סיקור מקיף

"דוכיפת 3 מוכיח שגם תחת איומי רקטות ופצמ"רים אפשר לקיים חינוך מדעי איכותי" עדכון על הצלחת השיגור

  • לקראת שיגור לווין התלמידים בשעות הצהרים של יום ד' מספר מנהל ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הרצליה ומנהל המרכז לננו לווינים באוני' ת"א כי הפרויקט בו משתתפים תלמידים מתיכון שער הנגב ביחד עם תלמידי מרכז המדעים בהרצליה, ועל הלוויינים הלא מעטים שבדרך שגם בהם מעורבים תלמידי תיכון ובהם לוויני אוניברסיטת ת"א וסדרת לוויני תבל שיזם משרד המדע

עדכון 11/12/19 שעה 15:00: הלווין דוכיפת 3 שוגר בהצלחה.  אמנם במעבר הראשון לא הצליחו התלמידים לקלוט ממנו אותות אך תחנות של חובבי רדיו בכל רחבי העולם הצליחו לקלוט אותות טלמטריה שהראו שמערכות הלוויין במצב מצוין. כתבה מורחבת בהמשך

תלמידי תיכון מרכיבים את הלוויין דוכיפת 3. צילום: מרכז המדעים הרצליה
תלמידי תיכון מרכיבים את הלוויין דוכיפת 3. צילום: מרכז המדעים הרצליה

מחר (ד') , חמש דקות לפני 12 בצהרים ישוגר מהודו לוויין התלמידים דוכיפת 3 . דוכיפת 3 הוא הלוויין השלישי בסדרת לוויני תלמידים ישראלים. הראשון מביניהם דוכיפת 1 היה לווין תקשורת ששוגר לפני חמש וחצי שנים מרוסיה. דוכיפת 2 שוגר ב-2017 על ידי נאס"א לתחנת החלל הבינלאומית ממנה שוחרר ושימש למחקר חלל בפרויקט מדעי של האיחוד האירופי והלוויין השלישי הוא לווין תצפית למשימות אקולוגיות מצויד במצלמה ובאלגוריתמים און בורד לעיבוד תמונה, לזיהוי זיהומי ים ואוויר ואסונות אקולוגיים. הלוויין דוכיפת 3 נבנה על ידי תלמידי מרכז המדעים הרצליה ביחד עם תיכון שער הנגב ובתמיכת אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת ת"א , קרן יקא וסוכנות החלל הישראלית. ובהנחית והדרכת מרכז המדעים הרצליה.

אירוע השיגור יתקיים במרכז המדעים הרצליה, בתיכון שער הנגב ובאתר השיגור בדורם הודו אליו הגיעה משלחת של תלמידים שהשתתפו בבניית הלוויין.

"הפרויקט מוכיח שגם תחת איומי רקטות ופצמרים אפשר לקיים חינוך מדעי איכותי." אומר בראיון לאתר הידען ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הרצליה ומנהל המרכז לננו לווינים באוני' ת"א.
אחת ממטרות תוכנית בנית ננו לווינים על ידי תלמידים היא להקים דור חדש של מדענים ומהנדסים. אנחנו כבר רואים את הדורות הראשונים של תלמידים בין בוגרי דוכיפת 1 שעשו מסלול ביחידות העלית הטכנולוגיות של צה"ל ואחר כך הגיעו לפקולטות להנדסה ולמדעים באוניברסיטאות. חלק גדול מהם חוזר חזרה ומשמש כמנטורים ומדריכים במרכז המדעים ובבתי הספר שבהם הם התנסו לראשונה בבניית לוויין."

אילו לווינים נמצאים כיום בבניה לקראת שיגור?
אריאל: "תחום הננו לווינים בישראל הולך וצובר תאוצה. באוניברסיטת ת"א הוקם מרכז לננו לווינים שבונה שני לווינים לניטור סביבת חלל בשם TAUSAT 1 ו-TAUSAT 2. הלוויינים נבנים בתמיכת משרד הבטחון. תוכנית נוספת שמנוהלת על ידי מרכז המדעים הרצליה ברחבי הארץ ביוזמת ובמימון סוכנות החלל הישראלית נקראת תבל, ובמסגרתה נבנה להק של שמונה לווינים בכ-30 בתי ספר ברחבי הארץ"
"הלוויינים הללו משלבים בתוכם גם ניסויים מדעיים פורצי דרך בתחומי תקשורת לייזר אבל גם משמשים כפלטפורמה להכשרת תלמידים וסטודנטים ברחבי הארץ לעיסוק בתחום החלל וכמגנט ללימודי מדעים וטכנולוגיה. "
ראוי לציין בכל הפרויקטים המדעיים והטכנולוגיים המנוהלים באוניברסיטת תל אביב ובמרכז המדעים הרצליה שותפים לא רק מדענים מהנדסים וסטודנטים אלא גם תלמידי תיכון."

יש התרגשות לקראת אירוע השיגור?
ד"ר אריאל: "למרות שאנחנו עושים אותו בפעם השלישית , אירוע שיגור לוויין עדיין מרגש ומותח. השיגור צפוי להיות חמש דקות לפני 12 בצהרים ושעה וחצי לאחר השיגור הוא יעבור מעל ישראל ואז ינסו התלמידים ליצור איתו קשר ראשון. החליפה הראשונה מעל תחנת הקרקע היא רגע קריטי שבו נקבע אם הלווין הצליח והוא מתפקד בחלל או חלילה כשל."

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן