סיקור מקיף

האם מייקל ג'קסון ביקש לשבט את עצמו?

מייקל ג'קסון פיתח אובססיה לרעיון ליצור גרסה קטנה שלו עצמו לאחר שהשתתף ביחד עם אורי גלר בכנס שעסק בנושא השיבוט האנושי בלאס וגאס ב-2002.

מייקל ג'קסון, מתוך ויקיפדיה
מייקל ג'קסון, מתוך ויקיפדיה
מייקל ג'קסון. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
מייקל ג'קסון. איור: depositphotos.com

מלך הפופ הפך לאובססיבי באשר לרעיון ליצור גרסה קטנה שלו עצמו לאחר שהשתתף ביחד עם ידידו אורי גלר בכנס שעסק בנושא השיבוט האנושי בלאס וגאס ב-2002. ג'קסון מת ב-26 ביוני השנה לאחר שנטל כמות גדולה של תרופות הרגעה. "בגופו של ג'קסון נמצאו כמויות גדולות של סם הרגעה מסוג פרופופול" נמסר בהודעת משטרת לוס אנג'לס. "יחד עם זאת היו תרופות נוספות שגרמו למותו של ג'קסון כמו לוראזפם".

נהגו של ג'קסון, אל בומן, שהסיע את השניים לאירוע אמר לאחר מותו של ג'קסון כי מייקל ג'קסון היה נרגש מאוד. הוא זינק החוצה מהועידה כמו ילד קטן. הוא חייך ונראה מתרגש.

"שמעתי אותו ואת אורי מדברים ביניהם בספסל האחורי של הלימוזינה. האו דיבר על הרעיון של להיות משובט. הוא תפס בשתי זרעותיו של גלר ואמר לו 'אני באמת רוצה לעשות זאת. לא חשוב לי כמה זה יעלה".

הועידה נערכה בידי חברת קלונאייד, שמתיימרת להיות הזרוע המדעית של תנועת הרעאלים, כת מיסטית המאמינה כי שיבוט הוא המפתח לחיי נצח. באתר שלהם, הקבוצה מפרסמת שירות של שיבוט אנושי תמורת 200 אלף דולר וטוענת כי כבר הצליחה לשבט מספר בני אדם.

ואולם בקהילה המדעית אין יודעים על כך. ראשית מהבחינה המעשית יש צורך בנסיונות הפריה רבים כדי שאחד יצליח – לכבשה דולי למשל קדמו כ-200 נסיונות שנכשלו. אתר LIVE SCIENCE מוסר כי רופאים החברים בארגוני רפואה בבריטניה וארה"ב ואשר השתתפו בפרויקט הגנום, פרסמו הודעה רשמית המייעצת להמנע משיבוט רבייתי.

בשנת 2007 קבעה ועדה מייעצת לאו"ם להוציא את תחום השיבוט הרבייתי מחוץ לחוק כדי שלא יהיה צורך להגיע למצב שבו יידרשו להגן על המשובטים מפני ניצול ואפליה. בין הדאגות – השיבוט עלו להפוך את חיי האדם למוצר צריכה, דבר שיוביל לשוק של חלקי חילוף מקצירת אברים ממשובטים בעלי גוף אך חסרי מוח, לטובתם של עשירים המבקשים להאריך את תוחלת חייהם.

ואולם, אתר העוסק בסלבריטאים כותב כי הסיכויים לכך שהדבר התרחש בפועל אינם גבוהים, בין היתר משום שג'קסון היה חייב לזנוח את הרעיון מכיוון שכל הכספים שלו הופנו יותר ויותר לטיפול בבעיות פיננסיות ולייצוג משפטי. בנוסף, המדע לא התקדם מספיק עבור ג'קסון. עד היום לא הוכחה אף טענה לשיבוט בני אדם מעבר לשלב העובר. המדע מתקרב ליכולת זו אך התהליך עדיין בלתי יעיל. כ-98% מנסיונות השיבוט של בעלי חיים לא מצליחים. וגם מאלו שכן מגיעים לאוויר העולם הם חלשים ומתים בגיל צעיר.

נ.ב. לא ברור מדוע שיבוט שבו התינוק הוא כמעט 100% העתק של האב (ישנה בעיה עם ה-DNA המיטוכונדרי), יהיה המשך טבעי של אישיות האדם יותר מאשר ילדים טבעיים שחולקים 50% מהגנים.

אגב היום אמור היה ג'קסון לחגוג את יום הולדתו ה-51.

עוד בנושא באתר הידען:
דום לב – שלוש הדקות שלא ניתנו למייקל ג'קסון
שיבוט אנושי – אין סיבה שזה לא יצליח אך יש המון מכשולים

מתקפת המשובטים של ראל
אנשי כת הראלים – נולדה התינוקת המשובטת הראשונה (2002)

7 תגובות

 1. קשה להתעלם מהסינטיקה בהקשר לעוסקים בשיבוטי אדם:..חברת קלון-אייד?תנועת הרע-אלים?מה קורה פה..נראה שסינדרום התהילה לא פוסק מלהפתיע בפסיכופתלוגיות משונות.
  כמה אמת ודאית יש באותן דיבורים,מיידעים מדעיים ורכילויות ?מי יודע.

 2. אדי:
  כשקראתי את המאמר, כתבתי לעצמי הערות על דפיו והתייחסתי לפרטי הטענות.
  עשיתי זאת בשביל עצמי.
  אין לי כל כוונה להתחיל לדון כאן במאמר שלא פורסם כאן ושלדעתי לוקה בטעויות ואי הבנות לא מעטות.

 3. מיכאל רוטשילד:

  נסה להתמודד עם הטענות של פרופ' ארז בראון לגופן. לדעתי המאמר, או לפחות הכיוון המחשבתי העקרוני שהוא מצביע עליו – חשובים דיים כדי לחייב התיחסויות ממשיות יותר מאשר גינוי סתמי גורף.

 4. אדי:
  קראתי את המאמר שהזכרת (שאגב – לא הופיע בגיליון האחרון אלא בזה שלפניו) והוא נראה לי מאמר ממש גרוע מלא בכשלים לוגיים ושאינו מוביל אפילו למסקנות שהוא מתיימר להן ובטח שלא לאלה שאתה מנסה לגזור ממנו.

 5. אבי,
  בקשר לנ.ב. :
  אם אתה מטריאליסט, כלומר עושה רדוקציה שלמה של כל התופעות והיסודות המנטליים לרמה הפיסיקלית, ברור שיש קורלציה מסוימת בין החפיפה הגנטית לבין דמיות האישיות (סה"כ של תכונות מנטליותמסוימות – לא של כולן). הקורלציה אינה יכולה להיות מלאה שכן יש לקחת בחשבון שינויים בתכונות מנטליות כפונקציה של נסיבות סביבתיות.

  אם אינך מטריאליסט, או שאתה אוחז בגישה דואלית, הקורלציה צ"ל קטנה בהרבה.

  בינתיים מתברר במחקר (עיין מאמר של פרופ' ארז בראון, 'אודיסאה' האחרון) כי הגנום אחראי באופן ברור רק לגבי 5% מהתכונות הנצפות. מותר להניח שגם לגבי תכונות מנטליות המצב אינו שונה מהותית וכמותית. הפער ניתן להסבר לפי אחת משתי ההנחות הבאות, או לפי שתיהן ביחד (מה שיותר סביר, לדעתי):
  א.ההשפעה הסביבתית היא גדולה מאוד (-קשה לישב את ההנחה הזו, כהנחה בלעדית, במקרים של תאומים זהים שגודלו בסביבות דומות עד כדי זהות מכל בחינה מעשית);
  ב.קיים מערך מנטלי שאינו ניתן לרדוקציה לרמה הסביבתית או הגנטית.

 6. לא הבנתי את הנ.ב. . מלכתחילה כל הנושא של המשכיות זה הזיה , מה שמראה לאדם את מקומו בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן