סיקור מקיף

אוכלוסיות בע"ח באוקיאנוסים הצטמקו במחצית ב-45 השנים האחרונות * הטונה, המקרל והפלמידה בסכנת הכחדה בשל דיג יתר

דו"ח של הקרן העולמית לשימור חיות הבר-WWF, חושף ירידה חדה במספר ובמגוון בעלי החיים בשוניות האלמוגים * הפרק העוסק בדגים מצביע על ירידה חמורה במספר הפרטים בעיקר במיני הדגים המשמשים למאכל ולתעשייה

להקת דגי טונה כחולת סנפיר בים התיכון. צילום: shutterstock
להקת דגי טונה כחולת סנפיר בים התיכון. צילום: shutterstock

דו"ח של הקרן העולמית לשימור חיות הבר-WWF, חושף ירידה חדה במספר ובמגוון בעלי החיים בשוניות האלמוגים, מנגרובים ועשב הים התומך בשרשרת המזון ומספקים שירותים בעלי ערך רב לבני האדם, מאז נכתב הדו"ח הראשון של הקרן בשנת 1970. כאשר למעלה מרבע מכל היצורים הימיים חיים בשוניות האלמוגים, וכ-850 מיליון בני אדם נהנים מהכלכלה סביבם באמצעות שירותים חברתיים ותרבותיים, אובדן שוניות האלמוגים גם יגרום להכחדה בקנה מידה עצום ויהיו לו השלכות משמעותיות על קהילות.

לפי הדו"ח, המניעים העיקריים למגמת ההתדרדרות נובעים מפעילות אנושית, ובעיקר מדיג יתר, השמדת בתי גידול ושינויי האקלים. אף כי הדו"ח מתאר תמונה עגומה של בריאות האוקיאנוסים, הוא גם מספק פתרונות והזדמנויות להפוך את המגמה. הדוח מדגיש את הצורך להגן על בתי גידול חיוניים בים, לנהל את מלאי הדגים בדרך מקיימת יותר, לשפר פרקטיקות דיג ולהפנות כספים לתמיכה ביוזמות חיוניות אלה.

גרף 1: ההתדרדרות בגודל האוכלוסיות של בעלי החיים והצמחים הימיים בין השנים 1970 ל-2010. מקור דו"ח מצב הים של ה-WWF לשנת 2015.
גרף 1: ההתדרדרות בגודל האוכלוסיות של בעלי החיים והצמחים הימיים בין השנים 1970 ל-2010. מקור דו"ח מצב הים של ה-WWF לשנת 2015.

 

הדו"ח הקודם של ה-WWF, כוכב הלכת החי לשנת 2014 הדגיש את מצבו המדאיג של העולם הטבעי, שבו תלויות הכלכלה והחברה שלנו. מדד כוכב הלכת החי (LPI) סקר את מצבם של 10.380 אוכלוסיות מתוכם 3,038 בעלי חוליות, גילה כי מספר הפרטים במינים הללו הצטמצם ב-52% בין השנים 1970 ל-2010. במילים אחרות, גודלן של אוכלוסיות היונקים, העופות, הזוחלים, הדו חיים והדגים צנח במחצית בתוך 40 שנה. האנושות ממשיכה להעריך הערכת חסר של צרכי הטבע, ומאיימים על הצמיחה ארוכת הטווח ועל איכות החיים שלנו. ככל שהסביבות האקולוגיות מצטמצמות, אספקת הצרכים הבסיסיים של האוכלוסייה האנושית ההולכת וגדלה הופכת לאתגר גדול יותר.

הדו"ח הנוכחי המסכם את מצב אוכלוסיות החיים בים חושף ירידה של 49% בין השנים 1970 ל-2012 (ראו גרף 1). הניתוח הזה מצביע על מגמות ב-5,829 אוכלוסיות של 1,234 מיני יונקים, עופות, זוחלים ודגים. גודל המדגם בדוח הזה כפול מזה שהיה בדו"ח של 2014 דבר המעיד על בריאותם הלקויה של האוקיאנוסים, וכי שיעור ההכחדה גדול משנחזה בעבר. התקופה שמשנת 1970 ועד לאמצע שנות השמונים, חוותה את הירידה החדה ביותר. לאחר מכן נרשמה יציבות מסויימת, אך לאחרונה מספר האוכלוסיות התחיל לצנוח שוב. המדד העולמי גם חושף שוני בין איזורים שונים, בעוד האוכלוסיות הימיות בקווי הרוחב הצפוניים גדלו ואילו באיזורים הטרופיים והסובטרופיים נרשמה ירידה חזקה.

גרף 2: ההתדרדרות בגודל אוכלוסיות הדגים בין השנים 1970 ל-2010. מקור: דו"ח מצב הים של ה-WWF לשנת 2015.
גרף 2: ההתדרדרות בגודל אוכלוסיות הדגים בין השנים 1970 ל-2010. מקור: דו"ח מצב הים של ה-WWF לשנת 2015.

בתת הפרק העוסק בדגים ציינו עורכי הדוח כי אוכלוסיית הימים שבדקו 930 מינים המפוזרים על 1,463 אוכלוסיות משמשים לצרכי הקיום של קהילות מקומיות ולשימושים מסחריים. המדד לכל הדגים החיוניים לכלכלה מראה כי גודל האוכלוסיות צנח בכ-50%,בין השנים 1970 ל-2010 (גרף 2) מתוך אוכלוסיית הדגים השימושיים, נמצאים 459 בסכנת הכחדה. ניצול יתר זוהה כאיום העיקרי במרבית המקרים. איומים אחרים כללו שחיקה או אבדן בתי גידול והשלכות שינויי האקלים.

"מכיוון שדגים אלה חשובים לחיים ולמזון של כלכלות איזוריות, ההשלכה על קהילות אלה תהיה אפילו חזקה יותר. ניתן דוגמה לכך אפשר למצוא בקבוצת הצדפות מסוג Scrombidae, ומשפחות המקרל, הטונה ופלמידה. הנתון לגבי הצדפות שכלל 58 אוכלוסיות מ-17 מינים הראה ירידה חדה של 74% בין השנים 1990-1970, אך עדיין נמשך ואינו מראה סימנים של האטה.

"החדשות הטבות הם שיש אינספור הזדמנויות להפוך את התהליך הזה" אומר בראד אק Brad Ack סגן נשיא בכיר לתחום האוקיאנוסים בקרן העולמית לשימור חיות בר. "הפסקת פעילות השוק השחור של הדיג, הגנה על שוניות אלמוגים, מנגרובים ובתי גידול ימיים חשובים אחרים, ולנסות להגיע לעסקה בועידת האקלים בפריס להפחתת פליטות הפחמן. צעדים אלה יהיו טובים עבור האוקיאנוסים, לכלכלה ולבני האדם. עכשיו הזמן לצרף את ארה"ב ושאר המדינות החזקות להוביל הזדמנויות חשובות אלה." מוסיף אק.
"הים הוא משאב מתחדש שיוכל לספק את צרכי הדורות העתידיים אם יטפלו בגורמים הגורמים ללחץ עליו." אומר מרקו למברטיני, מנכ"ל ה-WWF. "אם נחיה בגבולות הקיימות, האוקיאנוס יוכל לתרום לאבטחת המזון, החיוניות והכלכלה ולמערכת הטבעית כולה.

להורדת הדו"ח המלא

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. שנאמר :
    הגיע הזמן ש:
    במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית,
    תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן