סיקור מקיף

אל גור: אנרגיה מתחדשת – זה טוב ליהודים

(וגם לערבים, לאירופים, לאמריקנים, לנוצרים, לבודהיסטים…) גור דיבר בכנס אנרגיות מתחדשות המתקיים באוניברסיטת ת"א. יו"ר אגודת הידידים של האוניברסיטה, עמוס שפירא: חייבים לבטל את הקיצוץ בהשכלה הגבוהה ולהחזיר מוחות שברחו

סגן נשיא ארהב, אל גור בתמונה רשמית מ-1994. צילום מתוך ויקיפדיה
סגן נשיא ארהב, אל גור בתמונה רשמית מ-1994. צילום מתוך ויקיפדיה

לפני הרבה שנים אחד הבדרנים הגדולים בתולדות הטלוויזיה, ג'וני קרסון, נתן תשובה ואחר כך הוא פתח מעטפה וקרא את השאלה ובהרבה מקרים התשובה היתה טובה, גם בלי שידע מהי השאלה. לי יש תשובה – "כן בהחלט", והשאלה כתובה כאן על הדף הזה (הרים פתק והקריא): "האם אנרגיה מתחדשת טובה ליהודים. התשובה היא כן. זה גם טוב עבור הערבים, האמריקנים, האסייתים, האירופאים, מוסלמים, נוצרים."

גור, שיום קודם לכן קיבל על אותה במה את פרס דן דוד לממד זמן ההווה על פעילותו לעצירת התחממות כדור הארץ היה אורח כנס אנרגיות מתחדשות באוניברסיטת תל אביב, לרגל הקמת מכון בין תחומי המשלב כ-30 אנשי סגל בכירים ממחלקות שונות באוניברסיטה שיבחן את הדרכים לקדם את השימוש באנרגיה חלופית בישראל.

"אני שמח לדבר מאותו פודיום יחד עם שמעון פרס, אני אחד המעריצים והתומכים הגדולים שלך." פנה גור לפרס שדיבר לפניו (ואשר נביא את דבריו ודברי הנואמים האחרים בהמשך).

"תודה על הכבוד שנתתם לי לדבר על נושא האנרגיות המתחדשות. יש הרבה שאלות לגבי אנרגיה. אנחנו בסופה של תקופה ובתחילתה של תקופה חדשה. אחד הנביאים הקדמונים – נתן בחירה לאנושות בסופה של תקופה כאשר הוא אמר – חיים ומוות, ברכה וקללה – בחרו בחיים. אנחנו בנקודת מפנה בהסטוריה העולמית היום. אנחנו חייבים לבחור בין ברכה וקללה, חיים ומוות. הקהילה המדעית הבינלאומית אמרה לנו בצורה ברורה כי אם נמשיך להסתמך על דלק מאובן מבוסס פחמן כמקור האנרגיה העיקרי לעתיד ואם נמשיך לשרוף את היערות בכדור הארץ ולחמם את כדור הארץ התוצאה תהיה קללה שתאיים על חיי ילדינו והדורות הבאים. "

"אבל יש לנו ברירה אחרת – יש ברכה בדמות אנרגיה מתחדשת – השמש, הרוח, האנרגיה הגיאותרמית של כדור הארץ עצמו ואם בעבר זה נראה כמקור לא מעשי, הרי בעשורים האחרונים נעשתה עבודה רבה בידי מדענים ומהנדסים והיום זהו מקור מעשי של אנרגיה. מדוע לקח לנו כל כך הרבה זמן כתרבות לראות בבירור את האופי של הבחירה? היה לי פעם מורה שאמר שיש רק ברירה אחת בחיים ושאנחנו חווים אותה שוב ושוב – את הנכון והקשה מול הקל והשגוי. הקל והשגוי הוא להמשיך לעשות את מה שעשינו בעבר גם אם ברור לנו שהבחירה צופנת מוות וקללה. קשה לעיתים ללכת במסלול חדש ובלתי מוכר אבל התוצאה תהיה טובה לבני האדם."

"אחת הסיבות שקשה לנו לראות את אופי הברירה הוא כי דו תחמוצת הפחמן, שנוצר משריפת מאובנים הוא בלתי נראה. אין לו טעם ולא ריח. הוא לא נקלט בחושים שלנו וחשוב מכך הוא לא מגיע עם תג מחיר כך שהוא גם בלתי נראה לכלכלה שלנו, לאלו שעושים החלטות עסקיות בכל יום. יש פתגם "רחוק מהעין רחוק מהלב". הפסיכולוג אברהם מאסלו אמר אם הכלי היחיד שיש לך הוא פטיש, כל בעיה תראה כמו מסמר. אם הכלי היחיד שיש לך לקביעת ערכים של דברים הוא תג מחיר, אזי הדברים שמגיעים בלי תג מחיר נראים כאילו אין להם ערך. ל-CO2 אין תג מחיר. כתוצאה מכך היום 20 במאי 2008 שחררנו 70 מיליון טונות CO2 לאטמוספירה. לפני 160 שנה מישהו גילה שדו תחמוצת הפחמן חוסם את הקרינה האינפרה אדומה – זה חוק טבע. כאשר אנחנו מגדילים את כמות הגז הזה באטמוספירה אנחנו לוכדים יותר מחום השמש ליד פני השטח. הרחבנו את הפליטה באופן דרמטי ולכוכב הלכת שלנו יש חום. אם לבן שלך יש חום ואם החום נמשך יותר מיום אחד אתה הולך לרופא. אם הרופא עושה בדיקות ומגיע למסקנה שהחום אינו תופעה חולפת אלא עדות למשהו בסיסי יותר שצריך לטפל בו – מה תעשו כהורים? לא תגידו לרופא שקראתם ספר מדע בדיוני שאומר שזה לא נכון או ששמעת מומחה ברדיו שאומר שאין מה לדאוג מחום ושזה נורמאלי. תבקש חוות דעת שניה.

שאלנו את המומחים שלנו וביקשנו מהם חוות דעת ראשונה, ושניה ושלישית ורביעית וחמישית – המדענים אומרים שלכדור הארץ יש חום ושהוא נובע מפליטת דו תחמוצת הפחמן. 3,000 מדענים שחוקרים את התחום 20 שנה ואומרים לנו פעם אחר פעם שצריכים להפסיק לפלוט את גזי החממה.. הם שאלו את עצמם כמה אנחנו בטוחים בתוצאה. 99% בטוחים בתוצאה. לפני פרסום המסמך צריך אישור של הממשלות. ממשלת סין ביקשה להוריד את זה ל-90% והיום רבים משתמשים בנתון זה כדי לומר שאם זה לא 100 אחוז אז אפשר מהדוח. אם נחזור לדוגמה של התינוק עם החום, אם רופא אומר שב-90 אחוזי סיכוי זו מחלה שניתן לרפא וצריכים לקחת תרופה מסוימת, אתם בוודאי תנסו זאת. זו ברירה קשה היא מחייבת אותנו לעשות שינוי. הרבה אנשים בחיי היום יום שלהם כפרטיים, במשפחה ובקהילה שלהם עומדים בפני ברירות קשות ולכן לפעמים מתחמקים מהם לזמן רב, לפעמים זמן רב מדי. אנחנו בסכנה שחיכינו יותר מדי. ברכות או קללות, חיים ומוות. הזמן לבחירה הוא עכשיו. המדענים אומרים לנו זאת. אחד הזוכים הקודמים של פרס דן דוד, ג'ים הנסון, אחד מהמדענים הגדולים בחקר כדור הארץ אמר שהיו יכולים להיות לנו 10 שנים להתחיל לעשות שינוי לפני שלא נוכל להחזיר את המצב לקדמותו ובזבזנו אותם. בדוח שפרסם לפני שבועות אחדים הוא אמר שאם אנחנו רוצים לשמור תנאים על כדור הארץ שיאפשרו המשך קיום הציווליזציה האנושית, עלינו לפעול מיד.

למרבה המזל, האופציה של הבחירה בחיים היא דרך פתוחה ואם נחליט לקבל את ההחלטה הזו כפי שאני מאמין שנקבל, נמצא שהרוח בגבינו, פשוטו כמשמעו. שתהיה לנו אפשרות לעבור בבת אחת ממקור אנרגיה מלוכלך, שמגיע מאיזור מסוכן של העולם, והוא גם יקר ושמחירו עולה משנה לשנה ונחליף אותו באנרגיה שניתנת חינם לנצח. זה נראה כמו הדבר הנכון והקשה. הדבר הקל והשגוי יגרום לנו לנזק רב יותר."

"איזורים אלה בעולם שיש להם מדבריות, חשו כאילו הם נשארו מאחור מכמה מהברכה שניתנה לאחרים אבל אחת האירניות הגדולות של ההסטוריה היא שאלו בדיוק המדבריות הברוכות באנרגית שמש בלתי נגמרת. אירופה נמצאת בדרך למסלול של בחירה באנרגיה מתחדשת, עלתה על רעיון של רשת מתח גבוה שתחבר את כל הערים הגדולות באירופה בקווים תת קרקעיים לאיזורי המדבר של צפון אפריקה והמזרח התיכון שם יופק החשמל מאנרגית השמש. זה לא חלום פרוע. למה שישראל לא תהיה המובילה בפיתוח המערכת ותשתף פעולה עם מדינות אחרות באיזור וביחד למלא תפקיד חשוב באספקת אנרגיה מתחדשת?

אחד הדברים שגיליתי הוא הצורך לשימור כדור הארץ. לא משנה מהי דתנו או אמונתנו אנחנו חשים שיש לנו חובה מוסרית שלא לפגוע בדורות הבאים. כעת כאשר העדויות מראות שאנחנו עושים זאת, וכשהנפט עולה 128 דולר לנפט ושסין קונה כל מאגר, וגם הפחם עולה במחיר. ושהמדע מסביר מה משמעות הזיהום, ושהמהנדסים מתווים את הדרך לאנרגיה חלופית הברירה בין קללה וברכה לא יכולה להיות ברורה יותר.

"העם בישראל עמד שנים בראש שומרי המוסר האנושי. אנחנו כבני אדם חייבים לענות לחוקים האתיים שצריכים להנחות את ההחלטות שלנו. ברגע הזה בהיסטוריה – לראשונה כל בני האדם בכדור הארץ חייבים לבצע החלטה ברורה, שנראית קשה לפי הקריטריון המוסרי – העם בישראל יכול להוביל את הדרך לאנרגיה מתחדשת."

צבי גליל: שילוב מחקר בסיסי ושידרוג הדרגתי

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' צבי גליל שפתח את הכנס אמר: "כמדען אני מתחיל באמצעות הגדרת הבעיה – הגידול בשימוש באנרגיה בכל העולם, ובמיוחד בסין ובהודו נובע פיתוח המדינות הללו והגדלת התל"ג לנפש. כמעשה מוסרי איננו יכולים להחזיר את השעון למצב שהיה במאה שעברה. עם זאת, אנו חייבים להוריד את המשקל של האנרגיה בכל דולר תל"ג. יש הצד של הביקוש – ייצור מוצרים חסכוניים יותר, אבל אנחנו מדברים בכנס זה על הגדלת ההיצע. לצערנו אחת התוצאות היא מעבר לפחם אבל גם הוחל בשימוש גדול יותר אנרגיות מתחדשות. האתגר שלנו הוא לפתח טכנולוגיה לייצור יעיל יותר של אנרגיה ממקורות מתחדשים, מהפכה ירוקה.

חברות האנרגיה הירוקה מחפשות דרכים לשפר את המוצר. כמו שחברות המחשבים השקיעו במו"פ ובמחקר בסיסי כדי לקדם המדע הבסיסי שמאחורי ייצור השבבים ולהכפיל את עוצמת המחשבים כל שנה וחצי, אנחנו צריכים משהו דומה לחוק מור או משהו דומה לו לתחום האנרגיות החלופיות. הקמנו מרכז על הכולל 30 אנשי סגל וסטודנטים רבים ושירכז את כל המחקרים שנעשים במחלקות שונות של האוניברסיטה נחקור גם נושאים הקשורים בשידרוג הדרגתי: קולטי שמש טובים יותר, ושידרוג מהפכני אגירת אנרגיה. כמו בכל מחקר בסיסי – נהיה פתוחים לחדש והבלתי צפוי. יהיו לתוצאות מחקרים אלה היבטים כלכליים ופוליטיים והמשמעות לישראל גדולה.

פרס: כספי הנפט משמשים להפצת הטרור

נשיא המדינה שמעון פרס אמר לגור: "מה שאתה אומר כואב יותר להרבה אנשים אבל אתה יכול לראות הרבה יותר ברור. אנחנו צריכים להסתכל על המציאות ולחזור לתקופת גן העדן שבני האדם היו צריכים לעשות את הבחירה הראשונה בין טוב ורע. באשר לאמת המטרידה, זה לא רק סיפור של פיתוח נורא. יש לנו ברירה. אם נעשה דברים מסוימים נוכל לצאת מזה."

"ישראל יכולה להיות כוח חלופי בתחום האנרגיה הירוקה. הדבר הראשון – המכונית החשמלית שישראל תהיה הראשונה להציג אותה. ישראל גם תציג חלופה של אנרגית שמש, יותר כדאי לישראל לסמוך על השמש מאשר על מדינות מפיקות הנפט. היא לא שייכת לליגה הערבית ויש לנו מלא ממנה. כמו כן נרצה לשנות את דעת הקהל כדי שכולם יחסכו אנרגיה ומים בבתיהם. "

"הבעיה הגדולה ביותר של זמננו היא הנפט. במשך 10 שנים, מחיר הנפט עלה פי 10 מ-12 ל-120 דולר. לוקח לטבע מאות אלפי שנים. מי שמרוויח אלו מגלי הבארות. לא רק שנפט מזהם, הוא גם מממן טרור. ואז יש תופעה כמו ונצואלה שממנה מפיץ צ'אבס טרור. גם אירן – הנפט עשה אותם משוגעים. מי שרוצה להלחם בטרור חייב להלחם במקור המימון העיקרי – הנפט. השליטים של מדינות אלה אינם בטוחים בעצמם. הם מנסים לקנות דברים מסוכנים ולשלם עליהם כל מחיר. זה גם גורם לאנשים שם לא לעבוד, וכל מערכת הממשל נמצאת בסכנה בשל הזרם הגדול של הכסף שמגיע אליהם בלי לתת חשבון לאף אחד. סין והודו מאוד מוצלחות. הגידול שלהם הוא 10% לשנה אבל כל הכסף שלהם הולך לשלם על הנפט. אני מאמין שהגיע הזמן לקבל החלטות גורליות להבין מהו הרע, כיצד לעצור אותו והיכן להלחם בו. הבחירות בארה"ב הם הזדמנות לשנות את התפיסה בארה"ב ונקווה שכל המועמדים ידברו כמו אל-גור."

"הנפט החזיק את הכלכלה העולמית 100 שנה אבל לפני 100 שנה לא היו לנו 6.5 מיליארד בני אדם. אנחנו צריכים אחריות עולמית. אנחנו במדינתנו הקטנה נעשה מה שנוכל. אתה לא רק אורח שלנו, אנחנו גם השותפים שלך."

בן אליעזר: ישראל תפתח עצמאות בתחום האנרגיה

שר התשתיות הלאומיות בנימין בן אליעזר: " אל גור שכנע אותנו שאנחנו חיים באמת מטרידה. אנחנו חייבים לשנות את הדרך שבה אנחנו מטפלים באנרגיה כדי לשמר על הציוויליזציה שלנו ועל כוכב הלכת שלנו. לרוע המזל בשנת 2030 שמונים אחוזים מצריכת הנפט בעולם יהיו עדיין ממקורות פוסיליים.

אנרגיה מתחדשת תעזור לאנושות לשרוד יותר. היא גם תאפשר למדינות לשפר את הבטחון שלהם בתחום האנרגיה. באחריותי כשר התשתיות אני אומר כי מדינת ישראל מתחייבת להקים מערכת יעילה שבה ישתמשו באנרגיה מתחדשת. 20% עד שנת 2020, אושרו כבר תוכניות ל-3 תחנות כוח סולאריות.

בשני העשורים הבאים ישראל תהיה כמעט עצמאית באספקת האנרגיה. כל שנה תוקם תחנת כוח סולארית חדשה. אנחנו מתכוונים להקים תחנות בסך כולל של 300 מגהוואט בכוח הרוח עד 2011. אני מקווה להכריז על הנגב כאיזור לאומי לאנרגיה מתחדשת. ישראל מחויבת להיות מרכז מצוינות בתחום האנרגיה המתחדשת. כפי שהצלחנו בהייטק. ישראל תשתתף בהשגת האתגר העולמי של עולם בר קיימא. בתוך עשור נחיה את הנגב ונקים חוות קולטים שיספקו 35% מצריכת האנרגיה של ישראל."

מו"ל הארץ, עמוס שוקן: "אתמול (בטקס הענקת פרסי דן דוד, א.ב.) הדגיש גור את החשיבות של התקשורת ויצירת מומנטום שיאפשר הנעה לפעולה של אנשים לשנות את המצב. למדיה יש תפקיד לסייע להגיע להסכמה ציבורית באשר לדברים שצריך לעשות. ישראל היא מדינה שמושכת תשומת לב. מה שנעשה פה חשוב לנו אבל גם מהווה דוגמה."

עמוס שפירא: חייבים להאבק בבריחת המוחות

עמוס שפירא נשיא אגודת הידידים של אוני' ת"א: "מבקש לנצל את ההדמנות הזו שיש לנו הרבה אנשי עסקים ושני שרים – נדבר על האנשים שיעשו את השינוי. כולנו חולמים מהולדתנו ועד יום מותנו. יש החולמים על פרוסת לחם ומרק חם ואחרים על סטייק טוב ויין משובח. יש החולמים שבנם יגיד אבא ואמא, ואחרים רוצים שבנם יהיה מנהל בחברת תקשורת. כדי להגשים את החלום, שנים מהאנשים החולמים שגם יודעים לממש את החלום – פרס ואל גור – שניהם חולמים על עולם טוב יותר, עולם עם פחות מלחמות, עם פחות זיהום, שיהיה טוב לא רק לדור שלנו אלא לכל הדורות הבאים. אם יש מקום שבו חזון הופך למציאות – זה פה באוניברסיטה."

ואולם שפירא גם הזהיר: "מה שיש לנו היום בנוי על השקעות העבר בהשכלה הגבוהה. בין שתי מלחמות העולם היהודים היו שליש מזוכי פרס נובל. חייבים לחזור לכך, חייבים להשקיע באוניברסיטאות ולהפוך את ההשכלה הגבוהה לבעלת עדיפות גבוהה. יש לנו את הזרעים להשיג את המטרות שלנו, ואם ניקח כדוגמה, את בית ספר פורטר ללימודי הסביבה ובית הספר למינהל עסקים על שם אלפרד אקירוב. אנו זקוקים לתמיכתכם. אוני' ת"א מתכוונת להיות אחת מ-50 האוני' הטובות בעולם. הדבר חיוני לשרידתנו בפינה זו של העולם. מדינת ישראל חייבת להאבק בתופעת בריחת המוחות. למעלה משליש של הבוגרים שלנו בכל התחומים עובדים בארה"ב. רבים מהם רוצים לחזור לארץ ואנחנו חייבים להחזיר אותם הביתה. אנחנו חייבים את הטובים והמבריקים כאן אצלנו בארץ. נקווה שנצליח בכך ונגרום לעולם טוב יותר לכולנו."

באותו הנושא באתר הידען

6 תגובות

 1. ליאור:
  אתה באמת כל כך משועמם שהדבר הכי טוב שמצאת לעשות זה להתחיל לריב על לא כלום?

 2. אינני מכיר את אל גור ולא אוכל להגן עליו מפני מתקפות אישיות.
  עם זאת, אין ספק שהוא באופן אישי חולל מהפך תודעתי עצום בהתייחסות גורמי הכח בכל העולם לחובתם להתארגן ולהשקיע משאבים בשימור כדור הארץ.
  מבחינתי מעשה זה בלבד יכול להקנות לחרא הכי גדול מקום בגן העדן.

 3. אני דווקא חושב שגור הולך בדרך נכונה, נכון זה אולי גם מתוך אינטרסים אישיים של רכיבה על גל – שהוא גל מוצדק ביותר, אבל אסור לשכוח שיש הרבה אנשים בעולם שמודעים לבעייה הקשה בתחום ולא עושים שום דבר, אל גור לוקח את העניין ברצינות הראוייה ועומל מול כל המדינות על שינוי דפוס החשיבה המעט מקובע ומעביר את המסר שאי אפשר להמשיך יותר בצורה הזאתי, מלבד שזה מסכן את כל תושבי כדור הארץ שימוש בנפט גם מממן את כל הטרור בעולם.

  אני באמת מקווה שהון יוזרם למחקר ופיתוח בעולם כולו ובישראל במיוחד וכמו כן שהאוני' יקבלו את התקציבים שמגיעים להן אחרת השנים הקרובות יהיו שירת הברבור של ההשכלה הגבוהה בארץ.

 4. אל גור הוא טיפוס פוליטי מהסוג הגרוע ביותר שרוכב על הגל הזה של התחממות כדור הארץ.
  המטרה נכונה בהחלט, אבל אל גור משתמש בטכניקות של הפחדה ואי דיוקים על מנת להשיג את המטרות (האישיות שלו) וזה אותי מרגיז (מאד).

  חשוב שנדבוק במדע עשוי כהלכה, אנחנו לא זקוקים לנחשים שכמותו שיובילו אותנו גם אם זה עולה בקנה אחד עם מה שאנחנו חושבים.

  זה מזכיר לי קצת את פעילויות ארגון גרינפיס – בהתחלה זה נראה מאד ורוד, המטרות היו נכונות, היום זו קבוצה של הזויים אנטי ממסדיים ואנטי מדעיים שלמשל מתנגדים להנדסה גנטית רק בגלל שזה מדעי (חס ושלום).

  אם ניתן לאנשים כמו אל גור להוביל את המהפכה של אנרגיות מתחדשות, זה יחזור אלינו כמו בומרנג.

  רק דעתי האישית, יום טוב לכולם

  ניר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן