סיקור מקיף

חתן פרס נובל פרופ' אהרן צ'חנובר שוקד על פיתוח תרופות אנטי סרטניות על בסיס מחקרו המהפכני

ההרצאה התקיימה שלשום (ג') במסגרת אירועי חבר הנאמנים של אוניברסיטת בר-אילן, אשר במהלכם מוענק לצ'חנובר תואר דוקטור לשם כבוד ■ צ'חנובר הרצה על תגליתו אשר זיכתה אותו בפרס הנובל לכימיה לשנת 2004: מערכת האוביקויטין לפרוק חלבונים

פרופ' אהרן צ'חנובר
פרופ' אהרן צ'חנובר

קבוצת המחקר בראשות הפרופ' אהרן צ'חנובר, חתן פרס נובל, שוקדת על הבנת מנגנון הפירוק העצמי של החלבון אוביקויטין ועל פיתוח תרופות אנטי סרטניות נוספות. כך נמסר היום בהרצאתו של פרופ' צ'חנובר, שהתקיימה היום, לרגל קבלת תואר ד"ר כבוד של אוניברסיטת בר-אילן.

פרופ' צ'חנובר היה הראשון בעולם שהצליח לחשוף מנגנון ייחודי לפירוק חלבונים בתא החי. מדובר במערכת חלבונים עניפה הכוללת את החלבון אוביקויטין ויחידות פעילות נוספות. מערכת זו מאפשרת פירוק בררני של חלבוני התא ונועדה לשמר את אורח חייו התקין, בנוסף למנגנון ההפרשה התאית שהיה ידוע עד כה.

"מערכת האוביקויטין המפרקת חלבונים תוך תאיים באופן בררני, החלה דרכה כתיאוריה שאיש לא האמין בה וכיום מהווה נכס צאן ברזל לקהילה המדעית והרפואית כאחד. הגילוי גרם לפריצת דרך בתחום הרפואה עם פיתוחה של תרופה יעילה יותר מהקיימת כיום למחלה הסופנית מיאלומה נפוצה". את הדברים אמר צ'חנובר בפני מאות חוקרים ומדענים מרחבי הארץ שגדשו את מרכז הקונגרסים בבר אילן שם התקיימה הרצאתו. הגילוי המהפכני, זיכה את צ'חנובר ואת עמיתו פרופ' אברהם הרשקו, שניהם מהטכניון בחיפה בפרס הנובל בשנת 2004. כזכור, הגילוי משותף.

נשיא אוניברסיטת בר אילן פרופ' משה קווה שנכח בהרצאהאמר כי "פרופ' צ'חנובר מייצג את מדינת ישראל בדרך ציונית ויהודית המעוררת גאווה ומהווה דוגמה וסמל. מאבקו למען ההשכלה והמדע בישראל, מסייעים לנו בהצלת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

בהרצאה השתתפו פרופ' קנט הוכברג דקאן הפקולטה למדעים מדוייקים, פרופ' חיים בריטברט דקאן הפקולטה למדעי החיים ופרופ' חיים סוקניק ראש המחלקה לכימיה.

5 תגובות

 1. הישגיו אדירים, כל הכבוד!
  מי ייתן ובזכותו, ובזכות אנשים שכמותו,
  יגיעו סוף סוף לפצח את הקוד, לריפוי ממחלת הסרטן,
  שקוטפת הכל בדרכה,
  ללא התחשבות, בגיל, מוצא, גזע.. מצב משפחתי וכיוצא באלה!

 2. שמעתי וראיתי את הפרופ. היום בתוכניתו של רינו צרור.נהניתי מאד ושאבתי השראה.מדהימה רהיטות הדיבור בגובה העיניים.וכן,החינוך…הלוואי ויהיה מישהו שיקשיב ויפנים. בזכותו,התמלאתי תקווה ואמונה שכבר אבדה לי.נקווה…

 3. כל הכבוד לו!
  המחקרים והתגליות שלו זיכו את כל העולם בידע רב!
  אותי הם זיכו בעבודה עליו.
  =)

 4. סחתיין על הפרס….
  אני בדיוק לומדת עלייך בבית ספר אז הייתי צריכה מקורות מידע…..
  אז עכשיו אני רוצה להגיב…
  קודם כל יפה מאוד על זה שקיבלת את פרס הנובל!!!כפיים לך!!!!
  כולנו גאים בך חחח…
  מדען למופת….
  הלוואי עלי חחח… סתם…
  אבל אני חייבת לציין שזה לא כל כך מעניין אותי אפילו בכלל לא מעניין אותי…בלי להעליב אותך….
  טוב עכשיו אני צריכה לעוף ביי!

 5. הלוואי שירבו התגליות במדינת ישראל
  יש להקדיש יותר משאבים למדע ולא לתוכניות
  בעלות "רייטינג" ….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן