סיקור מקיף

IBM מסמנת יעד: מחשב קוונטי מעשי עם מאות אלפי קיוביט תוך שנים ספורות

במסגרת מפת הדרכים שלה לעידן הקוונטי תציג ענקית המחשוב כבר השנה מעבד קוונטי עם 433 קיוביט, בשנה הבאה מעבד עם למעלה מאלף קיוביט וב-2025 מעבד עם יותר מ-4,000 קיוביט ויכולת עבודה מקבילית – כדי להוציא את המחשוב הקוונטי מהמעבדה לעולם המעשי

מדענית הקוונטים של IBM, ד"ר מאיקה טקיטה במעבדת IBM Quantum במרכז המחקר תומס ג'יי ווטסון, יורקטאון הייטס, ניו יורק. צילום יחצ
מדענית הקוונטים של IBM, ד"ר מאיקה טקיטה במעבדת IBM Quantum במרכז המחקר תומס ג'יי ווטסון, יורקטאון הייטס, ניו יורק. צילום יחצ

ענקית המחשוב IBM הודיעה היום על הרחבת מפת הדרכים שלה להשגת מחשוב קוונטי מעשי בקנה מידה גדול – בהיקף של עד מאות אלפי קיוביט. היעד של המהלך הוא להפוך את מערכות המחשוב הקוונטיות למהירות ויציבות מספיק כדי להפוך מחשוב קוונטי לישים ומעשי.

מפת הדרכים של IBM לעבר מחשוב קוונטי מעשי נשענת על פיתוח חומרה קוונטית חזקה שניתנת להרחבה, תוכנות קוונטיות מתקדמות להפעלה מתוזמרת של מספר מערכות קוונטיות במקביל, וכן חיזוק האקוסיסטם של המחשוב הקוונטי העולמי והגברת שיתופי פעולה עם חברות, ארגונים וקהילות כדי להכינם לעידן הקוונטי.

מפת הדרכים של IBM יצאה לדרך ב-2020 ומאז החברה עמדה בכל אחד מהיעדים שהציבה לעצמה. יעד בולט היה IBM Eagle – מחשב קוונטי שכולל 127 קיוביט עם מעגלים קוונטיים שלא ניתן לדמות באופן מהימן בעזרת מחשוב קלאסי שהושג ב-2021.

הארכיטקטורה של Eagle הניחה את הבסיס למעבדים קוונטיים עם יותר קיוביט ומערכות יציבות ואמינות יותר. בהמשך השנה הנוכחית מצפה IBM לחשוף את מעבד IBM Osprey שיכיל 433 קיוביט, ובשנה הבאה את מעבד IBM Condor – המעבד הקוונטי האוניברסלי הראשון בעולם עם למעלה מאלף קיוביט.

בנוסף, IBM כבר הציגה מהירות של פי 120 בזמני ריצה קוונטיים באמצעות פלטפורמת התוכנה Qiskit Runtime – שירות המחשוב בקונטיינרים ומודל התכנות של IBM למחשוב קוונטי. בשנה הבאה צפויה החברה לבנות חווית פיתוח נטולת חיכוכים עם Qiskit Runtime ישירות בענן, במטרה להנגיש את השירות למפתחים באופן פשוט ונגיש.

בהמשך מתכוונת IBM לפתח קישוריות בין מעבדים קוונטיים שתאפשר לחבר אשכולות של מעבדים קוונטיים יחד למערכת קוונטית גדולה יותר. כמו כן, החברה שואפת לאפשר ביצוע פעולות על פני מספר מעבדים קוונטיים במקביל, כדי לבנות יכולת לפיתוח טכניקות הנחוצות למערכות קוונטיות מעשית. המהלכים השונים ימונפו לקראת היעד של יבמ לשנת 2025: מעבד של 4,000+ קיוביטים הבנוי עם אשכולות מרובים של מעבדים במבנה מודולרי.

במקביל לפריצות דרך בחומרה, מפת הדרכים של יבמ מכוונת לאבני דרך בתוכנה להפחתת שגיאות ומזעור רעשים המפריעים לחישובים קוונטיים, וסוללת את הדרך לעבר מערכות קוונטיות המתקנות שגיאות באופן אוטומטי.

לצד מפת הדרכים לפיתוח החומרה, התוכנה והתשתית, IBM מתחייבת גם להרחיב את ההובלה בתחום האבטחה הקוונטית כדי להגן על נתונים מפני איומים עתידיים. מומחים מעריכים שההצפנה הרווחת כיום לא תוכל לעמוד בפני ניסיונות פיענוח מבוססי מחשוב קוונטי ואף מזהירים מפני תופעה של גניבת נתונים מוצפנים כיום, כדי שניתן יהיה לפענח אותם בעתיד עם ההתקדמות הצפויה במחשוב הקוונטי.

לדעת מומחי IBM, כל הנתונים – בעבר, בהווה ובעתיד – שאינם מוגנים באמצעות אבטחה קוונטית עלולים להיות תחת סיכון ואם ארגונים לא יאמצו בקרוב שיטות הצפנה מתקדמות העמידות בפני פיענוח קוונטי, הנתונים שלהם יישארו תחת סיכון.

IBM פיתחה תוכניות לאבטחה קוונטית של נתונים שיוכלו לספק פתרונות מעשיים לבעיה זו. נכון לעכשיו, IBM עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם שותפיה באקדמיה ובתעשיה, וכן עם המכון האמריקני הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST), כדי להביא את התוכניות הללו לקדמת הבמה של שוק אבטחת מידע.

"בתוך שנתיים בלבד, הצוות שלנו רשם התקדמות מדהימה במפת הדרכים הקוונטית שלנו. הגשמת החזון שלנו מאפשר לנו לראות בבהירות את העתיד הקוונטי ומה יידרש כדי להביאו למישור המעשי", אמר דריו גיל, סגן נשיא בכיר ומנהל חטיבת המחקר העולמית של IBM. "עם פלטפורמת Qiskit Runtime וההתקדמות ביעדי החומרה, התוכנה והתיאוריה המפורטים במפת הדרכים שלנו, אנו מתכוונים לפתוח עידן של מחשבי-על מבוססי מחשוב קוונטי שיפתחו מרחבים חישוביים גדולים וחזקים עבור קהילת המפתחים שלנו, השותפים והלקוחות שלנו".

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. אה, טעיתי בשנים והתחזית לא הופרכה. אני מתנצל (ומבקש לא לפרסם את שתי ההודעות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן