ידענים: חייזרים ועבמים

מאת 14 בספטמבר 2013 77 תגובות

המאמר מבוסס על הרצאתו של של פרופ' יואב יאיר מהמחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה במסגרת ליל המדענים 2013

כפי שכבר ציינתי אתמול, אחת ההרצאות המעניינות במסגרת אירועי ליל המדענים היתה הרצאתו של פרופ' יואב יאיר בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה שהתקיימו ביום חמישי האחרון. אנו מביאים את תוכנה לגולשי אתר הידען באדיבותו של פרופ' יאיר.

פרופ' יאיר הגדיר את הנושא כתרגיל אינטלקטואלי שנועד לחשוב על אירוע מפגש עם חייזרים, שגם אם סבירותו נמוכה יהיה מעניין לדון בהשלכותיו.
"בהקשר זה נשאלות שתי שאלות אדון רק בשניה, כי התשובה לשאלה הראשונה – האם יש חיים במקום כלשהו במערכת השמש או ביקום, התשובה היא כן. השאלה השניה היא האם יש ביקום כיום (עם דגש על 'כיום') תרבות תבונית תקשורתית שנוכל ליצור איתה מגע או לפחות קשר? וכן האם הם באים לכאן."

משוואת דרייק – להערכת מספר התרבויות התבוניות ביקום
הכלי להערכת ההסתברות למציאת חיים תבוניים בחלל הומצא בשנת 1961 ע"י פרנק דרייק במטרה לתת אמדן ראשוני על התרבויות החיצוניות התקשורתיות הקיימות היום בגלקסיה. המשוואה מכילה הסתברויות יחסיות של מספר פרמטרים אסטרונומיים שחלקם ניתנים למדידה ואחרים – רק להשערה. ע"י תיחום ההערכות לפי 'הערכות אופטימיות' ו'הערכות פסימיות, ניתן לקבל מספר סופי ומוגדר שנותן ערך כמותי.
מספר התרבויות התבוניות הטכנולוגיות בגלקסיה שלנו הוא מכפלה של סדרת מספרים, הסתברויות הכוללות את הנתונים הבאים: כמה כוכבים הדומים לשמש נוצרים בגלקסיה שלנו. זה מידע אסטרונומי שניתן לדעת אותו; אם יש כוכבים דמויי שמש, סביב כמה מהם יש כוכבי לכת. אנחנו יודעים שאנחנו גרים על כוכב לכת אחד מתוך שמונה כוכבי לכת במערכת השמש. עד לפני 20 שנה חשבנו שמערכת השמש שלנו היא היחידה, היום אנחנו מכירים עוד לפחות 700 כוכבי לכת (וזאת בעיקר ממדידה של איזור מצומצם מאוד בחלל בידי החללית קפלר), לפחות מקצתם דומים לכדור הארץ (כוכבי לכת סלעיים).

פירוק המשוואה
אם יש מערכות שמש נוספות ובהן כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ,על כמה מהם בכלל יש חיים? גם אנחנו לא יודעים, אנחנו יכולים לנחש, אולי אחד לאלף? אחד למאה אלף?
לאחר מכן אנו צריכים לשאול את השאלה כמה מהמינים הללו תבוניים? יכולים להיות כוכבי לכת ועליהם צורות חיים מסוגים שונים המקבילים לפטריות, נבגים, אצות, שרכים. אלו חיים ביולוגיים אך לא תבוניים.
השאלה הבאה היא אם כבר יש חיים תבוניים, האם הם פיתחו טכנולוגיה שמאפשרת מסע בין כוכבים? הפרעונים למשל היו מין תבוני, בנו פירמידות והעבידו את משה ובני ישראל בפרך אבל הם לא טסו לחלל. השאלה היא כמה זמן לוקח לתרבות אינטלגנטית לפתח את הטכנולוגיה שתאפשר לה להתקשר על פני מרחקים גלקטיים והשאלה האחרונה היא כמה זמן תרבות כזו שורדת? זו שאלה שאיננו יודעים את התשובה עליה, כי יש לנו רק דוגמה אחת.
בואו נעשה כמה חישובים לגבי כל אחד מהנעלים במשוואה. לגבי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש – ידועות כיום 676 מערכות שמש, ובהן יותר מ-859 כוכבי לכת (ל-128 כוכבים יש יותר מכוכב לכת אחד). רובם מסוג 'צדק חם' אך יש גם כאלו עם כוכבי לכת סלעיים באיזור החיים. המסקנה – יש הרבה מאוד מקומות דומים לנו. אנחנו יכולים למדוד את הטמפרטורה והרכב האטמוספירה ולזהות לדוגמה אדי מים.
איפה כולם?

בואו נניח בהנחה שמרנית שיש אלף מקומות בגלקסיה שיש עליהם תרבות טכנולוגית תקשורתית. השאלה הגדולה היא איפה כולם? שאלה הידועה כ'פרדוקס פרמי'. לשאלה הזו יש כמה תשובות אפשריות. האחת היא "עקרון הבינוניות": אנחנו לא ממש מעניינים אותם; סיבה נוספת היא "הארץ הנדירה": אנחנו ראשונים / יחידים / הם נכחדו; עוד אפשרות היא "עקרון גן-החיות": הם צופים בנו, לא מתערבים; לחילופין הם עוד לא הגיעו, או שפשוט פספסו אותנו; גישה מעניינת נוספת היא שלמעשה, אנחנו התוצאה של הפלישה! (הייתה בעבר); וכמובן תמיד נמצאת האפשרות שהקושי הטכנולוגי להגיע / לשדר הוא גדול מדי; או לחילופין הם מבקרים אבל אנחנו פשוט לא רואים אותם חוץ מכמה יחידי סגולה ושומרי סוד – כל תיאוריות הקונספירציה מהסוג שניתן למצוא בשחור' או ב'תיקים באפילה'.

לפי הדיווחים של כל מיני עדים לכאורה שטענו שראו/פגשו/נחטפו, יש כמה רמות שונות למפגשים אפשריים עם חייזרים. הסוג הראשון הוא פשוט צפיה בעב"מ מטווח קרוב, ללא השפעה שלו על הסביבה; הסוג השני: כמו הסוג הראשון אבל עם השפעה, למשל על מכוניות וכדומה (אפקטים חשמליים, סימני שריפה); הסוג השלישי: ניתן לצפות בחייזרים בתוך העב"מ או בסביבתו הקרובה, אך לאו דווקא תוך אינטראקציה עמם; הסוג הרביעי: חטיפה: הזמנה/לקיחה בכוח והחזרה. החייזרים מבצעים ניסויים רפואיים, בדיקות פולשניות, שתלים. ולבסוף, הסוג החמישי: כרטיס בכיוון אחד: You are beamed up never to return

מה נעשה במקרה של פלישת חייזרים?

פלישת חייזרים. איור: shutterstock

פלישת חייזרים. איור: shutterstock

לאור כל זאת, אחת האפשרויות היא פלישה – הם באים, נוחתים על מדשאת הבית הלבן או הכנסת ואומרים – תכנעו. אבל כידוע זה לא קרה. 99.99% ויותר מהדיווחים ניתנים להסברים פשוטים כתעתועי ראייה או אשליות אופטיות; חלקן כמתיחות, נוכלויות ומעשי רמאות, (חיפוש "צומי") ואחרים פשוט הסברים שגויים של תופעות טבעיות כדוגמת עננים מסוגים שונים, מטאורים ובפרט אלו מהם שהם כדורי אש; כוכבי לכת קרובים (נוגה) או תעלולי אופטיקה אטמוספרית וכמובן מערכות צבאיות שהיו סודיות נכון לזמנם כמזל"טים ובלונים (כפי שראינו לא מכבר – החייזרים יצטרכו לחכות. ה-CIA חשף מסמכים אודות איזור 51 ואין קשר לחייזרים http://www.hayadan.org.il/cias-declassified-documents-reveals-secrets-about-area-51-and-ufos-1706138/)

ממה יהיו עשויות צורות חיים חוצניות?
החיים בכל מקום יתבססו על היסודות הנפוצים ביותר ביקום: מימן, הליום, פחמן, חנקן וחמצן – נוצרים בתוך כוכבים בתהליכים גרעיניים והכי שכיחים ביקום. סביר להניח שאם ייווצרו חיים במערכת שמש חוצנית, הם יתבססו על יסודות אלה ולא על תרכובות נדירות. אבל הם לא בהכרח יהיו דומים לנו (גרביטציה שונה, הרכב האטמוספרה לא דומה לשלנו, האבולוציה שלהם בוודאי תהיה שונה)

כמה הנחות על תרבויות טכנולוגיות
התרבות החוצנית יכולה להיות: השלב העליון בפירמידת המזון הפלנטרית – טורפי-על (כמונו), אם הם עברו את כל החלל עד אלינו קרוב לוודאי שמדובר בתרבות מתקדמת בהרבה מאיתנו טכנולוגית, מדעית, מוסרית, ואולי נמצא תרבויות הנמצאות בערך באותו שלב התפתחות כמונו.
למרות ההתקדמות הטכנולוגית העצומה במאה השנים האחרונות, יתכן וקיים גבול למידת ההתפתחות של מין תבוני. זה אומר שתרבות בת מיליון שנים לא תהיה בהכרח מתקדמת בהרבה לעומתנו.

והיה והם באו והחליטו לפלוש איך נזהה את כוונותיהם? שוב מדובר בטווח של אפשרויות החל מניצול משאבי הפלנטה: מים ומינרלים; השמדה וסיכול איומים עתידיים מאיתנו; שיעבוד (כוח עבודה) או מזון; קולוניזציה: התיישבות חדשה; מבקשי מקלט / פליטים בין-כוכביים. יתכן גם כי מגע מקרי ולא מתוכנן או שהם סתם מבצעים מחקר מדעי: עוד פרפר לאוסף.
בהנחה ותהיה עליונות טכנולוגית מוחלטת לפולשים – הרי אם הם כבר הגיעו ליכולת טיסה בין כוכבית והגיעו לכאן, הרי שהם מתקדמים בהרבה מאיתנו ולכן הסיכוי לשרוד מתקפה קלוש. עם זאת סרטי המדע הבדיוני הראו כי ניתן יהיה להפעיל נגדם לוחמה אסימטרית (גרילה), לבזר את אמצעי הלוחמה בג'ונגלים, לנתק להם את קווי האספקה והתקשורת ואולי לאתר את עקב האכילס שלהם.
מהי ההסתברות למציאת תבונה חוצנית שוחרת שלום? האמונות הנאיביות בכוונותיהם הטובות של הפולשים לא עומדת במבחן ההסטוריה האנושית: לדוגמה קורטז והאצטקים בדרום אמריקה, שנכנעו לו בשל הכוח העדיף אך גם בשל אמונה שאנשים שיבואו רכובים על בעל חיים הם אלים. כמו כן, מרבית האינדיאנים מתו בגלל שנדבקו בשפעת מהספרדים שלא היו מחוסנים אליה.

הסוגיה הבאה היא האם כדאי לנו ליצור קשר עם תרבות חוצנית? למעשה כבר עשינו זאת. החללית וויאג'ר 2 ששוגרה ב-1977 נשאה עימה תקליטור מוזהב עליו מסרים מדעיים, מתמטיים אסטרונומיים על התרבות האנושית. החללית כבר עזבה את תחומי מערכת השמש ונעה בגלקסיה (ראו ידיעה מאתמול http://www.hayadan.org.il/voyager-1-lteft-solar-system-1309130/. עוד 40,000 שנה היא תעבור ליד כוכב (שמש) אחר. ..ואם יש שם מישהו, אולי הוא יתפוס את החללית. בהנחה שיפענח את המסר, כמה זמן ייקח לתשובתו להגיע?

האזנה לרדיו

וכמובן האפשרות הנפוצה ביותר היא שידורי הרדיו, כפי שעולה למשל בספר "קונטקט" על פי קרל סייגן: ברור שבמרחקים העצומים שבין הכוכבים אפשר ליצור קשר רק ע"י תשדורות רדיו ; אנחנו דולפים לחלל רעש רדיו לא-מכוון החל מהמאה הקודמת… האותות התפשטו כבר לטווח 80 שנות אור מכאן.

באשר לחיפוש אותות רדיו, השאלה היא האם החיפוש צריך להיות פסיבי או גם אקטיבי – כלומר לשדר החוצה? מי מוסמך לשדר בשם המין האנושי? מה לשדר? איך לסמן את כוונותינו? כיצד נתקשר עמם?

כאן בא לידי ביטוי מערך החיפושים שלSETI המתבסס על איתור תשדורות בספקטרום האלקטרומגנטי. כחלק ממנו פועל גם פרויקט חישוב מבוזר [email protected] : מיליארדי שעות חישוב של אותות.

עד כה, אחרי 20 שנות חיפושים, טרם נמצאו כל אותות בתחום הרדיו שיעידו על שדר מוצפן של תרבות תבונית. מצד שני, יתכן שתרבויות תבוניות כלל לא משדרות בתחום הרדיו, לצורכי הגנה.

תגובות אפשריות שלנו במקרה של מגע עקיף: בהנחה שלא יהיה מפגש פיזי, מדובר על פיענוח אות שאיננו "רעש טבעי". יש לברר האם זה אות מכוון או סתם תשדורת מינהלתית? אם האות יהיה מורכב ומסובך, צפויה מחלוקת מדעית – ראו למשל נושא ההתחממות הגלובלית; צפויה הכחשה גורפת מצד ממסדים דתיים ופוליטיים בין היתר מחשש לערעור הסדר הקיים?

כיצד להתכונן למגע עם תבונה חוץ ארצית?

כאן באים לעזרתנו ארבע העקרונות של אלן גודמן מאונ' ג'ורג'טאון (1985):

  • מי שמוצא עדויות למגע יפרסם אותן
  • כל תשובה תתבצע לאחר התיעצות בינלאומית
  • חוצנים שמגיעים ייחשבו לשליחים דיפלומטים
  • אם יתברר שהחוצנים הם איום, אף מדינה לא תפעל ללא אישור מועצת הבטחון של האו"ם

באותו הקשר קיים גם פרוטוקול המגע של SETI הבוחן ודאות ואימות ודואג להחלת עקרונות אוניברסליים כדוגמת הזכות להגנה עצמית

לסיכום אומר פרופ' יאיר: יש חיים בגלקסיה, אך ההסתברות למפגש נמוכה. למרבה הצער עדין לא הגיעו ולא התקשרו, אך אנחנו לא מוכנים!

עוד בנושא באתר הידען (וזה רק חלק)

הוספת תגובה

  • (will not be published)