סיפורי דגים: משנים מין בגלל זיהום ובגלל ההורמונים שבגלולות

הדגים נמצאו ליד צמחייה הגדלה בסמוך למי שפכים בקולורדו. המדענים סבורים כי כימיקלים המשבשים את הפעילות ההורמונלית הנמצאים במים גרמו לתופעה

מימין: דגים בבריטניה שמינם שונה; משמאל: כמות דו תחמוצת הפחמן תוצאת הפעילות האושית שנמצאה בצפון האוקיאנוס האטלנטי ב-1994 בידי החללית NOA.
מימין: דגים בבריטניה שמינם שונה; משמאל: כמות דו תחמוצת הפחמן תוצאת הפעילות האושית שנמצאה בצפון האוקיאנוס האטלנטי ב-1994 בידי החללית NOA.
דגים בעלי רקמה זכרית ונקבית נמצאו במי שפכים

לפי דיווח באתר הסי.אן.אן דגים בעלי רקמה נקבית וזכרית נתגלו בסמוך לצמחייה הגדלה ליד מי שופכין בקולרדו. טרם נמצא הכימיקל העשוי לגרום לעיוות זה וכעת מנסים מדענים להחליט אם כימיקלים המשבשים את הפעילות ההורמונלית כמו אסטרוגן, אחראים על התופעה.

כימיקלים אלו נמצאים בדרך כלל בגלולות למניעת הריון, ובהורמונים נשיים טבעיים אשר יכולים להמצא על תכשירי ניקוי מסוגים שונים. תכשירים אלו מגיעים בדרך כלל למי השופכין דרך אסלות השירותים.

"אנחנו מאוד מודאגים מהעניין" אמרה ברברה ביגס, מהמשרד המטפל במי השפכים, "איננו רוצים לקפוץ למסקנות עדיין, מאחר שקימים מקורות רבים לאסטרוגן בסביבה".

הזיהום משנה את מין הדגים – סיפורי דגים: גזי החממה פוגעים בהם ועכשיו גם ההורמונים הנשיים מגלולות

אוכלוסית הדגים עלולה להיפגע, הזהירה הסוכנות להגנת הסביבה בבריטניה

17/7/2004

כשליש מהגים הזכרים בבריטניה נמצאים בתהליך של שינוי מין בשל זיהום בפסולת שיצרו בני אדם, כך טוענת הסוכנות להגנת הסביבה בבריטניה.

מחקר של 1,500 דגים ב—50 אתרים בנהרות בריטניה מגלה כי למעלה משליש מהזכרים הראו מאפיינים נקביים. הורמונים הנמצאים בביוב, לרבות אלו שנוצרו מגלולות המשמשות אמצעי מניעה לנשים הן ככל הנראה הסיבה העיקרית.
הסוכנות מוסרת כי עלולה להגרם בעיה לאוכלוסית הדגים בהפחתת היכולת שלהם להתרבות. המחקר מדגיש את הצורך של חברות מים לפתח אמצעי טיפול חדשים במים כדי להפחית את הזיהום.

מזה זמן מה ישנה בקרב אנשי הסביבה דאגה לפיהם כימיקלים הידועים כמפריעי אנדוקרינים גורמים לשינויי מין בדגים.
המחקר האחרון הוא הראשון שהראה את חומרת הבעיה בבריטניה.

לידיעה בבי.בי.סי

גזי חממה משפיעים גם על בעלי החיים בים

כמחצית מדו-תחמוצת הפחמן שמייצרים בני האדם נקלטת במימי האוקיינוסים

מאז המהפכה התעשייתית בני אדם פולטים לאטמוספירה כמויות גדולות של דו-תחמוצת הפחמן (CO2), בעיקר בשל שריפת דלקי מאובנים ושריפת יערות. שני צוותים בינלאומיים של מדענים בדקו בשני העשורים האחרונים את השלכות פליטת גזי החממה על החיים באוקיינוסים. לטענתם, התוצאה מתבטאת בשינויים כימיים באוקיינוסים המקשים על בעלי חיים מסוימים ליצור לעצמם שלד או קונכיה.

על פי ההערכת הצוותים, שבדקו דגימות מים של האוקיינוסים באזורים שונים בעולם ובעומקים שונים מאז ראשית שנות ה-80', כ-48% מכלל דו-תחמוצת הפחמן שנפלט לאויר, נקלט על ידי האוקיינוסים. החוקרים, שפירסמו את תוצאות המחקר שלהם בכתב העת Science, קובעים שהדבר גורם לשינוי שיווי המשקל הטבעי באוקיינוסים, שבא לידי ביטוי בשינויים כימיים שיקשו על בעלי חיים שונים להתפתח. חלק מבעלי החיים "מושכים" מהמים יוני קרבונט (תרכובת פחמן), כדי לצרף אליהם סידן, כדי ליצור חומר המכונה סידן פחמתי. חומר זה הוא אבן הבניין של השלד או הקונכייה שלהם.

לדברי ד"ר מעוז פיין, ביולוג ימי מאוניברסיטת קווינסלנד שבאוסטרליה, "אחת הסכנות היא שבעומקים מסוימים, בהם הריכוז של סידן פחמתי יורד מרמה מסוימת, הקונכיות והשלדים שעשויים מסידן פחמתי יתחילו להתפרק ולהתפורר". אם קצב פליטת הגזים לא ישתנה, יתרחבו האזורים האלה באוקיינוסים.

לידיעה בסי.אן.אן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן