סיקור מקיף

האם חייזרים יפרשו את המסר הראשון מהאנושות אליהם כמתקפת סייבר?

סוגיה היפותטית זו עלתה לדיון בכנס שהתקיים במהלך פסטיבל המדע בברדפורד, שעסק בשאלה מה המסר שצריך לשדר לחייזרים והאם אנו נהיה יוזמי השידור. הדיון התקיים במטרה לקדם את פרויקט "פריצת דרך", המציע מיליון דולר למציע המסר הטוב ביותר. התחרות פתוחה לציבור הרחב

מקטע מתוך המערך הגדול מאוד - ריכוז טלסקופי רדיו המשמשים בין היתר לחיפוש אחר אותות רדיו מחייזרים. צילום: shutterstock
מקטע מתוך המערך הגדול מאוד בניו מקסיקו, ארה"ב – ריכוז טלסקופי רדיו המשמשים בין היתר לחיפוש אחר אותות רדיו מחייזרים. צילום: shutterstock


האם חוצנים תבוניים יפרשו מסר מכדור הארץ כמתקפת סייבר? זו היתה אחת הסוגיות שנידונו באירוע במסגרת פסטיבל המדע שמארגנת האגודה המדעית הבריטית, ואשר עסק בניסוח המסר הראשון לחוצנים תבוניים ובשאלה האם לשדרו באופן יזום או רק לשלוח אותו כתגובה לשידור מתרבות חוצנית.

הדוברים באירוע היו חברי הסניף הבריטי של ארגון סט"י המתחרים על פרס בסך מיליון דולר שתרם מיליארדר האינטרנט הרוסי יורי מילנר, כחלק מפרויקט גדול יותר בשווי 100 מיליון דולר שיזם המיליארדר הרוסי יורי מילנר, בו מעורב גם פרופ' סטיבן הוקינג, ואשר נועד לשדרג את היכולת לקלוט אותות רדיו תבוניים מהחלל. (התחרות פתוחה לציבור הרחב, לא רק למומחים).

באתר התחרות נאמר במפורש כי "יוזמת פריצת הדרך" (Breakthrough Initiatives) אינה מחויבת בסופו של דבר גם לשדר את המסר שייבחר. "זו דרך ללמוד על אודות השפה הפוטנציאלית של התקשורת הבין כוכבית ולקדם את הדיון בסוגיות האתיות והפילוסופיות הקשורות לתקשורת עם יצורים תבוניים מחוץ לכדור הארץ."

עיקר פעילותו של פרויקט סט"י כיום היא להקשיב לאותות רדיו שעשויים להיות משודרים מתרבויות תבוניות אחרות באמצעות טלסקופי רדיו חזקים ותוכנת המחשב המסוגלת לסרוק אלפי תדרים. ואולם ישנם הסבורים כי עלינו גם לצעוק אל החלל ולהודיע על נוכחותנו באמצעות שיגור מסרים לכמה כוכבי מטרה.

ד"ר אנדרס סנדברג, חבר סט"י בריטניה מהמכון לעתיד האנושות באוניברסיטת אוקספורד, אומר כי חייבים להבטיח שנשדר אותות דיגיטליים נקיים שלא יתפרשו בטעות כמסר עוין. סנדברג אמר את הדברים בפסטיבל המדע הבריטי שהתקיים השבוע באוניברסיטת ברדפורד. "עדיף לשלוח מסר פשוט", הוסיף. "שפה מורכבת מדי עלולה להכיל המון דברים מוזרים, ולגרום לסיכון מקבלי המסר. שידור מסר העלול להכיל נוזקה (malware) עלול להיות משהו שחייזרים לא יאהבו".

הטיעון נגד שידור יזום לחוצנים הוא שהמסר עלול למשוך אלינו כאלו שלא נרצה שיבואו. הפיזיקאי פרופ' סטיבן הוקינג הוא בין אלו שקוראים להיזהר כאשר אמר: "אם חייזרים יבקרו אותנו התוצאה תהיה דומה לזו שהתרחשה בעקבות מסעו של קולומבוס לאמריקה, שלא הסתיימה בטוב עבור ילידי אמריקה".

הדעות חלוקות גם על אודות התוכן שצריך להיכלל בשידור רדיו לחוצנים. "תמונות הן אייקוניות וקלות לפיענוח" אומר ד"ר סנדברג. "מצד שני, ישנן אסכולות האומרות – לא, איננו יודעים אם לחייזרים יש בכלל עיניים. תמונות עשויות להיות הדבר הלא נכון לשלוח אליהם. הגורסים באסכולה זו טוענים כי יש לשדר מסר בשפה האוניברסלית של המתמטיקה."

ד"ר ג'יל סטיוארט מביה"ס לכלכלה של לונדון. לדבריה, דוגמה של מסר "לא נכון" היא של בני האדם על הלוח שנשאה החללית פיוניר 10 ששוגרה בשנת 1972 וכעת היא נעה אל מחוץ למערכת השמש. בלוח רואים גבר מנופף בידיו בעומד לפני אישה "פאסיבית". "הדבר עלול לשדר נרטיב לפיו יש עדיפות למגדר ספציפי." אמרה סטיוארט, אף היא דיברה במסגרת פסטיבל המדע. "אפשר לומר מה כבר יהיה אכפת לחייזרים מהמגדר? אך הוא גם מבקש מאתנו להתבונן. חלק מהתרגיל הוא להסתכל על הקולקטיב האנושי ולהחליט מה חשוב לנו."

בתשובה למתנגדים אמר סנדברג כי אכן בהימור אך זהו הימור כדאי. "הדבר הנאיבי ביותר הוא לחשוב שכל מה שירצו החוצנים הוא לאכול אותנו או לפלוש לכדור הארץ. הסיכויים לכך קלושים, אך גרסה מתוחכמת יותר מפנה אותנו לתרבויות שניגפו מפני התרבות המערבית שהייתה עדיפה טכנולוגית עליהן. מצד שני אנו עשויים ללמוד דברים מעניינים. זה יהיה רעיון לא רע להמר ולקוות שישנו מישהו זקן וחכם יותר שם, שיעזור לנו להיחלץ מהצרות שהמין האנושי עומד בפניהם. אם החוצנים ידריכו אותנו איך לטפל באקלים או איך עובדת תבונה מלאכותית, אנו עשויים לרצות להאזין."

סנדברג אמר כי הוא מקווה שיושג קונצנזוס. בינתיים הוחלט בסט"י בריטניה להקים קבוצת עבודה בת ארבעה אנשים שתנסח את המסר.

ידיעה בנושא ב-BBC

לאתר "יוזמת פריצת הדרך"

עוד בנושא באתר הידען:

18 תגובות

 1. Mrone
  ידוע וברור שציוויליזציות חייזריות שהצליחו לפתח מסע בין כוכבי, כפופים לבירוקרטיה המשרדית והפרדת הרשויות של ממשלות כדור הארץ.
  כמו כן, ידוע שממשלות כדור הארץ הן הגוף הבירוקרטי היעיל ביותר שנוצר על ידי האנושות ולכן הסוד ישמר על ידי בעלי השררה ופקידיהם ושום טעות, עצלות, מחדל, נקמה קטנונית, קיצוץ תקציבי, חלמאות, התרברבות או רצון בפרסום לא יצליחו לשבור את מעטה הסודיות הבילתי חדיר הזה.
  "The only thing that saves us from the bureaucracy is its inefficiency."
  יוג'ין מקארת'י

 2. יפה רק שחוצנים כבר מזמן ייצרו קשר עם כדור הארץ, מסיבות ברורות הממשלה לא מוציאה את המידע הזה לעולם. ראו את Zeitgeist כדי להבין למה.

 3. אם החוקרים האלו היו מודים באמת, במהרה הם היו צריכים לחפש נושא אחר לעסוק בו. גם מר סבט היה צריך לחפש נושא אחר להטריד את האינטרנט, כמו שיווק רב שכבתי.

 4. חנן סבט

  אפשר בבקשה לקבל גם קישור לאתר של עמותה לחקר שקרנים, שרלטנים ,ורמאים ואלו שנופלים בפח שלהם? זה יהיה מאוד יעיל, תודה.

 5. תמיד מצחיק אותי לקרוא את סיפורי המעשיות של SETI וכל מיני כתות דתיות – כמו המיליארדר הרוסי שכנראה רוצה להלבין כספים על הגב של הוקינג (שכבר הרבה שנים פולט שטויות בלי סוף)….

  יש להניח שאם חוצנים קולטים את השידורים שלנו או קלטו, התוכן לא יעניין אותם בתחילה, אלא רק העובדה שישנו שידור. אם אנחנו נקלוט אי פעם שידור חוצני, מן הסתם עצם קיום השידור יעניין אותנו ולא תוכנו (שאולי לא נוכל לפענח או להבין).

  להשקיע מליוני דולארים בהבלים ולהניח שחוצנים ישמחו לשמוע אולי סונטות של שייקספיר במקום שידור של "האח הגדול", מוכיח שוב שלא מדובר במחקר, אלא ברצון לפרנס את אנשי SETI, כך שאולי שוב יוכלו לתרום לנו משהו דומה לתרומה האדירה שלהם לאנושות – שומר מסך!

  כאן אני מזכיר את ה"סכיזופרניה של הוקינג" – הוא טוען שחוצנים לעולם לא יכולים להגיע לכאן בגלל המרחקים העצומים בחלל ואם יש חוצנים, מן הסתם רובם פרימיטיביים מאד. באותה נשימה, הוא מזהיר אותנו שלא נשדר ולא נאותת, שמא חוצנים תוקפניים יגיעו לכאן ובסגנון הקולונאליסטי האירופאי, יכבשו אותנו….

  למי שבאמת מעוניין במידע מדעי אודות תופעת העב"מים והחוצנים, מוזמן לבקר ולהצטרף לקבוצת העמותה הישראלית לחקר עב"מים בפייסבוק ולבקר באתר האינטרנט שלה.

  שנה-טובה!!

  לקבוצת הפייסבוק:
  https://www.facebook.com/groups/59433340944/

  לאתר האינטרנט:
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 6. זה מאוד תלוי בחייזרים, וגם בתרבות שלהם בעת קבלת המסר. אם הם למשל חובשים כובעי פרווה ומדברים בשפה סלאבית, הם עשויים לראות גם שתיקה כפוגענית, חתרנית ומאיימת. אם, לעומת זאת החייזרים הם שוודים, כל הודעה תתקבל בברכה. אפילו כזו המבטיחה השתלטות עליהם ואת חיתוך גרונותיהם בהקדם האפשרי.

 7. חשבון פשוט
  אין שום ראיה שארה"ב תיכננה את המתקפה ב-11/9. יש המון אנשים דפוקים שמנסים לקדם אג'נדה כזו, אבל כל הראיות הן שקריות. ניכתבו על כך ספרים שלמים, מלאים בסילוף עובדות, ציטוטים מחוץ להקשר, וגם שקרים בוטים.

 8. חיים חבל שאתה לא רוצה להיכנס לוויכוח
  חייזרים שיכולים להגיע לכאן תהיה להם כנראה טכנולוגיה של עיקום מרחב וזמן או טכנולוגיה של קפיצת זמן מרחב
  תגיד לי אם יש להם טכנולוגיה כזו מה בכלל יש להם לחפש כאן ?
  ואם הטכנולוגיה הזו תגיע לרוסים למשל או לאיזו מדינה באפריקה או לא עלינו למנהיג צפון ויטנאם…..
  טכנולגיה ומוסר הולכים יד ויד
  לא יתכן טכנולוגיה מתקדמת ללא מוסר מתקדם
  לצערי הטכנולוגיה תמיד מקדימה בשלב את המוסר
  ואז פורצות הטראומות כמו מלחמת העולם השניה שואה והיום אפשר לראות את השימוש שעושות מדינות וקבוצות חשוכות בטכנולגיה
  אחרי הטראומה אנשים לומדים ומשפרים
  אני מקווה שהטראומה הבאה לא תהיה בדמות מלחמת עולם שלישית כי אז כנראה לא ישאר אף אחד כדי לשפר את המוסר

 9. אני לא מבין מאיפה הטענה הזו שתרבות מתקדמת אלימה תשמיד את עצמה.
  לפחות בכדור הארץ התרבויות האלימות היו גם המתקדמות, אפילו היום ארה"ב שדוגלת בשלום עולמי משתמשת בעוצמתה הצבאית והכלכלית כדי להכניע כל מדינה שלא פועלת לפי מדיניותה או הערכים בהם היא מאמינה.
  גם בטבע הטורפים הרבה יותר חכמים מהצייד שלהם.
  בכל מקרה מפגש בין תרבות מתקדמת לתרבות נחותה לביא לכליה של הנחותה. אם לא במלחמה אז בניצול כלכלי.

 10. יש לשגר מסר ויזואלי כתמונה של פרח עם הספרה 1 בתוכו.
  אם נקבל מסר של פרח עם הספרה 2 נבין שהם הבינו את המסר ונדע את המיקום…

 11. עמנואל הראשון
  בחלק מדבריך יש דברי טעם, השאר מעורב ירושלמי. מאחר ואיני מתכוון להיכנס לוויכוח אינסופי וגם אין לי את הכוח והסבלנות לכך, אשאיר בידך את ההחלטה מה הם דברי הטעם ומה מעורב ירושלמי.

 12. הנאצים היו מתקדמים טכנולוגית אך מפגרים מוסרית.

  יש ראיות חזקות שאהה״ב ה״נאורה״ יזמה את מתקפת ה 9/11 כנגד אזרחיה שלה
  כמעין פרל-הרבור של המאה ה 21 שיצדיק הגבלת החופש של האזרחים (חוק ה״פטריוט״ ומעקבי ה NSA)
  והעברת תקציבי ענק לתעשיה הצבאית בטחונית על חשבון משלמי המיסים.

  גם אם חייזרים יכולים להגיע לכאן באופן עקרוני
  אולי זה מלווה בסיכון והוצאות ענק שגורמות להם לחשוב פעמיים/שלוש ואפילו שלושתאפלים פעם
  שיגור מסרים ״ידידותיים״ יכול לגרום להם לבקר דוקא אצלנו תחילה
  מה שעלול להוביל לאסון מבחינתנו.

 13. סטיב הוקינג בזמן האחרון מדבר הרבה הרבה שטויות אם יש חייזרים שמסוגלים להגיע לכדור הארץ הם מזמן יודעים שאנחנו כאן…… הטכנולוגיה להגיע לכאן הרבה יותר מתקדמת מלגלות אותנו ולסרוק את כול הכוכבים בכול היקום ……
  עכשיו אם הם יגיעו לכאן הם בעלי טכנולוגיה מאוד מאוד מתקדמת ולכן כנראה שגם המוסר שלהם הרבה יותר מתקדם
  יש קשר הדוק בן טכנולוגיה למוסר של חברה
  ויש קשר הדוק בן טראומות שעובורות ציוולזציות לטכנולוגיות מתקדמות כאשר המוסר לא ברמה שקולה

  תראו מה מתרחש במדינות שמקבלות נשק וטכנולוגיה והמשטרים בהם דיקטטורים ומדכאים את חופש הפרט

  הטעות הגדולה ביותר של העולם המערבי היא שיתוף מדינות לא מוסריות בטכנולוגיות אלו

  אתם חושבים שחייזרים עם טכנולוגיה כול כך מתקדמת יבואו לכאן ויסייעו לנו???
  הדבר היחיד שהם יעשו אם יש ישויות מחוץ לכדור הארץ זה למנוע מעצמנו להשמיד את עצמנו….. וגם זה בערבון מגובל

  חייזרים שבגנים שלהם יש אלימות ושנאה לא יצליחו לעולם להגיע לרמה טכנולוגית גבוהה כי הם ישמידו את עצמם
  ומי יודע אוליי גם אנחנו ניפול בקטגוריה של השמדה עצמית כי אין לנו זכות קיום ביוניברס
  הזמן יגיד

  לגבי התקפת הסייבר ….. זה פשוט מצחיק
  חייזרים שיכולים להגיע כאן יכולים לשלוט על המחשבות שלנו על הרצונות שלנו ועל תהליכים הרבה יותר מורכבים
  התקפת סייבר זה רק בהוליווד עם הסרטים הדבילים שלהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן