סיקור מקיף

ננו-חלקיקי זהב לזיהוי מוקדם של התקפי לב

פס בדיקה חדשני המורכב מחלקיקי זהב עשוי לסייע באיתור מוקדם של סוגים מסוימים של התקפי לב. הריכוז של חלקיקים אלו המחוברים לחלבון ספציפי גבוה יותר פי מספר אלפים באנשים בעלי אוטם שריר הלב מאשר באנשים בריאים
תמונת מיקרוסקופ של ננו-חלקיקי זהב שיוצרו בעזרת מיקרו-פלזמות על גבי פס בדיקה חדשני ורגיש במיוחד, פס המסוגל לאפשר זיהוי מוקדם של התקפי לב.

פס בדיקה חדשני המורכב מחלקיקי זהב עשוי לסייע באיתור מוקדם של סוגים מסוימים של התקפי לב. הריכוז של חלקיקים אלו המחוברים לחלבון ספציפי גבוה יותר פי מספר אלפים באנשים בעלי אוטם שריר הלב מאשר באנשים בריאים.

פס הבדיקה החדשני מבוסס על ננו-חלקיקי זהב שנוצרו ע"י מיקרופלזמה. בהשוואה לננו-חלקיקי זהב המיוצרים בעזרת שיטות כימיות מסורתיות, פני השטח של ננו-החלקיקים החדשים מושכים אליהם כמות רבה יותר של נוגדנים, תוצאה המולידה רגישות זיהוי גבוהה יותר משמעותית.

Kurt H. Becker, פרופסור במחלקה לפיזיקה יישומית ובמחלקה להנדסה מכאנית וחלל באוניברסיטת ניו-יורק, יחד עם שותפו למחקר פרופסור Wei Dong Zhu, מסייעים בפיתוחו של פס בדיקה חדשני המבוסס על חלקיקי זהב לאיתור בעיות בלב. ננו-חלקיקי הזהב החדשניים מבוססים על התגובות הכימיות הספציפיות של מערכת החיסון בין אֶנְגָּד (אנטיגן) לנוגדן. החלבון cTn-I מהווה סמן ספציפי לאוטם שריר הלב. רמת החלבון הזה במטופלים החווים אוטם שריר הלב גבוהה פי אלפים אחדים מאשר באנשים בריאים. האיתור המוקדם של ריכוזי הסמן החלבוני הזה הוא, לפיכך, גורם מפתח באבחון ובטיפול של התקפי לב.

השימוש במיקרו-פלזמה ליצירת ננו-חלקיקי זהב מהווה יישום נוסף של טכנולוגיית המיקרו-פלזמה שפותחה ע"י החוקריםBecker ו- Zhu. מיקרו-פלזמות משמשות כבר כיום בהצלחה רבה ביישומים בתחומי רפואת השיניים (חיבור משופר, הלבנת שיניים, חיטוי בטיפולי שורש), טיהור ביולוגי (ביטול הפעילות של מיקרואורגניזמים וביו-פילמים) וכן בחיטוי ושימור של פירות וירקות טריים. הסינתזה של ננו-חלקיקי זהב בעזרת מיקרו-פלזמה היא בעלת פוטנציאל כביר לשימוש ביישומים ביו-רפואיים ורפואיים אחרים, למשל בגילוי גידולים, בדימות סרטן, בהעברת תרופות ובטיפול במחלות ניווניות כגון מחלת האלצהיימר.

השימוש השגרתי בננו-חלקיקי זהב במסגרת איתור וריפוי מחלות במטופלים שונים עדיין רחוק מאתנו מספר שנים – מספר גבוה יותר של שנים עבור יישומי ריפוי ונמוך יותר עבור פיתוח ביו-גלאים. המשוכה הגבוהה ביותר שיש להתגבר עליה טמונה בעובדה כי הסינתזה של ננו-חלקיקי זהב בעלי גודל מבוקר ופיזור אחיד, למרות השימוש היעיל במיקרו-פלזמות, היא עדיין תהליך יקר, גוזל זמן רב וכזה המחייב עבודת מעבדה מרובה – מאפיינים המגבילים את השימוש הנוכחי שלהם במסגרת מבדקים קליניים בקנה-מידה קטן בלבד, מציין החוקר הראשי.

תקציר המאמר
הידיעה על המחקר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן