סיקור מקיף

משרד ההגנה הבריטי פרסם 19 דוחות נוספים על תצפיות עב"מים

טייס מטוס קרב של צבא ארה"ב שהוצב בבריטניה קיבל בשנות החמישים פקודה להפיל כלי טיס עצום שנראה רק במכ"ם  ככל הנראה תוצאה של ניסוי מערכת הטעיה של מכ"מים במהלך המלחמה הקרה * העצמים אולי מזוהים אך לא זוהו היטב ע"י הצופים

עב''מ שתואר בידי שני קציני משטרה צפו בו לכאורה באיזור אג'וור
עב''מ שתואר בידי שני קציני משטרה צפו בו לכאורה באיזור אג'וור

משרד ההגנה הבריטי שחרר השבוע (20 באוקטובר) 19 עדויות על צפיה בעב"מים, שתהיינה כעת זמינות באתר הארכיון הלאומי.

כזכור במאי השנה חשף משרד ההגנה הבריטי תיקים סודיים הכוללים דיווחים על צפיה בעב"מים המכסים את התקופה שבין 1978 ל-1987. המסמכים הועלו לאתר הארכיון הלאומי הבריטי. כעת מועלים מסמכים נוספים שלא פורסמו בפעם הקודמת מהשנים 1986-7 ומספר מסמכים נוספים המשלימים את תמונת דיווחי העבמים.

בין המסמכים שפורסמו השבוע ישנם מספר סיפורים מעניינים, ובהם דיווח של טייס חברת אייר איטליה לרשות התעופה האזרחית על עצם בלתי מזוהה שראה בשמי מחוז קנט בבריטניה באפריל 1991. הדוח מתאר כיצד כמעט התנגש בעצם דמוי טיל שהיה צבוע בצבע בז' ואשר חצה את שדה הראיה שלו ממערב למזרח. העב"מ היה חייב להיות קרוב למטוס כאשר הטייס קרא "זהירות, זהירות " לטייס המשנה שלו (שגם הוא אישר את התצפית). גם בקרת הטיסה אישרה כי העצם שהיה מאחורי המטוס החזיר את גלי המכ"ם.

מהמסמכים שפורסמו עולה כי באותה שנה אירוע עוד שני אירועים דומים שבהם טענו טייסים כי כמעט התנגשו בעצם בלתי מזוהה.

ארבעה נוסעים על סיפון מטוס בואינג 737 דיווחו על 'קליע חסר כנפיים' שטס מתחת למטוסם כאשר המריאו בטיסה משדה התעופה גייטוויק בלונדון להמבורג בגרמניה ביוני 1991. הם הודיעו על כך לטייס שדיווח על האירוע למשרד ההגנה ולרשויות התעופה האזרחית. דיווח נוסף התקבל חודש לאחר מכן מצוות של בואינג 737 שהיה בנחיתה בגייטוויק שראה עצם כהה מוארך מתקרב למטוסו וטס לצידו. בקרת הטיסה הבחינה במתרחש והורתה לטייס להתחמק מהעצם שטס אחריו במסלול קרוב. הטייסים ביצעו פניה חדה במטרה להתחמק מהעצם הבלתי מזוהה, שנראה כמתקדם לעברם, אך אז הסתובב ונעלם.

שני האירועים הללו נחקרו לעומקם, והמסקנה היתה שמדובר ככל הנראה בבלוני מזג אוויר. תומכי התיאוריה לפיה מדובר בחלליות מכוכבים רחוקים דוחים את הטענה ואומרים כי לא יתכן שמישהו התיר שימוש בבלונים כאלה בתוך המרחב האווירי של שדה תעופה עמוס כגייטוויק.

אחד התיאורים המעניינים הוא של טייס אמריקני שהוצב בבסיס חיל האוויר הבריטי במאנסטון, קנט, שניסה ליירט עב"מ שנראה גדול כמו מפציץ B-52 על מסך המכ"ם שלו.

הוא קיבל פקודה לירות 24 טילים על העצם, אך בטרם הספיק לירות אפילו טיל אחד, העצם נעלם משי מזרח אנגליה. האירוע התרחש במהלך המלחמה הקרה, בסוף שנות החמישים, אך הדיווח עליו נעשה בעת מפגש בוגרי היחידה ב-1988. האירוע התחרש בשעת חצות, הטייס היה במטוסו בגובה 32 אלף רגל, והוא התקרב להערכתו כ-15 מייל אל העצם, אך הוא לא יכול היה לראות שום דבר בעיניו, למרות שהמכ"מ הצביע על עצם בגודל של מטוס B-52. מכיוון שלא יכול היה לראות הוא הורה לירות 24 טילים לעבר העצם, הוא נחקר על ההוראה הזו, בין היתר משום שזו היתה התקרית הראשונה שבה ניתנה הוראה לירות טילים מעל איזורים כפריים בבריטניה מאז תום מלחמת העולם השניה. הוא אמנם קיבל את הפקודה מהקרקע, אך לא הספיק לבצעה משום שהעצם נעלם במהירות עצומה ממסכי המכ"מ שלו ושל בקרת הקרקע.

דייויד קלארק, חוקר דיווחי עבמים מאוניברסיטת שפילד קובע כי מטוסי הרפאים שהופיעו על מסכי המכ"מים היו חלק מניסוי של בדיקת 'טיפשותם' של מכ"מים בידי צבא ארה"ב, שנעשו מבלי להודיע על כך לטייסים בשטח, במטרה להשתמש בטכניקה זו כדי להטעות את הרוסים.

סדרת הדיווחים על עב"מים פורסמו ע"י משרד ההגנה לאחר מבול של דרישות מצד חובבי עב"מים ואוהדי תיאוריות קונספירציה שטענו כי האמת נמצאת אי שם בחוץ והשתמשו לצורך כך בחוק חופש המידע.

ניתן לקרוא את הדוחות, הקודמים ואלו ששוחררו השבוע באתר הארכיון הלאומי הבריטי:

ידיעות בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. כל האינפורמציה נמצאת ברשת למי שמוכן לחפש, שעות על גבי שעות של עדויות ומחקרים מתועדים בוידאו (באנגלית).

  אף פעם לא מאוחר להתעורר.

 2. האם צירופי המקרים באמת ייתכנו?? עד אותו יום מעולם בנין לא צנח לתוך עצמו בצורה מושלמת כל כך. 3 בנינים שנפגעו כל אחד בצורה שונה, פתאום צונחים לקרקע ומהווים תקדים חסר הגיון בכלל? האם רגשותינו טישטשו את שיקול הדעת?
  טרור בטוח היה.
  השאלה מי הרוויח מכל הסיפור…
  בין לאדן לא השיג כלום ממטרותיו.
  לעומת זאת, חברת הבניה בבעלות משפחת בוש גרפה מיליוניום.
  מדיניות החוץ של בוש קיבלה תמיכה מלאה ומימון אזרחי מטורף.

  בעל הבניין, סילברסטיין, גרף קופות פי אלפים מהמחיר שהשקיע בתביעת הביטוח, הוא גם דאג לבטח אותו נגד התקפת טרור מספר חודשים להתקפה.
  אגב, בראיון נדיר, מעדה לשונו והוא הודה כי הם הפילו את הבנין WTC7.
  בכדי להפיל בנין צריך להיות מוכנים ולרשת אותו בפצצות אחרת הוא פשוט יתפוצץ ולא יקרוס בצורה אלגנטית לתוך היסודות שלו.
  .

 3. הרי לכם תעלומה:
  ב 11 לספטמבר, במרכז הסחר העולמי, נפלו 3 בינינים ולא 2.
  2 הבנינים המפורסמים ועוד 1, שמשום מה לא דיברו עליו כל כך…
  בנין ה"אחים סלמון" WTC7. בנין בן 47 קומות המכיל בעיקר משרדי ממשלה וFBI.
  הבנין התמוטט לתוך עצמו בהמשך אותו יום בשעה 5:20. אף מטוס לא פגע בבנין זה, הבנין קרס בצורה "מלאכותית" , משאיר אך ורק אבק אחריו.
  ניתן לאמת זאת באתר של הCNN.

  האם הBBC קיבל הודעה מוקדמת על הפלתו של הבנין? משום מה הם שידרו את הידיעה בשעה 5:15. חמש דקות לפני שזה קרה באמת…

  מעניין ש2 הבנינים ה"תאומים" בערו זמן שונה, אך בכל זאת צנחו לקרקע בהפרש של 10 שניות אחד מהשני.

  מעניין שעדי ראייה מדווחים על פיצוצים מכיוון המרתף, רגעים לפני שהתחילו הפיצוצים בקומות העליונות.

  מעניין שמערכת הלווינים המתקדמת בעולם NORAD הייתה מכובה באותו יום בהוראה של דיק צ'ייני. אגב, באותו יום נערך תרגיל המדמה פגיעה של מטוס בעיר ניו יורק ולכן כיבו את המערכת. מאוחר יותר בוש סיפר בתקשורת שלא היה להם שום מושג שתרחיש כזה בכלל יכול לקרות.

 4. הינה אינטרס למנהיגי העולם להכחיש קיומה של ציוויליזציה חיצונית לכדה"א:
  כאשר יהיה כזה מפגש האנושות תיהיה מאוחדת והצורך במנהיגי עולם מרובים כאלו יפסק!

 5. לוחם אלקטרוני שמע נפלו שני בניינים כי זה מה שהיו..
  בזה אין ספק שזהו מעשה טרור
  אומנם האמריקאים חרא של אנשים ושקרנים וקפיטליסטים אך ה11.9 הוא מעשה טרור.נקודה.

 6. בואו לא נפתח על האמריקאים…
  מפילים בנינים עם אזרחים תמימים במסווה של פיגוע טרור.
  *סליחה על האינואנדו

  למי שמטיל ספק, שיענה קודם על השאלה, כמה בנינים נפלו במרכז הסחר ב911

 7. מישהו,
  רק זה?
  צבא ארה"ב פיצץ פצצות אטום ליד חיליו ובטרם נמוגה הפיטריה הוא הצעיד את החילים לעבר מרכז הפיצוץ כאילו כדי להקשיח את החילים. למעשה החיילים ספגו קרינה רצחנית, וקרוב לוודאי רבים מהם חלו. המשך המחקר היה כניראה מה אחוז הניפגעים.

  אז מה תאמר על זה??
  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 8. מעניין מאד, צבא ארצות הברית סיכן כפריים בריטיים שלווים
  למטרות ניסוי? אם זאת אמת, היא חשובה לא פחות מהשאלה
  אם יש או אין עב"מים; חשוב שנדע איך מתייחסת מעצמת העל
  לידידיה.

 9. "לוחמה אלקטרונית" – טכנולוגיה לשיבוש מידע המתקבל מאמצעי טכנולוגי אחר. אני לא רואה איכן המיסתורין כאן.

 10. אבי ידידי,

  לגבי הניסוי אכן צדקת, ומדובר בתכנית שהיתה בזמנו ל-CIA, ועל כך עמך הסליחה – אז זו אינה הנקודה החשובה כפי שבעצמך ציינת. אין זה משנה "מי נגד מי".

  מה שמשנה הוא שכתב כי "דיויד קלארק קובע" ולא כן היא – דיויד קלארק אומר במפורש "יתכן" ולא "קובע" (יחי ההבדל הקטן) ועל כך אני מתרעמת.

  הנה למשל ציטוט מדבריו באחת מן הכתבות:

  He said that the CIA once had a program intended to create phantom signals on radar — and that this may have been an exercise in electronic warfare. Whatever the case, Clarke argued that “there’s no doubt something very unusual happened.”

  שים לב שקלארק מטעים כי התרחש דבר "מאד חריג".

  והנה גם הקישור:

  http://www.msnbc.msn.com/id/27279684/

  בשורה התחתונה אבי, לקחת את פרשנותך האישית (חסרת הסימוכין במקרה זה) והפכת אותה לעובדה – לא תקין לחלוטין.

 11. מעשה שקרה באמת,על "חוצן" בשמי חיפה,ומעשה שהיה, כך היה :
  בצעירותי הוצבתי לשמירה במוצב על שפת הים אי-שם בצפון הארץ. בעודי עומד הכן על משמרתי וצופה צפונה, בשעת צהריים, הבחנתי מעל הים, כ- 20 מעלות מעל האופק ובמרחק של כ-10 ק"מ
  מהחוף, מעל הים, במראה מדהים בגודלו ובעצמתו. היה זה מראה זוהר וממוקד בעצמה אדירה, שנראה בברור על אף הערפל והאובך ששררו מעל הים באותו יום קייצי.בעל מבנה מרובע דמוי מטריצה 8×6. רוחב המטריצה כלל להערכתי כ- 8 ריבועים זוהרים וגובהה- 6 . שעות רבות ניסיתי לתהות על פשר התופעה. חשדי המיידי היה, כי מדובר באפקט אופטי, אך לא יכולתי לזהות את מקור האור הגורם להחזר בעל עצמה כה רבה. לבסוף עלה בידי לפתור את התעלומה. בעזרת משקפת סרקתי את האופק שמדרום לי ואז גליתי במרחק את מקור האור. היה זה קיר מסך הזכוכית של מלון דן-כרמל בחיפה אשר הקרין את אור שמש הצהריים שנפלה עליו, לכיוון צפון. ההחזר שאני ראיתי בהסתכלי לכיוון צפון נבע מהערפל הסמיך שהיה אז מעל הים
  והוא גם שגרם לאפקט דמוי עדשה מגדילה, שהגדיל את המראה לעומת המקור- חלונות המלון. מיד צץ במוחי הרעיון, קראתי לכל החיילים בסביבה והראיתי להם את העב"מ שגיליתי. להפתעתי,כולם האמינו כי זה אכן עב"מ
  "אמיתי" והחלה תכונה כללית סביב התופעה, חלק מהאנשים תכננו כבר לספר בבית על העב"מ.
  (באותו זמן עוד לא היינו מצויידים בסלולריים)
  לקראת אחה"צ העב"מ דעך אך למחרת שב והופיע שנית בשעת צהריים.
  ביום השני גיליתי לחברי את פיתרון התעלומה ורבים חשו עצמם קצת מטופשים. אחרים התיחסו לדבר כאל הלצה לא רעה.
  מסקנה ? איש איש ומסקנתו….

 12. עברתי על חלק מהתיקים וצפיתי בסרט של דויד קלארק.
  מספר רב של המקרים נסגרו ללא פתרון, רק עם השארות סתומות.
  הוא טוען בעצמו שחלק מהמקרים לא קיבלו תשובות ונשארו עם התשובה – עב"מים.
  כמובן שלא ניתן לטעון שחוצנים נהגו בכלים האלו, אך כמובן שאם עד היום באמת מסתירים מאיתנו מפגשים בין חוצנים לממשלות, ייתכן שישנם תיקים נוספים בארהב או רוסיה שעוד מחכים להחשף לציבור ביום מן הימים.

 13. בדקתי שוב, ואני צדקתי
  מדובר בניסוי אמריקני סודי בשם פלדיום, שבא לבדוק אם הם יכולים לעבוד על המכ"מים של הרוסים.

  כתוב כאן שהוא מאמין שמדובר בפלדיום. לדעתי זה יכול להיות הסבר מניח את הדעת, בהינתן העובדה שמדובר בתקופה בה הפראנויה של המלחמה הקרה שלטה, והמידור בין ה-CIA לצבא היה כנראה גדול בשל הפרנויאה הנ"ל.

  David Clarke, a UFO expert at Sheffield Hallam University, believes that perhaps the pilot was a guinea pig in a test of the secret CIA Palladium project which was developed in the 1960s. The project involved the creation of phantom aircraft on radar to fool the Russians so that the Americans could test the capabilities of the Russian radar systems.

 14. ברגע שאתפנה אבדוק את המקור ואראה אם באמת זה האמריקנים נגד הסובייטים או להפך. אם טעיתי אתקן.
  זה כמובן תיקון חשוב אבל זה עדיין לא הופך את העבמים לחוצנים, לכל היותר הוא הופך אותם לרוסים……. וכמובן שכל חוקר ינקוט לשון זהירה כשהוא מתאר משהו אבל יש לי הרגשה שהחוקרים במשרד ההגנה נוטים להאמין לכך שמדובר בניסוי צבאי והם כנראה יודעים למה הם מתכוונים. היום הרי אין בעיה להשיג מסמכים משנות החמישים גם מארה"ב וגם מרוסיה.

 15. אבי ידידי,

  לא מובן לי מדוע אינך מביא את הדברים ככתבם וכלשונם – דיויד קלארק מעולם לא קבע כי, ואני מצטטת: "מטוסי הרפאים שהופיעו על מסכי המכ"מים היו חלק מניסוי של בדיקת 'טיפשותם' של מכ"מים בידי צבא ארה"ב, שנעשו מבלי להודיע על כך לטייסים בשטח, במטרה להשתמש בטכניקה זו כדי להטעות את הרוסים"

  קלארק אמר, ואני מצטטת מילה במילה, כי יתכן (דגש על יתכן) ומדובר בניסוי של הסובייטים בתקופת המלחמה הקרה, שגרם להופעת הדמויות על המ"כמים ולא ההיפך.

  מדוע צריך לסלף כל דבר ולהתאים לנוחיות, גם אם מדובר בהטעיה של הציבור? (שקשה לי להאמין שנעשתה בתום לב).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן