סיקור מקיף

חליפת החלל העתידנית של ספייס אקס נחשפת

חליפת החלל המהודרת, שנראית כאילו נלקחה מסרט מדע בדיוני, תשמש את האסטרונאוטים שספייס אקס תשגר עבור נאס"א לתחנת החלל הבינלאומית, החל מהשנה הבאה

https://www.instagram.com/p/BYIPmEFAIIn/

איל ההון אילון מאסק, מייסד ומנכ"ל ספייס אקס, חשף אתמול בחשבון האינסטגרם שלו תמונה ראשונה של חליפת החלל של החברה, שעד כה פרטיה נשמרו חסויים. זהו אולי ה"טיזר" הרשמי הראשון של חליפת החלל, אך כפי שזיהה האתר The Verge, החליפה בתמונה דומה להפליא לזו שהופיעה בתמונות לא-רשמיות שפורסמו ב-reddit בשנה שעברה.

בתמונה ניתן לראות חליפה בצבעי שחור ולבן, עם קסדה בעלת מגן פנים כהה, ודגל ארצות הברית על הכתף. כפי שיאה ליזם כמו אילון מאסק, ששם דגש על עיצוב ראוותני גם במיזמים אחרים שלו, כגון דגמי המכונית החשמלית של חברת טסלה, העיצוב האלגנטי של החליפה נראה כאילו נלקח מסרט מדע בדיוני.

מאסק רשם בכיתוב התמונה: "ראוי לציין שהיא באמת עובדת (לא דגם). היא כבר נבדקה ברמת לחץ של וואקום כפול. היה מאד קשה לאזן בין האסתטיקה והשימושיות. יותר קל לעשות כל אחד בנפרד".

מאסק לא הרחיב מעבר לכך על מאפייני החליפה, אך מסר שפרטים נוספים יפורסמו בימים הקרובים. עם זאת, כבר עכשיו ידוע שחליפה הינה חליפת לחץ, מה שאומר שהיא לא מתוכננת לפעילות חוץ-רכבית ("הליכת חלל"), ומיועדת להגן על אסטרונאוטים במקרה חירום של איבוד לחץ אטמוספרי בתוך החללית.

הדמייה של חללית דרגון 2, שספייס אקס מפתחת על מנת לשגר אסטרונאוטים אמריקאים לתחנת החלל הבינלאומית. מקור: SpaceX
הדמייה של חללית דרגון 2, שספייס אקס מפתחת על מנת לשגר אסטרונאוטים אמריקאים לתחנת החלל הבינלאומית. מקור: SpaceX.

החליפה תשמש את האסטרונאוטים שספייס אקס תטיס עבור נאס"א אל תחנת החלל הבינלאומית. האסטרונאוטים ישוגרו בסיפונה של חללית דרגון 2, דגם משופר של חללית האספקה הלא-מאוישת שהחברה משגרת כבר מספר שנים לתחנת החלל.

בעבר פורסם שהחליפה עוצבה על ידי מעצב התלבושות חוזה פרננדז, מייסד "סטודיו איירונהד", שעיצב תלבושות עבור סרטים הוליוודיים כגון "ספיידרמן המופלא", "תור" ו"באטמן נגד סופרמן". בראיון לאתר BLEEP בשנה שעברה פרננדז סיפר כי מאסק התעקש שהחליפה תהייה מסוגננת, ורק לאחר שסיים את העיצוב ספייס אקס הפכה אותה לפרקטית לטיסה, בשיטה של הנדסה הפוכה.

בתחילת השנה נחשפה חליפת חלל נוספת, של בואינג, שמתכננת גם היא לשגר עבור נאס"א צוותים לתחנת החלל, באמצעות חללית מאוישת בשם "סטארליינר". החליפה של בואינג, המכונה "בואינג כחול", מיועדת גם היא להגן על האסטרונאוטים במקרי חירום של איבוד לחץ אטמוספרי בחללית.

החליפה המתחרה של בואינג. מקור: בואינג.
החליפה המתחרה של בואינג. מקור: בואינג.

שתי החברות זכו ב-2014 במכרז של נאס"א לשיגור מסחרי של צוותים לתחנת החלל הבינלאומית, במטרה להחזיר לארצות הברית את היכולת לשגר אסטרונאוטים מקרקע אמריקאית, יכולת שאבדה לה ב-2011 בעקבות הפסקת פעילות מעבורות החלל. כיום אסטרונאוטים אמריקאים משוגרים על גבי חלליות סויוז רוסיות. כדי לפתח את החלליות וטכנולוגיות נלוות, כגון חליפות חלל, בואינג וספייס אקס זכו בסכום עתק של 4.2 מיליארד דולר ו-2.6 מיליארד דולר, בהתאמה.

אם לוח הזמנים הנוכחי ישמר ולא ידחה כפי שקרה בעבר, ספייס אקס אמורה לעקוף את בואינג במספר חודשים ולהפוך לחברה המסחרית הראשונה בהיסטוריה שתשגר בני אדם לחלל. ספייס אקס מתכננת משימת הדגמה לא-מאוישת של הדרגון 2 במרץ 2018, ומשימה מאוישת ראשונה במאי, בעוד בואינג מתכננת משימת הדגמה לא-מאוישת של סטארליינר ביוני 2018, ומשימה מאוישת באוגוסט.

חליפת חלל נוספת שמפותחת בימים אלו היא זו שתשמש את האסטרונאוטים שישוגרו על גבי החללית אוריון. אוריון נבנית על ידי נאס"א (והקבלן שלה לוקהיד מרטין) במטרה לאפשר משימות הרחק מעבר למסלול נמוך-ארץ (היכן שנמצאת תחנת החלל הבינלאומית), ליעדים מרוחקים כגון הירח או מאדים. חליפת החלל של האסטרונאוטים שיטוסו באוריון מבוססת על חליפת הלחץ הכתומה של טייסי מעבורות החלל, אך עברה שדרוג שיאפשר לה לתמוך בביצוע הליכות חלל.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. הג'יהאד בחולית הוא לא רק כנגד מחשבים,אלא כנגד הקידמה, וכנגד האימפריה.
  גריווס לא בחר באנלוגיה סתם.
  הברונים הרקונן ואטרידס בספרו: אם יימשך כך ואנשים כמו אילון מאסק יובילו משלחת התיישבותית למאדים ואנשים כמו ביל גייטס, באזוס ג'ף, סרגיי ברין+לארי פייג, והבעלים של פייסבוק ששווים כל אחד מעל 70 מיליארד דולר, בהחלט יהיו חשובים לחיינו לא פחות מהממשלות. אנחנו נעבוד באחת החברות שלהם, ניסע ברכב שלהם, נטוס לחלל עם רכב שלהם, יהיה להם כסף למיזמים שממשלות חלשות מכדי לבצע. חוזרים לתקופת הקיסרות. ואפרופו ימי ביניים, ברור שעדיין לא, אבל סה"כ אתה משלם כ-80% מסים: ביטוח בריאות 5%, לאומי 5%, מדרגת מס עליונה 50%, מע"מ 17%, כניסה ויציאה לבורסה, מכירת דירה קנייתה, עוד מעט דירה שלישית. ואתה עובד עד גיל 67, עם גיל ממוצע 75. כלומר יתרת הכסף של פנסיה 50 שנה שחסכת, ותגיד תודה אם יש לך, המדינה לוקחת בחזרה אליה. כעת בתקופה הפיאודלית הווסל לקח 90% מהקניין וההכנסות.
  התקדמנו לא?
  הממשלות תהיינה פיקציות כמ הקיסר שמייצג ממשלה חוקית, את ביתו נושא לאישה ליטו אטרידס, אבל מחזיק אישה מהצד מהג'יהדיסטים, כלומר הוא הקיסר ליטו בפועל והוא עושה מה שהוא רוצה. זו לא מתימטיקה וכל אחד יכול לחשוב כרצונו.

 2. … אפילו בידיעה הזו מסתבר שיש לחליפה החלל של אילון מאסק שתי תכונות חשובות: ראשית היא לא צבועה בכחול מזעזע (שזו הדרך של בואינג להדגיש את הייחודיות של המותג שלהם), ושנית, הם קודם שכרו מעצב שיעצב חליפה "מגניבה" ואז הפעילו את הצוות ההנדסי שלהם שיהנדס אותה מכלל אבזר במה למוצר חללי אמיתי.

  מה המשקל של כל אחת מהחליפות (וגם זו שתשמש באוריון)? יוק.
  מה כוללות תת המערכות שלהן? יוק.
  עד כמה נוח לתפעל אותן? יוק.
  לכמה זמן מספיקים מאגרי החמצן שלהם (אם יש כאלו)? יוק.
  איזה הגנה מפני מטאוריטים הן כוללות (אם בכלל)? יוק.
  בתוך כמה זמן אפשר להטליא אותן במקרה של נקר? יוק.

  מ.ש.ל.

 3. לא רואה שום דמיון בין ההווה שלנו לעתיד של "חולית". אפילו הגיהאד שם מטרתו שונה והוא היה גיהאד כנגד המכונות החושבות – מחשבים כנראה מרמת המחשבון ומעלה, עם העיקר הראשון שלהם "לא תעשה לך מכונה בצלם רוח האדם". ואכן "חולית" נעדר מחשבים לחלוטין. "חולית" יצא ב-1965, הוא ספר נפלא אבל רוב ההמשכונים והקדימונים ושאר ירקות שלו חסרי ערך (לדעתי), בין היתר בגלל שאת הספר הראשון ערך ג'ון וו קמפבל, העורך של "אנלוג" והאב האמיתי של המד"ב המודרני .

  אם כבר, אז ההווה שלנו מזכיר הרבה יותר את "סוחרי החלל" של פרדריק פול וסיריל קורנבלות, שנכתב עשר שנים מוקדם יותר (1953). הוא מתאר יפה את תקופת התדמית הריקנית, המוצפת בפרסומאים, יחצ"נים, מפורסתמים ודברים "מדאימים".

 4. שועט קדימה אילון מאסק: טסלה, רכב אוטונומי,PAYPAL, SPACEX. העתיד הופך דומה כמו בספר חולית. ברונים (אמזון, FACEBOOK, GOOGLE, טסלה) שולטים במרבית תחומי החיים, ישפיעו בעתיד יותר מממשלות של מדינות. מצד שני יש ג'יהאד עולמי. אותו כוח שלטו אטרידס עשה בו שימוש לכיבוש האימפריה.
  חולית נכתב מקסימום ב 1985.
  מצד שני הוא בעל החזון היחיד המעשי לנחיתה על מאדים והתיישבות שם. בלעדיו אין כרגע חולם חלומות עם היכולות שלו, שדוחף את העניין. לכן אני מצדד בו – לא שזה חשוב למישהו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן