סיקור מקיף

חמישה דברים שהמדע יודע בוודאות שהם נכונים

מקבץ של עובדות שאין עליהן עוררין לימים אלה, שבהם העובדות במצור

סוגי צבים שונים. האבולוציה היא ההסבר ההגיוני היחיד למגוון צורות החיים על פני כדור הארץ. אולם, גם כיום, לאחר מאה וחמישים שנה, התיאוריה עדיין מאיימת כל כך על המחזיקים באמונה דתית כלשהי. מקור: Ernst Haeckel, Kunstformen der Natur (1904) / Wikimedia.
סוגי צבים שונים. האבולוציה היא ההסבר ההגיוני היחיד למגוון צורות החיים על פני כדור הארץ. אולם, גם כיום, לאחר מאה וחמישים שנה, התיאוריה עדיין מאיימת כל כך על המחזיקים באמונה דתית כלשהי. מקור: Ernst Haeckel, Kunstformen der Natur (1904) / Wikimedia.

עורכי המהדורה הבין־לאומית של סיינטיפיק אמריקן, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 29.12.2016

 • במערכות בחירות, כמו זו שנערכה בארה"ב ב-2016, הקבוצות הקטנות אך הקולניות המסרבות בכל תוקף להכיר בקונצנזוס המדעי בנושאים מסוימים נוטות להיות קולניות אף יותר.
 • בתקופה זו של "פוסט־אמת", חשבנו שראוי להציג את הטיעונים בזכות כמה אמיתות מדעיות מבוססות היטב – אך משום מה שנויות במחלוקת בחוגים מסוימים.
 • אתם מוזמנים להשתמש בסדרת הכתבות הזאת כבמדריך מקוצר בוויכוחים עם מתנגדים למדע.

אמיתות מדעיות הן לעולם זמניות במידה מסוימת. פעם סברנו שהיבשות מקובעות במקומן על פני כדור הארץ; כיום אנחנו יודעים שהן נעות. בעבר חשבנו שהיקום סטטי; היום אנחנו יודעים שהוא הולך ומתפשט. פעם חשבנו שמרגרינה טובה לבריאות יותר מחמאה ושטיפול הורמונלי הוא במקרים רבים הטיפול הנכון בנשים לאחר גיל המעבר; היום אנחנו יודעים שאין הדבר כן.

ואולם, גם אם מדענים אינם יודעים הכול, הם יודעים הרבה מאוד. משום כך, ובייחוד באווירה הפוליטית העכשווית, מדכא להיווכח מה רב מספרם של האנשים, ובהם פוליטיקאים, הדוחים על הסף ללא כל סיבה מוצדקת כמה מאמיתות היסוד, המבוססות על ראיות מוצקות, שעליהן מושתת המדע המודרני.

בדרך כלל, אנחנו מדווחים כאן על ההתפתחויות האחרונות במחקר המדעי והטכנולוגי, אך חשבנו שיהיה זה ראוי לקחת צעד אחד אחורה ולדון בכמה מן העובדות המדעיות המבוססות היטב. למעשה, בקהילה המדעית אין עוררין על עובדות אלה, המבוססות על ראיות ניתנות לאימות ומקובלות כאמיתות מדעיות זה עשרות שנים, ושזוכות שוב ושוב לאישוש ככל שמצטברות עוד ועוד ראיות חדשות התומכות בהן.

המחקר הפסיכולוגי מלמד אותנו שהצטברות כזאת של ראיות עלולה אך להקשיח את עמדתם של מכחישי האמת, ואין לנו כל יומרה שסדרת הכתבות המובאות כאן תפתור את הבעיה. עם זאת, אנחנו סבורים שמחובתנו להפנות את תשומת הלב לכך שגם בעולם המדע המתפתח ומתקדם ללא הרף קיימות כמה עובדות יסוד שאמיתותן אינה מוטלת בספק.

האבולוציה היא ההסבר ההגיוני היחיד למגוון צורות החיים על פני כדור הארץ

מאת מייקל שרמר

תרשים המציג את התפתחות החיים לאורך התקופות הגיאולוגיות. מקור: United States Geological Survey / Wikimedia.
תרשים המציג את התפתחות החיים לאורך התקופות הגיאולוגיות. מקור: United States Geological Survey / Wikimedia.

ב-14 בינואר 1844 כתב צ'ארלס דרווין מכתב לידידו הבוטניקאי ג'וזף הוקר ובו העלה זיכרונות ממסע החקר שערך מסביב לעולם על סיפונה של ספינת הצי הבריטי "ביגל". לאחר שבילה חמש שנים בהפלגה בים ואת שבע השנים הבאות הקדיש לעיון בשאלת מוצא המינים, הגיע דרווין למסקנה זו: "סוף סוף הייתה לי הארה, וכמעט אין לי ספק (בניגוד למה שחשבתי תחילה) שהמינים אינם (ומה שאני עומד לומר כמוהו כהודאה ברצח) בלתי ניתנים לשינוי."

"כהודאה ברצח." אכן מילים דרמטיות. ולא בכדי הן נאמרו. אין צורך להיות מהנדס טילים, או נטורליסט אנגלי, כדי להבין מדוע תיאוריה שמסבירה את "מוצא המינים בדרך הבירור הטבעי" תהיה כה שנויה במחלוקת. אם מינים חדשים נוצרים באופן טבעי, ולא בדרך על־טבעית, מה מקומו של אלוהים בתמונה? אין פלא שגם כיום, לאחר מאה וחמישים שנה, התיאוריה עדיין מאיימת כל כך על המחזיקים באמונה דתית כלשהי. אלא שבמהלך השנים שחלפו מאז, מצאו מדענים ראיות רבות כל כך התומכות בתיאוריה, עד שיהיה זה מפתיע עד מאוד אם יתברר שהיא אינה נכונה – מדהים לא פחות מאשר אם תופרך התיאוריה שלפיה חיידקים גורמים למחלות או אם האסטרופיזיקאים יאלצו לנטוש את מודל המפץ הגדול להיווצרות היקום. מדוע? מפני שהראיות המצטברות בתחומי מחקר שונים ובשיטות מחקר שונות מתכנסות למסקנה שאינה משאירה מקום לספק.

לשם דוגמה, על סמך השוואת ממצאי מחקרים שנערכו בתחומי הגנטיקה של אוכלוסיות, הגאוגרפיה, האקולוגיה, הארכיאולוגיה, האנתרופולוגיה הפיזית והבלשנות, גילו מדענים שמבחינה גנטית, האבוריג'ינים באוסטרליה קרובים הרבה יותר לילידי דרום־אסיה מאשר לשחורים באפריקה – והדבר הגיוני גם מנקודת המבט האבולוציונית, שכן נתיבי ההגירה הקדומים של אוכלוסיות אנושיות אל מחוץ לאפריקה הובילו לאסיה ומשם, לאוסטרליה.

גם שיטות התיארוך השונות, המניבות בעקביות תוצאות דומות, תומכות בנכונות התיאוריה. תיארוך אורניום–עופרת, תיארוך רובידיום-סטרונציום ותיארוך אשלגן-ארגון, למשל, המשמשים לקביעת גילם של סלעים ומאובנים, נותנים כולם אותו ערך פחות או יותר. בשיטות האלה נקבע גיל הסלעים והמאובנים כאומדן, אך מרווח הטעות אינו גדול מאחוז אחד. וכך, לא ייתכן שמדען אחד יתארך מאובן מסוים של הומינין כבן 1.2 מיליון שנים ואילו מדען אחר יקבע שהוא בן 10,000 שנים בלבד.

לא רק התיארוך העקבי של מאובנים מעיד על נכונות התיאוריה. כשבוחנים מאובנים, אפשר להבחין בשלבי ביניים בהתפתחותם של מינים שונים, ראיות שהמתנגדים לתורת האבולוציה עדיין אינם מוכנים לקבל. כיום, בעקבות גילוי שורה של מאובני מעבר, ידוע על לפחות שישה שלבי ביניים בהתפתחותם של לווייתנים, למשל. זאת ועוד, עד עתה התגלו יותר מתריסר מאובנים של הומינינים, מן התקופה שלאחר התפצלותם מן השימפנזים לפני שישה מיליון שנים, שכמה מהם היו קרוב לוודאי מאובני מעבר בין ההומינינים לאדם בן ימינו. והממצאים המתקבלים בשכבות גאולוגיות שונות מורים שוב ושוב על אותו רצף מאובנים. בין הטרילוביטים ליונקים מפרידות מיליוני שנים, כך שגילוי מאובן של סוס ומאובן של טרילוביט באותה שכבה גאולוגית, או, אם ניקח דוגמה קיצונית אף יותר, מאובן של הומינין ומאובן של דינוזאור באותה שכבה, היה עלול להיות בעייתי מבחינת תורת האבולוציה, אך הדבר מעולם לא קרה.

ולבסוף, איברים שְׂרידיים מנוונים הם עדות להיסטוריה האבולוציונית. לנחש הקדום מסוג Pachyrhachis problematicus בן תור הקרטיקון היו גפיים אחוריות קטנות המופיעות בצורתן המנוונת במרבית הנחשים בני ימינו. בלווייתנים של תקופתנו השתמר אגן ירכיים זעיר שבמקורו חיבר בין עמוד השדרה לגפיים האחוריות של אבות אבותיהם הקדמונים, היונקים היבשתיים. באופן דומה, לציפורים שאינן עפות יש כנפיים. וכמובן, בגוף האדם נותרו איברים מנוונים רבים שאין בהם כל תועלת, עדות ברורה למוצאנו האבולוציוני, כגון שיני בינה, פטמות בגברים, שיער גוף, התוספתן ועצם העוקץ [המוכרת בכינוי עצם הזנב].

וכפי שציין הגנטיקאי והביולוג האבולוציוני הנודע תאודוסיוס דובז'נסקי [במאמרו המפורסם מ- 1973], "אין בביולוגיה דבר הגיוני אלא לאור תורת האבולוציה".

המחבר –  מייקל שרמר הוא המוציא לאור של כתב העת Skeptic, בעל הטור קולו של הספקן בסיינטיפיק אמריקן וזוכה מלגת הנשיא באוניברסיטת צ'פמן שבקליפורניה. ספרו האחרון, שראה אור בינואר 2015 הוא The Moral Arc. עקבו אחריו בטוויטר: [email protected].

להומאופתיה אין כל בסיס מדעי

מאת הארייט הול

הומאופתיה היא גישה רפואית המתיימרת לטפל במחלות באמצעות מינונים זעירים של חומרים שבמינון גבוה היו גורמים להופעת תסמיני המחלה באדם בריא. גישה זו מבוססת על הרעיון המוטעה והלא מדעי שהגה אדם אחד, רופא גרמני ששמו סמואל האנמן, שהניח את היסודות להומאופתיה בראשית המאה ה-19.

הומאופתיה אינה יעילה כטיפול רפואי ובשום אופן אינה יכולה להיות יעילה. עקרונותיה אינם מתיישבים עם העקרונות הבסיסיים הידועים לנו מתחומי הפיזיקה, הכימיה והביולוגיה. הרופא והסופר האמריקני בן המאה ה-19, אוליבר ונדל הולמס, חשף את האיוולת שבהומאופתיה כבר ב-1842 במאמרו "הומאופתיה והזיות דומות". הוא היה נחרד לגלות שמישהו עדיין מאמין בה כיום ב-2016.

רק מעטים מבין צרכני ההומאופתיה טרחו אי פעם לחקור מהו טיב התכשירים ההומאופתיים שהם נוטלים או מה הם הרעיונות המוזרים המסתתרים מאחוריהם. הדרך הפשוטה ביותר להסביר את השיטה ההומאופתית היא באמצעות הדוגמה הזאת: אם קפה מעורר אתכם, קפה מדולל ירדים אתכם, וככל שהקפה יהיה מדולל יותר, כן תגבר השפעתו. (המים יְשַׁמְּרוּ בדרך כלשהי את זֵכֶר הקפה שכבר אינו מומס בהם.) אם תזליפו את המים נטולי הקפה על גלולת סוכר ותניחו להם להתאדות, זֵכֶר הקפה יועבר לגלולת הסוכר והגלולה תביא להקלה בנדודי שינה.

אם משהו בדברים האלה נראה לכם הגיוני, כדאי שתתחילו להיות מודאגים.

התכשיר אוסילוקוקסינום. מקור: Yves / Wikimedia.
התכשיר אוסילוקוקסינום. מקור: Yves / Wikimedia.

הרי לא יעלה על הדעת שמישהו יקנה תרופה שאין בה כל מרכיב פעיל, אך מתברר שיש ביקוש לתרופות כאלה. תכשיר ששמו אוסילוקוקסינום, המיועד לטיפול ולהקלה בתסמיני שפעת והצטננות, נמכר במרבית בתי המרקחת בארה"ב; היקף המכירות השנתי שלו נאמד בכ-15 מיליון דולר. התכשיר נקרא על שם חיידק שרופא הצרפתי ז'וזף רואה מצא בדמיונו בבדיקות דם של חולי שפעת וכן בכבד ברווז; איש מלבדו לא ראה מעולם חיידקים כאלה. על אריזת התכשיר רשום שהמרכיב הפעיל בו הוא Anas barbariae 200 CK HPUS – ובמילים פשוטות, תמצית (הלב והכבד) של ברווז ממין בַּרְבּוּרִית, מדוללת ביחס דילול של 1 ל-100, כשלשם הכנת התכשיר חזרו על תהליך דילול התמצית 200 פעמים ולאחר כל דילול עברה התמצית "טלטול" (לא ערבוב, אלא ניעור נמרץ). כל תלמיד כימיה יכול לחשב ולמצוא, בעזרת מספר אבוגדרו, שלאחר הדילול ה-13 במספר, הסיכוי שהתכשיר יכיל מולקולה יחידה מתמצית הברווז הוא 50%. לאחר 200 דילולים, לא ייוותר כל זכר לברווז. ומה שנקבל יהיה תרופת אליל חסרת ערך.

לא ייאמן עד כמה מטופשות השיטות שלפיהן העוסקים בהומאופתיה רושמים מרשמים. הם מציגים למטופליהם סדרה ארוכה של שאלות לא רלוונטיות (מה צבע העיניים שלך? אילו מאכלים אינם אהובים עליך? מה מפחיד אותך?). והם מסתמכים על שני מקורות מידע. האחד הוא ה-Repertory ובו פירוט התכשירים המוצעים כמַרְפֵּא לכל תסמין אפשרי – לדוגמה, תפיסה על־חושית (כן, גם זה נחשב לתסמין), עַשֶּׁשֶׁת ו"מזיל דמעות" (כך במקור). מקור המידע האחר הוא Materia Medica, ובו לצד כל תכשיר הומאופתי מופיעה רשימת התסמינים המשויכים אליו. כך, כמרפא לפחדים, המכונים "חלומות על אודות שודדים", מציע הספר להשתמש במלח בישול! כן, אין זה טעות, כל מה שיש לעשות הוא לדלל מלח שולחני, ואם כך, כמעט כל דבר שתעלו בדעתכם יוכל לשמש כתרופה. כמה מן התכשירים החביבים עלי הם: אבקה מאבני חומת ברלין, אור הירח בעת ליקוי לבנה, שעוות אוזני כלב והקוטב הדרומי של מגנט. התופעה אבסורדית, אך לפי ההערכה, כחמישה מיליון מבוגרים וכמיליון ילדים משתמשים בתרופות הומאופתיות מדי שנה בארה"ב לבדה, ובמרבית המקרים התרופות נרכשות בבית המרקחת באופן עצמאי, ללא מרשם.

אמנם, יש מחקרים שפורסמו בנושא הטוענים שההומאופתיה פועלת, ותוכלו למצוא מחקרים שתומכים בכל טענה כמעט, אך הבדיקות המדעיות המעמיקות של כלל הידע המחקרי בתחום הזה מראות כולן שאין כל ממש בהומאופתיה ושאין בה תועלת רפואית כלשהי מעבר לזו של טיפול בתרופות דֶּמֶה (פלצבו). וכך כתבו אדזארד ארנסט, פרופסור בדימוס לרפואה משלימה באוניברסיטת אקסטר שבאנגליה והסופר סיימון סינג בספרם ריפוי או פיתוי: "הראיות מורות שמדובר בתעשיית שקר וכזב המציעה למטופלים אשליה ותו לא".

מִנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) מתיר מכירה של תכשירים הומאופתיים מתוקף סעיף כיבוד חזקה, המוציא תכשירים אלה מכלל התכשירים המחייבים הוכחת יעילות, אך בימים אלה ה- FDA שוקל שינויים בתקנות. הייתי רוצה שה-FDA יחייב הצמדת תווית לכל תכשיר הומאופתי ועליה המילים: "לא מכיל מרכיב פעיל כלשהו. למטרות בידור בלבד". העובדה שההומאופתיה עדיין קיימת ומשגשגת מעידה על כך שהציבור הרחב חסר יכולת חשיבה ביקורתית. לא אחת אנשים משתמשים בתכשירים הומאופתיים למיניהם במקום בתרופות יעילות, בחיסונים או בטיפולים מונעי מלריה, והתוצאות הרות אסון ולעתים אף קטלניות.

ההומאופתיה הייתה מִקסם שווא כבר ב-1842, וגם כיום אין בה כל ממש, אלא שכיום אנחנו כבר חייבים להבין זאת טוב יותר.

הערת העורכים: בנובמבר 2016, לאחר כתיבת הכתבה, הודיעה ועדת המסחר הפדרלית האמריקנית שהכיתוב על אריזותיהם של מוצרים הומאופתים הנמכרים ללא מרשם חייב להבהיר לקונים שיעילותם כתרופות אינה מוכחת מבחינה מדעית.

המחברת הארייט הול היא רופאת משפחה בגמלאות שכותבת על רפואה, רפואה אלטרנטיבית, רפואת אלילים ושרלטנות, מדע, וחשיבה ביקורתית. היא נמנית עם מקימי הבלוג רפואה מבוססת מדע וחברה בצוות העורכים שלו, עמיתה בוועדה לחקר ספקניוחברה בהנהלת האגודה למען רפואה מבוססת מדע.

קונספירציית ההתחממות הגלובלית – תיאוריית קשר הזויה

מאת ריי פיירהאמברט

קונספירציית ההתחממות הגלובלית – תיאוריית קשר הזויה. מקור: pixabay.
קונספירציית ההתחממות הגלובלית – תיאוריית קשר הזויה. מקור: pixabay.

אני תמיד נדהם מחדש לגלות שיש אנשים ששכנעו את עצמם שהקונצנזוס המדעי בדבר ההתחממות הגלובלית האנתרופוגנית, כלומר נגרמה בידי בני האדם, אינו אלא מזימה מאורגנת רחבת היקף שנועדה לחתור תחת אושיות אורח החיים האמריקני, לכפות סוציאליזם על ההמונים התמימים או … אתם מוזמנים להוסיף כאן כל רעיון הזוי שיעלה במוחכם.

אם זו אכן קונספירציה, מדובר בקונספירציה מרשימה ביותר, בת קרוב למאתיים שנה, שמעורבות בה הקהילות המדעיות של עשרות מדינות ברחבי העולם. את היסודות לכל הידוע לנו כיום בנושא הטמפרטורה של כוכבי הלכת הניח הפיזיקאי הצרפתי ז'וזף פורייה בשנות ה-20 של המאה ה-19. במחקריו הוכיח פורייה שהטמפרטורה של כוכב לכת תלויה במאזן בין האנרגיה שהכוכב מקבל מן השמש ובין האנרגיה שהוא פולט חזרה לחלל בקרינה אינפרה-אדומה. הרעיון הבסיסי שהגה פורייה זכה לביטוי כמותי במחצית המאה ה-19, בתיאוריה של קרינת גוף שחורשפיתחו הפיזיקאי האוסטרי לודוויג בולצמן ובן דורו הפיזיקאי הגרמני גוסטב קירכהוף. הפיזיקאי יליד אירלנד ג'ון טינדלהוסיף למשוואה את הפחמן הדו-חמצני בשלהי המאה ה-19, כשהראה שהוא לוכד קרינה אינפרה-אדומה, וזמן לא רב לאחר מכן, השלים הכימאי השוודי סוונטה ארהניוס את הרכבת כל חלקי הפאזל לכלל תמונה אחת שלמה.

במהלך המאה ה-20 הוסיף והתפתח הידע המדעי בנושאים האלה. תיאוריה מקיפה המביאה בחשבון את הגורמים הרלוונטיים השונים, לרבות הפחמן הדו-חמצני ותרומת אדי המים לאפקט החממה, הגה סיוקורו מאנאבה כשעבד בשנות ה-60 וה-70 במעבדה הגאופיזית לחקר דינמיקת נוזלים של השירות המטאורולוגי האמריקני (NOAA). מאז למדנו עוד הרבה בתחום זה, אך מאנאבה היטיב לנסח את עקרונות היסוד שלו. העקרונות המאפשרים לנו להבין את הקשר שבין גזי החממה ובין ההתחממות הגלובלית הם אותם עקרונות שאפשרו לנו לפתח גם טילים מונחי חום, לוויינים מטאורולוגיים ושלטי רחק הפועלים בתחום האינפרה-אדום. דמיינו איזו קונספירציה דרושה כדי לזייף את כל זה.

מזימה נרחבת ומתוחכמת עוד יותר הייתה נדרשת כדי לזייף את כל השינויים באקלים כדור הארץ שהתיאוריה חזתה ושמדענים צופים בהם בפועל: עלייה בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת, עלייה במפלס פני הים, הצטמקות שכבת הקרח בקטבים, הפשרת קרחונים, התגברות גלי חום והתארכותם ועוד. ואם לא די בכך, קושרי הקשר היו נדרשים לבדות מלִבּם גם את כל הנתונים האקלימיים ההיסטוריים המלמדים אותנו שאין מנגנון קסם כלשהו (העננים, למשל, או כל תופעה אחרת) שבכוחו להציל אותנו מהשפעתו המחממת של הפחמן הדו־חמצני הנפלט לאטמוספרה בשילוב אדי המים המצויים בה – תהליך הנתמך בראיות מוצקות. זאת ועוד, על חורשי המזימות היה "לפברק" את התצפיות המורות על התחממות מי העומק באוקיינוסים – המספקות ראיה לכך שמקור האנרגיה המחממת את פני כדור הארץ אינו באוקיינוסים. (לפי חוק שימור האנרגיה, אילו האוקיינוסים היו גורמים להתחממות פני כדור הארץ, הם היו מתקררים בתגובה. וזו אינה תכונה ייחודית, אלא אחד מחוקי השימור הבסיסיים של הפיזיקה!) הדבר נכון גם לנתונים שבידינו לגבי תפוצת האיזוטופים של פחמן ותקציב הפחמן, המוכיחים שמקורו של הפחמן הדו־חמצני המצטבר באטמוספרה הוא אכן בבירוא יערות ובשרֵפת דלקים מחצביים. ועדיין לא דיברנו על הקשר הנצפה שבין התקררות הסטרטוספרה ובין התחממות הטרופוספרה, האופייניות לאפקט שיש לפחמן הדו־חמצני ולגזי חממה ארוכי חיים אחרים על האטמוספרה.

נוכל להמשיך כך עוד ועוד. מדובר בגוף עצום של ידע ונתונים שהיה צורך לזייף אילו אכן הייתה זו קונספירציה – ובמקרה זה, זיוף נחיתה על הירח היה מחוויר על ידה.

המדע מתגמל את מי שהופכים על פיהן תיאוריות מקובלות (חִשבו על תורת הקוונטים לעומת המכניקה הקלאסית), כך שהעובדה שהתיאוריה הבסיסית המסבירה את ההתחממות הגלובלית האנתרופוגנית עמדה ועדיין עומדת במבחן, על אף כל הטענות שהועלו נגדה מאז הוצעה לראשונה בגרסתה המודרנית בשנות ה-60, אומרת הרבה מאוד. ההתחממות הגלובלית היא בעיה, ואנחנו, בני האדם, גרמנו לה. הדבר נכון גם אם דונלד טראמפ חושב חשיבה אחרת. להטלת ספק בעצם קיומה של הבעיה אין כל מקום בשיח הגיוני ושקול.

המחבר ריי פיירהאמברט הוא פרופסור בקתדרה לפיזיקה על שם האלי באוניברסיטת אוקספורד.

חיסונים אינם גורמים לאוטיזם

מאת פול אופיט

על אף הררי הראיות המפריכות כל קשר בין חיסונים לאוטיזם, עדיין יש הורים, אם כי מספרם מועט, המאמינים שחיסונים עלולים לגרום לאוטיזם. אילוסטרציה: pixabay.
על אף הררי הראיות המפריכות כל קשר בין חיסונים לאוטיזם, עדיין יש הורים, אם כי מספרם מועט, המאמינים שחיסונים עלולים לגרום לאוטיזם. אילוסטרציה: pixabay.

עברו כבר כמעט 20 שנים מאז שמאמר שהתפרסם בכתב העת הרפואי The Lancet הוליד את הרעיון שחיסונים גורמים לאוטיזם. בשנים שחלפו מאז, יותר מ-20 מחקרים הפריכו את הטענה, והמאמר נמחק מן הארכיון של כתב העת.

בסופו של דבר, הזמן והכסף שהושקעו בחקר ההשערה בדבר הקשר שבין חיסונים לאוטיזם לא היו לשווא. ראשית, ערוצי התקשורת שוב אינם מפיצים את הסיפור באִצטלה הכוזבת של איזון ושוב אינם חוזרים להצדקתם על המנטרה ששני הצדדים ראויים לייצוג – כשרק אחד מהם נתמך בראיות מדעיות. כיום ברור שמדובר בטענה מופרכת שהעלה רופא מפוקפק ששמו הוכתם בשל כך לעד. שנית, רוב ההורים אינם סבורים עוד שחיסונים גורמים לאוטיזם. לפי מחקר שנערך לאחרונה, 85% מן ההורים לילדים עם אוטיזם אינם חושבים שחיסונים הם שגרמו לכך.

למרבה הצער, על אף הררי הראיות המפריכות כל קשר בין חיסונים לאוטיזם, עדיין יש הורים, אם כי מספרם מועט, המאמינים שחיסונים עלולים לגרום לאוטיזם. הימנעותם מחיסון ילדיהם לא רק מסכנת את הילדים, אלא אף מחלישה את "חסינות העדר", הבולמת התפשטות של מחלות באוכלוסייה. יש כמה סיבות אפשריות המסבירות את עמדתם.

אחת מאלה היא שהגורם או הגורמים לאוטיזם עדיין אינם ידועים – מצב דומה שרר לגבי מחלת הסוכרת במאה ה-19, כשאיש לא ידע מהו הגורם לה או איך אפשר לטפל בה. באותה תקופה הועלו השערות שונות ומשונות באשר לגורמים לסוכרת והוצעו הצעות מרחיקות לכת לריפויה, אף במחיר סיכון חיי החולים. המפנה אירע כשפרדריק בנטינג וצ'ארלס בסט גילו את האינסולין ב-1921, וכל הרעיונות המוזרים והכוזבים הללו נעלמו כלא היו. עד שיתברר מהו הגורם לאוטיזם ויימצא לו מרפא יהיה קשה לעקור מן השורש את הטענה שחיסונים גורמים לאוטיזם.

סיבה אפשרית אחרת היא שקל יותר לקבל את הרעיון שחיסונים גורמים לאוטיזם – בוודאי קל הרבה יותר מאשר להתמודד עם ממצאי מחקרים המורים על בסיס גנטי לאוטיזם. אם אוטיזם נגרם על ידי אירועים המתרחשים מחוץ לרחם, ההורים יכולים לשלוט במצב במידה מסוימת. אם מדובר בהפרעה גנטית, היא מצויה מחוץ לשליטתם.

ואנשים מחפשים תמיד שעיר לעזאזל. ומה פשוט ונוח יותר מלהפנות אצבע מאשימה לעבר כוחות השחור הגורמים לאוטיזם, בעיקר אם אלה חברות התרופות הגדולות ורבות ההשפעה או ממשלות כל־יכולות. לפי תיאוריות הקונספירציה, ממצאי המחקרים המראים שחיסונים אינם גורמים לאוטיזם הם פרי מזימה בין־לאומית שמטרתה להסתיר את האמת. ואם כי דעה זו רווחת רק בקרב קבוצה קטנה של הורים, עמדתם הקולנית זוכה לייצוג עודף באינטרנט.

ולבסוף, לעתים קרובות הורים לילדים עם אוטיזם אינם מבחינים בכל בעיה בהתפתחות הילדים במהלך 12 החודשים הראשונים לחייהם. ואז, לאחר סדרה של חיסונים בגיל שנה לערך, מתברר להם שילדם אינו מתפתח בהתאם לשלבי התפתחות הדיבור, השפה, ההתנהגות והתקשורת האופייניים לשנת החיים השנייה. למעשה, מחקרים שבחנו סרטוני וידאו המתעדים את הילדים בשנת חייהם הראשונה מראים שגם במהלכה התפתחותם לא הייתה תקינה. אך ככל שהדבר נוגע להורים, הכול היה תקין.

מכל מקום, למחלוקת בנושא הקשר שבין חיסונים לאוטיזם יש גם היבט מעודד והוא התגייסותם של אנשי אקדמיה ורפואה, נושאי משרות בתחום בריאות הציבור והורים להצגת האמת המדעית המזכה את החיסונים מכל אשם ולהפצתה בכל אמצעי התקשורת, באמצעות האינטרנט, דרך גלי האתר ובדפוס. בזכות מאמציהם התהפכה המגמה, וכיום נשמע יותר ויותר קולם של הורים הזועמים על אלה מחבריהם שבוחרים שלא לחסן את ילדיהם ובכך מסכנים את אוכלוסיית הילדים כולה.

הזעקה הציבורית בזכות החיסונים קיבלה משנה תוקף בעקבות התפרצות מגפת החצבת בארה"ב ב-2015. תחילתה בפארק השעשועים של דיסני בדרום קליפורניה ומשם התפשטה והדביקה 189 אנשים, רובם ילדים, ב-24 מדינות בארה"ב ובעיר וושינגטון. לרוע המזל, הנגיף היטיב להעביר את המסר יותר מכול. ותמיד, הילדים הם שמשלמים בעל כורחם את מחיר הבורות שלנו, המבוגרים.

המחבר פול אופיט הוא פרופסור לרפואת ילדים במחלקה למחלות מידבקות וראש המרכז לחינוך בנושא החיסונים בבית החולים לילדים של פילדלפיה.

אין ראיות מהימנות כלשהן לביקורים של חייזרים בכדור הארץ

מאת סת' שוסטק

אין ראיות מהימנות כלשהן לביקורים של חייזרים בכדור הארץ. הדמייה: pixabay
אין ראיות מהימנות כלשהן לביקורים של חייזרים בכדור הארץ. הדמייה: pixabay.

מיליוני אנשים בארה"ב טוענים שהם נחטפו על ידי חייזרים. כך דיווח הוושינגטון פוסט בכתבה מ-2013. זה ללא ספק הישג מרשים לחייזרים. ואף על פי כן, עד עתה הייתה תגובת הממשל האמריקני פושרת למדי. ומכאן עלינו להסיק שאחת מן השתיים: או שהממשל הפדרלי אינו מאמין שאירועים מסוג זה מתרחשים או שיש לו יד בדבר.

אנשים רבים מאמינים שהאפשרות השנייה נכונה. לטענתם, הממשל יודע שחייזרים נחתו על כדור הארץ, אך הוא מסתיר את הראיות לכך תחת מעטה חשאיות כבד באזור 51 או באתר סודי ביותר אחר כלשהו.

אבל חכו רגע.

אלא אם החוּצָנים מעדיפים אמריקנים (ואם נשים רגע בצד את הרגשות הלאומיים, אז מדוע שהם ינהגו כך?), אז שיעור החטיפות ברחבי העולם צריך להיות דומה למדי לשיעורו בארה"ב. אם נניח שמדובר בחייזרים ללא גבולות, אז עשרות מיליוני בני אדם ברחבי העולם היו אמורים להיחטף בידי אפורי העור. הייתם מצפים שהאו"ם היה מבחין בכך. אני סבור שגם אתם הייתם מבחינים בכך.

חטיפות הן, כמובן, רק מרכיב אחד במה שנקרא תופעת העב"מים. הראיות מבוססות רובן על תצפיות – דיווחים של עדי ראייה, תצלומים וסרטוני וידאו. את רובן אפשר להסביר בכך שהן מתעדות מטוסים, טילים, כדורים פורחים, כוכבים בהירים או, לעתים, מעשי קונדס. אחדות מהן נותרו ללא הסבר עד היום, אך משמעות הדבר היא, פשוט, שאין להן הסבר, לא שמדובר בצלחות מעופפות, גם אם עדי הראייה שדיווחו עליהן משוכנעים בכך מעבר לכל ספק. אין בידינו כל ראיות מבוססות מבחינה מדעית לביקורים של חוּצָנים בכוכב הלכת שלנו, אם לאחרונה ואם בעבר הרחוק. הפירמידות, קווי נסקה בפרו וכל העקבות האחרים שהשאירו אחריהם בני האדם לאורך הדורות ושיוחסו לאסטרונאוטים קדומים שהגיעו אלינו מן החלל החיצון ניתנים לייחוס במידה לא פחותה של ודאות וסבירות לפעילות אנושית.

למעשה, רק מספר מועט של מדענים או אוצרים של מוזיאונים למדע סבורים שהטענה שחייזרים קופצים אלינו לביקור מדי פעם מתקבלת על הדעת. גם אם נתעלם לרגע מן האתגרים הטכניים האדירים הכרוכים במסע בין כוכבים, נשאלת השאלה: מה הם מחפשים כאן דווקא עכשיו? המין האנושי החל לשדר לחלל אותות המעידים על קיומו רק מאז פיתוח הטלוויזיה והמכ"ם. אלא אם החייזרים מגיעים ממערכת כוכבים קרובה מאוד לכדור הארץ, ספק אם הייתה להם הזדמנות ללמוד על קיומנו ואם היו מספיקים להגיע עד אלינו בפרק זמן כ קצר כל כך. ואף אילו יצורים חוץ־ארציים כאלה היו יכולים לטוס במהירות האור (אין מצב), המרחק של כוכב הבית שלהם מכדור הארץ לא היה יכול להיות גדול מ-35 שנות אור, פחות או יותר – ואין יותר מדי כוכבים שקרובים אלינו עד כדי כך. מעבר לכך, טיסה בחלל במהירויות שיא כאלה צורכת כמויות עצומות של אנרגיה. האם הייתם מוכנים להוציא הון עתק רק כדי להשתעשע קצת בדֵּיג הומינינים ספורטיבי בשיטת "תפוס ושחרר"?

מכל מקום, סקרי דעת קהל מראים בעקביות, זה עשרות שנים, ששליש בערך מן האוכלוסייה מאמין שעולמנו מארח תיירים מן החלל החיצון. ואם על אף היעדר ראיות מהימנות גם אתם מתעקשים להאמין בכך, עליכם להודות לפחות שמדובר באורחים למופת. הם אינם הורגים אותנו, הם אינם מחוללים מהומות ברחובותינו והם אינם נעלמים עם המגבות… תקרית רוזוול אירעה לפני 70 שנה כמעט. אם חייזרים ביקרו כאן מאז, הם ראויים ללא ספק למדליה על התנהגות טובה.

המחבר סת' שוסטק הוא אסטרונום בכיר במכון SETI, ארגון שלא למטרות רווח העוסק בחקר מהות החיים שמחוץ לכדור הארץ. הוא משמש גם כמגיש-שותף של תכנית הרדיו השבועית Big Picture Science.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

20 תגובות

 1. אין לי רבע ספק שחוצנים תבוניים הגיעו ומגיעים אלינו. הכותב משתמש בעלבון על מנת להצדיק את שכתב ומתעלם ממיליארדי אנשים שמאמינים בכך. אם במאה שנים המין האנושי הצליח לפתח דברים שהם פלא הבריאה בעיניינו ואם היינו מראים זאת לאנשים לפני 300 שנה היו חושבים שאנו חייזרים, טלפונים ניידים עם מסך מגע, חלליות, מכוניות חשמליות, טלוויזיה, מחשבי על, אינטרנט, בינה מלאכותית, חיסונים, טלסקופיים חלליים ועוד ועוד ועוד, לכן אין כל סיבה שבעוד 1000 שנים המין האנושי לא יוכל להגיע להישגים כאלו אלה אם כן נשמיד את עצמנו מכיוון שאחנו מין אלים. העובדה שהגיעו ולא עשו לנו נזק או השמידו אותנו כפי שהכותב כותב בכתבתו, לא מעידה על כך שהם לא הגיעו, אלה רק על כך שהם חכמים הרבה יותר מאיתנו ותבוניים יותר ולא רואים צורך באלימות לכל נושא כמו המין האנושי. כנראה שאפשר אחרת וכנראה שיש מינים שחושבים אחרת מאיתנו. אנחנו לא מקבלים אחד את השני בשוני של צבע עור, אפילו בדברים הפשוטים אנחנו אלימים וגזעניים, אבל זה לא אומר שבכל היקומים והגלקסיות אין שונים מאיתנו לטוב ולרע ולחשוב שאנחנו מרכז הכל זו טעות והכי חכמים זו טעות ואלו עם ההישיגים הכי מרשימים במדע ושאי אפשר להשיג עוד זו טעות, אבל זה אופייני למין האנושי הכושל, האלים והגזען ברובו. זו עובדה! אחרת לא היו מלחמות, ואמירות גזעניות בכל יום, ושהמדות עם, ושואה

 2. הגאולה העתידה תהיה אוניברסלית וכוללת. מושגים כמו: אלימות, שחיתות, רוע ודומיהם ייעלמו מנוף החברה האנושית. את מקומם יתפסו האחווה, השלום והרעות. באותם ימים יגיע עם ישראל לשלמותו. נידחי העם יקובצו לארצם מארבע קצוות תבל, ובה יקיים העם את כל מצוות התורה מתוך שלווה. בעידן הגאולה יגיע כל יחיד לפסגה של גאולת נפשו, כאשר הקנאה, התאווה והאנוכיות ייעלמו כליל מן האופק, והאנשים ירדפו אך טוב וחסד. לא יפלא, איפוא, שהאמונה בעתיד זה נוסכת אופטימיות ושלווה בלב המאמינים בה, והעתיד מקרין גם על ההווה מרוחו הטובה. יחד עם זאת הציפייה לביאת המשיח צריכה להיעשות בהשכל ובדעת ומתוך אמונה עמוקה. חז"ל נתנו בידינו סימנים שיבשרו את בואה של הגאולה. חכמי ישראל, ראשונים ואחרונים, הרחיבו את היריעה במישור זה. הרבה מזמנים אלו כבר עברו בעוונותינו הרבים, ועדיין לא נגאלנו. חשוב להדגיש שזמנים אלו נקבעו בכפיפות לתנאים שונים המגבילים את בוא הקץ. רק כאשר יתקיימו תנאים אלו, יגיעו ימות המשיח, שאנו כה מצפים להם. אמנם הזמן המדויק האחרון של הגאולה, זמן הנקרא "תכלית הקץ", סתום הוא וחתום, אולם קיים זמן, המבואר בחז"ל וגלוי וידוע הוא לכל, שהגאולה תבוא לפניו! חז"ל אמרו שששת אלפי שנים יתקיים העולם, ובאלף השביעי ייחרב. מובן, שהגאולה והמשיח יבואו לפני שהעולם ייחרב. הזמן שחלף, אם כן ל"עיקבתא דמשיחא" (עקבות המשיח), תקופה שתקדם לביאת המשיח, הוא לכל המאוחר מעט לפני סוף האלף האחרון לקיום העולם. בד בבד גילו לנו חז"ל מראש פרטים על הירידה הרוחנית של תקופתנו, וכך אמרו: "בעקבות משיחא חוצפא יסגא… נערים פני זקנים ילבינו, זקנים יעמדו מפני קטנים, בן מנוול אב, בת קמה באמה וכלה בחמותה, פני הדור כפני הכלב". הפרט המאפיין את התופעה הוא שהעזות תגדל לממדים שלא היו ידועים עד כה. בדורות קודמים התייחסו כולם בדרך ארץ ובכבוד כלפי זקני העם וחכמיו. לעומת זאת, כיום נפרצו כל הגדרים והסייגים. הרס המסגרות המקובלות והמקודשות מדורי דורות, הן בחיי הכלל והן בחיי הפרט, הפך לדבר שכיח. החוצפה, העזות וההתמרדות גברו וגאו בדורנו ללא גבול. כל מי שהוא חצוף ועז פנים יותר מחברו, נעשה ראש. מן הראוי לציין: בתקופה הראשונה להיווצרות התרבות המודרנית, סברו רבים שהיא תיצור חברה בעלת רמה מוסרית ואנושית גבוהה, שתישאר מעוגנת במסגרת האמונה הדתית. מעצבי תרבות זו לא העלו על דעתם בחלומם ה"שחור" ביותר, שהיא תביא לירידה רוחנית כה דרסטית. לא היה ניתן לצפות מראש שבסוף האלף השישי תחול התפרקות כללית מהאמונה והדת, התפרקות שתביא בעקבותיה לפריצת מחסומים חברתיים ולהריסת כל קודש, עד כדי הפיכתו ללעג וקלס. דברי נבואה אלו מצביעים ומאותתים שהננו מתקרבים לקץ הימים, לתקופה שבה אור חדש יאיר את חשכת החיים.

 3. לאבי
  בעניין הפלסיבו
  העניין ששכחת להדגיש משום מה הוא שהגדרת חומר כלשהו כתרופה תלויה בהוכחה שהוא
  מועיל יותר מפלסיבו, אחרת אסור לשווק את החומר שנבחן כתרופה. לכן הומאופטיה, אם כטענתך
  היא פלסיבו מועילה פחות מתרופה יעודית.
  הסכנה היא שמי שלוקח פלסיבו במקום תרופה, עלול להיפגע קשות מחוסר טיפול מתאים למחלתו.

  המשפט שכתבת: "עצם הידיעה של החולה שמטפלים בו ושהוא קיבל תרופה … כבר מרפא אחוז ניכר ומובהק מהחולים." אינו נתמך בשום ראיות בקטע שכתבת, כמה אחוזים מהחולים בטיפוס הבהרות למשל (ניתן לריפוי באמצעות אנטיביוטיקה פשוטה ויש גם חיסון) נרפאו באמצעות הומאופטיה או "סתם" פלסיבו?!

 4. לאבי
  א. איני מאמין שחייזרים ביקרו או מבקרים בכדור הארץ ולו רק מהטעם הפשוט שכל תרבות המתעלה על הסובבות אותה משאירה נוכחות מוחשית שאינה נתונה למחלוקת (כך למיטב ידיעתי, יתכן שהחייזרים נוהגים אחרת ועדיין הדבר טעון הוכחה). אבל הדיבורים (הזויים ככל שיהיו) על חייזרים החלו קצת לפני ז'ול וורן: "..ויראו בני האלוהים את בנות האדם כי טובות הנה, ויקחו להם נשים מכל אשר בחרו…" (בראשית פרק ו'). טבעי שהמד"ב כדרכו בקודש יהפוך אותו לחול ואת בני האלוהים לחוצנים.
  ב. בעניין שכטמן ופאולניג. גם כותב דברי הפתיחה במאמר הזכיר שהמדע טעה לא פעם
  וכבר אמרו חכמים ממני שהמדע מתקדם מלוויה ללוויה (כשמדענים מובילים אך מקובעים מפנים מקומם
  לצעירים מהם), השאלה היא כמה נבדקה לעומק ו"הותקפה" התיאוריה העומדת למבחן. השוואה של תורת האבולוציה לקוואזרי גבישים אינה בדיוק "סימטרית", הקוואזרי גבישים לא עניינו אף אחד מחוץ לקהילה
  מדעית קטנה המצויה בתחום. האבולוציה היא סיפור לגמרי אחר.

 5. יום אחד אנחנו מתעוררים ומגלים שאנחנו כמהים להשתחרר מתפישה קורבנית. אז אנו מבינים שאנחנו אחראים לעיצובם של חיינו, והמשמעות המיידית של זה היא שאנחנו ממש בוחרים את נסיבות חיינו, ממש רוצים בהם בדיוק כפי שהם. זה יכול להישמע ממש מעצבן ושערורייתי! כי המשמעות העמוקה של זה תהיה- העובדה שאנו לא נוכל להתלונן יותר על מה שיש לנו, העובדה שלא נוכל יותר להאמין שאנחנו מסכנים. אנו לא רק בוחרים את החיים כעת, אלא תמיד בחרנו אותם; גם את המשפחה, גם את הגוף וגם את נסיבות החיים בכללותם.

 6. הנחרצות היא על דעת כותב המאמר בלבד.
  וגם אין לי שום בעיה עם 1,2 ו5 בתור תאוריות קונספירציות שאשמח אם יעברו מהעולם. יש גם נוספות של כימוטריילס כדור הארץ השטוח פיברוק הנחיתה על הירח ועוד רבות השטויות שאפשר למצא ביוטיוב.

  אבל לצערי שיגעון החיסונים אינו כולו הבלים. שיהיה ברור שאני מחוסן וגם כל ילדי והטענה שחיסון בגיל שנה גורם לאוטיזם אינה נכונה!
  השיליה אינה מסננת הרמטית ויש שלבים במהלך התפתחות העובר שבהם יש נדידה של תאים והנדידה הזאת משתמשת בסיגנלים של מערכת החיסון. הפעלה אגרסיבית של מערכת החיסון (כמערכת חיסון אצל האם) במקביל עלולה להפריע. בנוסף יש שלבים של התפתחות המוח שחשיפה מוקדמת מדי לעולם שבחוץ מעבירה תאים במוח מהר מדי בין שלב לשלב.
  כל העיניין הוא שזה קורה בשלבים שונים של ההריון ואולי גם זמן קצר אחריו(אצל בני אדם). כנראה שאין סיבה אחת אלה שילוב חסר מזל של סטרס\ציטוקינים \יום הריון וכו.

 7. א. סגל
  לוק מונטנייר חושב שה-DNA מייצר קרינה אלקטרומגנטית שניתנת למדידה.
  הוא לא המקרה הראשון של חתן פרס נובל שמדבר שטויות….

 8. לגבי הומהופטיה קצת קשה לי לקבל זאת כקביעה מדעית מובהקת לכך שזו מוכחת כלא עובדת, אפילו מעצם זה שעובדת כפלאסבו.
  בנוסף, כל הקשור לתרופות יהיה תמיד נגוע בכסף ואינטרסים של חברות התרופות. ממש כמו שהן מנסות למנוע שימוש בקנביס. כשאין להם אפשרות ליצר רווח הן נלחמות במוצר/שיטה בכל כוחם ומה יותר קל מאשר לרתום מדענים אשר תלויים בתקציבים שיקבלו מחברות תרופות למען המחקר הבא שלהם עצמם.
  האבסורד בחברות התרופות הוא שהן אינן מנסות להבריא את החולה, אלא רק לשפר את מצבו הנוחכי כאשר הוא תלוי ונתמך בתרופה שחייב לקחת לאורך זמן ולאחר מכן להוסיף תורפות נוספות על מנת להתמודד עם תופעות הלוואי של התרופה הראשונה והרי מעגל קסמים ריווחי ונפלא של חברות התרופות.
  תארו לעצמכם אם יהיה ניתן לרפא אנשים…..
  וחזרה ל"עובדה המדעית" שהומהופטיה אינה עובדת,
  שמעתי ואף ראיתי מספר מקרים של טיפול מוצלח בהומהופטיה ולכן קשה לי לקבל זאת כאחת מ-5 "העובדות המדעיות".
  נכון שבחישוב כימי פשוט של מספר אבוגדרו ביחס למספר הדילולים אין שום חומר פעיל, אבל זה לא אומר שלא קיימת אינטרקציה אנרגטית שאנו טרם מבינים. בטח ובטח כאשר מדובר במים "נפלאות הן דרכי המים".

 9. בנושא הומאופטיה הוויכוח הוא בשאלה האם מים זוכרים.
  בקישור שלהלן מופיע זוכה פרס נובל שמדגים בניסוי מבוקר ופומבי שאכן למים יש זיכרון גם לאחר שלא נשארה אפילו מולקולה אחת של החומר המקורי.
  https://www.youtube.com/watch?v=R8VyUsVOic0

 10. לאבי: על הסבר מדעי אפשרי לאפקט הפלצבו תוכל לקרוא למשל כאן: https://www.newscientist.com/article/mg21528812-300-evolution-could-explain-the-placebo-effect/

  בקוים כלליים הרעיון הוא שהגוף צריך לשקלל את הצרכים שונים שלו ומלחמה במחלה היא רק אחד מאותם צרכים. אמונה בהצלחת הטיפול משנה את השיקלול לטובת הקצאת יותר משאבים לאותה מלחמה (על חשבון תהליכים אחרים שנדחים למועד אחר).

 11. תיקון ניסוח קל בהודעה הקודמת ששלחתי –

  האב הקדמון המשותף לנו ולשימפנזים לא היה שימפנזה.

 12. אבי
  מה שאמרת על חיסונים הוא בעייתי – הרעיון שלפרט לא כדאי להתחסן. זה מדרון מאד חלקלק – לפרט לא כדאי לשרת בצבא, לא לשלם מיסים וכן הלאה. לפרט כדאי גם לרמות, לגנוב ואף להרוג.

  מעבר לכך, זה פשוט לא נכון. רק שרלטנים טוענים שהסיכון לפרט בחיסון גדול מהתועלת. דוגמה לכך היא המקרה של אלה שלא חיסנו את ילדיהם בחיסון פוליו לפני 4 שנים.

 13. ״מן התקופה שלאחר התפצלותם מן השימפנזים לפני שישה מיליון שנים״

  זו טעות, האב הקדמון המשותף לנו ולשימפנזים לא שימפנזה.

  חוץ מזה מאמר מרתק.

 14. הסעיף החמישי אינו ממין העניין. אין כאן הוכחה או הפרכה מדעית, אלא חוסר ידע מוצק. בכלל לא דוגמא טובה לכוחו של המדע

 15. עוד כמה דברים שקשרים לחמשת הקונצנזוסים:
  בקשר להומאופאטיה – נעשה ניסוי מדעי שהוכיח שהומאופטיה לא יעילה יותר מלפצבו – כלומר לא יעילה יותר מתרופת דמי.
  יעילות של כל תרופה לפני אישורה לשימוש בודקים כנגד פלצבו – (תרופת דמי , שיש בה הכל חוץ מהחומר הפעיל) ולא בודקים תרופה כנגד מי שלא קיבל את התרופה – ולמה?
  כיוון שלפלצבו יש השפעה רפואית מוכחת! וכל המדענים ורשויות הבריאות מסכימים על כך.
  אבל עד היום המדע לא מצא את הסיבה לפעילות המוכחת של תרופת הפלסבו.
  כלומר עצם הידיעה של החולה שמטפלים בו ושהוא קיבל תרופה … כבר מרפא אחוז ניכר ומובהק מהחולים.
  זה עובד גם על בעלי חיים.
  למדע אין שום הסבר למה.
  ולכן אל תרופת הומאופטיה אפשר להתייחס כמו אל תרופת פלאצבו – כלומר היא כן מרפאה אחוז מסויים של החולים בגלל אפקט שנקרא אפקט פלאסבו ושאף מדען לא יודע להסביר.

  בקשר לחיסונים – היום די ודאי שהם לא גורמים לאוטיזם , אבל יש סיבות אחרת שלא לקחת סתם חיסונים או להשתדל להימנע מהם :
  1- בכל חיסון יש סיכונים – סיכונים לתגובה אלרגית, סיכונים לזהום וכן הלאה , לא תמיד הסיכון מאי לקיחת חיסון גבוהה מהסיכון בלקיחת החיסון , במיוחד מנקודת מבטו של אדם בודד שנמצא באוכלוסיה שרובה מחוסנת ( יש בזה הרבה איגואיזם אבל זאת עובדה ).
  2. יש תאוריות (שלא הוכחו) ויש גם מנגנון הגיוני ומוסבר מדעית, שמתן יותר מידי חיסונים גורם לעודף נוגדנים בגוף ועירור יתר של שרשרת דלקתית בגוף, מה שעלול לגרום, או להגביר, או לשמש כטריגר, למחלות אוטואימוניות .
  בקשר לאבולוציה – לא אכנס לזה כי זה מרגיז את הדתיים והבריאתנים.
  בקשר להתחממות הגלובלית – כנ"ל כבר טחנו יותר מידי את הנושא באתר הזה לטעמי.
  חייזרים – ההגיון אומר די בוודאות שיש אי שם ביקום עוד יצורים כמונו , אבל אין שום סיכוי שהיו או שיהיו מפגשים שלנו עם היצורים האלה בעתיד, ואילו רק בגלל המרחקים ביקום שלא מאפשרים זאת וההסתברות שהם יהיו במרחק שניתן לגשר עליו. – כל הנושא התעורר כשהתחילו סיפורי המדע הבדיוני של ז'ול וורן, לפני זה אף אחד לא ניפגש עם חייזרים.

 16. אלה אכן חמישה קונצנזוסים מדעיים שאכן רוב המדענים מסכימים עליהם.
  אבל אין הדבר משמעו שבעתיד לא יוכח אחרת.
  וכמו שבעבר קונצנזוסים רבים הופרכו יתכן גם שהקונצנזוסים הלאה יופרחו .
  לא מזמן 2011 קיבל פר דן שכטמן פרס נובל על שבירת קונצנזוס של גבישים שרק מי שבקיא בכימיה יכול להבין את גודל הקונצנזוס שנשבר.
  רק ב 2015 הוחלט ע"י המנהל לבריאות ומזון בארה"ב שהמחקרים מצביעים באופן מובהק שכמות הכולסטרול במזון לא משפיעה על רמת הכולסטרול בדם ולא משפיעה בכלל על מחלות קארדיווסקולריות , ולכן אין שום סיבה לא לאכול ביצים ואיברים פנימיים של בעלי חיים שמכילים כולסטרול.- רוב הרופאים בישראל ובעולם עדיין לא הצליחו לעכל את המידע הזה, עדיין ממשיכים להמליץ להפחית את צריכת הביצים…
  ויש עוד הרבה קונצנזוסים כאלה שנשברו .
  ולכן אני מציע לכתוב מאמר כזה על קונצנזוסים שנשברו , וגם על כל הזילזול והלעג שספגו המדענים שהציעו אותם החל מאינשטיין שטען שאלוהים לא משחק בקוביות וכלה בלינוס פאולינג (כימאי מפורסם זוכה בפרס נובל) שאמר על דן שכטמן "אין קוואזרי גבישים אבל יש קוואזרי מדענים".

 17. המאמר עוסק ב-6 סוגיות שלגביהן יש לגרסת המדע מתנגדים קולניים.
  המאמר מנסה להוכיח כי גרסת המדע היא הנכונה. גם אם גרסת המדע היא אכן הנכונה בכל הסוגיות הנדונות, הרי שבכל זאת הכותבים טועים בלוגיקה הבסיסית שבמאמר ומאמציהם, להוכחת "האמת המדעית לכאורה" נדונה מראש לכישלון, וזאת משלוש סיבות יסודיות:
  האחת – ההסטוריה מראה לנו כי אמיתות מוצקות מתגלות, פעמים רבות, בחלוף הזמן, כמוטעות.
  השניה- מהבחינה הלוגית, לא ניתן להוכיח נכונות או אמיתות של תיאוריה אלא,
  רק את אי נכונותה.
  השלישית- כל ההתנגדויות למה שהכותבים מכנים "אמת מדעית" אך אני מעדיף לכנות "הנתונים המדעיים הידועים כיום", הן בלתי רציונאליות ולרוב קשורות באמונה, דתית או אחרת.
  כידוע "אמונה", ובמיוחד אמונה דתית, לא ניתן לשכנע(!), לא בנתונים מדעיים ולא בנימוקים רציונאליים.
  ישנן רק שתי דרכים להביא את מאמיני הדת לקבל טיעונים מדעיים והן:
  1].יתרונות טכנולוגיים – הנובעים מהידע המדעי. למשל, תרופות, מכשירים שונים המקלים על החיים וכל כיו"ב.
  2]. יתרונות כספיים – הנובעים מהידע המדעי. למשל, שיפור יכולת ההתפרנסות ממקצועות המחשב והסייבר, ממקצועות הסיעוד והרפואה ועוד ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן