האסטרונאוטים חזרו בשלום אבל תחנת החלל הבינלאומית נותרה ללא אמצעי תעבורה

הצוות הנוכחי בתחנה מתוכנן לשוב בדצמבר ויכול לשהות בה לכל היותר עד ינואר * אם לא תוחזר הסויוז לשירות, הם עלולים להשאיר את התחנה ריקה לראשונה מאז שנת 2000

האסטרונאוטית סרינה אוניון-צ'נסלור מנאס"א, מסייעת לאלכסנדר גרסט מסוכנות החלל האירופית ללבוש את חליפת החלל לקראת הליכת חלל. השניים ביחד עם סרגיי פרוקופייב הרוסי נמצאים בתחנת החלל הבינלאומית כאשר הצוות שאמור היה לתגברם חזר לכדור הארץ בנחיתת חרום ביום חמישי 11/10/18. צילום: נאס"א
האסטרונאוטית סרינה אוניון-צ'נסלור מנאס"א, מסייעת לאלכסנדר גרסט מסוכנות החלל האירופית ללבוש את חליפת החלל לקראת הליכת חלל. השניים ביחד עם סרגיי פרוקופייב הרוסי נמצאים בתחנת החלל הבינלאומית כאשר הצוות שאמור היה לתגברם חזר לכדור הארץ בנחיתת חרום ביום חמישי 11/10/18. צילום: נאס"א

לראשונה מאז הקמת תחנת החלל, היא נותרה ללא אמצעי תעבורה, עם הקפאת טיסות הסויוז עד להודעה חדשה בעקבות התקלה החמורה שהתרחשה ביום חמישי, עת נפלט תא הנוסעים  ממשגר הסויוז ובתוכו מייק הייג האמריקני ואלכסיי אובצ'ינין הרוסי, ונחת נחיתה בליסטית כ-500 ק"מ צפונית מזרחית לאתר השיגור בבייקונור שבקזחסטן.

כאמור השניים נחתו במצב טוב, למרות הרעידות מהן סבלו בשל כוחות הכבידה ששררו בעת הנחיתה המאולצת ואף לא נזקקו לטיפול רפואי כלשהו. עם זאת, סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס הודיעה מיידית על הפסקת השיגורים המאויישים עד לבדיקה מקיפה אחר מקורות התקלה.

כתוצאה מכך ייתכן שיהיה צורך להשאיר את התחנה ללא אנשי צוות בתוך מספר חודשים, כאשר חברי הצוות הנוכחי יסיימו את המשמרת שלהם וייאלצו לחזור לכדור הארץ בסויוז החונה בתחנה. אם אכן הדבר יתרחש, תהיה זו הפעם הראשונה שבה תישאר התחנה לא מאויישת מאז תחילת איכלוסה בנובמבר 2000. משגר הסויוז וחלליות הסויוז שימשו גם את נאס"א לשיגור אסטרונאוטים לתחנת החלל מאז יצאו מעבורות החלל משירות בשנת 2011.

 

לא ברור כמה זמן תימשך החקירה הרוסית בשמן של כל המדינות החברות בתחנת החלל הבינלאומית – מדינות באירופה, ארה"ב קנדה ויפן.

בתחנה שוהים כעת שלושה אסטרונאוטים – סרינה אוניון-צ'נסלור מנאס"א, אלכסנדר גרסט מסוכנות החלל האירופי, וסרגיי פרוקופייב הרוסי. השלושה מתוכננים לחזור לכדור הארץ בדצמבר ויש להם מספיק מזון, מים ואספקה עד אז. לפיכך, בתוך חודשיים עלולה התחנה להתפנות.

נאס"א, סוכנות החלל האירופית ורוסקוסמוס עשויות להאריך את משימת חברי הצוות הנוכחיים רק בכמה שבועות, משום שחלליות הסויוז מתוכננות לשהות לכל היותר 200 ימים במסלול, כלומר במקרה הטוב – הם יחזרו בינואר. בקרי הקרקע ביוסטון ובמוסקבה יוכלו לשמר את התחנה בחיים גם ללא אנשי צוות אך גם יכולת זו מוגבלת.

החלופה האמריקנית למעבורות, החלליות המאויישות שבונות החברות הפרטיות ספייס אקס ובואינג עדיין בשלבי בניה וניסוי והן תהיינה מוכנות להטסת נוסעים לא לפני אמצע 2019.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. תחנת החלל הבין לאומית כבר קיימת כ20 שנה וקיבעה את תכניות החלל האנושיות סביב
  כדור הארץ
  עד עכשיו הושקעו בתחנה מעל 100 מיליארד דולר
  אם כול הכבוד לניסויים המדעיים, ויש כבוד, היו צריכים אחרי המסעות לירח להמשיך במומנטום ,לבנות תחנה סביב הירח ,או מעבר לזה לאחד מנקודות לגראנז', והמשך חקר הירח ע"י אסטרונאוטים.
  תארו לעצמכם שלפני 500 שנה היה אומר מלך ספרד לקולומבוס שבמקום לחצות את האוקיינוס
  תבנה תחנת מסחר באיים האזוריים ואהיה קו קבוע לשם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן