סיקור מקיף

שינויי האקלים עשויים להיות בעלי השפעות שליליות ארוכות טווח על בריאות הציבור

תקציר המנהלים של פרק הבריאות מתוך דו"ח מרכז הידע להיערכות שינויי אקלים בישראל

נוסעים ברכבת תחתית במקסיקו סיטי חובשים מסכות מנתחים כדי להמנע מהידבקות בשפעת החזירים.צולמה על ידי Eneas De Troya תחת הרשיון cc-by-2.0. מתוך ויקיפדיה
נוסעים ברכבת תחתית במקסיקו סיטי חובשים מסכות מנתחים כדי להמנע מהידבקות בשפעת החזירים.צולמה על ידי Eneas De Troya תחת הרשיון cc-by-2.0. מתוך ויקיפדיה

תחום הבריאות מושפע במספר דרכים מהאקלים- הן באופן ישיר דרך השפעות פיזיולוגיות והן באופן עקיף דרך השפעה על מחלות כרוניות ומדבקות וכן על שיעורי תמותה ותחלואה מגורמים חיצוניים.

שינויי האקלים עשויים להיות בעלי השפעות שליליות ארוכות טווח על בריאות הציבור. חשוב לציין, כי השפעות שינויי האקלים מלוות בהגברת זהום האוויר המקומי, שהשלכותיו על בריאות הציבור משמעותיות.

לאור חוסר הוודאות הרבה, יש להציע לנקוט בגישת "ללא חרטה". גישה זו מבוססת על הקצאת משאבים לאמצעי מוכנוּת אשר יהיו בעלי השפעה חיובית על בריאות הציבור, ללא קשר להשפעות של שינוי האקלים. בהתאם לזאת, בנוסף להמלצה על אמצעי מוכנוּת ספציפיים, ארגון הבריאות העולמי קרא ל- "חיזוק מערכות בריאות הציבור, תכניות התגובה בחירום והמחקר מסביב לעולם".

מערכות ניטור לאומיות ובינלאומיות ומדיניות הסתגלות לשינוי האקלים צריכות להיות מושלמות על ידי מערכות תגובה אסטרטגיות על מנת להיות יעילות. השפעות בריאותיות ישירות ועקיפות של שינוי האקלים כוללות תחלואה הקשורה לתנאי חום וקור קיצוניים, מחלות הנישאות על ידי וקטורים ומים, החמרה במחלות קרדיו-וסקולריות ונשימתיות כתוצאה מזיהום האוויר ולחץ נפשי.

מאחר וצפוי להיות שוני גיאוגרפי ברמת הפגיעוּת של האוכלוסייה, מאמצי ההסתגלות צריכים להיות מופעלים ברמה המקומית. אמצעי התאמה לשינויי אקלים צריכים להתאים לתגובה מיידית לאירועים המתרחשים ולמניעה של אירועים שליליים עתידיים. דבר זה יהיה חשוב במיוחד עבור קבוצות האוכלוסייה הרגישות ביותר כגון ילדים, נשים הרות, חולים כרוניים ואוכלוסיית העשירונים התחתונים בכללותה. במסגרת תהליכי ההסתגלות יש להתייחס הן להשפעות של אירועי מזג אוויר קיצוני והן להשפעות של שינויים הדרגתיים בטמפרטורה ובמשטר המשקעים.

התערבויות שמטרתן למָתֵן את השינוי בהרכב האטמוספירה כגון הפחתת השימוש באנרגיה קונבנציונאלית, מפחיתות גם את ההשפעות הישירות של זיהום האוויר על בריאות האדם. זוהי דוגמא להתערבויות בעלות "רווח כפול".

שיפור איכות האוויר, יצירת יותר שכונות ירוקות ועידוד אורח חיים בריא הוא עוד תהליך "רווח כפול". תהליך זה יפחית את השכיחות של גורמי סיכון למחלות כרוניות וכתוצאה מכך יוביל לירידה בהיארעות מחלות כגון אוסטאופורוזיס, מחלות קרדיו-וסקולריות, מחלות נשימתיות ודיכאון.

עיקרי המלצות צוות הבריאות כוללות ניטור בזמן אמת ותגובה מתואמת לאירועים קיצוניים (גלי חום וקור, שיטפונות ואסונות טבע), היערכות מתואמת לשינויים הדרגתיים, אשר עלולים להביא להתפרצויות של מחלות כתוצאה מפלישת וקטורים או נשאים של מחלות.
בנוסף, ממליץ צוות הבריאות לשפר את היערכות מערכת הבריאות לרבות, הצטיידות מתאימה במזגני אוויר, תרגול אירועים ועוד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. ארגון הבריאות העולמי?
    מה זה זה?

    דבר אחד שכדאי להפנים, איפה שיש כסף אין אלוהים. ובארגון הבריאות העולמי יש הרבה מאוד כסף.

    אני לא הייתי מקשיב לשום המלצה שלהם. מדובר בגוף לא מדעי, עם אינטרסים כלכליים ברורים וזהו, ולא ראוי לאתר מדעי להביא מידע מגוף שכזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן