סיקור מקיף

מאיץ החלקיקים בסרן מדווח על גילוי חלקיק חדש המתאים בתכונותיו להיגס החזוי

את החלקיק מחפשים מזה 45 שנים והוא אמור להסביר כיצד לחומר יש מסה

תוצר התנגשות בניסוי האטלס שעשוי להיות חלקיק היגס. איור: ניסוי אטלס ב-CERN; דצמבר 2012
תוצר התנגשות בניסוי האטלס שעשוי להיות חלקיק היגס. איור: ניסוי אטלס ב-CERN; דצמבר 2012

מדענים במאיץ החלקיקים בסרן (LHC) בז’נווה טוענים כי גילו חלקיק חדש המתנהג בצורה עקבית עם התחזיות לפעילותו של בוזון היגס שציפו לו זמן רב.

את החלקיק מחפשים מזה 45 שנים והוא אמור להסביר כיצד לחומר יש מסה. CMS – אחד משני הניסויים המחפשים אחר היגס באתרים שונים של מאיץ החלקיקים בז’נבה הגיעו לרמה של ודאות המאפשרת את אישור הגילוי.

בהמשך יתנו גם מדעני ניסוי אטלס בו שותפים גם מספר מוסדות אקדמיים מישראל את נקודת המבט שלהם.

המודל הסטנדרטי מתאר בהצלחה את כל החלקיקים היסודיים שאנו מכירים וכיצד הם פועלים הדדית. ואולם ההבנה שלנו על הטבע אינה מושלמת. בפרט,המודל הסטנדרטי אינו יכול לענותע ל השאלה הבסיסית: מדוע למרבית החלקיקים היסודיים יש מסה?

בלי סה היקום היה מקום שונה מאוד. לדוגמה, אם לאלקטרון לא היתה מסה לא היו אטומים. לפיכך גם לא היה חומר כפי שאנו מכירים אותו. לא כימיה לא ביולוגיה ולא בני אדם. בנוסף, השמש זורחת הודות למשחק העדין בין כוחות היסוד בטבע, שהיו שונים אם לא היו להם מסות גדולות.

במבט ראשון, התפיסה של מסה לא מתאימה למודל הסטנדרטי של פיסיקיתה חלקיקים. שניים מהכוחות המתוארים במודל – האלקטרומגנטיות והכוח הגרעיני החלש יכולים להיות מתוארים בתיאוריה אחת, הכוח האלקטרו-חלש. המדענים הצליחו להוכיח זאת בניסויים רבים ואולם המשוואות הפשוטות של התיאוריה דורשות שכל חלקייק היסוד יהיו חסרות מסה.

המדענים חייבים מוצא מהמבוך הזה. כמה מדענים, לרבות פיטר היגס גילו את המנגנון שאם מוסיפים אותו למשוואה מאפשר לחלקיקים לקבל מסה. כעת הוא מוכר כמנגנון היגס. שילובו במודל הסטנדרטי מאשפר למדענים לבצע תחזיות על מספר כמויות, לרבות מסה של החלקיק המוכר הכבד ביותר הקווארק העליון.

המדענים מצאו כי מסתם של כל החלקיקים מתאימה לתחזיות של משוואת היגס.

לפי התיאוריה, מנגון היגס פועל כמתווך הקיים בכל מקום בחלל. החלקיקים צוברים מסה באמצעות אינטראקציה עם תווך זה.

פיטר היגס הצביע על כך שהמנגנון דורש קיומו של חלקיק בלתי נראה, שכיום אנו מכנים אותו בוזון היגס. בוזון היגס הוא המרכיב של תווך היגס, כמו שהפוטון הוא המרכיב הבסיסי של האור.

בוזון היגס הוא החלקיק היחיד שנחזה בידי המודל הסטנדרטי ושטרם נראה בניסוי. מנגנון היגס לא חוזה את המסהשל בוזון היגס עצמו אלא טווח של מסות. למרבה המזל הוא עשוי להשאיר טביעת רגל התלויה במסתו כך שהמדענים יוכלו לדעת היכן לחפשו ולחשב את מסתו מהחלקיקים שנוצרים מדעיכתו ושאותם ניתן לראות בגלאי המאיץ.

30 תגובות

 1. אני לא מבין משהו,
  אם זה החלקיק שמעניק מסה לשאר החלקיקים איך בדיוק מנסים למצוא את המסה שלו עצמו?

 2. ואכן הפונדמנטליסטים האמריקנים רוצחים גם רוצחים. הדת הקטלנית ביותר היא ה-NRA. אנשיה ללא בושה משתלטים על מוקדי קבלת החלטות ומונעים כל הגבלה על השימוש בנשק.

 3. לפני 70 שנה רצחו על בסיס תורת הגזע. שתפסה גם בגלל מצוקה כלכלית, ולא כפי שמישהו שמסתכל בראיה צרה יטען – דת.

  אם אין אלוהים, מוסר הוא תוצר של דת ואינטרסים, בלעדיו יהיה הרס. גם בארה”ב יש מגוון של אמונות ודתות, מדוע לא רוצחים אחד את השני? בגלל ארגוני אכיפה? בסדר גודל של מצב חברתי ותהליכים יש להסתכל על הסיבות הכוללות, ולא מנעים אישיים. כמו לדוגמא מצב כלכלי וחוסר באנרגיה ומשאבים בסיסיים.

  אם נגיע למצב, שאנשים יחשבו, שהגורל קבוע מראש לחולוטין, ואין טוב ורע, רציונאליות טהורה, יהיה כאוס.

  בכל מקרה, סטינו מאוד מהנושא [=

 4. כאשר בני אדם הפסיקו להאמין בעצמם הם התחילו להאמין באלוהים…
  בכל מקרה לגבי אפריקה כמי שיש לו שם משפחה ועסקים אני יכול להגיד לך שהדבר המרכזי שהם רוצחים שם אחד את השני זה בגלל סכסוכי דת שנמשכים מאות שנים כבר…אבל כל זה מתגמד, בהשוואה להישג שפורסם כיום.

 5. יש הבדל בין, “אם יפסיקו לרצוח שם אנשים, אפריקה תתחיל להתקדם”, ל”אם נשקיע במחקר לפיתוח אנרגיות זולות וחליפיות, נגרום להם להפסיק לרצוח, ולהתקדם”.

  אין הם רוצחים כתוצאה מדת, הם רוצחים כתוצאה ממצוקה כלכלית. אין להם אפשרות לנצל משאבים, בגלל המצב הקיים.

  אם אין אלוהים, הדת קבעה את הנורמה של המוסר. ובגללו אתה לא רוצח עכשיו את השכנים שלך. בגללו נלחמו בנאצים. אין הדת, היא זאת שגורמת לכישלון, אלא הבורות, הטיפשות והקיצוניות.

  כולנו בני אדם, להגיד “אם” לא ישנה מצב – תוצאה ותגובה מחזוריים, אלא חשיבה מחוץ לקופסא ומעשה.

  העולם נכשל בגלל אלו שלו עושים כלום, לא בגלל העושים רע.

 6. סתם אחד,
  אני איתך בעניין הזה. אם יש משהו שיפתור את בעיות אפריקה זה מציאת אנרגיות זולות וחליפיות. התקווה לכך באה רק ממחקר אינטנסיבי שמטבע הדברים יקר, אולם בסופו של דבר יחזיר את עצמו בריבית דריבית. לזה קוראים בעברית השקעה.
  אני מסכים שעם הזהירות הנדרשת זה יום חג הסטורי לכל שוחר מדע וקידמה באשר הוא.
  לחיים!!

 7. לכל חובבי אפריקה למיניהם…לאפריקה יש משאבים יותר גדולים מכל מדינות העולם, אם יפסיקו לרצוח אחד את השני עקב חילוקי דעות דתיים….כן דת היא הגורם לכך שיש רעב, עוני ופשעים בלתי יתוארו באפריקה…אפריקה תהיה אחת הכלכלות החזקות בעולם…ועניינו :
  כמדען אני יכול להגיד שפתחתי בקבוק של ויסקי בן 50 שנה שנקנה ביום שבוא הוחלט על הקמת המאיץ למטרת החיפוש, איני חושב שהחלקיק הוא ה”אלוהי”, אלא התעוזה, הנחישות והמתמדה של המדענים שחקרו תחום זה במשך שנים כל כך רבות לכבודם אני משיק כוסית בהצדעה ואומר – ישר כוח וכל הכבוד!!!
  ואני ממליץ לכל אחד שיש על ידו, כוס ויסקי, יין, מיץ או למים לעמוד להצדיע לצוות המדענים, כהיום את זכאים לעמוד בצלם של ענקים, .04.07.2012 יהיה תאריך לדורות ! אז חדל קשקשת ברשת על ענייני הבל הבלים כעניין דת, כל אדם יאמין במה שיחפוץ גם בגיבוב של שטויות כדוגמת דת זאת או אחרת, אך לא ניתן להכחיש את האמת המוחלטת אותה העניקו לנו היום, אז כל שאומר לכל אותם השואלים מה ריווחנו, הרכינו ראשכם כי הנכם נמצאים בנוכחות ענקים אשר זכו לאלמוות כיום !!! האנושות כולה צעדה צעד אחד קדימה כיום !

 8. אבי,
  ממנהל אתר הייתי מצפה שישמור על אובייקטיביות (בתגובותיו), או לפחות ימתן חריפות תשובותיו…
  הרי מדובר בשימוש לרעה בהשפעתך. ומדוע הדבר אינו מקובל? משום שהאתר אמנם עוסק בעיקר בתחומי מדע, אך אינו מיועד לקהל קוראים אנטי דתי ויש לשמור על איזון מצד מי שעלולים להיות מכתיבי הדעה בו.
  הלאה…
  לסברמיש יהודה,
  אני בהחלט מסכים עם דעתך לגבי סיבת המצאתו של הדת…
  עם זאת, אין בכך שהדת היא המצאה, בכדי להראות כי אין אלוהות (מסוג זה או אחר).
  ועוד דבר קטן, התכלית שהמדינה נותנת גם לדת וגם למאמיניה היא בבסיס הדמוקרטיה,
  והיא היא הסיבה שאנו יכולים לשבת ולברבר על מדע (או פילוסופיה), באופן חופשי ופתוח, גם אם לא תמיד אנו מסכימים עם מה שאנו שומעים או קוראים.
  בכל אופן,
  יופי של אתר.
  המשך יום מהנה

 9. ליהודית וגם ל סברדמיש.אני לא איש מאמין אבל חושב שמותר לאנשים להמין(אם זה לטובת החברה).אבל הדת היא הבירוקרטיה של האמונה (במובן הרע)והיום ראוים את התוצאה בכל תחומי החברה ובזה טמונה היהירות.

 10. מה טפשי בחוסר אמונה, הרי יש אינספור דתות, ואמת מדעית יש רק אחת, הסיכוי הוא שבגלל המנגנון של המדע היא הרבה יותר קרובה לאמת האוביקטיבית מאשר ‘אמת’ של דת כלשהי.

 11. ליהודית
  את טוענת בתשובתך :-
  “המדע דן בשאלה כיצד נברא העולם. והדת בשאלה – מדוע, מה תכליתו” סוף ציטוט.
  זאת כמובן דעתך הפרטית בלבד!. הפסוק הראשון בספר בראשית:- ” בראשית ברא א-ל-ה-ם את השמים ואת הארץ”, זה כבר סותר את דעתך. הנה הדת מנסה להסביר גם כיצד ניברא העולם.
  ולכל אלה שמנסים להסביר את הדת ולתת לה מקום של כבוד ליד/במקום המדע
  צר לי אבל דעתי היא פשוטה:- הדת הומצאה כדי להשתלט על בני האדם בעזרת סיפורים מפחידים על כוח עליון שרק מומחים יודעים את דרכו ולכן צריך לשמוע בקול המומחים. המומחים האלה הם כמובן הרבנים הבאבות למינהם הרנטגן ודומיו ועוד רבים רבים שמתחרים בינהם.
  חבל שהמדינה נותנת להם תכלית.
  הנה, גם אותי הצליחו לגרור לויכוח על דת,
  (:))
  אז בואו נישתחרר מהטרולים הדתיים
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 12. אבי, לדעתי התשובה שלך היתה קצת חריפה מידי. המדע עוסק בשאלה איך קורים דברים כשהוא מניח כהנחת יסוד שאין תכלית לדברים. ההנחה הזו היא המתנגשת עם הדת במובן הקלאסי של המילה. (אפשר להגדיר “דת” כקוד התנהגות שנגזר מחוקים אל-אנושיים ואז המדע הופך להיות חלק מדת).

 13. סבדרמיש יהודה,
  אין כל סתירה בין דת למדע. ומדוע שתהיה?

  המדע דן בשאלה כיצד נברא העולם. והדת בשאלה – מדוע, מה תכליתו

 14. כל תגלית מדעית גורמת לדת להיות מיותרת
  לכן
  האינטרס של הדתיים להסיט את הנושא מכל מחשבה מדעית ולהעביר אותו לכיוון של מחשבה דתית. במקום שיהיה כאן ויכוח עינייני הכל מכוון לכיוון הדת וכדומה.
  מה שצריך לעשות הוא להסיט את התגובות שעוסקות בדת לערוץ מקביל דתי ששם יוכלו הטרולים הדתיים להתבשל במיץ של עצמם.
  אבי בליזובסקי
  לשיפוטך
  ולגבי הנושא האמור
  האם אפשר לקבל מושג מהו ההיגס בוזון?, הבנתי שהוא זה שנותן את המסה לחלקיקי היקום האחרים(?), האם הוא נותן גם למסה האפלה את המסה שלה?
  או שאין קשר בין השניים.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 15. אז אתה תורם לעניי עמך אבל מצפה מהעולם לדאוג לעניי עמים אחרים, יפה.

  אני לא טוען שצריכים להיות אופטימיים בגלל היגס, אני טוען שהרעיון מאחורי מדע הוא שאנחנו לא יודעים מתי למחקר יהיו תוצואות משליחות לכת ומתי הוא יתגלה כברווז. אם היינו יודעים אז לא היה נקרה “מחקר” (שיבוש קל של איינשטיין).

  בינתיים, האתר הזה סיפק תובנות על אנטי חומר (פוטנציאל לאנרגיה זולה בצורה מגוכחת), מדידות בקרני איקס מדוייקות יותר ממה שהיה עד היום (הייתי בהרצאה ששיחזרה יצירות אומנות אבודות בטכנולוגיה הזו). חוצמזה שרוב הכסף “שבוזבז” למעשה הלך לקניית ציוד כך שלמעה הפרוייקט הזה הניע את הכלכלה העולמית.

  אגב, ישראל לא משתתפת באופן ישיר בפרויקט (לפי האתר של סרן)

 16. תמיד נחמד לקרוא כאן תגובות ענייניות בנושאים מדעיים.
  היום הוא יום חג לכל חובבי הפיזיקה, חג שמח!
  (וקדימה אל הגרוויטון)

 17. אני עושה את ההשתדלות שלי לפי היכולות שלי
  אני תורם לכל קופת צדקה את העודף לאחר שאני קונה מצרכים בחנות
  אני תורם לעניי עמי ומצפה מהעולם שיתרום לעניי העולם
  אם אתה טוען שנהיה אופטימיים בעיניין חלקיק היגס ,בגלל הדוגמה של האבר
  אז אין לי בעיה שנקיים את הדיון הזה בעוד 4 שנים מהנקודה שהפסקנו ונראה עוד כמה מיליארדים של דולארים יוציאו עבור הפרוייקט ומה קיבלנו בתמורה

 18. לרבי נחמן,
  בשביל להאכיל את הרעבים באפריקה, צריך ל”הוריד” כמה דיקטטורים מהשלטון שם. ובינתיים ארצות הברית לא מתכוונת להיכנס לשם כדי להשליט דמוקרטיה. אולי אחרי שהם יסיימו עם עירק ואפגניסטן. כל מאמץ להאכיל את הרעבים באפריקה הסתיים במלחמות שבטים על השלטון. שלטון שרצה לעצמו את כל מה שהמערב נותן. דרך אגב, אם אתה כל כך דואג לרעבים באפריקה אתה יכול להצטרף לאחד האירגונים שמסייעים שם.
  וכמו שכתבו לפני, אנשים בעולם, אכן, עוסקים בהרבה הבלים, רק מעניין שכל אחד חושב שמה שהוא עושה – זה חכם, ומה שהאחר עושה – מיותר.

 19. למה אתה מבזבז את הזמן והכסף שלך בכתיבת תגובות באינטרנט במקום להאכיל את הרעבים באפריקה?
  למה הממשלה מתעסקת בבניית בתים חולים במקום להאכיל את הרעבים באפריקה?
  למה הכוללים מתעסקים בלימוד תורה במקום להאכיל את הרעבים באפריקה?
  וכן הלאה.

  אם נחזור לדוגמת האבר, עברו 4 שנים ממתי שהוא הוצג למתי שהכל ביצור תעשייתי של אמוניה. וזה בעולם נטול תקשורת אלקטרונית להמונים.

 20. כמה שנים יקח עד שנראה משהו פרקטי מחלקיק הבוזון ?
  בינתיים היינו מאכילים את הרעבים מאפריקה ובונים שם מקומות תעסוקה
  ומונעים את פרץ הפליטים מארצות אפריקה אלינו ,שמביא רק לפשע ובעיות קשות להתמודדות כולל מגפות חדשות שהם נושאים עימם כתוצאה מהתנאים שהם חיים בהם.

 21. זה מוביל לשם,
  הביאו גם הביאו, איך אתה חושב שאתה מגיב באתר אינטרנטי ? בין השאר בגלל זה.

  נכון… תתרום להם אוכל.

 22. רבי נחמן, המאמצים הללו לא מובילים לכלום. כרגע.
  לפני מאה שנה (בערך) הפיסיקאים התחבטו בשאלה על מבנה האטום. לבסוף, התקבלה התורה הקוונטית. כאשר זו התקבלה החלו מהנדסים ללמוד את העקרונות הקוונטים והם בנו מכונות שימושיות. אחת המכונות הללו נקראת MRI שהיא משמשת לאביחון שוטף של חולים בכל העולים.
  בתהליך דומה, פריץ האבר גילה מנגנון שמאפשר יצור אמוניה מהאוויר ומכאן הדרך לדשנים קצרה. הגילוי הזה של האבר שילש(!) את כמות המזון באירופה.

 23. לא הבנתי לאן כל זה מוביל אותנו ?
  כל המאמצים הללו לא הבילו לכלום?
  יש מספיק רעבים באפריקה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן