סיקור מקיף

מדליית פילדס למתמטיקה לשנת 2010 הוענקה היום לפרופ' אילון לינדנשטראוס מהאוניברסיטה העברית

המדליה המכוּנה "פרס נובל במתמטיקה" ניתנה בראשונה לחוקר ישראלי

פרופ' אילון לינדנשטראוס. צילום: ששון תירם עבור האוניברסיטה העברית
פרופ' אילון לינדנשטראוס. צילום: ששון תירם עבור האוניברסיטה העברית

פרופ' אילון לינדנשטראוס ממכון איינשטיין למתמטיקה באוניברסיטה העברית קיבל היום את מדליית פילדס לשנת 2010. מדליית פילדס היא הפרס החשוב ביותר בתחום המתמטיקה הניתן אחת לארבע שנים לחוקרים עד גיל 40, ובראשונה מקבל אותה חוקר ישראלי. פרופ' לינדנשטראוס קיבל את המדליה היום, 19 באוגוסט, בקונגרס הבין-לאומי למתמטיקה של האיגוד הבין-לאומי למתמטיקה IMU – International Mathematical Union. הקונגרס נערך השנה בהידרבאד שבהודו, ואת המדליה העניקה לו נשיאת הודו.

מדליית פילדס, שיש המכנים אותה "פרס נובל במתמטיקה", נקראת ע"ש ג'ון צ'ארלס פילדס (1932-1863) מתמטיקאי ופרופסור באוניברסיטת טורונטו שהיה אחראי להבאת הקונגרס הבין-לאומי למתמטיקה לטורונטו שבקנדה ב-1924. פילדס תרם את הפרס וקבע קריטריון המבדיל את הזוכה מחתני פרס נובל: עליו להוכיח הישגים משמעותיים בתחום ולהיות בעל פוטנציאל גדול לעתיד. עוד שלושה חוקרים קיבלו השנה את המדליה.

פרופ' אילון לינדנשטראוס הוא בוגר תכנית תלפיות של חיל האוויר, רב-סרן במיל' ואף זכה בעבר בפרס ביטחון ישראל. לינדנשטראוס (1970) הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה ובפיזיקה ותואר שני ודוקטורט במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית. לאחר קבלת תואר הדוקטור היה חבר במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון, מאוחר יותר קיבל משרה באוניברסיטת סטנפורד ואחר כך מונה לפרופסור בפרינסטון. בשנת 2008 קיבל משרת פרופסור באוניברסיטה העברית. פרופ' לינדנשטראוס נשוי, אב לשלושה ילדים ומתגורר בירושלים. פרופ' אילון לינדנשטראוס הוא דור שני למתמטיקאים. אביו, יורם לינדנשטראוס, הוא פרופסור אמריטוס במכון איינשטיין למתמטיקה באוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל למתמטיקה וחבר האקדמיה הישראלית למדעים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. שמואל:
  אני עונה לך באי נוחות מסוימת כי אינני בטוח שהוא רוצה לקבל פניות מכל אחד והסיכוי שירצה לקבל פנייה מאדם שאינו יודע למצוא את הנתונים באתר האוניברסיטה נראה לי נמוך עוד יותר.
  איך שלא יהיה – מכיוון שזה מופיע באתר האוניברסיטה – אז הנה:
  http://sites.huji.ac.il/htbin/people/newsegel/224660

 2. אם תעבירו אליי את כתובת האי-מייל או מספר הטלפון של אילון הייתי רוצה לברך אותו אישית

 3. לדוד, ביקשתי ראיונות. נקווה שיארגנו לי. האם אתה מציע שלא אעלה ידיעה בסדר גודל כזה בכלל עד שמארגנים לי ראיון או הסבר, בדיוק באמצע התקופה שבה כל האוניברסיטאות בחופשה? או שעדיף להעלות ידיעה חלקית ולפצות את הקוראים בהמשך?

 4. אבי בליזובסקי, למה שלא תביא לנו לינק למאמרים של אלון שזיכו אותו בפרס, למי שרוצה להעמיק יותר?

 5. ישראלי זכה בפרס כל כך יוקרתי במתמטיקה ואין הסבר מינימלי על מה מדובר…
  עורך האתר לתשומת ליבך ! נקווה שזה לא יהפוך להרגל כי לא כך נוהג האתר בדרך כלל.
  הפניה לאתרים אחרים לעיתים קרובות לא מובילה לשום מקום…

 6. מי שרוצה הסבר בעברית על למה הוא קיבל את הפרס, שייכנס לפורום מתמטיקה בתפוז – הסבר מפורט כולל קישורים.

 7. כל הכבוד לו!.

  מביא כבוד גדול לישראל במיוחד בעת שהנוער לא יודע חשבון פשוט…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן