך בהשתלת לבלב. אולם, השתלות אינן פתרון פשוט: תורמי האברים מעטים וקיימת סכנה מתמדת שהגוף ידחה את השתל".

הטכנולוגיה שמפתח פרופ' אפרת מאפשרת להרבות בתרבית תאי בטא אנושיים מייצרי אינסולין. בניסויי מעבדה הראה פרופ' אפרת כי התאים מסוגלים לשחזר ולשמר רמות נורמאליות של אינסולין. הגישה פורצת דרך וטומנת בחובה פוטנציאל לטיפול חלוצי שיניב תאים מייצרי אינסולין להשתלה.

במהלך המחקר, פיתח פרופ' אפרת שיטה ל"סמן" תאי בטא שמקורם מהלבלב האנושי וכך לעקוב אחר תהליכי ההתרבות והתמיינות שלהם וכן לבודד אותם מתוך אוכלוסיית כלל התאים ולקבל אוכלוסייה 'טהורה'. בשיטה זו, מצא פרופ' אפרת תנאים בהם תאי הבטא גדלים בתרבית ומפרישים אינסולין, הווה אומר – יצירת מקור שופע של תאים אנושיים מפרישי אינסולין להשתלה בחולי סכרת.

הפוטנציאל המסחרי של הטכנולוגיה נרחב ביותר וכולל מספר כיוונים אפשריים, כגון פיתוח של התאים עצמם כטיפול לסוכרת ע"י חברה מתמחה, ושימוש בתאים ע"י חברות שונות ככלי לפיתוח תרופות כנגד סוכרת. תחום זה התפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nature שתיאר עסקה בעלת ערך של כ- 20 מיליוני דולר בין חברת רוש לאונ' הרווארד עבור שימוש בתאי גזע לצורך סריקת חומרים בתהליך פיתוח תרופות.

רמות

רמות ליד אוניברסיטת תל אביב בע"מ, הינה חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב. רמות יוזמת ומובילה את העברת הטכנולוגיות המפותחות במסגרת המחקר האקדמי, ממעבדות האוניברסיטה אל התעשייה, ומנהלת את כל פעילויות המסחור, משלב ההגנה על הפטנט ועד למתן רישיונות לגופים התעשייתיים הרלוונטיים.

ILSI- ביומד ישראל 2010

שבוע "ILSI- ביומד ישראל 2010" הוא האירוע המרכזי השנתי של תעשיית מדעי החיים בישראל. השבוע כולל כנס מקצועי בינלאומי בהשתתפות מיטב המומחים (מנכ"לים ובכירי חברות מתחום הביו-פארמה והמיכשור הרפואי, מדענים וחוקרים, יזמים, חוקרים, מעצבי דעת קהל בתחום, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים) מהארץ ומהעולם, ותערוכה, המציגה את החידושים החמים ביותר. "ILSI- ביומד ישראל 2010", שזכה להכרה בינלאומית ונחשב לכנס השני בגודלו בעולם – אחרי ארה"ב, ייערך בין ה-14 ל-16 ביוני בדיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

6 תגובות

  1. ערב טוב
    אני חולה סכרת ואם צריך מתנדבים …. אני כאן !! צרו קשר אני יגיע

  2. בכל חיי כבר ראיתי פיתוחים שונים שהתבררו כלא יעילים או לא בטוחים ככה שאני ממש לא מאמין
    כל עוד האינסולין הוא נוח לשימוש ומונע היפוים אני אמשיך עם האינסולין הבאזלי, אולי הדורות הבאים  

  3. גם הטכנולוגיה הזאת תירכש ותיקבר בכדי לאפשר לחברות הטרופות (שגיאה פרוידיאנית) להמשך ולמכור מוצרים מתכלים במליוני דולרים בשנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן