סיקור מקיף

המבול של נוח לא היה כל כך חזק

המבול של נוח – המבוסס כל הנראה על אירוע הצפת הים השחור במי הים התיכון, התקיים אך אולי לא בממדים שסברו החוקרים מאוניברסיטת קולומביה שהעלו אותו לפני עשור * חוקרים מארה"ב ומרומניה טוענים כעת שהמפלס עלה לכל היותר ב-5-10 מטרים, אם כי גם זה מספיק כדי להציף שטחים חקלאיים נרחבים

ממצאים בדלתא של הדנובה יספקו תשובה לויכוח אודות 'המבול של נוח'
ממצאים בדלתא של הדנובה יספקו תשובה לויכוח אודות 'המבול של נוח'

האם מבול קטסטרופי בממדים תנ"כיים שרטט את קווי החוף של הים השחור לפני 9,500 שנה, ומחה יישובים ניאולטיים לחופיו הקודמים של הימה הקטנה שהיתה שם קודם לכן? גיאולוג ממכון האוקיאנוגרפיה בוודס הול, ושני עמיתיו מרומניה, דיווחו בגליון ינואר של הרבעון Quaternary Science Reviews כי אם המבול אכן התרחש, הוא היה בממדים קטנים בהרבה ממה שסברו חוקרים אחרים.

החוקרים בדקו ליבות משקעים מהדלתא של נהר הדנובה, המתרוקנת לתוך הים השחור. מניתוח הממצאים קבעו החוקרים כי גובה פני הים היה נמוך בכשלושים מטרים מהגובה הנוכחי שלהם ולא 80 מטרים כפי שמציעים חוקרים אחרים.

"איננו רואים סימנים לאסון בנוסח המבול כפי שאחרים טענו" אמר ליביו גיוסאן, גיאולוג במחלקה לגיאולוגיה וגיאוגרפיה במכון וודס.

לפני עשרת אלפים שנה, בסוף תקופת הקרח האחרונה, הים השחור היה אגם והיה מנותק מים מרמרה ומעבר לו – מהים התיכון בידי אדן הבוספורוס. הויכוח בקהילה הגיאולוגית ובקהילה הארכיאולוגית התמקד בשאלה האם, כאשר הקרחונים נמסו וגובה פני הים בכל העולם החל לעלות, הוצף אדן הבוספורופס בהדרגה או שמא מבול פרץ אותו, שטף שטח של 70 אלף קמ"ר ומחה את כל התרבות הניאולטית המוקדמת באיזור. בנוסף לשאלות אודות קצב המבול, החוקרים ממשיכים להתווכח על היקף ההצפה – ויכוח המתמקד בשאלה מה היה המפלס של הים שחור לפני 9,500 שנה.

בסוף שנות התשעים, טענו ביל ריאן וולטר פיטמן מאוניברסיטת קולומביה כי גילו עדויות גיאולוגיות והעריכו כי מפלס מי הים השחור באותה תקופה היה נמוך בכ-80 מטרים מגובהו הנוכחי. הם העלו השערה ולפיה השפעת הצפת הים השחור היתה מחייבת הסטת הקבוצות החקלאיות למרכז אירופה והפצת הסיפור על נוח והתיבה שלו, כמו גם אגדות מבול בקרב עמים אחרים. (ראו גם פרק ראשון מהספר 'המבול של נוח' מאת ריאן ופיטמן)

מקור אי הודאות תדלק את הויכוח באשר למבול הים השחור הוא בקושי להשיג סמנים אמיתיים באשר לגובה פני הים ביום המבול. "גובה פני הים הוא כמו גביע קדוש" אמר גיאוסן. "אינך יכול לדבר באמת אודות מבול אם אינך יודע מה היה גובה פני הם המדויק הן בים השחור והן בים התיכון, וזה מה שאנו מנסים לגלות."

המדענים בדקו את הגיאוכימיה של שכבות המשקעים, בנסיון לאתר חופים מוצפים או דיונות שנוצרו בידי הרוח, אך ישנה בעיה בשיטה זו. משקעים עלולים להישחק בידי הגלים והזרמים ומרצבי חול שנוצרו בידי הזרמים התת מימיים יכולים בטעות להתפרס כחופים או דיונות. "במקום זאת השתמשנו בגובה פני היבשה של מישור דלתת הדנובה כסמן לגובה פני הים, מדובר בשטח עצום שאי אפשר לבלבל בינו לבין משהו אחר" אמר גיוסאן.

דלתא של נהר נוצרת כאשר הנהר מתרוקן לתוך גוף של מים. הוא משקיע שכבות ובונה מישור שטוח – הדלתא – במרחק של כמה מטרים מהחוף ולפיכך היא מהווה סמן של גובה פני הים. בשנת 2006, צוות בראשותו של גיוסאן הראה כי בניגוד לנתונים מהתקופה הסובייטית שהראו עליה חדה בגובה פני הים השחור, שלבי ההתפתחות של דלתת הדנובה מראים כי גובה פני הים היה כמו היום לפחות 6,000 שנה.

כדי להמשיך ולחקור אחורנית מעבר ל-6,000 שנה, חפרו גיוסאן ועמיתיו בשנת 2007 ליבה חדשה לעומק של 42 מטרים בפתחו של נהר הדנובה, הנהר הגדול ביותר הנשפך לים השחור. מטרתם היתה לשחזר את ההסטוריה של איזור זה של הדלתא לפני ואחרי השטפון – במאצעות בחינת המשקעים. הם גם השוו את הממצאים מגלעין זה לממצאים אחרים שנחפרו באיזור, וגילו מרבצי מים מתוקים בדלתא שנוצרה בערך לפני עשרת אלפים שנה. מעליה הם מצאו ממצאים ימיים ברורים ומעליהם – המרבצים של הדלתא המודרנית.

"זה מדהים" אמר גיוסאן. "הדלתא הראשונה נוצרה באגם של מים מתוקים כמה מאות שנים לפני ההצפה. ולאחר ההצפה, המשקעים הימיים כיסו את כל איזור הדלתא." מציאת הגיל של כל שכבה הוא אתגר לא קטן. כדי להצמיד תאריכים לכל שכבה בגלעין המדענים השתמשו בתיארוך רדיואקטיבי של פחמן על הצדפות המאובנות של בעלי חיים שנמצאו בגלעין, למשל צדפות וחלזונות. ואולם באיזורים אנרגטיים, גלים יכולים לשחוק את המשקעים הנמצאים על קרקעית הים ולשתול צדפות ותיקות במשקעים חדשים יותר. כדי לענות על דאגות אלה, השתמשו גיוסאן ועמיתיו בגישה שלא נוסתה בעבר בים השחור. הם השתמשו בספקטרומטר מסות ובחנו רק צדפות נגררות, כלומר אלו שבהם שני הצדדים של הצדפה עדיין קשורים ביחד כפי שהם היו כאשר היצור היה חי. הצדפות מחוזקות ביחד בידי חומר אורגני הנשחק בקלות כאשר בעל החיים מת, לפיכך החלקים בדרך כלל נפרדים כאשר היצור מת. כאשר מוצאים צדפה כפולה, משמעות הדבר היא שהיא לא הוזזה בידי הגלים וסימן שהיא נשארה במקום שבו מת בעל החיים.

לאחר שהחוקרים תיארכו ושיחזרו את תולדות מישור הדלתא הם יכלו לקבוע את גובה פני הים השחור. הם מצאו כי גובה פני הים השחור בעת ההצפה היה כ-30 מטרים מתחת לרמה הנוכחית. קביעת כמות המים ששטפה דרך הבוספורוס עדיין בעייתית. אין עדיין שיחזור של גובה מי הים בים מרמרה, אך לפי גיוסאן, שיטות בלתי ישירות מעלות כי הוא היה גבוה אז רק ב-5-10 מטרים מעל פני הים השחור.

"לפיכך אם זה נכון, משמעות הדבר היא שעוצמת השטפון בין השחור היתה רק של עלית מפלס בגובה 5-10 מטרים ולא 50-60 מטרים" אמר גיסאן. "עדיין, גם לעלית מפלס של 5 מטרים יכולה להיות השפעה, למשל הצפת מישור הדנובה והטבעה מתחת למים של כ-2,000 קמ"ר של אדמה חקלאית מעולה. לדבר זה היתה השפעה על הארכיאולוגיה והאטתרופולוגיה של דרום אירופה, כמו גם על ההבנה שלנו עד כמה ייחודית הסביבה שיצר הים השחור."

לידיעה באתר מכון וודס הול

35 תגובות

 1. חבר'ה, מי שרוצה לדעת, גם ר' יוחנן בגמרא (זבחים קיג:) אומר שהמבול היה חלקי, עיינו שם. וכדאי לקרוא את מאמרו של פרופ' משה קווה, אם באמת רוצים לשמוע את דברי המדע: http://www.biu.ac.il/JH/Parasha/noah
  /kav.html

 2. נקודה:
  מה אתה מתלונן על כך שלא הבנת?
  דבריו של נוח לא נועדו להבנה אלא לשינון בעל פה.
  אתה חושב שהוא מבין אותם?

 3. נח:
  אתה פשוט מקשקש וחבל לי על הזמן. לכן זו תגובתי האחרונה לך.
  הקישור שהעברתי בתגובתי הקודמת הוא קישור מעמותה שהוקמה לנושא השוויון בנטל. היא לא מתעניינת בחרדים ספציפית אלא בכולם אבל, למרבה הפלא – מה שיוצא לה בבדיקות זה שקבוצת המשתמטים הגדןלה ביותר היא קבוצת החרדים.
  כל אחד מוזמן לפנות לעמותה ולבדוק את נתוניה – היא לא מסתפקת בהצהרות שקריות כמוך.
  יש עוד אנשים שאינם מתגייסים – חלק מסיבות נפשיות (ותתפלא – יש גם ביניהם חרדים), חלק מסיבות פליליות (ותתפלא – יש גם ביניהם חרדים) חלק בגלל שהם בחול (ותתפלא – יש גם ביניהם חרדים) חלק מסיבות בריאותיות (ותתפלא – יש גם ביניהם חרדים) וכו'.
  הקבוצה הגדולה ביותר – כאמור (יותר מכפליים מכל קבוצה אחרת) היא זו של החרדים וזה מבלי להפחית את חלךקם בקבוצות האחרות.
  נכון הוא שהחרדים משתמשים בדמוקרטיה כדי להוביל אותנו למדינה בלתי דמוקרטית. זה באמת מצער ואני מקווה שמישהו ייתעשת ודרכם זו תחסם.
  כל תעשיית ההיטק הישראלית – זו שמחזיקה את המדינה בחיים על אף המשתמטים החרדים מקורה באותה מערכת חינוך שאכן – בשנים האחרונות – בגלל ההטייה הגדלה והולכת של כספים למערכת האילוף החרדית – מתדרדרת.
  לפני הסחף של השנים האחרונות ייצרה מערכת חינוך זו את שכבת האנשים שכיום נושאים את המדינה על גבם – שכבה שאני חלק ממנה ושהפכה את מדינת ישראל למדינה עם הכי הרבה חברות הזנק אחרי ארה"ב. במדינת ישראל יש יותר חברות הזנק מבכל מדינות אירופה ביחד!
  אז כן – האילוף הדתי הצליח לפגוע קשות גם בחינוך החילוני ומסתבר שאתה גאה בכך.
  כדי לתקן את המעוות יש לקחת את הכסף מכל הקישקושיאדה הדתית ולהשקיע אותו בחינוך.
  כמובן שזה יטפל גם בחלק מן הבעיה הדמוגרפית כי אם חרדי יצטרך לעבוד ולפרנס את ילדיו במקום לסמוך על קיצבת לימוד וקיצבת ילדים הוא יעשה חשבון אחר.
  הדימוי המתועב שלך של נוער מסומם אינו מתקרב אפילו למציאות והתבטאות זו בלבד מצדיקה את הפסקת השיחה אתך.

 4. מיכאל
  מכבסת השקרים שלך מתמיהה אותי, אתה נתון לשטיפת מח של התקשורת וכמדען נאור זה לא הולם אותך, צא ובדוק עצמך לפני השמעת אמרות דמגוגיות אויליות:
  1) הכסף שמקבלים אותם בטלנים, קטן או שווה למה שמקבלים אנשי התרבות והספורט.
  2) עובדתית- הפטורניקים והמשתמטים בחברה החילונית שווה לחברה החרדית. (עבר תחת ידי מסמך של רשמי של משרד החינוך על כך)
  3) הפוליטיקאי שקובע מה הם לימודי ליבה , הוא זה שקובע בהרמת ידו כמה כסף יזרימו לישיבות הקדושות. אמרנו דמוקרטיה, לא?
  4) אני בהחלט מסכים איתך שמי שאינו לומד אין מקומו בבית המדרש.
  5) לימודי ליבה, אחת הבדיחות העצובות. הנוער הפרוע דור הפירות הבאושים שגודל בחברה שלכם מוכיח בדיוק כמה שווה בליבה הזו.(תבדוק כמה מאות תלונות הוגשו במשטרה ברחבי הארץ במהלך השביתות בבתי הספר ובחופשים)
  6) אנשי ישיבות ההסדר אמנם משרתים בפועל שנה וחצי, אבל מחוייבים לתפקידם 4 שנים, ובכל המלחמות האחרונות הם הראשונים שהוזעקו ביחד עם הסדירים.
  7) כשהילדים שלך ושכמותך מטיילים אחרי הצבא 3 שנים בחו"ל ומתגלגלים במסיבות סמים ומין אי שם, לעומתם אנשי ישיבות ההסדר עוסקים בישוב הארץ ובהפרחת ישובי הספר ועיירות מצוקה.
  האמת חזקה מכדי שתוכל להתכחש לה.

 5. נוח, לא הבנתי. כתבת שהתורה קדמה לעולם. וגם כתבת שהמבול קרה כפי שמסופר בתורה. אז מה קדם למה.

 6. נח:
  אני איני משקר לעצמי. זה אתה שמשקר לאחרים.
  החרדים – אף שהם אחוז לא גדול באוכלוסיה – הם הקבוצה הגדולה ביותר של בני 18 שאינם מתגייסים. אחר כך הם לומדים בכולל על שור שנגח פרה ומקבלים שכר בשעה שסטודנט באוניברסיטה דווקא משלם. לפני כן הם שולחים את ילדיהם לחינוך העצמאי שדאג ללחוץ על יולי תמיר שתפתור אותו ממקצועות הליבה.
  אגב – גם הנורמלים יותר שבין הדתיים – אנשי ישיבות ההסדר – משרתים פחות ממחצית התקופה שמשרתים בני אדם.

  עד כאן ביחס לשקריך לאחרים אבל כאן, לפחות, גם אם לא תודה בזה, אתה יודע שאתה משקר.
  המקום שבו אתה משקר לעצמך הוא האמונה העיוורת שלך בספר שכתב מישהו שאינו מבין הרבה לפני אלפי שנים.

 7. אתה משקר לעצמך כל הזמן באטימות מתגברת.
  היהדות שאתה מדבר עליה- כמעט ולא קיימת.
  אנחנו חברה בריאה מאוד הדוגלת באהבת העם והארץ, משרתים בצבא כמו כולם ומקיזים דמנו על אדמת אבותינו שלנו.
  עוסקים במחקר ופיתוח בד בבד עם הקפדה בתורה ובמצוות.
  מקיימים למהדרין ב'זעת אפך תאכל לחם' ביחד עם 'למות באהלה של תורה'.
  אין סתירה בכלל ולהפך.
  אנחנו רואים ברכה גדולה במעשה ידינו.
  הצפורניים שננעצות פעם אחר פעם בבשרנו, אינם שלנו. תחקור ותגלה של מיהן.

 8. נח,
  המצב שאתה מתאר הוא אכן המצב ולא ברור שיש לו פתרון.
  אותי זה אולי יאכזב אבל כאשר רוב האזרחים לא ישרתו בצבא ולא יעבדו המדינה תקרוס.
  אני מקווה שנצליח להציל אתכם מצפרני עצמכם לפני שתהרסו הכל אבל זה באמת לא בטוח.

 9. מיכאל
  אני שמח לאכזב אותך. שהציבור 'המטומטם' הזה שאתה מתריס כנגדו נמצא במגמת עליה ביחס לאוכלוסיה הכללית. לא מזמן פורסם מחקר כי כבר היום אנחנו עומדים על 49% מהאוכלוסיה הכללית. ובעזרת ה' תוך עשור יהיה פה רוב 'מטומטם', שידאג לתיקון סטיות השלטון ומערכת המשפט הנוכחיים. כן, גם המדע יזכה לדחיפה ולהארה באור חדש מתוך הסתכלות של אמונה בהירה וללא חשכות ובריחה מהמציאות של הגלות שאתה שרוי בה.
  אין יכולת לעצור את המהלך, קומץ חילונים יוצאי דור הקופים, המגדלים ילד וכלב לא יוכלו לנו.
  תחפש את 'קרש ההצלה' שלך אולי משאריות התיבה של נח.

 10. הוגין:
  את ממשיכה ללכלך כדרכך.
  קראתי את התגובה, הבנתיה, וכל מה שמצאתי לנכון להקדיש לה זו התגובה שכתבתי.
  הוא כתב שהוא מסתכל עלי מלמעלה וצוחק.
  הוא לא למעלה והצחוק שלו מטורף. אני עומד מולו ורואה זאת וזה באמת מפחיד אותי.
  לכן כתבתי מה שכתבתי.
  את כתבת שאני פוליטיקאי.
  מניין הקרצת את השקר הזה?
  האם אינך יכולה להסתפק בהבלי העידן החדש והתורה שאת מרגישה חובה להמציא שקרים משל עצמך?
  המגמות שנוח וחבר מרעיו דוחפים אליהן והשקרים הבלתי נדלים שמהם שואבות תגובותיו מפחידים אותי עד כדי כך שבניגוד למה שעשיתי כל חיי החלטתי לפעול לכינונה של מפלגה שתנסה להתמודד עם הטמטום.
  מכיוון שאינני פוליטיקאי לא הסכמתי להיות ברשימת המפלגה לכנסת אבל פעילותה של המפלגה הזאת נראית לי בתור אחד מקרשי ההצלה האחרונים של המדינה מן ההרס שיביאו אנשים כמו נח וכמותך.

 11. נח:
  אל תתיאש,קודמי בכלל לא קרא את תגובתך,ואם קרא כאילו,אינו מבין.
  דעתו יצוקה כברזל זול ואין שיזיזו חס וחלילה אחרת לא ישאר לו קיום,,אז נוותר לו.
  חוץ מזה,הוא הרי פוליטיקאי,,,
  אז,העיקר שהוא חושב שהוא מבין יותר בענייני פונדמנטליזם ובערות.
  ניחא.

 12. כשאני מסתכל עליך מלמעלה , הויברציות העצבניות שלך גורמות לי להתגלגל מצחוק.
  נהנתי גם לראות את התמונה שלך, יצור אבולוציני שמוצאו מהקוף (לאמונתך בלבד) חנוט בחליפה ועניבה.
  מיכאל ידידי רק אמונה תתן שקט נפשי לנפשך הסוערת בניסיון נואש למצוא הסברים לכל המורכבות שבעולם.
  עכשיו ברצינות, אני מעריך מאוד כל ניסיון לחקור להבין ולהשכיל, התורה מועדדת זאת מאוד. אין מקום להסתגרות מאחורי ספרים.
  יש עוד צד והוא האמיתי, ליהדות שאתה מכיר והגיע הזמן שתתפכח, לא כולם גלותיים עם זקנים ואף גונזו יהודי.
  דווקא אני כחוקר וכמדען הגעתי להכרה בתורה מתוך אי הידע והאפסיות של המדע, וליתר דיוק במקרה שלי של הרפואה- חוסר הידע שלהם מבהיל ביותר, החולים בידם אינם יותר מאשר עכברי מעבדה.
  רק אם נחקור ונעמיק בכל תחום מתחומי המדע נוכל לקדם את עולמנו, אבל לחקור באמת ולא לטייח או לקבור עולמות אחרים.
  הגאון ר' אליהו מוילנא כתב, שיהודי שחסר לו 'יד' (הכוונה לחלק כלשהוא) בחוכמות המדע חסר לו 10 ידיים בתורה!
  וא"כ הפתרון הוא רק לשלב בין השניים.

 13. ולמי שבמקרה צפה בסרט השקרים הגרוטסקי המקושר מתגובתו של נוח:
  קראו מה שמוצאים באתר Google Scholar כאשר מחפשים למשל את רון ויאט (אחד ה"מדענים" שמופיעים בסרט).
  הקטע הוא בעמוד 238 שנמצא בפרק – מקורות בלתי אמינים שבקישור הבא:
  http://www.ohiolink.edu/etd/send-pdf.cgi/Wendel%20Paul%20J.pdf?acc_num=kent1207843937

 14. נח, לחשוב אחרת:
  אז לא הבנת איך לא נכנסתי ישר להגיב.
  לפחות זה דבר שאתה מודה שאינך מבין!
  יש עוד כל כך הרבה שאינך מבין ואתה מתיימר להבין שאי ההבנה שהזכרת היא הקטנה בצרותיך. פשוט תוסיף אותה לרשימה האין סופית!
  אין כל צורך להעלות גירה עם הארנבת. ביקשת שלא אעלה אותה כיוון שאין לך תשובה.
  אין לך תשובה גם לטענה המופרכת של התורה שהפרת והחידקל יוצאים מאותו מקור.
  אתה בטח מאמין גם בטענת חז"ל שכינים נוצרות מזיעת אדם ועכברים נוצרים מעפושים.
  אז בוא אספר לך משהו שאינך יודע: כשלא חושבים אז גם אותם פולסים חשמליים שבמוח אינם עושים שום דבר מועיל. אתה קורא לי רובוט אבל אתה אפילו לא רובוט מכיוון שבמוחך יצרה האמונה העיוורת קצר חשמלי.

 15. שלום מיכאל,
  1. לא הבנתי איך לא נכנסת ישר בהתחלה להגיב. זה הרי ה"לחם" שלך כתבות מעין אלו
  2. לאדם מאמין אין רגשי נחיתות אלא רגשי עליונות. הוא מחובר לבורא עולם ולכן הוא יותר עליון. רגשי הנחיתות הם רק אצלך.
  3. התורה לא שוכתבה על פי סיפורי עם, אלא קדמה לבריאת העולם.
  4. התורה היא הקבוע, היא היא האקסיומה ואילו המדע הוא המשתנה, הנתון לאופנה חולפת וצו השעה.
  5. איך המחקר הנאור של חוקר הצדפות המהולל מתייחס לחוקרים אחרים שהוכיחו ואף מצאו את תיבת נח, עיין :http://il.youtube.com/watch?v=cxQRWe9k8D0
  6. מהכתבה שלך עולה שאדם ללא נשמה אינו אלא לא יותר מאשר צביר פולסים חשמליים נתונים לשינויי הורמונים וסופות אלקטרונים במוחו, מדוע שנתייחס לכל רובוט?
  7. מתי תתעורר לאמונה פשוטה שיש בורא עולם? יש יד מכוונת לכל דבר, יש מנהיג לעולם שלא נתון לאומדן כלשהוא בנבכי המעבדות.
  8. אל תעלה גרה עם הקטע שלך על הארנבת.

 16. שלום מיכאל!
  לא הבנתי איך לא השתרבב שמך מתחילת ההערות, זה הרי ה"לחם" שלך המאמרים האלו של הכפירה.
  1.התורה לא צריכה את הראיות המופרכות שלכם.
  2.התורה קדמה לעולם, ולא שוכתבה. התורה זה הקבוע האקסיומה והמדע הוא המשתנה לפי צו האופנה וצו השעה.
  3.מבול נח היה גם היה, הגאולוגיה לא יכול להפריך ע"י איזה תאוריה נבובה את מדע ההיסטוריה.
  4.איך אתה מסתדר עם מחקר אחר של גאולוגים וארכיאולוגים שמצאו את תיבת נח עם תיארוך לכ-6000 שנה, והמידות מתאימות להפליא לנאמר בתורה?
  עיין: http://il.youtube.com/watch?v=cxQRWe9k8D0
  5. אוי מיכאל מתי תתעורר ? יש יד מכוונת מלמעלה לכל דבר! קצת אמונה לא יזיק. נו תתעורר.
  6. תחליף פיוז מיכאל, יש לך קצר/פולס חשמלי לא ממוקד? בכתבתך הקודמת הסקת שאין נשמה אז למה שנתיחס לחוקר כלשהוא יותר מאשר לרובוט צביר אלקטרונים נעים בעל חולשות הנגרמות מפולסים חשמליים…
  7. אל תביא לי את הטיעון הדבילי שלך על ארנבת שלא מעלה גרה בתור הוכחה לשלילת אמיתת התורה.

 17. מעניין איך זה שרגשי הנחיתות של המאמינים מיחסים כל ניסיון לאשש סיפורים הקשורים בתנ"ך לרצון להפריך אותם.
  כל המחקר אודות המבול נועד למצוא איזה צידוק – ולו הקלוש ביותר – לאותו סיפור הזוי המופיע בתנ"ך שעל פיו הוצף כל העולם ונבנתה תיבה ששמשה להצלת כל סוגי בעלי החיים.
  סיפור זה הרי ברור שמעולם לא התרחש אבל כדי שלא יראה כמנותק לחלוטין מן המציאות – מחפשים המדענים עדויות ל"מיני מבול" שבכל זאת התרחש.
  מה קורה אז? מסתבר שיש מאמינים שרואים גם את זה כהתנכלות!
  אגב, לא ברור לי כיצד מתיישבים ממצאי מחקר זה עם ממצאי המחקר שמוצבע מן הקישור הראשון שבכתבה שמסיכומו משתמע שנמצא מבנה בעומק 100 מטר ( רק משתמע כי לא ברור מן הטקסט אם הרובוט שצלל לעומק 100 מטר מצא את המבנה באמצע הדרך או בסופה)

 18. מגיב 12, שיחקת פעם במשחק "טלפון שבור"? תחשוב מה קורה לסיפור שעובר במשך אלפיי שנים בעל פה, מאב לבן, מפה לאוזן, אין כבר שום קשר בין הסיפור המקורי ובין הסיפור שנוצר לבסוף.

  וזה עוד בלי לדבר בכלל על האפשרות שהסיפור המקורי הוא פרי דמיונו הפרוע של איזה כוהן דת שהשתמש בסיפור הזה כדי ללכד את השבט ולכפות עליו חוקים שונים שכביכול הגיעו מפי איזו יישות כל יכולה שמשגיחה עליהם מלמעלה….

 19. למגיב #11 – דווקא אז יכול היה הסיפור להשתמר, טוב יותר מאשר בימנו. תדמיין שבט אנשים שכאשר יורד החושך, לא יכולים לשמוע רדיו, לא לצפות בטלויזיה, אלא רק להצטופף יחדיו סביב למדורה ולשמוע על סיפורים של אירועים שקרו בעבר ועוברים בצורה זו דורות רבים. הסיפור מקבל במסך השנים נפח, והילה שלא היו במקור, ותפקידנו היום הוא לנסות ולהבין מתוך הסיפורים את אירוע המקור.
  דוגמאות ידועות יש על שבטים מסויימים בהם היו אנשים שתפקידם לזכור פרקי שירה קבועים בעל פה ואנשים אלו זכרו אלפי (!)שורות שירה, שעברו מדור לדור כמעט ללא שינוי.

 20. מופרך. איך בתקופות שבהם לא יודעים קרוא וכתוב יכול להתגלגל סיפור אלפי שנים. לא סביר בכלל.

 21. אני יודע אני יודע !
  בלה בלה בלה, דת.
  בלה בלה בלה, מדע.

  וואו !

 22. ב"ה

  משמח לראות שאתם מתדיינים גם על נושאי יהדות,
  מאוד מעניין שכל מה שכתוב בתנך מתגלה ונמצא במוקדם או במאוחר או ע"י חפירות ארכאולוגיות או בדרכים אחרות במדע.

  זה ידוע שתמיד יהיו החברה שיאמרו זה היה אבל לא באופן שכתוב וכו' (כמו שבדרך כלל באתר הזה נמצא לרוב), אם הכן המופיע בתנך הוא אמת בפרט הזה אז גם בשאר הפרטים זה אותו אמת. ובשביל לדעת את הסיפור המלא על כל פרטיו אפשר להתעמק בגדולי ישראל שעסקו בזה (עיינו בספרי שם מוסבר חלק מהעניין וגם יסביר את עניין הממותות ברוסי'ה, חילוק היבשות, משולש ברמודה האבקה שבאדמת כדור הארץ וכו')

  המדע אומר חלקי דברים נכונים ובסלט אחד גדול

  בתור אחד שקורה באתר די קבוע, אני הרבה יותר נהנה מדברים מדעיים בתחום הטכנולוגי' וכו'.
  ושאתם כותבים על דברים שבאמת לא שייכים אליכם כ"כ זה חסר טעם ומוריד גם את הטעם בהכל וחבל

 23. לדפנה היקרה!
  איפה עובר הגבול בין מדע לטיפשות? בין משכיל לבין להראות משכיל=כסיל?
  אני דווקא מאוד אוהב מדע ומאוד מחובר להרבה תחומים, אבל לא כל הגיג דבילי ראוי להכנס תחת הכותרת מדע גם אם הכותב הינו בעל אקדמאי כזה או אחר.
  המחקר עצמו על הים השחור מרתק, אבל מכאן ולהפוך כל דבר לקרדום ע"מ לסתור עובדות הסטוריות המעוגנות בתורת ישראל וכן אצל עוד עמים רבים, הדרך ארוכה מאוד.
  נשמע לך הגיוני שבגלל 2 צדפות שנשארו דבוקות תמחק הסטוריה שלמה?

  מה קוטר הקידוח בעומק 46 מ' בסביבה מימית?
  כמה ממצאים כלליים הם הוציאו?
  על כמה צדפות הם ביססו את טענתם וע"י כך הם רוצים למחוק היסטוריה של עמים רבים?
  מקום החפירה הינו רק השערה שאכן שפך הנהר המרכזי נשאר באותו המקום במשך 6000 שנה?
  הלזה יקרא מדע?

 24. לפי מה הם קבעו שאם הצדפה כפולה זה סימן שהיא נשארה באותו המקום בו היא מתה?

 25. למגיב הקודם,
  זה אתר מדע שסוקר את הידיעות בעולם המדעי. לא אוהב אל תקרא, יש לך מבחר גדול של אתרי חדשות שיתאימו לתפיסות העולם שלך.

 26. דווקא המדהים שיש אנשים שקמים כל בוקר, וחושבים איזה מאמר כפירה אני יפרסם היום. ובאיזה עוד דרך אפשר לקעקע את המסורת היהודית.
  המממ.. כן ודאי ישו היה, והשילוש הקדוש בודאי ובודאי, גם מוחמד שעלה בסערה השמימה ודאי היה.
  השילוש הקדוש היה בטח ע"י שיבוט או הפרייה מלאכותית…
  איפה כל המדענים החכמים בנושאים האלו?
  אה, כולם עסוקים בכתיבת מאמרים מחוכמים לשלילת היהדות (כמובן עם חיכוך בפדחת)
  מתי תתחילו לעסוק בקידום העולם? העבודה זרה כבר נגמרה, זהו זה פאסה, אתם השאריות האחרונות, מתי תתחילו לעסוק במדע נאור?

 27. מדהים שיש אנשים הזויים בעולם שמסתובבים בעולם ומחפשים את "תיבת נוח" האבודה, הם באמת מצפים שתיבת עץ תשרוד בגשם בשמש בחום ובקור 2,000 שנה ותחכה להם שלמה איפשהו…..

  שמישהו יספר להם שעץ בדרך כלל נרקב ומתפורר עם הזמן, אולי הם לא יודעים.

 28. עכשיו זה הגיוני. אם המפלס עלה רק ב 10 מטר, הסחף לא היה כלכך חזק, ונח אכן יכול לשים זוג מכל חי על פני היקום בתיבה. זה בכלל לא נס.
  הנס הוא שמתוך כל בעלי החי, לא נמצא אף אחד שאינו פורה.
  המזל הגדול, שלא היה צורך לאחסן את בעלי החיים הימיים ודו-החיים.

 29. למה, למה סתם ללכלך, "המבול של נוח לא היה כל כך חזק".

  נוח היה מתהפך בקיברו אם היה שומע את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן