סיקור מקיף

בתהליך הפקת גז ונפט משתחררים כימקלים המשבשים את המערכת האנדוקרינית

כך עולה ממטה-מחקר שכלל סקירה של למעלה ממאה מחקרים שעסקו בהשפעות של חומרים שונים. החוקרים שערכו אותו ממליצים תהליך לבחון פעילות משיבוש האנדוקרינית מוחלטת מחשיפה לתערובות מזיקות, והעלולים לגרום להפרעות בהתפתחות וברבייה האנושיות

<a href="http://www.shutterstock.com/pic-233515519/stock-photo-a-minimal-text-infographic-depicting-a-geologic-cross-section-that-focuses-on-the-natural-gas.html?src=Jdokv7PsyBnMBL4p-d4L3g-1-18" target="_blank">תהליך הפקת גז טבעי ונפט (Fracking). בנוסף להשפעות הסביבתיות הישירות נפלטים בעת הפעילות תערובות כימיות העלולות לשבש את המערכת האנדוקרינית האחראית על ויסות הורמונים רבים בגוף</a>. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1098452p1.html">AuntSpray</a>/<a href="http://www.shutterstock.com" target="_blank">Shutterstock</a>
תהליך הפקת גז טבעי ונפט (Fracking). בנוסף להשפעות הסביבתיות הישירות נפלטים בעת הפעילות תערובות כימיות העלולות לשבש את המערכת האנדוקרינית האחראית על ויסות הורמונים רבים בגוף. צילום: AuntSpray/Shutterstock

יותר מ -15 מיליון אמריקאים חיים בטווח של מייל (1.6 ק"מ) ממתקני הפקת גז ונפט המשלבים קידוח ושבירה הידראולית, תהליך המכונה פראקינג ("fracking") במטרה לשחרר את הגז הטבעי הכלוא בסלעים תת קרקעיים.
המחקרים המדעיים על ההשפעות ארוכות הטווח של השיטה על פעילות זו על הבריאות לא היו חד משמעיים, אבל כשמחברים אותם מתקבלת תוצאה שונה לגמרי.  ואולם לאחרונה ערכו סוזן נגל וכריסטופר קאסוטיס מאוניברסיטת מיזורי ועמיתיהם ובהם גיאולוגים ואנשי בריאות סביבתית, סקירה של מחקרים העוסקים בהשפעות בריאותיות לפעולות הכרייה הללו והגיעו למסקנה כי קיימת סכנה לשחרור לסביבה של תרכובות המשבשות את המערכת האנדוקרינית (EDCs), דבר שעלול לפגוע שעלול לפגוע בהתפתחות הילדים ובתהליך הרבייה האנושי.

 

המערכת האנדוקרינית (ויקיפדיה) או מערכת ההפרשה הפנימית היא אוסף של בלוטות שמייצרות ומפרישות הורמונים אל מחזור הדם. תפקידה של המערכת לשלוט בתהליכי זירוז, ויסות, גדילה וחילוף חומרים שמתקיימים באברי הגוף השונים.  המחברים סקרו למעלה מ-100 פרסומים מדעיים שעברו ביקורת עמיתים וחקרו את הדפוס והקשרים בין הנתונים שעסקו בכימיקלים השונים ובהשפעתם על התפתחות האדם.

"הרכב החומרים הנפלטים בתהליך הפראקינג עדיין אינו ידוע במלואו"

 

בפרשנות שלהם שעברה ביקורת עמיתים הגיעו החוקרים למסקנה כי המחקרים הקיימים מצביעים על חשש להשפעות של הפעילות על הבריאות כפי שעלו ממחקרים מבוססי עדויות שעסקו בתהליכי הפקת נפט וגז.

 

"אנו ממליצים תהליך שיאפשר לבחון את שיבוש המערכת האנדוקרינית כתוצאה מחשיפה לתערובות של חומרים המשמשים בתהליך ההפקה, וזאת בנוסף לסקירת ההשפעות של כל כימיקל בפני עצמו" אמרה נגל. "לימוד הרכב החומרים הנפלטים במהלך ה- fracking מאחר שההרכב הכימי של החומרים הנפלטים לא תמיד ידוע. בנוסף, יש עדויות חזקות לכך שלתערובות המשבשות את המערכת האנדוקריניות יש השפעות נוספות, כך שהגישה חייבת להיות רגישה יותר."

 

נגל, פרופסור למיילדות, גינקולוגיה ובריאות האישה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מיזורי בקולומביה, ופרופסור חבר נלווה בחטיבה למדעי הביולוגיה, בחנה את המחקרים ביחד עם כריס קסוטיס – בוגר דוקטורט בחטיבה למדעי הביולוגיה פרוסור ג'יין מקלרוי , מומחית למשפחה ולקהילה בביה"ס לרפואה דן טיליט – פרופסור לביולוגיה וטוקסיקולוג העובד במכון הגיאולוגי של ארה"ב תרם אף הוא למחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Environmental Health Perspectives..

 

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

20 תגובות

 1. המצונזר
  תפסיק להאכיל את הטרולים.
  הם לא יכולים לתרום שום דבר. לא במדע ולא בפוליטיקה. הם רק מחפשים תשומת לב ואתה מעניק להם אותה.

 2. חבר זהב,
  כן, 38 שנים מתוכם כשמאל היו רבין, קצת פרס, ברק וזהו.
  אולמרט, מה לעשות, הוא ימין. את כל הונו עשה בימין וזה שאתה מתכחש לכך, מעיד עליך. בכל מקרה, הוא לא עשה שום דבר פרט להדגים איזה צבא מפואר בוגי השאיר אחריו. בוגי מהליכוד. מי שכן עשו זה בגין שהחזיר את סיני, נתניהו שהחזיר את חברון והצביע בעד ההתנתקות ושרון שהחזיר את עזה. אה כן, בתקופת שלושת המופלאים: שרון, אולמרט ונתניהו נכנסו לישראל עשרות אלפיי מהגרים/פליטים/מחפשי עבודה וזה כמובן כישלון עצום שלכם בימין, בטיפול בהם ובל נשכח את הכישלון האדיר והעצום בטיפול בגרעין האירני.
  מילא אתם אפסים חסרי אסטרטגיה ופשלונריים אינסופיים אבל מדוע לקדם את האג׳נדה של החמאס?

 3. טרול,
  אתה בדיוק טרול כיוון שהכתבה לא קשורה לנושא עליו קשקשת ולכן אתה ראוי לתואר.
  התואר השני שלך זה ״ידיד זהב של החמאס״

 4. טרול,
  בג״ץ לא דורש כלום. אם כבר, ורק כאשר ממש מכריחים אותו וגם אז הוא ניתלה הטיעונים טכניים, הוא מורה מהממשלה לאכוף את החוק שהיא בעצמה חוקקה. אם אתם רוצים לכלוא פליטים/מהגרי עבודה לנצח, שנה את החוק. הבעיה התחילה רק אצלכם, תחת משטר הימים. טפלו בזה. רוצה לאפשר למתנחלים לגנוב קרקעות ולרמות, שנה את החוק. רוצה לקיים את משנתכם, ביחד עם החמאס (החברים הכי טובים שלכם) שנה את החוק וספח את השטחים.
  אלא שאתם אפסים מאופסים שרק יודעים לנבוח ולהאשים אחרים הכשלונות האינסופיים שלכם.
  אתם בשלטון כבר 38 שנה. תשלטו.

 5. בג"ץ (בעזרת השמאל "הציוני" שמגיש עתירות בלי סוף) מבטל חוקים שנועדו לשמור על ישראל יהודית. חוקים נגד מסתננים,חוק הלאום, בג"ץ דורש בפועל לפינוי חלקים של התנחלויות ועוד ועוד
  השמאל תומך בפועל במדינת כל אזרחיה וזכות השיבה ופועל בכל כוחו לקשירת ידי צה"ל ואי יכולתו להגן על ישראל.
  אז מי לא רוצה מדינה יהודית?

 6. שמוליק, אתה מאכיל טרולים.
  הכתבה עוסקת בהשפעות של שאיבת נפט בשיטת Fracking.
  אין כל קשר לפוליטיקה, שמאל-ימין או, כפי הנראה, לשליטה הסודית של השמאל במדינה.
  אישית, אני לא מאמין שהמצונזר מאמין במה שהוא כותב. אף אחד לא יכול להיות כל כך טיפש.
  שיטת העבודה שלו היא להמציא קשר תלוש והזוי בין כתבה מדעית ל"שמאל הבינלאומי" ולצאת נגדם.
  נראה שהמטרה היחידה שלו היא להרגיז קוראים ולהנות מתשומת הלב שהוא מאמין שהוא מקבל.
  התעלמות ממנו תגרום לו בסופו של דבר לחזור לדפי התגובות של YNET.

 7. טרול,
  כל מה שאתה כותב הוא Opinion Based. אתה כותב תירוצים כי הצד שלך הוא אפס מאופס שלא מסוגל לקיים את משנתו שלו.אף אחד לא הכריח את בגין להחזיר את סיני. הוא עשה זאת כיוון שהיה חכם. אולמרט הוא ימין ועשה את כל הונו בליכוד הגם שהוא לא החזיר שום דבר. במקרה, כי כל ליכודניק חייב להחזיר משהו, וזה שאתה כותב שהוא לא ימין זה מביך. אני מבין. זה מביך שכל מנהיג ימין שעולה חייב להחזיר משהו, לא משנה כמה בומבסטיות היו הבטחות הבחירות שלו. אני מבין. זה מביך לגלות שיעלון ושטייניץ אינם "גברים".
  איזו בדיחה בג"ץ. איזו בדיחה הוא השמאל. ממתי בג"ץ עצר משהו? איך בדיוק השמאל שולט? בדיחה.
  מה שאני עוד מבין זה שאתם שם בימין ההזוי שלכם חברתם לחמאס ואתם מדרדרים אותנו למדינת אפרטהייד, בה יחיו מיעוט יהודי ביחד עם רוב ערבי מדוכא ויוקר המחיה יהיה מטורף. בדיוק כמו שהחמאס רוצה.

 8. הליכוד אכל את פירות הבאושים של השמאל. ואולמרט וקדימה ממש לא ימין. בגין אכל את פירות מלחמת יום כיפור ואי מלחמת מנע וגיוס מילואים של גולדה. נתניהו אכל את פירות הבאושים של הפושע אסון אוסלו רבין ופרס ותחילת מתקפת המתאבדים.
  ברק אחראי לנסיגה ללא הסכם עם לבנון והתעצמות חיזבאללה ולכן מלחמת לבנון השנייה. וגם אחראי לאינתיפאדה השנייה. וגם כיום השמאל שולט בפועל בעזרת בג"ץ והתקשורת ומפיץ רעל והסתה נגד ישראל בעולם.

 9. חיים,
  אתה חושב?
  כל מה שכתבת זה מה שנקרא opinion based. כתבת, אז כתבת. תוכיח את טענתך. אני, לעומתך, כתבתי עובדות.

  אף אחד במפלגת העבודה לא הכריח את בגין להחזיר את סיני.
  אף אחד לא הכריח את נתניהו להחזיר את חברון. בעצם, כאן אני מוכן לזרום איתך ולהזכיר שהוא היה מחויב להחלטות ממשלה קודמות. אתן לו את זה. יענו, כי הוא הראה שהוא יודע למסמס הכל, לו רק היה רוצה אלא שהוא אפס מאופס ולכן החזיר את חברון.
  אף אחד לא הכריח את שרון והליכוד לבצע את ההתנתקות. נתניהו הצביע בעד ההתנתקות.
  אף אחד לא הכריח את נתניהו לאפשר לפלסטינאים לחפור מתחת לקיבוצינו בלי מפריע.
  אף אחד לא הכריח את נתניהו להיכשל כישלון חרוץ בנושא הגרעין האירני.

  האמת היא שאני יודע בדיוק מדוע הליכוד ביצע את כל הדברים הללו: כי אחרי בגין, הליכוד הוא בעיקר אפס מאופס, חסר רעיונות ואסטרטגיה ורק קבלן ביצוע. אתם גדולים בלדבר, כמו שטייניץ ויעלון שמדברים גבוהה גבוהה אלא שברגע האמת, הם ברחו. ברק קטל אותם באופן טוטאלי. אתה יכול להגיד מה שבא לך על ברק אבל הכחשה אחת על אמיתות הדברים שיצאו מפיו, לא שמעתי. לא מיעלון ושטייניץ וגם לא מליברמן.
  שהליכוד ילך עוד ימינה? איזו בדיחה. הליכוד הוא כל כך ימינה שהוא הפך להיות מקבלן הביצוע של השמאל לקבלן הביצוע של החמאס, שכן שניהם (וגם אתה) דוגלים במדינה אחת בין הירדן לים. הרי אף אחד לא ייתן לכם לגרש/להשמיד את כל הפלסטינאים שחיים בשטחים, לא משנה כמה תתפלל שזה יקרה, ולכן אתה והליכוד שלך חותרים, ביחד עם החמאס, להפוך את היהודים כאן למיעוט ובדרך לייצר כאן מדינת אפרטהייד, משיחיסטית, הזויה ויקרה להחריד.

  שתיכשלו, אמן.

 10. שמוליק
  האירוניה והסרקזם בדבריך . בולטים לעין. כל מה שאתה מציין הוא פרי מחשבתה של מפלגת העבודה במשך עשרות שנים ושל מרצ . התוצאה היתה שהליכוד הפנים חלק מרעיונות והוא ישמם בחלקם והתוצאות מדברות בעד עצמן. תבדוק קצת ההיסטוריה ואת התהליכים המדיניים ותבין למה כוונתי. באשר לשרון ביסודו ובנשמתו הוא היה מאפ"יניק אמיתי. שיטת הטפטפת של רעיונות השמאל לאורך זמן עשתה את שלה. כולי תקווה שבליכוד יצמחו כוחות חדשים שיעבירו אותה מהמרכז ימינה ושאתה עצמך תמצא מקומך בליכוד החדש. אמן כן יהי רצון.

 11. חיים,
  אהה. אתה צודק לגמרי.
  הרי מפלגת העבודה פגשה את היטלר ויצאה בהכרזה המדוברת. מפלגת העבודה, ולא הליכוד, ביצעה את ההתנתקות. מפלגת העבודה היתה בשלטון עת החלה עונת המנהרות. מפלגת העבודה היתה בשלטון עת החלו הפליטים/מהגרי עבודה החלו לחדור לארץ. מפלגת העבודה והשמאל כשלו בלטפל באי עצירת הגרעין האירני והתעלמות העולם מאיתנו. בעצם, מפלגת העבודה ששלטה בישראל ב- 38 שנים האחרונות למעט קצת בגין (החזיר את סיני), שמיר (ועידת מדריד), נתניהו (החזיר את חברון), שרון (התנתקות והחזרת עזה), אולמרט, נתניהו (התחלת פרוייקט המנהרות?) ועוד נתניהו אשמה גם ביוקר המחייה.
  אתה צודק. העובדות איתך

 12. איתן
  בדבר אחד המצונזר בכול זאת. צודק. השמאל תלוש לפחות חלקית מהמציאות. השמאל לא פעם טועה והימין לא פעם צודק. דוגמאות שר החוץ הבריטי שלאחר הפגישה עם היטלר ב – 1939יצא בהכרזה שהוא הביא את השלום. ובארץ לאחר ההתנתקות מרצועת עזה החלה עונת הקאסמים והמנהרות. לי יש רושם שאנשי השמאל הם ביסודם אנשים תמימים מבחינה פוליטית. הם כנראה לא קראו את מקיוואלי או שנתנו לו פירוש מוטעה

 13. השמאל נגד ייצור אנרגיה עצמאי של המערב כדי שהוא תמיד יהיה תלוי בערבים שלא מסוגלים לכלום חוץ מלמכור משאבי טבע. כך המערב ייחלק את עושרו לנחשלים ולעריצים וזה ייצר שיוויון.
  אלה אכן הדעות והאידיאולוגיות של השמאל לכל המפקפקים. השמאלנים ההזויים קוראים לזה "חלוקת עושר", ו"שיוויון" בין המדינות. בזה גם עוסק הספר של אובמה שחולם להקטין את כוחה ועושרה של ארה"ב ולהפכה מאימפריה לעוד מדינה רגילה. זאת גם הסיבה שהשמאל תומך ועוזר לפלישות המהגרים בעולם. כדי שתהיה הומוגניות וללא מדינות לאום. או בקיצור עולם 3 בכל העולם ואנרכיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן