סיקור מקיף

פלישה ימית

באי חוף הרצלייה היו עדים לפני כשנה להופעה שלא נראתה בים התיכון מזה יותר מ 300 שנים. המופיע היה לוויתן אפור 

 

לוויתן אפור. צילום: NOAA. מתוך ויקיפדיה
לוויתן אפור. צילום: NOAA. מתוך ויקיפדיה

כל קיץ סובלים הטובלים בחופי הים התיכון מצריבותיה של החוטית הנודדת, מדוזה שנדדה לים התיכון דרך תעלת סואץ. יש נודדים רבים אחרים שחצו את התעלה והשפעתם על הסביבה הימית אינה מסבה נחת לדייגים ולחוקרי הים.

נודד אחר בתכלית נצפה מול חופי הרצליה בשנה שעברה ועורר תשומת לבם של חוקרים בעולם כולו, באי חוף הרצלייה היו עדים להופעה שלא נראתה בים התיכון מזה יותר מ 300 שנים. המופיע היה לוויתן אפור, בני מינו ניצודו והוכחדו, נשארו רק נציגים בודדים באוקיאנוס השקט, נציגים שבעקבות הגנה על היונקים הגדולים התרבו וכיום מהווים אוכלוסיה בריאה.

כנראה שהלוויתן האפור באוקיאנוס השקט מהווה תת-מין שונה מזה שהיה באטלנטי, לכן מעריכים כי הלוויתן שנצפה בהרצליה היה בן לאוכלוסית האוקיאנוס השקט שניצל את הפשרת הקרח בחוג הקוטב הצפוני כדי לנדוד מהאוקיאנוס השקט לאוקיאנוס האטלנטי ולים התיכון, אחרי שנצפה בהרצליה היה דווח על לוויתן אפור מול חופי ספרד ‫(‬כנראה אותו פרט). הסיכוי לפרט בודד (או אוכלוסיה קטנה) לשרוד מאז המאה ה18 מבלי להתגלות …. אפסי.

כך גם הסיכוי לפרט בודד לנדוד מהאוקיאנוס השקט דרך האוקיאנוס ההודי סביב דרום אפריקה. כדי לנדוד מצפון האוקיאנוס השקט לצפון האוקיאנוס האטלנטי יש צורך בשני גורמים עיקריים, הראשון : יש צורך באפשרות מעבר – הפשרת קרח שתפתח את המעבר הימי ממערב למזרח, הגורם השני … סיבה לנדידה : זרמים, מזון וכו'.
מסתבר ששני הגורמים מתקימים: משנה לשנה שטחים גדולים יותר של קרח נמסים ופותחים את המעבר המקשר בין החלקים הצפוניים של האוקיאנוס השקט והאוקיאנוס האטלנטי. המעברים מתאפיינים בזרמים שכוונם מזרחה וכך נסחפים יצורים זעירים מזרחה – יצורים זעירים הם פלנקטון (זואו ו פיטו ) שמשמשים כבסיס בשרשרת המזון באוקיאנוסים. בעקבות היצורים הזעירים נודדים דגים ויונקים שעד היום לא היו בצפון הא' האטלנטי או שנעלמו ממנו לפני זמן רב.

כך כנראה סיפורו של הלוויתן האפור שנראה בחופי הרצליה, שניצל את הפשרת הקרח בחוג הקוטב ועקב אחרי שפע והיצא של מקורות מזון חדשים, שכן בעקבות הפשרת הקרח מתקיימת מה שחוקרים מתארים כ "פלישה ימית" שמסכנת את אוכלוסיות הדגים באוקיאנוס האטלנטי.

חיל החלוץ של הפלישה היא כנראה אצה: (Neodenticula seminae) ששיכת לקבוצה הגדולה של פיטופלנקטון, על פי עדות ממאובנים לא התקיימה האצה באוקיאנוס האטלנטי מזה 800 אלף שנים. היום נמצאת האצה בקירבה לניו יורק והחוקרים מגדירים את פתיחת המעבר בקרח כ "פתיחת תיבת פנדורה", שכן מינים רבים שעברו ממערב למזרח יפגעו במאזן הימי ובשיווי המשקל המתקיים באוקיאנוס האטלנטי.

התהפוכות בחיי האוקיאנוס מתועדות ע"י חוקרים ממכוני מחקר רבים ונחקרות במסגרת מיזם Climate Change Impacts on Marine Ecosystems: Research Results. חוקרים שמשתתפים במיזם מדגישים את הסכנה "שבזרם המינים מזרחה" ואומרים כי הנודדים החדשים יתחרו במינים מקומיים כמו סלמון, בקלה ואחרים.

בגלל כווני הרוח והזרמים (מזרחה) הפלישה היא חד כווונית כלומר מהשקט לאטלנטי, שלא כמו הלוויתן ששוחה בכחות עצמו, האצה ש"אוהבת" קור לא יכולה היתה להגיע בדרך אחרת אלא רק בעזרת הזרמים בחוג הארקטי. עדויות ממאובנים מראות כי הפעם האחרונה שהיה מעבר מינים בין האוקיאנוס השקט לאוקיאנוס האטלנטי היתה לפני כשני מליון שנים.

תקופה בה התרחשה פלישה רבתי ששינתה לחלוטין את המערכת האקולוגית בצפון הא' האטלנטי. בנוסף לפלישה מערב נמצא כי מינים רבים נעים צפונה (כאשר המים מתחממים).

מס' מיני הדגים בים הצפוני עלה מ 60 ל 80 תוך פחות מ 20 שנים, מאחר ואחד הגורמים לפרסום הדו"ח היתה הופעת הלוויתן בהרצליה, ממשיכים החוקרים ומתיחסים לים-התיכון ואומרים כי בגלל ההתחממות ובגלל שהים-התיכון מהווה אגן סגור בו אין לחובבי הקור מרחב בריחה. 75 מינים יהיו בסכנה ושישה יכחדו ! כלומר : נוסף לסכנה שמהווה ה"פלישה הלספסיאנית" (דרך תעלת סואץ), נוסף לדייג הפראי שפוגע באוכלוסיות דגים, מהווה ההתחממות סכנה ממשית לחיים בים התיכון.

האם יש צורך להזכיר כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. "האם יש צורך להזכיר כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !"

  יש צורך להזכיר שאנחנו לא ניתן לפאשיזם עולמי לקרות .

  דר רוזנטל מפמפם לנו את אג'נדה 21

  http://www.youtube.com/watch?v=TzEEgtOFFlM

 2. איש פשוט:
  אתה רוצה שילדיך יוכלו לחיות?
  ומה עם נכדיך? ניניך? ניניהם?

  אז מה השטויות האלו?!

 3. לאיש הפשוט:

  מעבר לכך שההצעה שלך מעודדת התנהגות תבוסתנית ופאסיבית, היא גם נוגדת את האבולוציה שבה אתה כל כך מצודד.

  אבולוציה מכתיבה את העיקרון שהמתאים לסביבתו- הוא השורד.

  ההתנהגות של בני האדם עד כה, חתרה נגד סיכויי השרידה שלנו כזן, וכל ניסיון לשפר אותה הוא ניסיון להתאים את עצמנו טוב יותר לסביבתנו.

  לכן, המאמצים שבני האנוש משקיעים בשיפור ההתנהלות הסביבתית שלהם, הם בעצם התנהלות טבעית של האבולוציה.

  אני לא אכנס לערך המוסף שיש לרצון בני האדם לשמור על הסביבה, שהוא ערך חברתי, הומני ומוסרי, כי זה כבר מחוץ לקנה המידה של הטענה שלך.

  יום טוב.

 4. איש פשוט: אם האדם יכחד ואם לא אין שום קשר לאבולוציה. החשיבה שלך שגויה ולא נכונה. האבולוציה לא הבטיחה שהאדם יווצר ובטח שלא יכחד. האבולוציה גרמה בנסיבות שקרו להתפתחות האדם. אין שלב באבולוציה שבו האדם ישמיד את עצמו או שיקרה משהו והוא יכחד, האדם הוא יצור בעל תבונה גבוהה, הגורל שלנו נתון רק לעצמנו. דוגמה: תאר לך מקרה שבו האדם באמת משמיד את עצמו. ומקרה שני שגזע תבונתי אחר מדריך אותנו וגורם לנו לשגשג ואז לא השמדנו את עצמנו . קיצר הגורל אינו נתון בידי אבולוציה. אלא אם כן לא נוכל לשבור את מגבלת מהירות האור ואז ניהיה בבעיה ברגע שבכדור הארץ התנאים לא יהיו מתאימים למחייה. 

 5. תשובה
  אם סביבת האדם תושמד כתוצאה מפעולות האדם – הרי זהו שלב באבולוציה של החיים.
  אפשר להשוות זאת לארועי ההכחדה שעברו על כדור הארץ ושלאחריהן נוצר מגוון ביולוגי חדש.

  אני ואתה לא היינו כותבים כאן אילולה התרסק מטאור ביוקטן לפני כ-65 מליון שנה ואילולא היה
  מתרחש אסון החימצון לפני 600-700 מליון שנה ואילולה לא היתה מתרחשת ההכחדה הגדולה כתוצאה
  כנראה מפליטת קרני גאמא לפני כ -225 מליון שנה..

  בקיצור, החיים קצרים – כהרף עין במונחים גאולוגיים – חייה אותם היטב ידידי – תהנה מכל רגע בטרם יסתיים פרק הזמן שניתן לך לחיות על פני האדמה.

 6. נכון, האדם הוא עוד מין שהתרבה אחרי שחיסל את ההגבלות (מחלות, תנאי מחייה וכו'), רק יש לזכור שהאדם תלוי בסביבתו. אף זן אחר לא השפיע על תנאי מחיה של זנים אחרים כמו האדם, ולא שינה את סביבתו וסביבת זנים אחרים כמו האדם. אם הסביבה תושמד, כמובן גם האדם יכחד הן מבחינה אבולוציונית והן מבחינה פילוסופית. לפי הנתונים אנחנו בדרך בטוחה לשם. לא הייתי מתגאה שאני תורם לכך.

 7. מבחינה אבולוציונית של החי על כדור הארץ ומבחינה פילוסופית – בני האדם הם עוד שלם באבלוציית החיים על פני כדור הארץ ועל כן אין להתייחס לתוצרי האדם בחומרה אלא כי אם עוד השפעה אבולוציונית על כדור הארץ.
  לכן – הקריאות לפחתת גזי החממה, שימוש בדלקים לא מזהמים ועוד הן בחזקת בבל"ת.
  אני אישית דווקא לא משתמש בכל המוצרים "הירוקים" ומעודד בכל הזדמנות את המשך ההתנהגות הרגילה של בני האדם כולל שימוש בגזי חממה ודלקים "מזהמים".

  איש פשוט
  מושב צופר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן