השר אקוניס: "המדענים הראשיים במשרדי הממשלה הם נותני העצה האובייקטיביים ביותר"

וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה היום דיון בהשתתפות שר המדע אופיר אקוניס והמדענים הראשיים במשרדי הממשלה.

שר המדע אופיר אקוניס (מימין) ויו"ר ועדת המדע של הכנסת, ח"כ אורי מקלב. צילום: דוברות וועדת המדע
שר המדע אופיר אקוניס (מימין) ויו"ר ועדת המדע של הכנסת, ח"כ אורי מקלב. צילום: דוברות וועדת המדע

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה היום דיון בהשתתפות שר המדע אופיר אקוניס והמדענים הראשיים במשרדי הממשלה. יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב הדגיש את חשיבות המדענים הראשיים ואמר "ככל שאני מתקרב לנושא אני רואה את חשיבותם והשפעתם. מנושאי אקלים ואנרגיות מתחדשות וגם לדברים שנראים קטנים אבל משפיעים על חיי היומיום שלנו באופן דרמטי כמו פיתוחים לגבי סטייה מנתיב להם יש חשיבות אדירה במניעת תאונות דרכים". עוד אמר כי "אם לא תקודם הבנה אז חקיקה תהיה הגורם המדרבן בהסדרת מעמדם של המדענים".

שר המדע הטכנולוגיה והחלל אופיר אקוניס סיפר על ביקורו בסין "במסגרת הבידוד הבינ"ל, תוך 48 שעות נחתמו על ידי שני הסכמים בעלי משמעות במדע טכנולוגיה וחדשנות עם משמעות בינ"ל. הגדלת שיתופי הפעולה שמשמעותם הגדלת המחקרים המשותפים והנחת אבן פינה לשלוחה ישראלית של הטכניון. זה דבר חסר תקדים, תעודת הערכה למדע, לחדשנות הישראלית ולמדינה". ביחס למדענים הראשיים אמר "הם נותני העצה האובייקטיביים ביותר, שאינם תלויים בדבר. אנחנו בעיצומה של הסדרת פעולתם ואני מקבל את הרעיון לחקיקה. אם נגיע למסקנה שהיא נדרשת נעשה זאת".

ח"כ מנואל טרכטנברג אמר "המדענים הראשיים הם אחת התפוקות של מערכת ההשכלה הגבוהה. מתגבשת בימים אלו תכנית החומש להשכלה הגבוהה ואני מלא חששות כי כיום הנושא של המחקר המדעי נדחק לקרן זווית. אי אפשר להעצים את הפונקציה של המדענים ללא גב חזק של ההשכלה הגבוהה. עלינו להירתם לתכנית החומש ולפעול למשאבים תוספתיים למדענים".

המדענית הראשית במשרד המדע פרופ' נורית ירמיה אמרה "לא בכל משרדי הממשלה יש מדענים ראשיים מתפקדים ואחת ההמלצות שלנו היא למנות נושא תפקיד כזה, כדי לתת ידע מדעי אובייקטיבי. אנחנו מבקשים לעשות סטנדרטיזציה בין המשרדים, להנגיש מדע לקהילה ולפתח את קשרי הקהילה הבינ"ל".

המדען הראשי במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ד"ר אביחי פרל אמר "בניגוד למשרדים אחרים אנחנו מתעסקים במחקר יישומי ביוזמתנו ומקפידים על השאלה מה יוצא לנו מזה, לוודא שהטכנולוגיה יורדת לשטח לחקלאי. בעבר עסקנו יותר בצרכי החקלאי והיום הדגש הוא על הצרכן- ביטחון ובטיחות המזון, הקטנת הריסוסים וחקלאות כל השנה. האינטראקציה הגבוהה בין המחקר לחקלאים שדורשים חדשנות ולתעשייה כגורם שיש לו יכולות להקפיץ את הידע בארץ ובעולם". היו"ר ח"כ מקלב העיר כי הוא "פועל עם יו"ר ועדת הכספים להגדיל את התמיכה בגנים הבוטניים אבל זו דרך לא מכובדת של שתדלנות. לא הסתפקתי בתשובות ובמו"מ"

המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה ד"ר סיניה נתניהו אמרה "כ-120 מחקרים פעילים כרגע, ואחת הבעיות העיקריות היא שאין לנו תקציב מסודר. מקורות התקציב לניהול המחקרים נובעים מהחלטות ממשלה או ממשברים כמו שיקום הכרמל ומניעת שריפות, זיהום בחיפה, צינור הנפט בערבה ועוד".

המדען הראשי במשרד התחבורה ד"ר שי סופר אמר "בשנה האחרונה אישרנו 12 מחקרים לדוגמה במערכות תחבורה על תשתית חשמלית שהכביש יספק אנרגיה אבל תמונת המצב עגומה- יש מוסד אחד מוביל שהוא הטכניון וחסר לנו נחרצות מכון לאומי לחקר תחבורה. אין היום כמעט מדינה מתקדמת בעולם ללא מכון כזה". היו"ר מקלב העיר כי" עדיף לכוון לתחבורה ציבורית שיתופית. זה לא יפגע באף אחד והציבור ישלם מחצית המחיר". סופר השיב, "אנו לא פוסלים על הסף אך צריך לבחון את הרעיון בהקשר הכולל".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון ואמר "יש פערים גדולים בין המשרדים השונים בכוח אדם ובתקציב למחקרים. תפקידו ומעמדו של המדען חייב להיעשות בחקיקה או בדרך אחרת. זה יעצים את התפקיד ויאפשר יותר סמכויות. בעקבות ועידת פריז נבחן את הטכנולוגיות שיאפשרו את ההחלטות ויורידו אותן לשטח. נפנה לכל משרדי הממשלה לבחון את תקציביהם למימון תקציבי מחקר להיערכות לשינויי האקלים".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. אני מניח שבינו לבין עצמו יש כנראה זיקה למדע והערכה למדע, ולכן אולי, בינו לבין עצמו הוא כן מאמין באבולוציה – עובדה אנטיביוטיקה פחות משפיעה,ואולי כן במפץ גדול.

 2. להלן וועדת המדע והטכנולוגיה:
  השר – בעל תואר ראשון במדעי הרוח
  היו"ר – ללא השכלה תיכונית, לא יודע אנגלית.

  שיהיה לנו בהצלחה

 3. האמת על עם הספר היא "הספר" כלומר מיתולוגיה בת אלפי שנים, והכיוון בכלל תושב"ע כי הדמוגרפיה כמובן תנצח והמנצחים הם אוסף אנאלפבתים שילמדו "ברוך אתה" בעל פה

 4. ומה אמר המדען הראשי במשרד הדתות?
  "יש לנו כרגע 42 מחקרים פעילים המנסים להוכיח או להפריך את עצם קיומו של אלוהים, עד כה ללא הצלחה"… ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן