סיקור מקיף

פגיעת רסיס שביט גרמה לפני כ-12.8 אלף שנים לבעירת 10% משטח כדור הארץ

לפני כ-12,800 שנה, בשל רסיס של שביט ראו בני האדם שחיו אז כיצד עשרה אחוזים משטחי היבשה של כדור הארץ או כ-10 מיליון קמ”ר עולים באש. אור השמש נחסם ובעקבות זאת הוארכה תקופת הקרח באלף שנה. כך עולה ממחקר רב תחומי

פגיעת שביט בכדור הארץ. איור: shuuterstock
פגיעת שביט בכדור הארץ. איור: shuuterstock

בני האדם היו עדים לשריפה העצומה שהנזק שנגרם ממנה היה בקנה מידה דומה לזה שגרם האסטרואיד שהשמיד את הדינוזאורים. אחת מתוצאות הלוואי שלה היתה המשכה של תקופת הקרח, שכבר עמדה להסתיים.

לפני כ-12,800 שנה, בשל רסיס של שביט ראו בני האדם שחיו אז כיצד עשרה אחוזים משטחי היבשה של כדור הארץ או כ-10 מיליון קמ”ר עולים באש. היה זה לקראת סוף תקופת הקרח כשכוכב הלכת התחיל להתחמם והקרחונים החלו לסגת. השמים הוארו במפתיע בכדורי אש שלאחריהם גם הגיעו גלי הלם. שריפות פרצו על פני הנוף ואבק נישא לשמים והסתיר את אור השמש. כתוצאה מכך האקלים התקרר במהירות, צמחים מתו, מקורות מזון התכלו והקרחונים התפתחו שוב. זרמי האוקיאנוסים הוסטו והדבר גרם לתקופה קרה, כמעט תקופת קרח, למשך כאלף שנה נוספות.

לבסוף, כאשר האקלים התחמם שוב, הגיחו בני האדם לעולם שבו היו מעט מאוד בעלי חיים גדולים, והתרבות האנושית בצפון אמריקה הותירה אחריה כלי ציד שונים לחלוטין.

כך עולה ממחקר מקיף של סמנים גיאוכימיים ואיזוטופיים שפורסם בכתב העת Journal of Geology. הממצאים היו כל כך מקיפים שהחוקרים נאלצו לפצלם לשני מאמרים נפרדים שאחד עסק בגלעיני הקרח ובקרחונים והשני במשקעים באגמים בימים וביבשה.
אדריאן מלוט, פרופסור לפיזיקה ואסטרונומיה מאוניברסיטת קנזס, אומר כי המחקר כולל מדידות שנעשו בלמעלה מ-170 אתרים שונים ברחבי העולם. מלוט ועמיתיו מאמינים כי הנתונים מראים שהאסון התרחש כתוצאה מהתנגשות של רסיס שביט בקוטר 100 ק”מ שהתפרק ורסיסיו מפוזרים ברחבי מערכת השמש עד היום.

“התיאוריה היא שרסיס גדול של שביט התרסק על כדור הארץ וגרם לאסון” אמר מלוט. “כמה חותמים כימיים שונים מראים זאת – דו תחמוצת הפחמן, חנקות, אמוניה ואחרים – כולם מעידים על אירוע שגרם לשריפה של כעשרה אחוז משטח היבשה של כדור הארץ או כ-10 מיליון קמ”ר.”

לדברי מלוט, ניתוח כימי של אפר מהשריפה מראה כי עצי האורן נעלמו כמעט לחלוטין והחולפו בצפצפה, מין שידוע בהתפשטותו בשטחים ריקים. ואכן החוקרים מצביעים על פגיעה קוסמית ויתכן שהיא אחראית להכחדת בעלי החיים הגדולים בסוף עידן הפליסטוקן, לצמצום מספר בני האדם ולשינוי תרבותם.”

לדבריו, המודל החישובי מראה כי פגיעת רסיס השביט והשריפות גרמו לנזק לשכבת האוזון ולעליה בתחלואה בסרטן העור ושאר השפעות בריאותיות שליליות” אמר מלוט. “אמנם מדובר רק בהשערה, אך המחקר מספק כמות גדולה של עדויות שאנו טוענים שניתן להסביר את כולם רק באמצעות פגיעה קוסמית גדולה.”

להודעה של החוקרים

למאמר המדעי

 

 

פגיעות אסטרואידים שינו משמעותית את פני השטח של כדור הארץ

האסטרואיד שהכחיד את הדינוזאורים היה עשוי גם לשלוח סלעים מלאי חיים מכדור הארץ למאדים ולירח של צדק אירופה

5 תגובות

 1. תפסיקו להמציא שקרים בבקשה
  העולם קיים 5779 שנים סה”כ.
  לפני זה לא היה כלום.
  הכול בורא עולם,

 2. צודק. המידע הזה חסר וחבל. בכל אופן מדובר על צפון אמריקה וכל הבעירה שהתרחשה לכאורה התרחשה שם. לכן כנראה אין במיתוסים הקדומים ששרדו מאיזרנו אין סיפור חשוב על שריפה גדולה.
  בכל מקרה על פי המאמר המקורי כל צפון אמריקה עד מקסיקו בערה ותרבות קדומה שהחלה להתפתח באיזור הזה נכחדה.
  עם זאת אין עדויות לפגיעה של רסיס כזה בקרקע וישנה השערה שרסיס כזה חדר לאטמוטספירה ונשרף בכניסתו ובעצם לגרם לגל הדף של אוויר רותח שהבעיר את צפון אמריקה כולה.

 3. יש ראיות לכך שמשהו אולי קרה. אין ראיות לגבי טיבו של המשהו הזה, ככל שהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן