סיקור מקיף

מסמכים נחשפו, עבמ”ים לא נמצאו

משרדי ההגנה של ארה”ב ובריטניה חשפו דוחות תצפית על עצמים בלתי מזוהים. חלק מהתופעות, לפחות בבריטניה נחקרות מאז שנות החמישים * את מרבית הדיווחים אפשר להסביר באמצעות תופעות שגרתיות כמו מעבר לוויינים או תופעות אטמוספריות. אלו שנותרו בלתי מפוענחים אינם מדאיגים את החוקרים והם לא סבורים שמקור התופעה הוא תרבות אחרת שמגיעה מהחלל * הסיבה להתעניינות שני משרדי ההגנה בתופעות הללו פשוטה – הם רצו לוודא שלא מדובר במערכות מעקב של מדינות יריבות

צלחות מעופפות. המחשה: shutterstock
צלחות מעופפות. המחשה: shutterstock

מסמך שפורסם החודש חשף תוכנית חשאית של משרד ההגנה של ארה”ב מסוף העשור הראשון של המאה ה-21, שהוציאה מחקרים בגבול שבין המדע למדע הבדיוני. מטרת המחקרים היתה להבין האם תופעות מוזרות שנצפו בשמים, עשויים להגיע מאחד המקורות הללו.
המחקרים עסקו בנושאים כגון פיתוח גלימות שהופכות את הלובש אותם לרואה ואינו נראה, עיוות במרחב וחורי תולעת ועוד. כחלק מתוכנית שמטרתה לאתר ולהסביר תצפיות מוזרות באטמוספירה של כדור הארץ.
המסמך בן חמישה עמודים כולל רשימת מחקרים שנכתבו במסגרת התוכנית, והוא נשלח במקור לשני חברי קונגרס בשנה שעברה. העמודים פורסמו לציבור ב-16 בינואר כתגובה לבקשת חוק חופש המידע (FOIA) מטעם ארגון הקרוי הפדרציה של מדענים אמריקאים העוסק בחשיפת מחקרים סודיים, במסגרת החוק.
בין 2007 ל – 2012 הוציאה סוכנות הביון הביטחונית (DIA) סכום של 22 מיליון דולר על תוכנית עב”מ זו, שכונתה באופן רשמי תוכנית זיהוי איום אווירי וחללי (AATIP). בשנת 2017 דיווח הניו יורק טיימס לראשונה על קיומו של ה – AATIP הסודי וכי גורמים רשמיים חוקרים דיווחים על עב”מים במשך שנים.
מנהיג הרוב של הסנאט לשעבר הארי ריד, מנוואדה הוביל את היוזמה. רוב המימון של התוכנית הופנה למחקר תעופה וחלל , אולם על פי המסמכים החדשים הללו חלקם התמקד גם במחקר ספקולטיבי יותר בנושאים שנשמעים כאילו יצאו היישר מתוך יצירות מדע בדיוני.
במאי 2019 התפרסמו שוב ידיעות על הסוכנות הסודית (AATIP). ממשרד ההגנה של ארה”ב (הפנטגון) הודה אז שאישר לבצע מחקר על אודות תצפיות עב”מים בעבר, וכי חלק מהדיווחים נבדקים גם כיום, כשהמטרה היא “להמשיך לחקור דיווחים אלו במטרה לשמור על בטחון המדינה”.
“משרד ההגנה דואג תמיד לפקח על המטוסים שסביבנו, וגם לזהות כל כלי זר שיכול להוות איום על המולדת. המחלקה תמשיך לחקור, באמצעות נהלים רגילים, דיווחים על כלי טיס לא מזוהים בהם נתקלו טייסים צבאיים אמריקאים במטרה להבטיח הגנה על המולדת והגנה מפני הפתעה אסטרטגית בידי יריבינו”.

ב-2008 סוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקני (DIA) חתמה עם חברת ביגלו אירוספייס (BAASS) על חוזה בסך 10 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-1999 על ידי המיליארדר רוברט ביגלו, בעל רשת מלונות במטרה להקים מלונות בחלל ובכדי להקל על השיגור שלהם הוא הציע לבנות יחידות חלל מתנפחות. יחידה אחת כזו הוצמדה לתחנת החלל הבין-לאומית. ביגלו, שהתעניין בתופעות על-טבעיות, קנה ב-1996 את חוות סקינווקר ביוטה, שבה התרחשו אירועים מוזרים קודם לכן, והפך שאותה למרכז לחקר אותן תופעות. במסגרת זו הוא נפגש עם אדם, שכנראה היה בתפקיד בכיר שטען כי: עצם צבעוני ותלת-ממדי הופיע באוויר מולו, שינה צבעים והפך מאובייקט בצורת בייגלה למשהו שונה. ואז נעלם.

הדו”ח מסכם את הדיווחים ומדגיש כי רבים מהם הגיעו מאיזורים שבהם יש מערכות טילים בעלי ראש חץ גרעיני, מה שעשוי להחשיד בתופעה את היריבים של ארה”ב – הרוסים, הסינים והאירנים, יותר מאשר חוצנים.

הבריטים אספו דיווחים עד 2009

החל בראשית שנות החמישים ועד שנת 2009 תיעדה מחלקה במשרד ההגנה הבריטי וגם חקרה עדויות תצפית עב”מים. כיום, כעשור לאחר סיום התוכנית, הוסרה הסודיות מדיווחים רבים, הם יהיו זמינים לציבור לראשונה.
דוח עדות העב”מים האחרון מכסה תצפיות על אירועים שהתרחשו בין ינואר לסוף נובמבר של אותה שנה, כולל אור דמוי דיסקה בצבע כסף (ינואר 2009), עד עשרים אורות נוצצים בצבעים כתום ואדום (יוני) , שלושה עצמים בצבע זהב חוצות את השמים באלכסון (ספטמבר). העדות האחרונה נגבתה בוילנקוט שבסטפורדשייר ב-30 בנובמבר 2009 בשעה 19:40: אור כתום הגיע מהצפון, לילה בהיר, העצם נראה כמו הילה שקופה. התופעה נמשכה דקה ועשרים שניות, העצם המשיך במהירות קבועה בקו ישר (מה שאומר שזה כנראה היה לוויין א.ב).
לאחר שינוי מדיניות שנכנס לתוקפו ב-1 בדצמבר 2009, הסוכנות חדלה לתעד או לחקור תצפיות עב”מים.
בדו”ח נכתב כי מרבית התופעות ניתנות להסבר, אך גם אלו שלא, בוודאות אינם ממקור חוצני.

מקורות:

כתבה מקיפה על הדוח האמריקני באתר המגזין פופולר מכניקס
ידיעה בלייב סיינס על הדוח הבריטי
דוח דיווחי העב”מים בבריטניה בשנת 2009

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

  1. וואו איזה טקסט מביך ורדוד.
    מן הפסקאות הראשונות (שלא לומר מהכותרת) כבר מזהים את האג’נדה של כותב בליל השטויות הנ”ל וזה רק מחמיר ככל שממשיכים עד אשר לא יכולתי יותר ונאלצתי לעצור.

  2. אתר הידען ממשיך לפזר הבלים ולהתרחק ככל האפשר מהמידע המתפרסם ומהמחקרים הקיימים

  3. לא רציני, לנוכח העדויות הרבות של מומחי תעופה ואנשים רבים אחרים על תצפיות בכלי טיס שאין דוגמתם בכדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן