סיקור מקיף

החפירה הארכיאולוגית הקהילתית הגדולה בישראל הוציאה מאות תלמידי כיתות ט' מהכיתות ואל חפירת העבר

מדהים היה לראות כיצד כשמוציאים אותם מהמחשב ומהפייסבוק הם נכנסים לעבודה בהתלהבות וכמובן את האושר העצום על כל חרס שהם מגלים. אני יכול לומר בבטחון גמור שיש פה הרבה תלמידים שהייתי שמח אם היו ממשיכים לחפור איתי גם במקומות אחרים", אמר ד"ר שי בר מאוניברסיטת חיפה, מנהל החפירה

בחפירה קהילתית ייחודית והגדולה ביותר בארץ עד כה חושפים חוקרי אוניברסיטת חיפה יחד עם תלמידי בתי הספר מאזור המועצה האזורית מנשה את תל-אסור, יישוב כנעני מתקופת הברונזה
בחפירה קהילתית ייחודית והגדולה ביותר בארץ עד כה חושפים חוקרי אוניברסיטת חיפה יחד עם תלמידי בתי הספר מאזור המועצה האזורית מנשה את תל-אסור, יישוב כנעני מתקופת הברונזה

בחפירה קהילתית ייחודית והגדולה ביותר בארץ עד כה חושפים חוקרי אוניברסיטת חיפה יחד עם תלמידי בתי הספר מאזור המועצה האזורית מנשה את תל-אסור, יישוב כנעני מתקופת הברונזה. "היו לנו המון חששות, אבל כשאנחנו רואים את ההתלהבות, הרצון והמחויבות של בני הנוער וכמובן את התוצאות המקצועיות, אנחנו בהחלט יכולים לסכם את הפרויקט כהצלחה גדולה", אמר ד"ר שי בר מאוניברסיטת חיפה שעומד בראש החפירה.

תל-אסור, שנמצא בפתחו המערבי של ואדי-ערה, נחפר בין השנים 2001-2003 על ידי פרופ' אדם זרטל. מי שהמשיכו את הפרויקט ואף דחפו לכיוון של חפירה קהילתית היו "החברים של איציק", קבוצת חברים שפועלים בדרכים שונות להנצחת שמו של איציק דורי, מי שהיה מזכיר קיבוץ מצר ונרצח בפיגוע טרור רצחני בשנת 2002. כאמור, בתחילה היו חששות מהצד המקצועי, אולם בסופו של דבר הוחלט לצאת לפרויקט פיילוט עם תלמידי שכבות ט' של בית הספר מבואות עירון, ששלח 150 תלמידים, בית הספר גוונים, ששלח 120 תלמידים ואולפנה כפר פינס, משם הגיעו 100 בנות, כשתלמידי כל בית ספר חופרים במקום במשך שבוע.

"התל נמצא כקילומטר מכל בית ספר, אולם עד שהם הגיעו אלינו, התלמידים לא שמעו פעם אחת על המקום. מדהים היה לראות כיצד כשמוציאים אותם מהמחשב ומהפייסבוק הם נכנסים לעבודה בהתלהבות וכמובן את האושר העצום על כל חרס שהם מגלים. אני יכול לומר בבטחון גמור שיש פה הרבה תלמידים שהייתי שמח אם היו ממשיכים לחפור איתי גם במקומות אחרים", אמר ד"ר בר.

כאמור, החפירה הקהילתית לא הסתכמה בהוצאה של התלמידים מהכיתה אל השטח והיא תרמה רבות גם מהפן המקצועי. החופרים והתלמידים המשיכו לחפור את מערכת הביצורים המרשימה של האתר ואף גילו בהפתעה, ובלי שאף אחד ציפה לכך, מבנה מנהלי מרשים מהתקופה האשורית (המאה ה-7 לפנה"ס). כמו כן, בעונת החפירה הנוכחית הצליחו החופרים והתלמידים להגיע לשכבת חורבן מסוף תקופת הברונזה המאוחרת מהמאה ה-13 לפנה"ס.

בנות אולפנה כפר פינס חופרות במקום עד סוף השבוע – ניתן להגיע לצלם ולראיין בתיאום

7 תגובות

  1. בתגובה ל 1:
    ערבי גאה היה מזדהה בשמו.
    ערבי פחדן מגיב בעילום שם.
    גם אני בעד סיום הכיבוש, אך כנראה שנינו חושבים על דרך סיום שונה.

  2. מוחמד, הקיצוניים שלכם לא צריכים סיבה להתמרד, הם חושבים שהעולם מאינדונזיה ועד ספרד שייך להם ולקחו להם אכלו להם שתו להם. במקום לחיות במאה ה-21 הם רוצים לחזור למאה התשיעית. מי שלא רוצה שלום אלא רק לכבוש את האחרים בגלל שהשטח שלהם היה לפני מיליון שנה שלהם, לא זכאי לדרוש כבוד מאנשים נורמליים בתקופה הגלובלית. ברור שאתה כמי שמחובר לאינטנרט בתל אביב לא מוכן לקבל את המדינה שמגינה עליך, אז משהו אצלך לא בסדר, לא במדינה.

  3. נו בבקשה, הורסים וגונבים את העתיקות של העם הערבי וממציאים עתיקות באשליה שהם גרו פה קודם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן