לווייני דוכיפת הביאו למרכז המדעים ולעיריית הרצליה את פרס אגודת מרקו פולו

אגודת מרקו פולו הבינלאומית לקידום המדע, החינוך והחברה, העניקה את הפרס השנתי לשנת 2018 לעיריית הרצליה ותכניות החינוך החדשניות שלה ולמרכז המדעים בעיר, בין היתר בזכות שיתוף תלמידים מרקעים שונים ומהפריפריה בפרויקט. זו הפעם הראשונה שפרס מרקו פולו מוענק לגוף בישראל

נשיא אגודת מרקו פולו פרופ' דר' סירו פולו פדולקיה דה פונטה מסייר במעבדת הלוויינים של מרכז המדעים בהרצליה ונפגש עם התלמידים שבנו את הלוויינים. צילום יח"צ
נשיא אגודת מרקו פולו פרופ' דר' סירו פולו פדולקיה דה פונטה מסייר במעבדת הלוויינים של מרכז המדעים בהרצליה ונפגש עם התלמידים שבנו את הלוויינים. צילום יח"צ

אגודת מרקו פולו הבינלאומית לקידום המדע, החינוך והחברה, העניקה את הפרס השנתי לשנת 2018 לעיריית הרצליה ותכניות החינוך החדשניות שלה ולמרכז המדעים בעיר, בין היתר בזכות שיתוף תלמידים מרקעים שונים ומהפריפריה בפרויקט. זו הפעם הראשונה שפרס מרקו פולו מוענק לגוף בישראל.

הפרס היוקרתי הוענק בסמוך לחגיגות ה-70 למדינת ישראל על ידי נשיא האגודה – פרופ' דר' סירו פולו פדולקיה דה פונטה חבר האקדמיה העולמית לאומנויות ולמדע, שגריר מיוחד מטעם מזכ"ל האו"ם, בן למשפחת אצולה והצאצא האחרון לשושלת חוקר הארצות הונציאני – מרקו פולו.

בטקס שהתקיים לאחרונה במרכז המדעים בהרצליה, הוענק הפרס לעיריית הרצליה ובראשה מר משה פדלון, על יצירת מערך חינוכי רב גילי חדשני למימוש ערכים שיתופיים ורב-תרבותיים בקהילה, תוך פריצות דרך בתחומי המדעים, הטכנולוגיה וחקר החלל והנחלתם לבני נוער. הפרס ניתן בסמיכות לחגיגות 70 שנה למדינת ישראל, והבליט את ההישגים אליהם הגיעה ישראל בתקופה זו.

הפרס הוענק על ידי פרופ' ד"ר סירו פולו פדולקיה דה פונטה,  חבר האקדמיה העולמית לאומנויות ולמדע, שגריר מיוחד מטעם מזכ"ל האו"ם ונשיא אגודת מרקו-פולו הבינלאומית וכאמור הצאצא האחרון למשפחתו.

מרקו פולו  עבד בשירותו של קובלאי חאן, נכדו של ג'ינגיס חאן, שהקים את האימפריה המונגולית האדירה במאה ה-13 שכבשה גם את סין ספר המסע שמתאר את מסעו של מרקו פולו, הציג את סין וארצות המזרח בפני תושבי אירופה. מסעו של פולו עבר גם בארץ הקודש וכלל גם את עכו וירושלים.

פרופ' יהודה כהנא, חבר האקדמיה העולמית לאומנויות ולמדע, הציג את האורח רם המעלה, תוך הבלטת מעורבותו בהשכנת שלום בפעילותו הדיפלומטית מטעם איטליה וכשגריר ושליח מיוחד של מזכ"ל האו"ם.

ד"ר סירו פולו הסביר בהעניקו את הפרס כי הוא ניתן בגין פעילויות המבטאות את ערכי אגודת מרקו פולו, שהוא מכהן כנשיאה. הערכים כוללים שיתופי פעולה רב-תרבותיים, קידום החברה, והגעה להישגים משמעותיים בתחומי התרבות, המדע, הטכנולוגיה וחקר היקום.

מקבלי הפרס נשאו דברים והציגו מיזמים, שהמשותף להם הוא קירוב לבבות והישגים טכנולוגיים מרשימים ויחודיים בעולם, הבאים לידי ביטוי בתוכנית החדשנית של עיריית הרצליה ביוזמתו של ראש אגף החינוך בעיר, ד"ר יעקב נחום, הפונה לקהילה בכל רחבי העיר ולמרכז המדעים – בהנהלתו של ד"ר מאיר אריאל ובשיתוף עם פרופ' חיים אשד, מאבות תוכנית החלל הישראלית, המכשירים נערים ונערות מכל גווני החברה הישראלית, לרבות בפריפריה.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון הציג את הרצליה כעיר עם חזון קהילתי ואת החשיבות הרבה שהעירייה נותנת לקידום ערכי חינוך, מדע וחברה בקרב התושבים.

ד"ר יעקב נחום, ראש אגף החינוך בעיר הציג את מערכת Each שפיתח האגף לצורך חינוך רב גילי לערכים לקהילה בשילוב אקדמיה, טכנולוגיה, מחקר ומדע. המודל תומך ביישום הוליסטי המחבר ומקרב בין אוכלוסיות מגוונות, משלב אקדמיה, תעשיות המחקר וחינוך לערכים, באמצעות פיתוח מיזמים יצירתיים משותפים ללמידה לאורך החיים ("Lifelong Learning") במציאות משתנה, מורכבת ואי ודאית, המבוססת מוביליות חברתית מוסרית, דמוקרטית ומימוש שוויון הזדמנויות בחינוך ללא הבדל לאום, דת גזע, מין ומצב סוציואקונומי.

ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הציג את חזון החינוך המדעי והטכנולוגי לבני נוער בהרצליה ובשבעה מרכזים נוספים בפריפריה ברחבי הארץ. תת אלוף במיל. פרופ' חיים אשד, אבי תוכנית החלל הישראלית, בירך את הזוכים.

ד"ר ליאורה וינבך, ראש היחידה לאתיקה בחשיבה ובשפה, המרכז הבינלאומי לבריאות, משפט ואתיקה באוניברסיטת חיפה, סיכמה את האירוע החגיגי בנושא: "דיבור אחראי לקידום הלכידות החברתית".

תלמידי התוכנית ללימודי החלל, בני 15 ו-16 הציגו את הלווינים הזעירים שנבנו על ידי תלמידי תכנית המדעים, ושוגרו לחלל לשם העברת תוצאות תצפיות מדעיות לתחנת החלל שבנו. הם הציגו את הלווין "דוכיפת 1" (Hoopoe 1) שנבנה על ידי תלמידי התיכון ושוגר לחלל בשנת 2014, ואת הלווין "דוכיפת 2" (Hoopoe 2) ששוגר ב-2017. שני הלווינים עדיין משייטים בחלל. זהו תקדים עולמי בו לוויני תקשורת זעירים (ננו לווינים) נבנו, שוגרו ועדיין פעילים בחלל ונשלטים על ידי בני נוער/

את האירוע כיבדו בנוכחותם, בין היתר, חתן פרס נובל, פרופ' דן שכטמן, ופרופ' אמנון כרמי, נשיא הארגון הבינלאומי לבריאות משפט ואתיקה, אוניברסיטת חיפה, ארגון המאחד 190 מרכזים אקדמיים לחינוך לאתיקה באוניברסיטאות ברחבי העולם.

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן