סיקור מקיף

אבק

לשאלה אם אבק הוא טוב או רע אין תשובה חד משמעית.

סופת אבק
סופת אבק

רוב האנשים מפנים אותו בשאיבה, ניגוב או איבוק. לרבים גורם האבק צרות צרורות כנושא אלרגנים וכמכיל מזהמים. האוויר אותו אנו נושמים מכיל קשת חלקיקים שרבים מהם… מזיקים: נבגי פטריות (פונגוס) שגורמים לחום, חלקיקי דלק מחצבי, מולקולות אוזון שנישאות על גרגירי אבק, או גרגירי אבק “נקיים”. כל אלה גורמים לשורה ארוכה של אלרגיות, אסתמה, עליה באירועי-לב, מיני סרטן ומחלות אחרות שפוגעות ב”נושמי” האבק.

מקורות האבק  שנוצרים ע”י פעילות אנושית (שריפת דלק מחצבי) רעילים ומזיקים, אבל גם למקורות אבק טבעיים- אבק וולקני או עשן משריפות יער, יש השפעה שלילית.

יש חוקרים שמגדירים את האבק כ “רעל אדמתי”, “geotoxicology” אחרים מעריכים את תרומתו להתפתחות החיים בים וביבשה, שכן האבק אינו רק תופעה שלילית, אבק באוקיינוסים מהווה דשן שמזין פיטופלנקטון בברזל, אבק מדשן את יערות הגשם באגן האמזונס כמו גם את יערות האיים במרכז האוקיינוס האטלנטי.

בעוד שנראה כי שינויי האקלים משפיעים על כמויות האבק באוויר, באזורים מסוימים מהווה אבק ממתן להתחממות על ידי הקרנת חום לחלל, אבק שבאזורים אחרים מהווה “כיסוי” ששומר את החום באטמוספרה.

מחקרים מראים כי בתקופות הקרח נוצר יותר אבק והיה יותר אבק באוויר.

אבק נוצר ע”י קרחונים ששחקו, פוררו וטחנו את הסלע עליו נעו. גם היום, מתחת לקרחונים זורמים מים “חלביים” בגלל ריבוי החלקיקים שנישאים במים, חלקיקים שישקעו כשכבות אבק שנחשפות כשהקרחונים נסוגים. תקופות קרח הביאו יובש לאזורים נרחבים, אזורים שהפכו מדבריים, מדבריות שחלקם חוליים, חול שמספק אבק לסופות ענק, סופות שמסיעות אבק על-פני מרחקים גדולים.

בשנות השלושים הפכו אזורים נרחבים במרכז ארה”ב ל”קדרת אבק”, קדרת אבק שנוצרה בגלל מס' שנות בצורת שיבשה שטחי חקלאות. כנראה שקדרת האבק הייתה האירוע המלאכותי הגדול ביותר של יצירת אבק בגלל מעשי ידי אדם.

מקורו של רוב האבק (הטבעי) היום הם המדבריות. לכן , לשאלה אם אבק הוא טוב או רע אין תשובה חד משמעית. דישון מול קשיי נשימה, הקרנת חום כנגד שמירתו.

“התשובה לשאלה נישאת ברוח”.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן