סיקור מקיף

פילים מייצרים קולות אזהרה כשנשקף איום מצד דבורים

לראשונה חוקרים הצליחו לזהות ולתעד פילים המייצרים קולות אזהרה כשנשקף איום מצד דבורים. למשמע צלילי אזהרה מוקלטים, נסוג עדר הפילים מאזור הסכנה, גם כאשר אין דבורים באזור.

פילים בורחים מצלילי דבורים זועמות. מקור: אוניברסיטת אוקספורד.
פילים בורחים מצלילי דבורים זועמות. מקור: אוניברסיטת אוקספורד.

צוות חוקרים מהפקולטה לזואולוגיה באוניברסיטת אוקספורד בשיתוף עם הצילו-את-הפילים וממלכת החיות של דיסני, הצליחו לזהות קולות אזהרה של פילים שנשמעו בזמן איום מפני דבורים. המחקר נערך במסגרת מחקר גדול יותר על אוכלוסיית הפילים בקניה ותוצאותיו פורסמו במגזין PLoS One.

במחקרים קודמים של אוניברסיטת אוקספורד נמצא כי פילים מעדיפים להימנע מלהגיע לאזורים בהם יש כוורות דבורים והם נסים מהקלטות של דבורים זועמות. מסתבר שפילים מפחדים מדבורים ולמרות שיש להם עור עבה, הדבורים עוקצות אותם מסביב לעיניים ובאזור החדק – נחיל של דבורים יכול להרוג פיל צעיר.

במהלך התצפיות הנוכחיות, החליטו החוקרים לבדוק את תגובתם של הפילים לאיומי הדבורים. הם השמיעו צלילים של דבורים זועמות ליד עדר פילים ותיעדו את תגובת העדר. כשהושמעו צלילים של דבורים, הפילים לא רק ברחו מהאזור אלא גם טלטלו את ראשיהם והשמיעו צלילי אזהרה מיוחדים כדי לידע את שאר העדר בדבר הסכנה.

כדי לאשש את הגילוי, החוקרים סינטזו את קולות שהשמיעו הפילים ובהמשך השמיעו רק את קולות האזהרה של הפילים ליד אותו העדר ללא נוכחות של דבורים אמיתיות וללא קולות המקוריים של הדבורים הזועמות. מתוך עשר משפחות, שש משפחות פילים נענו לקריאות וברחו מהאזור. החוקרים גם גילוי שכאשר משמיעים את "אזהרת הדבורים" הפילים בורחים רחוק יותר לעומת צלילי אזהרה אחרים שתועדו לפני כן.

קריאות האזהרה עוזרות לפילים לשנע את העדר כאשר מתגלים איומים, ומשמשות לחינוך הפילים הצעירים והלא מנוסים. החוקרים מאמינים כי לצלילים אלה מקור רגשי לאיום ולכן השפעתם גדולה יותר. עם זאת, הם אומרים כי נדרש מחקר נוסף כדי לבחון האם הקריאות משמשות כ"אזהרת דבורים" או שמדובר באזהרה כללית יותר.

פיתוח החקלאות בקניה גרם לעליה במקרי ירי של חקלאים לעבר פילים הפושטים על השדות. בשנת 2009 הצוות הוביל מחקר ניסוי פורץ דרך שהראה שכאשר משלבים כוורות דבורים בגדרות, יש ירידה דרסטית בפשיטות של פילים על יבולים חקלאיים. הצוות מקווה שהממצאים החדשים יובילו לפיתוח כלים חדשים לצמצום הקונפליקטים בין בני האדם לפילים.

לידיעה באוניברסיטת אוקספורד

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. למגיב מס' 6 (אלקס 9)
  בהנחה שאתה חלק מ"ציבור" קוראים , תשובה לשאלתך :
  בארצות בהן יש חיות בר / פילים שההשקה התמידית והקרובה בינם לבין מקומות ישוב
  מביאה לחדירת הפילים לשדות חקלאות ולכפרים , חדירה שתוצאותיה נזקים כבדים
  לרכוש (ולנפש) , חשוב למצוא דרכים להרחיק את ה"מזיקים" משטחים וישובים ,
  אחת הדרכים שכבר בשימוש חלקי היא …
  מיקום כוורות דבורים סביב שדות חקלאות וישובים ,
  מסתבר כי ה"שיטה" מוכרת וידועה במסורת,
  המחקר נותן לשיטה תוקף ומנסה להסבירה במונחים מדעיים מדידים .
  "איזוטרי" ? "שולי" ? "לא מהותי" ? אולי לדעתך האישית,
  "ענין לציבור" ? יש ויש !

 2. ראיתי את תוכנית המעבדה ביום א' בערוץ הראשון. הם ציטטו את הכתבה הזו והקדישו הרבה זמן לנושא.

 3. חזי, השאלה שאתה שואל נשאלה בגוף המאמר: – "הם אומרים כי נדרש מחקר נוסף כדי לבחון האם הקריאות משמשות כ"אזהרת דבורים" או שמדובר באזהרה כללית יותר."

 4. איזה עניין לציבור יש בכתבות איזוטריות, שוליות ולא מהותיות כאלה?!
  חבל על המקום הוירטואלי…

 5. אם דבורה מחליטה לקנן באוזנו של פיל, הוא אבוד. לא רבות הן הסכנות המאיימות על החיה הכבירה הזאת, ואין הוא צריך אזהרות מיוחדות רבות

 6. ידוע שלקופים ובעלי חיים אחרים,
  יש קולות אזהרה שונים,
  בהתאם לסוג הסכנה שמתריעים עליה.

  מה שמעניין לבדוק,
  אם קולות האזהרה הללו מיוחדים לנושא דבוןרים,
  או שהם אזהרה כללית לסוג מסויים של סיכון…

 7. אולי נציב כוורות דבורים סביב לקופה הציבורית להגנה מפני נבחרי הציבור הסורחים…(-:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן