האם השליטה באש אפשרה לאדם הקדמון לעזוב את אפריקה?

ממצאים ארכיאולוגיים חדשים מאזור גשר בנות-יעקב מצביעים על כך שהשליטה באש היתה גורם מפתח בנדידת האדם הקדמון מאפריקה לאירו-אסיה

כלי צור שנמצא באתר החפירה (צילום: נעמה גורן-ענבר)
כלי צור שנמצא באתר החפירה (צילום: נעמה גורן-ענבר)

היכולת להפיק ולהשתמש באש היתה ככל הנראה גורם משמעותי בנדידה של האדם הקדמון לפני כמיליון וחצי שנה מאפריקה ליבשת אירו-אסיה. כך עולה מממצאים חדשים מהאתר הארכיאולוגי גשר בנות-יעקב, שנמצא כשלושה ק''מ מדרום לעמק החולה. החפירות באתר, שנערכו מטעם המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בראשותה של פרופ' נעמה גורן-ענבר, מהוות בסיס למחקרים שמטרתם לעמוד על אורח חייהם של ההומינינים, טיפוסי אדם קדומים, שחיו באזור לפני כ-0.78 מיליון שנה והשתייכו לתרבות האשלית שמקורה באפריקה.

לדברי דר' נירה אלפרסון-אפיל מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית וחברה בצוות הארכיאולוגים, ריכוזי שבבי הצור השרופים שנחשפו בכל אחת משכבות היישוב באתר הם שרידים של מוקדי אש קדומים. העובדה כי השימוש באש מאפיין את כל הרצף היישובי הארוך באתר מלמדת שמרגע שהטכניקה של הפקת האש נרכשה ע''י הקדמונים שישבו באתר, היא הועברה מדור לדור במשך שנים רבות. לדבריה, מחקרים קודמים לא הצליחו לקבוע האם כבר בשלבים המוקדמים ביותר של השימוש באש היו ההומינינים הקדומים מסוגלים להפיק את האש בעצמם. ''המידע החדש מגשר בנות יעקב הוא יוצא דופן מכיוון שהוא מכיל ראיות לשימוש שגרתי וממושך באש אשר מהווה חלק בלתי נפרד מן התרבות החומרית של הומינינים קדומים אלו'', אומרת אלפרסון-אפיל. ''הראיות מצביעות על כך שקדמונים אלו לא נאלצו לאסוף את האש משרפות טבעיות, אלא היו להם הידע והיכולות הטכנולוגיות להפיק אש בעצמם''.

הממצאים החדשים, שמתוארים במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העתQuaternary Science Reviews , מייצגים שלב משמעותי בהתפתחות ובהתפשטות האדם. גילו ומיקומו של האתר, בין אפריקה לאירו-אסיה, עשוי להצביע על כך שלשליטה באש היה תפקיד מכריע בתהליך יציאת האדם מאפריקה. סקירה של העדויות הקדומות לשימוש באש מאזורים שונים בעולם מלמדת כי השימוש באש הוא מסורת אפריקאית שהגיעה אל הלבנט במסגרת תהליך ההגירה וההתפשטות האנושית מאפריקה. ייתכן שהשליטה באש סייעה לתהליך זה, בעיקר במעבר של האדם הקדמון מאפריקה לאירופה הקרחונית.

''השליטה באש היתה נקודת מפנה משמעותית עבור האדם הקדמון'', מסבירה אלפרסון-אפיל. ''היא סיפקה לאדם יתרונות מגוונים כדוגמת הגנה מפני טורפים, חום ותאורה, והיכולת לנצל טווח חדש של מקורות מזון. מכיוון שהאש העניקה לאדם הקדמון ביטחון רב, היא אפשרה לו לעזוב את סביבתו המוכרת ולחפש אחר אזורים חדשים ליישוב – מה שהוביל ככל הנראה לנדידתו מאפריקה ליבשת אירו-אסיה''.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן