סיקור מקיף

כיצד מונעים מהגוף לסייע לסרטן במקום להלחם בו

ד"ר יובל שקד מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון וחוקרים מכל רחבי העולם הראו כי יעילותו של שילוב טיפול כימותרפי עם תרופה נגד סרטן הפוגעת בכלי דם חדשים תלויה בתרופה הכימותרפית הניתנת

העברת תרופות ליעדן. איור
העברת תרופות ליעדן. איור

כימותרפיה היא עדיין אחד הטיפולים העיקריים נגד סרטן. למרות שהטיפול יעיל במידה רבה (בעיקר בסרטנים הרגישים לטיפול), עדיין ישנם מצבים בהם הטיפול מלווה בגידול מחדש של הסרטן.

ד"ר יובל שקד מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון ומדריכו לשעבר ד"ר רוברט קרבל באוניברסיטת טורונטו, יחד עם חוקרים נוספים מסלון קטרינג (ניו-יורק, ארה"ב), מהמוסד האירופי לסרטן (מילנו, איטליה), ומאוניברסיטת אוטרכט בהולנד מראים במאמר המתפרסם היום בכתב העת המדעי היוקרתי Cancer Cell, כי חלק מהטיפולים הכימותרפיים הניתנים כיום מלווים בתגובה מהירה של הגוף אשר מניידת תאי מח עצם היוצרים כלי דם חדשים בסרטן וגורמת להם להתביית על הגידול הסרטני ובכך מסבירים כיצד הטיפול הכימותרפי לעיתים יכול לעזור לגידולו מחדש של הסרטן.

לעומתם, ישנם טיפולים כימותרפיים אחרים שאינם משפיעים על הגוף בצורה זו. ד"ר שקד ועמיתיו מראים כיצד טיפולים המשלבים כימותרפיה עם תרופות שמטרתן לפגוע בכלי הדם בסרטן, כמו למשל אווסטין, פועלים במשולב. שכן כאשר משלבים טיפול כימותרפי (כמו פקליטקסל) הגורם לניוד תאי מח עצם היוצרים כלי דם חדשים עם תרופה הפוגעת ביצירת כלי דם חדשים בסרטן, הטיפול הוא אפקטיבי יותר מאשר אילו הטיפול הניתן היה הטיפול הכימותרפי בלבד. לעומת זאת, שילובן של תרופות כימותרפיות אחרות (כמו ג'מסיטבין) אשר להן אין כל השפעה על תאי מח העצם המייצרים כלי דם חדשים – עם תרופה הפוגעת בכלי הדם החדשים, כלל לא יעיל.

מחקרו של ד"ר שקד גם מראה מטרות נוספות שיכולות לפגוע בתהליך יצירת כלי דם חדשים וגידולו מחדש של הסרטן לאחר הטיפול הכימותרפי, כמו למשל השימוש בתרופה המנטרלת את הפקטור 1-SDF. המחקר נותן תשובות לשאלה כיצד טיפול המונע יצירת כלי דם חדשים בסרטן מגדיל את האפקטיביות של טיפולים כימותרפיים מסויימים, אבל מזהיר כי האפקטיביות תלויה בין השאר בסוג הטיפול הכימותרפי הניתן.

2 תגובות

 1. הטיפול הכימוטרפי לא שונה לדעתי מהטיפול בהקרנות שעשו לעולי תימן בשנו השישים כדי לטפל במחלת הגזזת.
  הטיפול הכימי יוצר בין השאר תאי סרטן יותר עמידים ולא מטפל במחלה עצמה.
  הייתי שותק אלמלא היה נראה שיש תועלת אמיתית בהרעלת בני אדם.
  אלא שאני מכיר לפחות 2 מטפלים בצמחים שמרפאים את המחלה מאוד מהר עם דברים פשוטים ולא מסוכנים.
  כמו למשל שמן רימונים
  כמו למשל סלק אדום

  זאת דעתי האישית (ושל עוד כמה מיליונים שפויים בעולם אני חושב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן