סיקור מקיף

טלסקופ החלל האבל גילה כוכב לכת המקיף שני כוכבים בו זמנית

אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל האבל ובתעלול של הטבע, אישרו את קיומו של כוכב לכת המקיף שני כוכבים במערכת OGLE-2007-BLG-349, הממוקמת 8,000 שנות אור מאיתנו לכיוון מרכז הגלקסיה שלנו. התצפיות הן הראשונות בהן התגלתה מערכת של שלושה גופים באמצעות טכניקת מיקרו עידוש

 אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל האבל ובתעלול של הטבע, אישרו את קיומו של כוכב לכת המקיף שני כוכבים במערכת OGLE-2007-BLG-349, הממוקמת 8,000 שנות אור מאיתנו לכיוון מרכז הגלקסיה שלנו. התצפיות הן הראשונות בהן התגלתה מערכת של שלושה גופים באמצעות טכניקת מיקרו עידוש
טלסקופ החלל האבל גילה כוכב לכת המקיף שני כוכבים בו זמנית. איור: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל האבל, וכן בתעלול של הטבע, אישרו את קיומו של כוכב לכת המקיף שני כוכבים במערכת OGLE-2007-BLG-349, הממוקמת 8,000 שנות אור משם לכיוון מרכז הגלקסיה שלנו.

כוכב הלכת מקיף במסלול של כ-300 מיליון קילומטרים – בערך המרחק מהשמש לחגורת האסטרואידים במערכת השמש שלנו – צמד הכוכבים.  כוכב הלכת משלים הקפה סביב שני הכוכבים בערך כל שבע שנים. שני הננסים האדומים מרוחקים רק 7 מיליון קילומטרים זה מזה, או 14 פעמים הקוטר של מסלולו של הירח סביב כדור הארץ.

תצפיות האבל הן הפעם הראשונה שבה אושרה מערכת כזו באמצעות טכניקת מיקרו-עידוש. תופעת העידוש הכבידתי מתרחש כאשר כוח הכבידה של כוכב הנמצא בדרך לכוכב המטרה, מגביר את האור של הכוכב הנמצא ברקע כשהם מתיישרים זה מול זה ביחס אלינו. הגברת האור יכולה לחשוף רמזים על האופי של הכוכב וכוכבי הלכת שלו.

שלושת העצמים התגלו בשנת 2007 באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי של חמש קבוצות שונות שהשתמשו בטלסקופים קרקעיים:

Microlensing Observations in Astrophysics (MOA), the Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), the Microlensing Follow-up Network (MicroFUN), the Probing Lensing Anomalies Network (PLANET), and the Robonet Collaboration. תצפיות אלה חשפו כוכב, כוכב לכת וגוף שלישי שאופיו לא זוהה.

“התצפיות הקרקעיות הציעו שני תרחישים אפשריים עבור מערכת השלושה: כוכב לכת בעל מסה כשל שבתאי המקיף זוג כוכבים, או כוכב לכת בעל מסה של שבתאי וכוכב לכת נוסף בעל מסה דומה לזו של כדור הארץ מקיפים כוכב בודד. הסביר דייויד בנט ממרכז טיסות החלל גודארד של נאס”א בגרינבלט, מרילנד, המחבר הראשון של המאמר.

חדות התמונות של האבל איפשרו לצוות המחקר להפריד את כוכב המקור שברקע ואת הכוכב המעדש משכניהם במרווח צפוף מאוד. התצפיות של האבל גילו כי הכוכבים שנצפו בחזית העדשה היו חלשים מכדי להיות כוכב יחיד, אבל הבהירות דומה לזו שהיתה צפויה אילו היה מדובר בשני ננסים אדומים המקיפים זה את זה מקרוב, והם כידוע הרבה הרבה יותר חלשים ופחות מאסיביים מהשמש שלנו. “לפיכך, הדגם של כוכב לכת אחד המקיף שני ננסים אדומים הוא היחיד שעולה בקנה אחד עם הנתונים של האבל,” אמר בנט.

הצוות של בנט נצח על תצפיות מעקב עםהמצלמה הפלנטרית מספר 2 בעלת השדה הרחב של האבל “אנחנו נעזרנו בניתוח על ידי יישור כמעט מושלם של כוכבים כפולים בחזית עם הכוכב ברקע, אשר הגביר את האור מאוד ואפשר לנו לראות את האות של שני הכוכבים, “הסביר בנט.

טלסקופ החלל קפלר גילה עשרה כוכבי לכת אחרים המקיפים כוכבים כפולים אך הם הרבה יותר קרובים לאחד הכוכבים מאשר כוכב הלכת החדש קרוב לשני הכוכבים גם יחד. כעת, כשאנשי הצוות הראו כי מיקרו עידוש יכולה להיות שיטה מוצלחת לגילוי כוכבי לכת המקיפים מערכות כפולות, יוכל האבל לשחק תפקיד חשוב בתחום החדש הזה בחיפוש המתמשך אחרי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.

להודעה של החוקרים
עוד בנושא באתר הידען:

האם יש חיים בכוכב הלכת הקרוב ביותר פרוקסימה קנטאורי b
שלושה כוכבי לכת בעלי פוטנציאל לחיים סובבים ננס אדום קר קרוב למערכת השמש
כמעט לכל ננס אדום יש כוכבי לכת

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן