מליאת המל"ג אישרה את המלצת הוועדה המקצועית לבר אילן להקים את ביה"ס החדש לרפואה בצפת

‏‏‏שר החינוך ויו"ר מל"ג, גדעון סער: "מדובר בבשורה גדולה לגליל, לצעירים ולמחסור הצפוי עם המחסור ברופאים" * אוניברסיטת חיפה תקבל כפיצוי על אי הבחירה בהצעתה סיוע בצמיחה ובקידום איזור הצפון

פרופ' משה קוה, נשיא אוניברסיטת בר-אילן
פרופ' משה קוה, נשיא אוניברסיטת בר-אילן

מליאת המועצה להשכלה גבוהה אישרה הערב, ברוב של עשרה בעד, נמנע אחד וללא מתנגדים, את המלצת הוועדה המקצועית של מל"ג/ות"ת להטיל על אוניברסיטת בר-אילן להקים את בית-הספר החדש לרפואה. בהמשך להחלטת הממשלה מחודש מרץ 2009 יוקם ביה"ס לרפואה בשטח המוניציפאלי של העיר צפת.

בתום הדיון אמר שר החינוך ויו"ר מל"ג, גדעון סער, כי "ההחלטה היא בשורה לגליל, בשורה לצעירים בישראל ובשורה בהקשר של התמודדות עם המחסור הצפוי ברופאים".

במהלך הדיון במליאת המועצה הציגה הוועדה המקצועית של מל"ג/ות"ת את נימוקיה השונים להמלצתה לבחור באוניברסיטת בר-אילן כמוסד האקדמי שיקים וינהל את בית-הספר לרפואה. יו"ר הוועדה המקצועית, חבר ות"ת אהרון בית-הלחמי, אמר לחברי מל"ג שהוועדה בראשותו מצאה כי יש מספר יתרונות להצעת אונ' בר-אילן על פני ההצעה המשותפת שהוגשה על ידי הטכניון ואוניברסיטת חיפה. בין היתר קבעה הוועדה המקצועית כי הצעת בר-אילן טובה יותר בהיבטים של מנהיגות וצוות אקדמי, חדשנות ואופן ניהול בית-הספר.
הוועדה המקצועית אף המליצה למליאת המועצה כי תוכנית הלימודים בבית-הספר החדש לרפואה תהיה על בסיס של ארבע שנות לימוד. מדובר בשיטת לימוד רפואה הדומה לזו שנלמדת באוניברסיטאות המובילות בארה"ב. במהלך השנתיים האחרונות מופעלת בהצלחה תוכניות לימודים דומה גם בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

הוועדה המקצועית קבעה מספר התניות להקמה וניהול בית-הספר וביניהן:

 • הסטודנטים שילמדו במסגרת ביה"ס לרפואה בגליל יקבלו את הכשרתם מיום לימודיהם הראשון ועד להשלמת לימודיהם לתואר דוקטור ברפואה באזור הגליל והצפון.
 • לפחות שני שליש מהסגל האקדמי הבכיר של בית-הספר יתגורר בצפון הארץ.
 • לצורך קיום המחקר בבית-הספר יסתייע המוסד במכון המחקר מיג"ל שבקריית-שמונה.
 • תוכנית הלימודים הקלינית שתתקיים במוסד תקצה משקל נאות לשילוב של לימודים בקהילה בגליל.
 • בית-הספר החדש יפתח לאחר שתופעל תוכנית שדרוג מתאימה לבתי-החולים ולמרפאות באזור הגליל והצפון.

לפני כינוס המועצהכתב רקטור האוניברסיטה, פרופ' יוסי בן ארצי, מכתב לחברי המל"ג לקראת הצבעתם על הפעלת בית הספר לרפואה בגליל. "הנני מרשה לעצמי לפנות אליכם כרקטור אוניברסיטת חיפה בקריאה של הרגע האחרון להתעשת ולבחון בעיון רב את המלצת הוועדה למסור את הזיכיון להקמת ביה"ס לרפואה בגליל לאוניברסיטת בר אילן, כדי להצביע בפניכם על הכשלים העלולים לנבוע מאימוץ ההצעה באופן נמהר."

בישיבת מל"ג שהתקיימה הערב הקריא שר החינוך ויו"ר מל"ג, ח"כ גדעון סער, מכתב של ראשי אוניברסיטת חיפה המבקשת כי במסגרת תוכנית החומש המתגבשת כעת תילקח בחשבון בקשתה לקדם את מעורבותה בפיתוח הגליל בתחומי ההשכלה הגבוהה והידע.

במכתב שנשלח על ידי נשיא אוניברסיטת חיפה ויו"ר ור"ה, פרופ' אהרון בן-זאב, ועל ידי רקטור האוניברסיטה, פרופ' יוסי בן ארצי, מצוין כי "דומה שלעת הזו ראוי כי מל"ג תפגין גישה ארוכת טווח ותעשה צעדים ממשיים לקידום מעורבותה של האוניברסיטה בפיתוח הגליל בתחומי ההשכלה הגבוהה והמדע. אנו קוראים להציב כיעד לאומי את התרחבותה והשתרשותה של אוניברסיטת חיפה בגליל, והפיכתה לגורם המרכזי של ההשכלה הגבוהה באזור חשוב זה. אוניברסיטת חיפה ערוכה".

לאחר קריאת המכתב לפרוטוקול מליאת המועצה ביקש שר החינוך ויו"ר מל"ג, ח"כ גדעון סער, כי יו"ר ות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, יגבש את מדיניות מל"ג/ות"ת ושהנושא יקבל ביטוי במסגרת העבודה על תוכנית החומש המתקיימת בימים אלה. פרופ' טרכטנברג אמר בנושא זה "במכתב של אוניברסיטת חיפה היא פורסת את חזונה להתפתח ולהציב את עצמה כגורם מוביל בהשכלה הגבוהה בגליל. אני רואה בעין יפה את חזונה של האוניברסיטה ויש בכוונתי לסייע להגשמתו".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. אני חייב לציין שאני ממש לא מסכים, עם רוב האמירות של א.בן-נר.

  אחת המטרות העיקריות של המהלך הזה היא לקדם את אחת האוניברסיטאות שכיום אין לה פקולטה לרפואה. מהלך כזה ישדרג, לאורך זמן, את התחום האקדמי הזה בארץ. לכן, להגיד שלשתי המועמדות אין ניסיון – זה לא ממש רלוונטי.

  הטכניון, האונ' העברית, אונ' תל-אביב ובן-גוריון – פשוט לא היו מועמדות, כי הן לא רלוונטיות למטרה הזו.

  בנוסף, לשתי האוניברסיטאות יש בסיס אקדמי נרחב בכימיה/ביולוגיה. לבר אילן ישנה פקולטה מובילה בתחום מדעי המוח. בסיס כזה מאפשר לה לבנות בהדרגה תוכניות לימודים רלוונטיות…

  אבל כמובן שהישראלי המצוי ימצא על מה להתלונן, לקטר ולהרגיש שהמערכת דופקת אותו על חשבון האליטות. שהיה לכם לבריאות…

 2. כרגיל אצלנו. הכל פוליטיקה, כסף ושחי_ ו ת.
  מה לבר-אילן ולרפואה ? מקסימום הם יוכלו ללמד אותם להתפלל לקב"ה,(בסגנון מפד"לי כמובן), לעילוי נשמת נפטרי הגליל זצ"ל .
  מאידך, גם לאוניברסיטת חיפה אין נסיון מי יודע מה בניהול פקולטה לרפואה, פרט אולי לכך שהם (אנשי אונ' חיפה) מבקרים מדי פעם רופא, כשהם חולים .
  ההגיון הבריא נותן כי הבחירה לניהול פקולטה חדשה לרפואה בצפון
  הארץ, תיפול על הטכניון. מוסד שגם בעל ניסיון בהכשרת רופאים וגם נמצא (יחסית) בצפון .
  אמה-מה, אצלנו בשביל לראות ישר את ההגיון צריך לעמוד על הראש.
  והכל על חשבון מי ? על חשבון תושבי הצפון כמובן ! אלה במקום לקבל פקולטה לרפואה ראויה לשמה ושרותי רפואה טובים, יקבלו,
  כמו שאומרים ביידיש…קראכצען…
  וגדעון סער יקבל (כך הוא לפחות מאמין..)את קולות החרדלי"ם במקום ובזמן שיהיה זקוק להם.
  לימרות עת הסארוט.

 3. א. עבור הפריפריה – מעט מדי, מאוחר מדי
  ב. לפי מה ששמעתי – הבחירה בבר אילן היתה בגלל הקשרים שיש להם, למרות שההצעה של אונברסיטת חיפה היתה עדיפה בהרבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן