סיקור מקיף

התחממות כדור הארץ תגרום לפגיעה במערך ייצור המזון העולמי

כך עולה ממחקר שפורסם באחרונה בכתב העת סיינס * ארגון המטאורולוגיה העולמי (WMO) קורא להשתמש בתחזית מזג האוויר והאקלים כדי להתכונן להשפעות שינויי האקלים על החקלאות והדייג

בורמה זמן קצר לאחר הציקלון נארגיס, 5/5/2008. אסון שגם גרם לשטיפת שדות האורז במדינה הדרום מזרח אסיאתית. צילום: נאס''א
בורמה זמן קצר לאחר הציקלון נארגיס, 5/5/2008. אסון שגם גרם לשטיפת שדות האורז במדינה הדרום מזרח אסיאתית. צילום: נאס''א

מחקר שפורסם ב-9 בינואר בכתב העת סיינס הראה כי שינוי האקלים גורמים לנזק רב לחקלאות. בעיקר מדובר בסופות חזקות ותכופות יותר באיזורים המועדים לכך ואף באיזורים חדשים, מידבור מהיר, עליית מי הים ועוד. טמפרטורות חמות יותר ישבשו את יכולת העולם לספק לעצמו את תצרוכת המזון.

דייויד בטיסטי, מדען אטמוספרי באוניברסיטת וושינגטון ורוזמנד ניילור, מנהל תוכנית בטחון המזון והסביבה באוניברסיטת סטנפורד ניתחו נתונים של 23 מודלים אקלימיים ומצאו בסבירות של למעלה מ-90% כי השינויים שיתרחשו עד סוף המאה יתבטאו בטמטרפטורה ממוצעת גבוהה בהרבה, ואירועי מזג אוויר קיצוניים יהיו רבים מבעבר.

ארגון המטאורולוגיה העולמי, המאגד בתוכו את השירותים המטאורולוגים בכל מדינות העולם מביע דאגה מהשפעת שינויי האקלים על אספקת המזון ברחבי העולם. פאנל בין ממשלתי של הארגון, ביחד עם ארגון UNEP מזהיר מפני הגברה בתדירות ובעוצמת שטפונות, אירועי בצורת, גלי חום ואסונות טבע אחרים המשפיעים ישירות על החקלאות ועל הדיג.

טמפרטורות גבוהות יותר גם יגרמו לגידול במגיפות שיפגעו בצמחי המאכל. הלחץ האקלימי גם מסכן את בריאותם ושגשוגם של יערות ומערכות אקולוגיות רגישות אחרות, וכן של משאבי קרקע. בנובמבר 2008 התכנס בפלורידה מפגש משותף לכמה ארגונים העוסקים בחיזוי מזג אוויר ובחקלאות (לרבות משרד החקלאות האמריקני), במטרה לפתח אפשרויות לניהול בר קיימא עבור חקלאים, דייגים ומנהלי גידולים קרקעיים ברחבי העולם.

מנגנונים להתאמה לשינויי האקלים הם חיוניים לשמירה על יציבות ביבול החקלאי ובנטילת אחריות על משאבי הטבע. המידע אודות מזג האוויר והאקלים הוא מרכיב חשוב בפיתוח אסטרטגיות התאמה. תחזית טובה תסייע לחקלאים לקבל החלטות אודות עיתוי הזריעה ועל סוגי הגידולים, ולסייע לדייגים לנהל את מלאי הדגה. לשם כך מבקש האיגוד המטאורולוגי העולמי לספק תחזיות שיאפשרו בטחון במזון בכל איזורי העולם, בפרט במדינות מתפתחות, שהן הרגישות ביותר לשינויי האקלים והן עומדות בפני אתגרים גדלים והלכים בהאכלת אוכלוסייתן.

השימוש בנתוני אקלים ותחזית מזג אוויר בניהול מערכות חקלאיות ולבטחון במזון יהיה במקום גבוה בסדר היום של ועידת האקלים העולמית השלישית שתתקיים בג'נבה החל מה-31 באוגוסט 2009.

ובתוך כך צוטט השבוע מנכ"ל הארגון האו"ם למזון וחקלאות (FAO), ז'אק דיוף בידי סוכנות הידיעות הכווייתית (ראו לדוגמה ידיעה זו). הוא השתתף בסמינר שעסק בבטחון מזון בעולם הערבי ובמדיניות חקלאות במדינות אלה. מומחים העירו כי הקרקעות החקלאיות בעולם הערבי מצטמקות, בשל בצורות, מידבור ומחסור במים.

דיוף אמר כי למעלה מ-40% מהסובלים מרעב בעולם חיים במדינות ערב – 31 מיליון מתוך 57 מיליון. דיוף אמר כי מדינות ערב מיבאות 50% מתצרוכת המזון שלהם. הסוכנות מייעצת למדינות ערב להגדיל את התפוקה החקלאית פי 2.5 כדי לענות על הדרישות הגוברות למזון.

ההודעה לעיתונות של איגוד המטאורולוגיה העולמי

12 תגובות

 1. חח.

  אז כמו שהתחלטתי לכתוב לפני שהמחשב שלי נכבה:

  ידעתי שאף אחד לא קרא עד הסוף 🙂

  באמת שמעתי איזו תיאוריה שהעולם כאילו מרפא עצמו, ושבשביל להבנות צריך לההרס.
  נשמע לי הגיוני לגמרי. אבל מצד שני, כשמשהו נראה לך מסובך, בדרך כלל הוא מסובך יותר. לא באמת אפשר לחזות משהו ב100 אחוזים של אמת.
  נשאר לנו רק לקחת בחשבון שעלינו לעשות כל מה שביכולתנו כדי להציל את עצמנו.

  אגב:
  אני בסך הכל ילדה בת 19 שלא מזמן השלימה 12 שנות לימוד. רציתי לומר שאין לי שום רקע מדעי, אבל אני נהנת לקרוא את המאמרים וגם את התגובות.
  יש לכם סיכסוכים (ככה אמא שלי אמרה שקוראים לזה בגיל מסויים) ורעיונות כבירים.

  תודה לכם.

 2. דורון:
  הרשה לי, בבקשה, לדקור קצת את הבלון שניפחת.
  הכוכבים אינם מסתובבים סביב מרכז הגלקסיה באופן שתיארת כ"סיבוב שטוח" – כלומר – כמו אבנים על דיסק.
  לא ולא!
  הם סובבים במהירות פחות או יותר אחידה ולא במהירות זוויתית אחידה (שזה המצב שתיארת).
  נראה לי שאחרי שהוכחת שאינך ייודע את העובדות הבסיסיות אין טעם בקריאת המשך הדברים אז סלח לי – יש לי דברים יותר מעניינים מאשר קריאת דבריו של עוד מתחזה.
  ברפרוף על ההמשך ראיתי כל מיני אמירות בשפה נוסטרדאמוסית שחלקן ניתן לפירוש באופן שקרוב לתיאוריה מסוימת שאני חושב עליה אבל אין לי ספק שהדמיון הוא רק דמיוני ואינו מבטא כל מהות.

 3. תשובה לאור:
  דיבורים שונים על אותו דבר, דיבורים שאינם עדיין במרכז הבמה המדעית, אבל הבמה מתקרבת אליהם, להלן קצת פיסיקה חסרה.

  חוקי הפיזיקה החדשים

  כעת נדבר על הפיזיקה. הרשו לי לספר לכם על היסטוריה של תעלומה. הרשו לי לספר לכם מה עשה המדע עם תעלומה זו. אחר-כך הרשו לי לספר לכם כמה דברים שמעולם לא אמרנו בעבר.

  זהו אכן חוק יפהפה, והמדען ניוטון תכנן אותו. זהו חוק שאחראי לכל מכניקות המסלול במערכת השמש שלכם. הוא מסביר את כולן, והוא החוק השני של ניוטון3. זהו תיאור. זהירות, שותפי, דבר לאט. [זו אזהרה שניה של קריון ללי להיות ברור ביותר.] זהו תיאור בניסוח היסודי שלו של כוח, חומר ותאוצה. והיסודות הללו מסבירים את תנועת הפלנטות ~ את התנועה ואת האינרציה של התנועה בכל מקום. הם עושים זאת טוב כל-כך שהנוסחה הזאת אחראית לתאוצות בהן אתם משתמשים כדי לשגר לוויינים לחלל, את לווייני המחקר שלכם בכל רחבי מערכת השמש. כל המתמטיקה, שכה מרוכזת סביב החוק השני של ניוטון, עובדת.

  אם אתם מתבוננים במערכת השמש שלכם ואם אתם מתעניינים באסטרונומיה, אתם רואים את מה שניוטון ראה ~ שהפלנטות [גופים בעלי מסה קבועה] שקרובות יותר להשפעת כוח המשיכה של השמש, נעות במהירות שונה מאלה שמרוחקות יותר. הדבר הפך לנוסחה של החוק השני של ניוטון, היא נכונה כיום והיא הייתה נכונה… עד אשר לאחרונה המדע שלכם גילה כמה אתגרים.

  הדבר הראשון שעורר עניין היה כאשר החלקיקים הפכו קטנים מדי, ואז החוק לא חל עוד. הכללים לא חלו עוד. כאשר נכנסתם אל תוך המבנה האטומי, הנוסחה הייתה שונה. זו הייתה למעשה הסיבה ללידת הפיזיקה הקוונטית ~ ההסבר של הקטן ושל הקטן מאוד והתיאוריות שהוצמדו אליו, ובכלל זה התיאוריות הבין-ממדיות. וזה היה בסדר בעיני המדע. תיאוריות חדשות גרסו שכאשר חומר הופך קטן ביותר, חייב להיות שוני באינטראקציה שבין גופים בעלי מסה. יש שאומרים שהסיבה הייתה העובדה שחלקיקים קטנים יותר אינם בעלי מסה קבועה כפי שיש לפלנטות ולירח… לא היה קשה למוח המדען להתמודד עם הדבר. כמו כן, לבני האדם יש יכולת לערוך ניסויים עם החלקיקים הקטנים ביותר באמצעות מאיצים אטומיים ~ פרוטונים4 ואנטי-פרוטונים מתנגשים כמעט במהירות האור כדי לראות מה מתרחש. לכן בני האדם יכלו לאמת את החוקים החדשים במסגרת העולם הקטן ביותר. אז קרה משהו.

  עם הופעת ה"עיניים" החדשות של כדור הארץ באמצעות מראות הנשלטות-על-ידי-מחשב במערכי הטלסקופים, התחלתם לבחון גלקסיות רחוקות ולראות אותן בברור. למרבה הפתעתם של האסטרונומים, הם יכלו לראות שהכוכבים סובבים סביב מרכז הגלקסיה, ממש כפי שמערכת השמש שלכם סובבת סביב השמש, אך עם הבדל גדול. הן לא פעלו על-פי החוק של ניוטון!

  להפתעת האסטרונומים הם גילו שהכוכבים הסובבים סביב מרכז הגלקסיה, עשו זאת במה שמכונה "סיבוב שטוח". הרשו לי להסביר לכם זאת ~ דבר לאט, שותפי. אם הייתם נוטלים דיסק ומניחים כמה חלוקי נחל על הדיסק קרוב ורחוק מנקודת המשען [המרכז], ואז מסובבים בעדינות את הדיסק, הייתם רואים שכל החלקיקים שהנחתם על הדיסק מסתובבים יחד, שומרים על ההשפעה שלהם זה על זה באותה פרספקטיבה. במילים אחרות, האחד אינו סובב מהר יותר או לאט יותר בשל המרחק מהמרכז. הדבר מכונה סיבוב [רוטציה] שטוח וזה מה שהגלקסיות עושות.

  אולם, לפתע, החוק השני של ניוטון לא עבד! לכוכבים יש מסה גדולה וקבועה, אולם הם לא נהגו על פי הכללים של מכניקות המסלול. דומה שהחוק של ניוטון חל על מערכות שמש, אך לא על הגלקסיות. אין בכך כל היגיון, הדבר מצוי בלב המחלוקת ובסופו של דבר יביא לגילוי של משהו שהאסטרונומיה מתחילה לראות.

  במתמטיקה של מדידת האנרגיה של היקום, המדע אומר שדבר-מה בורא אנרגיה שאינכם יכולים לראות ודוחף את החומר בדרך שמשפיעה על החוק של ניוטון. המדענים אומרים שהם אינם יודעים מהו אותו דבר ושאינם יכולים לראותו. זוהי אנרגיה בלתי נראית שבוראת סוג חדש של מערכי מסלול, והיא, כך הם מבינים עתה, נמצאת בכל הגלקסיות. לכן הם מכנים את הדבר חומר אפל5, חומר מסתורי שיש לו השפעה על הכל.

  חומר אפל אינו באמת אפל. זה פשוט הביטוי המדעי לאנרגיה חסרה. זה הכל. משהו דוחף ומושך בדרכים שאינן מצייתות למכניקת המסלול של החוק הקלאסי של ניוטון. כיצד יכול הדבר להיות? התעלומה קיימת. הקטן מאוד אינו עובד כהלכה. הגדול מאוד אינו עובד כהלכה. דומה שמערכת השמש שלכם בסדר גמור. מישהו עובד על הנושא הזה עכשיו ועליי להזכיר זאת. לכן חבשו לרגע את הכובע האזוטרי שלכם. לניוטון היה עוזר שהיה מעורב מאוד בעבודתו. העוזר חי היום והוא אסטרונום, כמובן. הוא התגלגל מחדש עם תשוקה במבנה התאי שלו להמשיך בעבודה, וכך הוא עושה! והוא קרוב מאוד לפתרון.

  אני עומד לומר לכם מדוע התעלומה הזאת קיימת. אעשה כמיטב יכולתי להעביר זאת לשותף שלי בדרך מתומצתת, כדי שתבינו את הפיזיקה. הדבר מעולם לא הועבר באופן זה. אתם קרובים לגילוי, הוא נמצא במישורי האתר. לכן איני נותן לכם דבר שהבחירה החופשית האנושית לא תגלה בעצמה. הפתרון צף ב"מערכת", מוכן להתגלות.

  תוספת לכוחות הידועים ביקום

  כאשר יתגלה הדבר, התיאוריה החדשה תתקל בהתנגדות מדעית רבה, ואומר לכם מדוע ~ משום שיהיה עליכם להוסיף לארבעת הכוחות של היקום ולשכתבם. [שוד ושבר. לשנות את הכוחות הידועים? לי מתנשם עתה בכבדות.] כפי שידוע בפיזיקה, אמנה את שמות ארבעת הכוחות של היקום, ואת הכינויים שלהם. לא אסביר אותם, משום שלא זו המטרה היום. הקשיבו למה שהמדענים אמרו שהם ארבעת הכוחות היחידים אשר שולטים בכל. הראשון הוא כוח המשיכה, והוא ידוע כ"כוח החלש". השני הוא אלקטרומגנטיות, והוא ידוע כ"כוח החזק". הם זוג. השניים האחרים הם זוג נוסף; מספר שלוש ידוע כ"כוח הגרעיני החלש", והרביעי ידוע כ"כוח הגרעיני החזק". ארבעת אלה אחראים כביכול לכל מה שמתרחש, אבל עכשיו לפתע יש תעלומה. יש אנרגיה נסתרת! האם זה לא אומר לכם אולי שארבעת הכוחות הללו עשויים להיות שישה? והם כדלהלן.

  ברצוני שתתנו מבט בטבע. בחנו את טבע הפלנטה שלכם. כמעט כל דבר מופיע בגורם של 12. מתמטיקאים, אתם יודעים מהם הגורמים של ה-12. [קיימים שישה.] הגורמים השכיחים ביותר של ה-12 שאתם רואים בטבע הם שלוש, ארבע ושש. כאשר מים הופכים לגביש בעצמם, הם נוצרים בדפוס של שש זרועות [פתית שלג]. התצורות המגובשות מבוססות על ה-12 עם גורמים של 12 אשר מופיעים בברור, על פי רוב במספר שש. אמרנו לכם לפני שנים רבות מאוד שהמדע האלגנטי של הפיזיקה צריך להתבסס על 12. זוהי מתימטיקה בין-ממדית אשר כוללת אפס שמשמעותו אינה "כלום" או "אינסוף". משמעות האפס במתמטיקה אוניברסלית המבוססת על 12 היא "הפוטנציאלים של כל התשובות האפשריות". אין זו מתמטיקה אמפירית כפי שקיימת בממד השלישי, אך המתמטיקה הזאת תעניק לכם כמה הבנות כאשר תתחילו להשתמש בה. למשל, האם זה הגיוני בעיניכם שאחת מהמשוואות המשמעותיות ביותר שיש לכם, זו של המעגל ~ המכונה פאי [π] ~ היא מספר אי-רציונלי? [מספר אי-רציונלי במתמטיקה הוא מספר שכאשר הוא מבוטא כמספר עשרוני, ניתן להרחיבו עד אינסוף ובאופן שאינו חוזר על עצמו.] הוא נמשך עד אינסוף! האם זה הגיוני שכך תתנהג אחת מהנוסחאות המשמעותיות ביותר ביקום? אנו יודעים במקרה שעל אחת מהחלליות שלכם שנועדה לתקשר עם כל מי שעשוי למוצאה, רשמתם את אותו מספר פאי הישר על הלוח שעל החללית. זו תקשורת בשפת המתמטיקה, ובמקרה שכוח חיים אינטליגנטי כלשהו ימצא אותה, הם יאמרו אז: "אה, לבני האדם יש פאי! אי לכך, הם חייבים להיות נאורים". הרשו לי לומר לכם מה תדע חברה אינטליגנטית כאשר תראה זאת. הם יביטו ויאמרו: "היצורים הללו טסים בחלל ואפילו אין להם בסיס 12! תראו מהו לדעתם פאי! הם מצויים עדיין בבסיס 10". הדבר דומה למציאת חברה מתקדמת עם טלוויזיה בשחור-לבן. פאי כפי שהוא מבוטא בבסיס 12 אינו מספר אי-רציונלי.

  קיימים שישה כוחות ביקום. אף-על-פי שארבע הוא גורם של 12, שש ו-12 הם אלה שמופיעים הכי הרבה, והם דומים ביותר לטבע. בחנו את הכימיה של הדנ"א וראו את גורמי ה-12 בכימיה. הם נמצאים בכל מקום. לפני שאומר לכם מה הם שני הכוחות הנוספים, הרשו לי לומר לכם משהו בקשר לכינוי בשמות. אני אתן להם תכונות, לא שמות, כיוון שהם יזוהו בשמות שבהם ירצו המדענים לקרוא להם מאוחר יותר, והם יסבירו אז את החומר האפל.

  יש הבדל בין הגלקסיה לבין מערכת השמש ~ הבדל גדול. ניוטון, הקשב. באמצע מערכת השמש יש מסה רגילה. אין זה משנה כמה גדולה או כמה קטנה היא השמש בכל מערכת שמש שהיא, היא מייצגת מסה רגילה וקבועה. כאשר אתם מגיעים למערכות הענקיות כגון הגלקסיות, שם מצוי הקסם ושם נמצאות התגליות. לפני שנים אמרנו לכם מה נמצא במרכז כל גלקסיה שגורם לסיבוב, אפילו לפני שהמדע שלכם ציין זאת. אמרנו שיש משהו באמצע שהוא בין-ממדי ~ חור שחור. אז, לאחר כמה שנים, סיפרנו לכם את סוף הסיפור; אמרנו שישנם תאומים באמצע כל גלקסיה. יש שתי תכונות קוונטיות. האחת מכונה בפיכם "חור שחור", והאחרת, זו שאינכם יכולים לראות, היא התאומה שלה. הן מערכת של דחיפה/משיכה של אנרגיה בין-ממדית. הן מייצגות את "החלק החסר" של הכוחות הידועים של היקום ואת האנרגיה שגועשת הלוך ושוב.

  שים לב כעת [מתכוון בעיקר ללי]. אני עומד לתת לך כמה תמונות בראשך לשם כך. הרשו לי לומר לכם מה מתרחש קיים סוג זה של אנרגיה בין-ממדית במרכז כל דבר. החוק של ניוטון שוב אינו חל, משום שהמרכז אינו מסה רגילה. לאנרגיה הבין-ממדית יש לכידות. היא יוצרת גלקסיה סובבת שטוחה בשל הלכידות הזאת. קיים מערך שלם של חוקים שיש לפתח עבור כוח בין-ממדי חזק וכוח בין-ממדי חלש. אלה הם השניים האחרונים, ועכשיו אתם יודעים מה הם השישה. יש לכם כוח משיכה, יש לכם אלקטרומגנטיות, יש לכם כוח גרעיני חזק וחלש, ועתה יש לכם את החמישי והשישי, שהם כוח בין-ממדי חזק וחלש.

  מידע חדש בנוגע למרכז הגלקסיות

  לכל גלקסיה יש מערכת של דחיפה/משיכה במרכזה. זו מערכת של אנרגיות תאומות, אבל אתם מודעים רק לאחת. אתם משוכנעים שהיא בלתי נראית, ושזה חור שחור. שום אור אינו חומק, אבל אתם חושבים שהיא יחידה ~ דבר אחד. כמה תלת-ממדי מצדכם! [צחוק] אין זה דבר אחד. במקום זה, זה חור מחט כפול יפהפה. כעת הקשיבו. כאשר תתחילו למפות את היקום ותראו כיצד הגלקסיות מסודרות באמת, אתם תדעו כבר שהן אינן אקראיות. נכון שזה מעניין? האם לא היה הדבר שכיניתם בשם "המפץ הגדול" אמור להיות משהו אקראי, שהפיץ הכל כמעט מכלום? אז מדוע קיים דפוס? זה החלק היפהפה, בני אנוש יקרים. יש דפוס במה שנראה לכאורה כתוהו ובהו של האירוע הבין-ממדי שהיה המפץ הגדול. כפי שאמרנו לכם בעבר, המפץ הגדול שלכם היה למעשה התנגשות בין-ממדית גדולה עם כוח בין-ממדי אחר. דומה שהבין-ממדיות היא תוהו ובהו עם דפוס נסתר.

  דמיינו עמי לרגע מחט וחוט ענקיים, שניים שכאלה. האחד נכנס אל תוך החור השחור והאחר יוצא ממנו. החוטים הללו הם חוטים בין-ממדיים של כוח שמחברים את עצמם לגלקסיות האחרות, ארוגים פנימה והחוצה מהמרכזים שלהן, שהם חורים שחורים כפולי-עיניים. דחיפה ומשיכה ~ כוח בין-ממדי שאליו אינכם מודעים עדיין, השוזר גלקסיה אחת אל השניה ואל השלישית. כעת, דמיינו שלמארג הזה יש סימטרייה ומטרה. אם הייתם יכולים להסתכל אל תוך האמצע, אל תוך אמצע היקום מזווית מסוימת, הייתם רואים אפילו את הסימטרייה של המאנדלה. הגלקסיות מעוצבות יחד באופן יפהפה בריקוד אלגנטי. הסימטרייה היא הגיונית והיא מבוססת על 12. אנו מאתגרים אתכם לגלות זאת. ואותם חוטים לכאורה שנכנסים אל מרכזי הגלקסיות הללו ויוצאים מהם עם כוח חדש זה שתיארתי הרגע, הם שבכה. זו שבכה בעלת סימטרייה ומטרה… שבכה קוסמית [כפי שהוגדרה במקור על-ידי קריון לפני שנים רבות]. היא יפה. וזו האנרגיה הנעלמת של היקום, כפי שהיא נראית על-ידי אלה שמחפשים אחריה. החומר האפל שכולם מחפשים לא נמצא בחללים הריקים שבין הדברים. הוא נמצא בחוטים של הכוח הבין-ממדי שבין הגלקסיות, שהוצב שם בכוונה. אה, זו מערכת נפלאה. אתם רוצים שהחומר האפל יהיה הגיוני מבחינה תלת-ממדית, אבל הוא אינו יכול להיות. הוא קשור לשני כוחות בין-ממדיים של היקום שהם קוונטיים, ואי לכך מצויים מחוץ לזמן ומחוץ לנוסחאות התלת-ממדיות שלכם.

  התגלית הגדולה הבאה… ראייה קוונטית

  אוקיי, הנה עוד משהו. אני רוצה לתת לכם רמז. שוב, המידע הזה נמצא במישורי האתר. זאת אומרת שהוא נגיש לגילוי אשר ממשמש ובא. בני האדם חייבים לגלות את הדברים הללו בעצמם, אבל אנו ניתן רמזים. כאשר התגליות תתרחשנה, אתם תדעו ששמעתם אותן כאן לראשונה. [חיוך]

  זה טכני. אל תדאג, שותפי. אתן לך את התמונה. במשך שנים, אסטרונומים הרכיבו עדשות מיוחדות על הטלסקופים כדי לקבל מראות מסוגים שונים של היקום שמעבר לאור הרגיל. איסוף האור הרגיל הוא בגדר "פאסה" עבור האסטרונומיה האמיתית. כעת הם רוצים לאסוף קרינה. הם רוצים לעשות שימוש בספקטרומטריה6 כדי שיוכלו לנתח ממה עשויים הדברים. הם רוצים למדוד את מהירות ההתקרבות או ההתרחקות של הגופים כדי שתתקבל תנועה אדומה או תנועה כחולה, והם יוכלו לדעת אם הגופים מתקרבים אל הצופה או מתרחקים ממנו. במשך שנים, הם הרכיבו עדשות מיוחדות על הטלסקופים שלהם כדי שיוכלו לנתח את שהאור הרגיל אינו יכול להראות להם. רובכם לא מודעים כלל לכך שרבים מהטלסקופים של הפלנטה כלל לא מאפשרים לכם עוד להתבונן דרכם! הכל קשור לאיסוף הנשלט על-ידי מחשב של מה שנחבא באור, או מה שנגיש באמצעות שיטות מדידה אחרות. הם יודעים ממה עשויים דברים חמים, לאן הם זזים ומה חריגות המסלול שלהם.

  האם לא יהיה זה נפלא אם מישהו על כדור הארץ ימציא עדשות אסטרונומיות בין-ממדיות? ואם כך יעשו, מה הם יראו? הם יראו בדיוק את מה שתיארתי. ראשית, הם יהיו מסוגלים לראות את החורים השחורים התאומים שנראים כחור אחד. עדשה בין-ממדית מביטה בכוח המשיכה ובזמן, ובפיתולם לכדי דפוסים.

  אם הייתם מתבוננים ביקום מבעד לעדשה הזאת, הייתם רואים כיצד התאומים מתייחסים זה לזה, את הפעימה שלהם, והייתם רואים את החוטים שמחברים את הגלקסיות בברור רב. נכון שזה יהיה נפלא? הדבר יסביר את האנרגיה החסרה, נכון? זה ייתן למדענים סיבה להפוך את ארבעת הכוחות לשישה! ו.. הדבר בר-ביצוע.

  כעת אני עומד לומר לכם כמו מה זה נראה… כמעט. (חיוך) רמז ראשון: אינכם יכולים להניח זאת על גבי העדשות. הדבר חייב להתקרב ככל האפשר למכשיר הקולט. במקרה של טלסקופ אופטי, זו המראה. במקרה של טלסקופ דיגיטלי, זה גלגל העין הדיגיטלי. זאת אומרת שהעדשה הזאת אינה יכולה להימצא בשום מקום אחר לבד מאשר על המישור הפוקאלי. זה יהיה משמעותי עבור אלה שבונים טלסקופים. היא חייבת להימצא היכן שהפוקוס נאסף. רמז שני: עדשה זו אינה פיזית. עדשה זו היא פלזמה. הפלזמה מוחזקת יחד על-ידי מגנטיות חזקה ביותר. אה, והיא קרה מאוד. אלה הם הרמזים.

  וכאשר תפתחו אותה וכאשר תפעילו אותה ותבצעו את הכיוונונים למגנטיות אשר מאפשרת את לכידות הפלזמה, השלב הבא של האסטרונומיה יתרחש ~ מהפכה ותגלית. הפיזיקה תשתנה; המציאות שלכם תשתנה; ואומר לכם מדוע. זו הנקודה האחרונה הקשורה למדע שאציג לפני שאסיים. אומר לכם מדוע. כאשר תתבוננו בדברים בין-ממדיים, אחד הדברים הבלתי צפויים שתראו הוא חיים! החיים יראו, בשל כוח חיים. אתם יכולים להתבונן בגלקסיה ולכוכבים אשר זוהרים [על-ידי שימוש בפילטר] יהיו חיים סביבם! מה דעתכם על כך? וכולם יכולים להיבהל. [צחוק] זה בלתי נמנע, אתם יודעים? זה תקשור המדע שלנו.

 4. הוגין:
  לא תמיד טוב לשמור על התום 🙂
  מדע חוקר את העולם כפי שהוא ומתמטיקה חוקרת את העולמות האפשריים.
  בגלל זה מתמטיקה מתבססת על אקסיומות ומדע מתבסס על תוצאותיהם של ניסויים.
  את האקסיומות אפשר להחליף כדי לראות איזה עולם מתקבל כאשר הן מוחלפות.
  את תוצאות הניסוי אסור להחליף.
  נוהגים להכתיר את המתמטיקה בתואר מלכת המדעים אבל היא, כאמור, אינה מדע. אם רוצים לשייך אותה לתחום כלשהו הרי שהתחום המתאים לה ביותר הוא תחום הפילוסופיה.

 5. אופטימון:
  הגזמת!
  יש אמנם הרבה פוליטיקאים של המדע אבל יש גם הרבה (המון! יותר משהיו מימי בראשית ועד ימיו של גאוס! יותר מ 10 פעמים הכמות הזאת!) חוקרים אמיתיים ורציניים.
  בתחומי מדעי הטבע (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה וכדומה) רוב החוקרים הם רציניים.
  בתחומים כמו איכות הסביבה שיש להם השלכות פוליטיות – לא כל כך מפליא שיש גם הרבה פוליטיקאים.
  אגב – מתמטיקה היא אכן אמיתית אבל אינה מדע.

 6. מנין הפרופיסורים ההם למדעי הנבואה יודעים את אמיתות התחזיות שלהם?
  באקדמיה רק מיעוט החוקרים חוקרים מדע אמיתי כגון מתמטיקה.
  הרוב הם פוליטיקאים של המדע
  חוקרים דגולים כגון גאוס ושאר חבריו בני המאה ה-19 היו מתביישים במה שקרוי בפינו "מדע" בד"כ

 7. מזג האוויר הולך להיות מאוד קיצוני בשנים הקרובות, זה קורה כבר עכשיו וזה ילך ויחמיר. יהיו סופות קשות וארוכת, יהיה יובש הפסקות חשמל ומחסור במים באיזורים רבים. הדברים לא יבואו בעיתם, והצמחים בהחלט יתבלבלו. יהיה מחסור ובלגן. למשל, חורף 2009 אצלנו, והאירועים בצפון מערב אירופה וביכלל.

  זה יגרום לטכנולוגיות חדשות לתפוס במקום הישנות [לראש להפתח]. מזון, תרופות, אנרגיה, סדר חדש הולך להכנס. ביטוי דומה קורה בתחום הפיננסי והכלכלי, עוד לא הפנימו את העומק. הדברים צריכים להשבר ביכדי להיבנות מחדש. על הכל מתאים לזמן החדש שמתגשם כאן.

  הבנות חדשות וגילויים חדשים גם הם יגיעו יחד עם השינויים העמוקים שמתגשמים עלינו. רבים מהם יפורסמו באתר הזה בהסברים חדשים על מבנה היקום וכוחות היסוד של הטבע. האנרגיה האפלה והחומר האפל יחליפו את מקומם להבנות חדשות של צמד נוסף של כוחות. הבנות חדשות הקשורות לחורים השחורים והלבנים במרכז הגלקסיות, היכן שכל חוקי הפיסיקה מתמוטטים כוחות אחרים פועלים, כוחות שניוטון לא בדיוק עובד שם נכון.

  הולך להיות מאוד מעניין, קצת שונה אבל מעניין
  גם ההבנות של השינויים האקלימים, אינן הבנות ליניאריות. כי עצם הדברים/העניין משתנה. והערכות ליניאריות אינן תקפות.

  שימו לב כי מהירות ההתחממות, קצב המסת הקרחונים מקדים מאוד את ההערכות של ליפני 10 שנים. השינוי הוא הרבה יותר עמוק, וחלקו בשלב זה מוסבר/מובן רק בדרכים מטפיסים. אבל המדע וההבנה האנושית [הנורמטיבית] תגיע לשם במהר, הכל משתנה במהירות, והכל לטובה.

  דורון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן