סיקור מקיף

עמק גדול התגלה בכוכב חמה – מעיד על תהליך התכווצות כוכב הלכת

מדענים גילו עמק גדול חדש על כוכב חמה שעשוה להיות העדות הראשונה של קריסה של הקליפה החיצונית של כוכב הלכת המורכבת סיליקט בתגובת להתכווצות הגלובלית. החוקרים גילו את העמק בעזרת מפה טופוגרפית ברזולוציה גבוהה של חלק בחצי הכדור הדרומי של כוכב חמה שנוצר מתצלומים סטריאוסקופיים מהחללית מסנג'ר של נאס"א

מודל דיגיטלי ברזולוציה גבוהה שנוצר מבתמונות הסטריאוסקופיות שהתקבלו על ידי החללית מסנג'ר של נאס"א חשף את העמק הגדול של כוכב חמה המוצג כאן בתלת ממד. איור: נאס"א/אוניברסיטת ג'וןס הופקינס, המכון הסמיתסוני, DLR
מודל דיגיטלי ברזולוציה גבוהה שנוצר מבתמונות הסטריאוסקופיות שהתקבלו על ידי החללית מסנג'ר של נאס"א חשף את העמק הגדול של כוכב חמה המוצג כאן בתלת ממד. איור: נאס"א/אוניברסיטת ג'וןס הופקינס, המכון הסמיתסוני, DLR

 

מדענים גילו עמק גדול חדש על כוכב חמה שעשוה להיות העדות הראשונה של קריסה של הקליפה החיצונית של כוכב הלכת המורכבת סיליקט בתגובת להתכווצות הגלובלית. החוקרים גילו את העמק בעזרת מפה טופוגרפית ברזולוציה גבוהה של חלק בחצי הכדור הדרומי של כוכב חמה שנוצר מתצלומים סטריאוסקופיים מהחללית מסנג'ר של נאס"א.

הממצאים דווחו במחקר חדש שפורסם בכתב העת Geophysical Research Letters, כתב עת של האיגוד האמריקאי לגיאופיזיקה.

ההסבר הסביר ביותר לקיום העמק הגדול של כוכב חמה הוא הקריסה של הליתוספירה של כוכב הלכת הקרום והמעטפת עליונה – בתגובת להתכווצות הגלובלית של כוכב חמה. אומרים עורכי המחקר. הליתוספירה של כדור הארץ מחולקת ללוחות טקטוניים רבים, אבל הליתוספירה של כוכב חמה בנויה רובה ככולה כלוח אחד. קירור פנימו של כוכב חמה גרם לגוש להתכווץ ולהתעקל. במקום שבו כוחות הכיווץ הם הגדולים ביותר נדחפו סלעי הקרום כלפי מעלה והותירו מאחוריהם עמק עצום.

"ישנן דוגמאות של קריסה הליתוספריה על פני כדור הארץ שבהן היו מעורבים שני לוחות טקטונים אבל זו הדוגמה הראשונה לקריסת הליתוספירה של כוכב חמה". אמר תומס ווטרס, מדען בכיר במרכז לחקר כדור הארץ וכוכבי הלכת במכון הסמיתסוני – ומוזיאון החלל בוושינגטון, המחבר הראשי של המחקר החדש.

רוחבו של העמק הוא כ – 400 ק"מ ועומקו כ-3 ק"מ מתחת לפני השטח שסביבו. אורכו של העמק למעלה מאלף ק"מ והוא משתרע עד לאגן רמברנדט, אחד ממכתשי הפגיעה הגדולים הצעירים על כוכב חמה.

העמק תחום על ידי שני שברים גדולים על פני השטח של כוכב הלכת שבהם צד אחד עבר תזוזה אנכית יחסית לאחר. התכווצות כוכב חמה גרמה לפני הקרקע לעלות כל כך שהם הפכו למעשה לצוקים המקיפים את קרקעית העמק, שגובהה הנמוך נוצר לדברי החוקרים על ידי שאותו מנגנון שיצר את המדרוונת עצמם.

"שלא כמו השבר הסורי-האפריקני בכדור הארץ, העמק הגדול של כוכב חמה לא נוצר ע ל ידי קריעה לגזרים של הליתוספירה על ידי לוחות טקטוניים אלא הוא תוצאה של ההתכווצות הגלובלית של הלוח האחד כוכב חמה." אמר ווטרס. "אף על פי שאפשר היה לצפות שכוכב לכת מתכווץ אך אנו עדיין מופתעים כאשר מגלים שנוצר בדרך זו העמק הגדול הכולל שבר העתקה גדול באחד מבסיסי מכתשי הפגיעה הגדולים בכוכב חמה.

החללית עצמה כבר סיימה את תפקידה במאי 2015 אך המידע ששיגרה ימשיך עוד להעסיק את המדענים שנים רבות.

להודעה של החוקרים

למחקר המדעי

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. א. בן נר
    היום של כוכב חמה הוא שנתיים… זו לא נעילה 1:1 כמו הירח שלנו. מי שגר שם יהיה שנה באור ואחרי זה שנה בחושך. מבאס….

  2. לא ברור מהכתבה, מהי הסיבה להתכווצות הגלובאלית ? והאם ההתכווצות מעידה על קיומם של גאזים במעמקי האדמה של הפלנטה ?
    פרט נוסף, היות והפלנטה "נעולה גרביטציונית", הרי שהצד האפל שלה הוא קר בעוד שהצד המואר- חם.
    האם צפוי שהכיווץ יהיה יותר חזק באחד מהצדדים, בהשפעת ההבדל בטמפרטורה ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן