סיקור מקיף

האופנה "הירוקה" שלפני 12 אלף שנים

בני האדם החלו לייצר חרוזים ירוקים לפני כ-12 אלף שנה, עם המעבר מחברת ציידים-לקטים לחברה חקלאית כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה שבדק בצורה מקיפה את החרוזים שנמצאו בחפירות הארכיאולוגיות השונות שנערכו בישראל

דר. דניאלה בר-יוסף, אוניברסיטת חיפה
דר. דניאלה בר-יוסף, אוניברסיטת חיפה

בני האדם החלו לייצר חרוזים ירוקים לפני כ-12 אלף שנה, עם המעבר מחברת ציידים-לקטים לחברה חקלאית כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה שבדק בצורה מקיפה את החרוזים שנמצאו בחפירות הארכיאולוגיות השונות שנערכו בישראל. לדבריה של ד"ר דניאלה בר-יוסף שערכה את המחקר, הצבע הירוק, שלא היה בשימוש לפני כן בתכשיטים וסמלים, מסמל את התחדשות הטבע.

תכשיטים סמליים עשויים מחומרים שונים ובצבעים שונים ידועים לחוקרים מתקופות שונות בתרבות האנושית, אולם עד כה כמעט ולא נחקר הקשר בין התרבות האנושית לבין צבע החרוז ובאותו הקשר, מוצא המינרל שאחראי לצבע החרוז. במחקרה של ד"ר בר-יוסף נבדקו החרוזים ששימשו בתכשיטים שנמצאו בחפירות בישראל בשלושים השנים האחרונות.

מהממצאים עולה שעוד בתקופות קדומות למעבר לתרבות החקלאית נמצאו חרוזים בצבעים לבן, אדום, צהוב, חום ושחור, אך בתקופה שבה החלה התרבות להשתנות מתרבות הציידים-לקטים לתרבות החקלאית, לפני כ-12-10 אלף שנים, החלו להופיע בכמויות גדולות חרוזים בצבע ירוק. מבדיקה של החומר ממנו עשויים החרוזים שבוצעה ע"י ד"ר נעמי פורת מן המכון הגיאולוגי שנמצאו בשמונה אתרים שונים ברחבי הארץ נמצא כי ברוב המקרים היה צריך להביא את החומר ממרחקים ארוכים, לעתים יותר מ-100 ק"מ, כך שההנחה היא שאין זו מקריות וכי אותם אנשים שייצרו את החרוזים התכוונו ליצור תכשיטים ירוקים.

לדבריה של החוקרת, המעבר לחברה חקלאית הביא עימו התעניינות גוברת בפוריות של האדמה והצבע הירוק של החרוז בא לסמל את הצבע הירוק של העלה המתחדש. עוד היא הוסיפה כי השינוי התרבותי הביא עימו לשינוי דמוגרפי שהעלה את כמות הילודה, אבל העלה גם את כמות התינוקות שמתו. על כן, סביר להניח שהחרוזים הירוקים שסימלו את פוריות האדמה הפכו גם לקמעות שמסמלים את פוריות האישה.

"עד היום ישנם תרבויות רבות שאבני חן ירוקות מסמלות פוריות ובריאות. על פי ממצאי המחקר ניתן להעריך כי מקורן של אמונות אלו הוא ראשית המעבר לחברה חקלאית", ציינה ד"ר בר-יוסף.

5 תגובות

 1. לארכיאולוגית
  סוף סוף הצטרפה אלינו,מומחית.חיכינו לך.
  רמזתי על הנחושת ,בגלל השתייכות צבע מתכת זו גם לירוק.
  גם לי לא ברור איזה חומר כימי מרומז בממצא.
  בכלל,אולי הכל בעיני המתבונן?וכך גם הסברות המדעיות?

 2. לי יש שאלה:
  האם החרוזים נמצאו בקונטקסט שקשור לנשים?
  אחרת המסקנה ממש לא ברורה לי

 3. ווגין,נונין ובודין,,,,,,,…..:::::?????!!!!!/////}}}}}+++++<<<<<""""

  אני חייב לציין שכל פעם שקופצת מול עיני עוד תגובה אוטומטית סֶמי-ביזארית של הנ"ל אני מבין יותר-ויותר את חשיבותה של הצנזורה …
  )-: + )-:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן