סיקור מקיף

צבע הימים

האם החומרים האורגניים הנסחפים לים מגבירים את אפקט החממה?

צבעים שונים בים כתוצאה מהתפרקות חומרים אורגניים
צבעים שונים בים כתוצאה מהתפרקות חומרים אורגניים
כאשר חומרים אורגניים מהטבע: עלים, עשב יבש וכד' נסחפים לים נוצרת סחופת בעלת צבעים שונים, בעיקר צהוב-חום. הסחופת מתקבצת בגופי מים גדולים וידועה בשם "חומר אורגני נמס צבעוני". c (CDOM) כדי לפשט נקרא לו "חאנ"צ". מקורות החאנ"צ ברורים וידועים, אבל כאשר החאנ"צ מגיע לים, מתפזר ומתווסף לפיטופלנקטון ולחמרים אחרים, התמונה הופכת לדהויה ומסובכת.

חוקרים משערים כי "הטרוטרופס" heterotrophs (אורגניזמים זעירים שמפרקים תרכובות פחמניות), מפרקים חמרים אורגניים "מיסתוריים" ומשחררים תוצרי רקבון לסביבתם, חמרים אלה יחד אם החאנ"צ באוקינוסים מהוים נושא למחקר.

ידוע כי לחאנ"צ חשוף לקרינת השמש תפקיד חשוב בכימיה של האוקינוסים, קרינת השמש מפרקת את החאנ"צ ויכולה לגרום לפליטת גאזי חממה, כמו גם לתרכובות גפרית ולריכוזי ברזל. ברזל מהווה "דשן ימי" חשוב..גזי חממה כידוע גורמים להתחממות ואילו תרכובות גפרית יוצרות תצורות עננים – מקררות.

תופעת החאנ"צ אינה ידועה, שכן ניתן לראותה על פני המים, אבל מה קורה בעומק, לא ברור, שכן יש הבדל ניכר בחשיפה לשמש בין השכבה העליונה לבין אותו חאנ"צ בעומק.

הבנת החאנ"צ הימי חשובה להבנת החיים בים ולצורות בהן מושפעים חיים אלה, כמו גם ההשפעות על הרכב המים וה"שימוש" באור, "שדות חאנ"צ" קולטים אור אל-סגולי וכחול ולכן בתמונות לווין הם נראים נוטים לגוון צהוב.

בתצפיות לווינים מקובל היה לחשוב כי את הגוונים השונים בצבע המים ניתן ליחס לכמויות הפיטופלנקטון. לקבוצת חוקרים שניסתה לבדוק את הגורמים לצבע המים בים סרגוס התברר כי אחד הגורמים החשובים לצבע הוא החאנ"צ, "תגלית" שהובילה להקמת צוות מיוחד לחקר החאנ"צ.

ע"י מדידת כמות האור שהאוקינוס קולט ופולט, ניתן להעריך את כמות האור הזמין עבור פעילות כימית וביולוגית שדורשת אור, כמות האור הזמינה קשורה קשר הדוק בכמות, בתפזורת ובעומק החאנ"צ מחזורים ביולוגיים וכימיים קשורים גם הם בחאנ"צ, החשיבות ברורה ומובנת. לקראת המחקר יש מי שמתאר את החאנ"צ כאחד הגורמים היותר חשובים. לחיים באוקינוסים.

זרמים באוקינוסים ניתנים לזהוי ע'י שנויי צבע המים, כמות יצרני כלורופיל (צבע ירוק) כמו פיטופלנקטון ואצות מהווה מדד חשוב לבריאות האוקינוסים. חקר מפורט של החאנ"צ בשלוב נתונים על צבעי האוקינוסים שמתקבלים מלווינים יאפשר מסד נתונים טוב מהקיים, זהוי בעיות או לסרוגין מציאת פתרונות.

דר' אסף רוזנטל, אקולוג.
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא"ל: [email protected]

2 תגובות

 1. מצטרף לדעתו של עמי בכר. מאמר מעניין ביותר.
  ובנוסף, דבר חשוב:
  השאלה הנישאלת אם לא ניתן לשלוט על צבע האוקיינוס, ומכאן גם על כמות קליטת אנרגית השמש באוקיינוסים. זה יכול להיות פיתרון להתחממות כדור הארץ!
  נותן לי רעיון לכתיבת מאמר חדש.
  אבי, ברשותך.

  סוף שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן